reklama

Musíme si pomáhať?

georgina , 29. 11. 2010 - 18:07

reklama

Pomoc druhým je v spoločnosti vnímaná ako ušľachtilá a správna vec. To je aj pravda.
Nie je však pomoc ako pomoc. Ľudia sú totiž všelijakí.

Niektorí ľudia si myslia, že druhým pomáhajú, ale ich pomoc je vlastne trestom („Musí to byť takto a takto, lebo je to jediný správny spôsob!“), a/alebo vydieraním („Pomôžem ti, ale ty musíš urobiť toto a toto...“), a/alebo znásilnením („Pomôžem ti, aj keď ty moju pomoc nechceš!“).

Niektorí ľudia druhým síce pomáhajú, ale čakajú za to nejakú „odmenu“ - či už vďaku („Vidíš, čo všetko som pre teba spravil, a ty si to vôbec neceníš!“), a/alebo vrátenie požičaného („Ja som ti minule pomohol, teraz musíš pomôcť ty mne!“), a/alebo uznanie („Ja som pomohol tomu a tomu, a ešte aj tomu – vidíte, aký som šľachetný?“).

Pre mnohých ľudí je pomoc druhým samozrejmosťou a nečakajú za ňu nič. Tomu sa vraví nezištná pomoc.

Sú však aj takí ľudia, ktorí premýšľajú nad tým, či ich pomoc je to pravé, čo ten druhý potrebuje. Nebolo by lepšie, keby mu odporučili niekoho iného, kompetentnejšieho v danej veci?
Premýšľajú aj na tým, či ten druhý vôbec ich pomoc (alebo ich formu pomoci) naozaj chce. Nebolo by pre toho druhého vlastne lepšie, keby mu nepomáhali (alebo pomohli inak)?
Títo ľudia pomáhajú len vtedy, keď môžu a chcú – to je totiž najúčinnejší spôsob pomoci druhým. Pomáhať za každú cenu, len preto, že sa to (napr.) patrí, je duševný masochizmus.
Každý má plné právo pomoc druhému odmietnuť – a dokonca svoje odmietnutie nie je povinný ani zdôvodňovať.

Ponúknuť pomoc niekomu, o kom si myslíme, že pomoc potrebuje, je často potrebné. Mnoho ľudí totiž nedokáže o pomoc požiadať. Ak je však naša pomoc odmietnutá, treba to rešpektovať.
Nikto nie je povinný prijať našu pomoc, a/alebo prijať ju v takej forme, akú chceme a vieme poskytnúť. Nikto nie je povinný byť za našu pomoc vďačný, ani nám ju vracať, ani nás oslavovať.

Kamilka mi minule napísala do mailu krásnu a pravdivú vetu: „Naučila som sa, že dobro sa má konať, nie páchať.“
Ako vnímate pomoc druhým vy? Prečo pomáhate druhým? Pomáhate skutočne len vtedy, keď pomáhať treba? Nevnucujete niekomu váš spôsob pomoci? Čakáte niečo za vašu pomoc (trebárs len niekde potichučky niekde hlboko v sebe)?
Je vaša pomoc naozajstnou pomocou v pravý čas a na pravom mieste?


reklama


reklama

fidorka, Po, 29. 11. 2010 - 19:16

„Naučila som sa, že dobro sa má konať, nie páchať.“
-pekná a múdra veta.Pomoc treba vedieť aj dávať aj prijímať.Úprimná nezištná pomoc je tá,ktorá robí radosť aj tomu,kto pomáha,pretože nič za to nechce,neočakáva a len sa teší,ako je šťastný ten druhý.
Ja keď pomáham,nečakám,že mi za to niekto niečo dá,alebo bude vďačný celý zvyšok života.Ale vždy to má aj tak spätnú väzbu.Aj keď v inej forme,ale tiež som niečim obdarovaná....deti mi urobia radosť nejakou maličkosťou,alebo úplne cudzí človek,ale vždy sa mi moja pomoc vráti,keď len tým úžasným pocitom na duši,že som niekomu aspoň na chvíľočku spríjemnila život.A ten pocit sa nedá ničím nahradiť,nikým zobrať.
Boli časy,kedy som nikomu nevedela odmietnuť nič o čo ma žiadali.Ale už selektujem,naozaj nie všetko sa dá a má význam.Nemôžem pomáhať nikomu,kto to nechce,keď vidím,že moje slová a skutky sa od neho odrážajú ako hrach od steny,nevnucujem sa.A tiež nemôžem pomáhať,keď nemám na to prostriedky,podmienky,silu a mám svojich problémov nad hlavu.
Myslím si,že ja pomôžem,keď viem ako a môžem.Ale ešte stále neviem pomoc prijímať.Neviem,ale ja som vždy tak zaskočená,že strácam slová,neviem reagovať,mám pocit,že neviem dostatočne poďakovať (blush) ...oveľa radšej pomáham iným ja,je to oveľa oveľa jednoduchšie.Aj krajšie (sun)

georgina, Ut, 30. 11. 2010 - 08:35

Ja keď pomáham,nečakám,že mi za to niekto niečo dá,alebo bude vďačný celý zvyšok života.Ale vždy to má aj tak spätnú väzbu.Aj keď v inej forme,ale tiež som niečim obdarovaná....deti mi urobia radosť nejakou maličkosťou,alebo úplne cudzí človek,ale vždy sa mi moja pomoc vráti,keď len tým úžasným pocitom na duši,že som niekomu aspoň na chvíľočku spríjemnila život.A ten pocit sa nedá ničím nahradiť,nikým zobrať.

Fidorka, krásne si to napísala :-) (sun) (sun) (sun).

Zopárkrát som už v živote mala možnosť niekomu pomôcť tak, že ten človek nemal ani potuchy, odkiaľ a ako pomoc prišla. A len som sa potom tichúčko popod fúz usmievala, keď som videla/počula, ako dotyčný žasne a teší sa a zároveň nechápe a ďakuje, hoci nevie komu.

Vždy si pritom spomeniem na drámu Podaj to ďalej od režisérky Mimi Leder. Veľmi silný film so silným posolstvom o tom, ako sa dobro môže šíriť medzi ľuďmi.

fidorka, Ut, 30. 11. 2010 - 09:22

Teraz,ako čítam hore nadpis "Musíme si pomáhať?" akosi mi ide automaticky na jazyk odpoveď -nemusíme,ale môžeme.Môžeme vtedy,keď to ten druhý chce a keď sa na to my cítime,vtedy je to tá pomoc,aká sa očakáva,a vtedy plní svoj účel.
Geo a ty vieš veľmi,naozaj veľmi človeku pomôcť,ja ti za všetkých ĎAKUJEM (hug) (heart) (sun) (sun) (sun)

georgina, Ut, 30. 11. 2010 - 09:34

Ja ďakujem tebe :-) (sun) (hug) (sun) (hug) (sun)

lydusha (bez overenia), Po, 29. 11. 2010 - 21:26

Pomaham, ked citim, ze by som mala a ze o to aj druha strana stoji. Neriesim, co za to, nebudujem si schody do neba.
A ked pomoct neviem , alebo nechcem- poviem nie.

vyvyka, Po, 29. 11. 2010 - 22:27

Lydush, ako sa to robí, to nie?(giggle) (giggle) (giggle)

georgina, Ut, 30. 11. 2010 - 08:47

Lyduška (y) (y) (y)

Chobotnička, Po, 29. 11. 2010 - 21:30

Nemám dar veľa písať ani veľa rozprávať, ale vždy rada pomôžem ak viem a môžem. Možno to nie je vidieť, ale cítiť sa to dá. Neviem povedať nie, čo nie je vždy to najlepšie, ale aspoň každý okolo mňa vie, že som tu a môže sa na mňa kedykoľvek obrátiť. A aj keď nejde o materiálne veci, lebo nám akosi nevychádza, ale vždy vypočujem a ak viem, poradím, alebo viem, že som pomohla už tým a niekomu sa uľaví. Aj to je pomoc, ktorá má niekedy veľkú cenu. Samozrejme sa s radosťou aj podelím a nie raz som niekoho v okolí aj nečakane potešila a poďakovaním pre mňa bola radosť a úsmev tam , kde chýbal. (sun) Dopísala by som posledný Fidorkin odsek, lebo som na tom podobne. (heart) (hug) (heart) (hug)

georgina, Ut, 30. 11. 2010 - 08:40

Samozrejme sa s radosťou aj podelím a nie raz som niekoho v okolí aj nečakane potešila a poďakovaním pre mňa bola radosť a úsmev tam, kde chýbal.

Presne, Chobotnička :-) (sun) (sun) (sun)

Niekedy naozaj stačí celkom "málo" - a pre druhého je to veľmi veľa. A to mi zase evokuje myšlienku z českého filmu Vesničko má středisková", kde dedinský doktor v podaní Rudolfa Hrušínského povedal nezabudnuteľnú vetu: "Ste jediný, kto môže. A keď je niekto jediný, kto môže, tak musí."

Zaujímavé zamyslenie o jedinom možnom "poskytovateľovi" pomoci je tu: http://mikolasik.blog.sme.sk/c/205897/Ked-je-niekto-jediny-kto-moze-tak…

novacka, Po, 29. 11. 2010 - 22:00

Ahoj Georgina, to je tazka tema toto, lebo sa asi nedokazem na svoje skutky pozriet tak objektivne aby som dokazala povedat - ano pomaham vtedy a vtedy. Ja ani neviem kedy a ci pomaham. ked sa mi zda, ze dokazem pomoct, pomoc nie je prijata, ked mam pocit, ze nechcem pomoct (ze si ju niekto nezasluzi) je odo mna pomoc ocakavana, je to tazke rozhodnutie, pomoct ci nie.
a dokonca si ani nepamatam, kedy som naposledy niekomu pomohla.

georgina, Po, 29. 11. 2010 - 22:37

...mam pocit, ze nechcem pomoct (ze si ju niekto nezasluzi) je odo mna pomoc ocakavana...

Keď mám pocit, že nechcem/nemôžem/neviem pomôcť, tak poviem nie. Bodka. Neriešim, či si dotyčný niečo "ne/zaslúži".

Ak je odo mňa pomoc očakávaná, nie som povinná ju aj poskytnúť. Je to len na mojom rozhodnutí. Ak ja jednoducho neviem, nemôžem, nechcem (len niečo z toho, alebo aj všetko dokopy) - ten druhý sa môže aj pokrájať, a pomoci sa odo mňa nedočká.
Na druhej strane, ak aj odo mňa nikto pomoc nečaká a ja mám pocit, že ju dotyčný potrebuje, a ja môžem a viem a chcem pomôcť - ponúknem pomoc. Ak dotyčný prijme - OK. Ak neprijme - tiež OK.

vyvyka, Po, 29. 11. 2010 - 22:27

No, asi tiež neviem byť objektívna sama k sebe, ale čo je isté, pomáhanie mám v krvi, zdedila som ho po mamine.A možno pomáham aj tam, kde o pomoc asi moc nestoja.(giggle) (giggle) (giggle) A učím to aj naše deti, pomáhať sa má a mali by a nie preto, že musia, ale preto že chcú.Nepremýšľam o tom, či niečo za pomoc dostanem, to nie, skôr ma teší že môžem byť niekomu prospešná.Len som prišla na to, že ľudia to vedia veľmi zneužiť a učím sa vedieť povedať nie.Ale priznám sa, zatiaľ sa fakt len učím.Mimochodom, Georgína, krásna téma na zamyslenie.

georgina, Po, 29. 11. 2010 - 22:39

Len som prišla na to, že ľudia to vedia veľmi zneužiť a učím sa vedieť povedať nie.

Hej, pomáhať na svoj úkor je... no, minimálne nerozumné. Druhému účinne aj tak nepomôžem (lebo konám s nechuťou a premáhaním sa) a ešte v konečnom dôsledku uškodím aj sebe. Tak na čo je to dobré?

vyvyka, Po, 29. 11. 2010 - 23:00

Veď to, Georgina, že už si konečne uvedomujem, že ľudia vedia ochotu, alebo dobrotu zneužiť,, ešte stále nekonám s nechuťou a nevôľou ani s premáhaním, lebo to mám vštiepené od detstva pomáhať, len zabolí, keď prídeš na to, že to vedia ľudia zneužiť.Takže ja neprestávam pomáhať druhým, lebo si myslím, že pre niečo je mi to v živote dané, ale snažím sa rozpoznávať, kto chce zneužiť a kto to naozaj potrebuje. Možno to vyznie chaoticky,ale kto ma pozná, vie o čom píšem.

fidorka, Ut, 30. 11. 2010 - 00:32

Vyvyka a ako zistíš,kto tvoju pomoc naozaj potrebuje a kto ťa chce len zneužiť?Čím sa riadiš,len intuíciou,alebo predchádzajúcimi skúsenosťami?(som len zvedavá,nič viac)
Ja som už hore vyššie písala,že selektujem.Ale rozhodujem sa kedy pomôžem,či si to môžem dovoliť,či si na tú pomoc trúfam,alebo nie.Ja neriešim,kto to je.Mňa už tiež ľudia podviedli,sklamali,a boli to blízky ľudia,ale keď prídu za mnou tí istí a ja budem môcť a vedieť ako,neodmietnem ich.Nie zo slušnosti,jednoducho pre môj vlastný dobrý pocit,že môžem a pomôžem.Jasné,že keď nebudem môcť,tak aj odmietnem.

vyvyka, Ut, 30. 11. 2010 - 13:46

Väčšinou sa riadim intuíciou.A ako zistím, kto ma chce využiť?Ja to nezisťujem, len potom prídem na to, že to niekto využil.A nevadí mu potom prísť znova, títo ľudia sú konkrétne v mojom okolí a dosť ťažko sa to vysvetľuje, keďže musím byť s nimi denno denne v styku.Už sa snažím nedať sa využiť, ale niekedy proste neviem povedať nie.Ale učím sa to.Ale ako ty píšeš, neodmietnem ich väčšinou pre môj dobrý pocit, lebo by som sa potom zle cítila, že som mohla pomôcť a neurobila to.

fidorka, Ut, 30. 11. 2010 - 14:35

Myslím,že obe hovoríme o tom istom ;-) :-)

vyvyka, Ut, 30. 11. 2010 - 15:38

Áno.(sun)

georgina, Ut, 30. 11. 2010 - 08:45

Vyvyka, myslím, že rozumiem :-) (hug) (hug) (hug).

Vera, Ut, 30. 11. 2010 - 11:51

vyvyka, ja ta nepoznam, ale viem velmi dobre o čom pišeš(hug) (sun)

sadlonka, Po, 29. 11. 2010 - 22:42

Vždy som sa snažila pomáhať a priznávam dobrovoľne, že som na to aj doplatila. Mame jednej mojej žiačky sa podarilo nájsť moju Achilovu pätu, čo sa týka nezištnej pomoci a ja som až dodatočne a neskoro zistila, že ma jednoducho využila.
Pred necelým mesiacom sa ale našťastie pre nás dobre skončila zatiaľ naša najväčšia "záchranná akcia", požičali sme naozaj veľkú sumu peňazí, väčšinu našich úspor / zmluvne ošetreným spôsobom/ mladej rodinke mojej priateľky, ktorej by inak hrozila exekúcia. Dovtedy som jej pomáhala nákupom potravín, darovaním oblečenia. Toto bol ohromne rizikový krok, trochu som aj manželovi vyčítala, že ma na to nahovoril / premýšľali sme vtedy viac srdcom, ako rozumom/, ale dopadlo to dobre. Po dlhých mesiacoch naťahovania zo strany banky dostala rodinka rozumný úver, ktorý určite vyriešil ich najväčšie problémy a my máme po viac ako pol roku peniaze späť.
Zhrniem to tak, pomôžem, ak treba, ale už nie úplne každému a to, čo sme urobili pre našich susedov už nemienim nikdy opakovať, pokiaľ nepôjde o rodinu...
Za pomoc očakávam aspoň poďakovanie a s prijatím pomoci nemám problém.;-)

georgina, Ut, 30. 11. 2010 - 08:54

Toto bol ohromne rizikový krok, trochu som aj manželovi vyčítala, že ma na to nahovoril / premýšľali sme vtedy viac srdcom, ako rozumom/, ale dopadlo to dobre.

Sadlonka, premýšľať srdcom je podľa mňa v takých chvíľach veľmi rozumné. (Hej, znie to ako totálny nezmysel :-) ;-).)
Niekedy práve to, čo sa nám vraví srdce a zdá sa to ako úplná šialenosť, je presne to, čo treba spraviť. Aj keď rozum si melie niečo úplne iné :-) (hug) (hug) (hug).

Verka32, Ut, 30. 11. 2010 - 07:44

Zaujimavá téma.:-)
Ja sama za seba môžem povedať, že v určitých situáciach pomáham, len tomu komu pomôcť chcem a môžem. Očakávam aspoň skromné ďakujem. Ale v určitých situáciach mám pocit, že som k pomoci dotlačená a vtedy z tej pomoci nemam dobrý pocit a možno som aj nahnevaná, na seba, na toho kto tu pomoc potrebuje alebo na toho kto ma k pomoci dotlacil. Dôvod?: Viem, že ten človek by danú situáciu mohl (a aj zvladol) riešiť inak, ale je prenho pohodlnejšie požiadať a prijat pomoc.
A prijimanie pomoci? No s tym trochu problem mám, ja sama sa totiž cítim potom zaviazaná. Aj ked ten co mi ponúkol pomoc nič neočakava (zrejme okrem, dakujem).:-) (flower)

georgina, Ut, 30. 11. 2010 - 08:57

...v určitých situáciach mám pocit, že som k pomoci dotlačená a vtedy z tej pomoci nemam dobrý pocit a možno som aj nahnevaná, na seba, na toho kto tu pomoc potrebuje alebo na toho kto ma k pomoci dotlacil. Dôvod?: Viem, že ten človek by danú situáciu mohl (a aj zvladol) riešiť inak, ale je prenho pohodlnejšie požiadať a prijat pomoc.

Verka, toto sú presne tie situácie, keď vravím striktné a nekompromisné nie. Poviem dotyčnému, čo si myslím, že by mal spraviť; poviem mu aj, že je dospelý a svojprávny; že viem, že to dokáže aj sám - a dám ruky preč. Pomáhať v takejto situácii je podľa mňa čistá medvedia služba.

aramana, Ut, 30. 11. 2010 - 07:47

Medzi blízkymi je u nás pomáhať si akosi normálne.Je to naozaj len pár priateľov ale viem že spoľahnúť sa môžem kedykoľvek a to isté aj očakávať.
Úplne som si myslela donedávna že nič za pomoc nečakám.Vždy prišlo objatie alebo ďakujem...vždy sa to týkalo osoby ktorej som do očí videla...
Ak nerátam darcovské sms ktoré sa pri nejakej príležitosti posielajú - myslím že ich posielam preto, lebo si myslím že všetci (davova psychóza), tak cudzím ľuďom nepomáham. Alebo hej, ale pred Vianocami.Asi je to blbé...asi ja som blbá...nedávno som (dúfam)pomohla vďaka tejto stránke...urobila som to dobrovoľne, chcela som pomôcť...ale....ale som čakala za to dobrý pocit...akosi úmyselne som to robila pre ten dobrý pocit...že očistiť si dušu...alebo tak nejak...neviem to napísať...že pred Vianocami...možno svedomie...neviem to napísať...
:-| som si to po sebe prečítala:-| no hrúza...a to sa pokladám za nie zlého človeka....:-|

georgina, Ut, 30. 11. 2010 - 09:02

...nedávno som (dúfam)pomohla vďaka tejto stránke...urobila som to dobrovoľne, chcela som pomôcť...ale....ale som čakala za to dobrý pocit...akosi úmyselne som to robila pre ten dobrý pocit...že očistiť si dušu...alebo tak nejak...neviem to napísať...že pred Vianocami...možno svedomie...neviem to napísať...
:-| som si to po sebe prečítala :-| no hrúza...a to sa pokladám za za nie zlého človeka....:-|

Aramana, rozumiem, viem, o čom píšeš... (hug) (hug) (hug)

Pozri, všetci sa stále niečo učíme. Niekto vedome a ochotne (ako príklad je citácia z Kamilkinho mailu hore v texte), niekto je k učeniu sa skôr-neskôr nejakým spôsobom "dokopaný". Ty si zrejme teraz pochopila, že tudy cesta nevede. Aj to je užitočný poznatok, ktorý ťa môže nasmerovať iným, pre teba správnym smerom.
Nie si zlý človek - len sa učíš :-) (sun) (sun) (sun).

waikiki, Ut, 30. 11. 2010 - 08:31

Keď viem pomôcť, tak pomôžem bez toho, aby som niečo očakávala. Nie, nebudujem si schody do neba ;-) , to by bolo zištné a do neba by to aj tak neviedlo:-P . Jednoducho je to intuitívna pomoc, keď cítim, že práve tomuto človeku alebo v tejto situácii CHCEM a môžem buď dať niečo zo svojho nadbytku alebo pomôcť svojím slovom, radou. Je na dotyčnom, akým spôsobom pomoc prijme, či ju zúročí a pomôže mu v ďalšom rozbehu alebo to bude stratená kvapka v mori. To však už neriešim.
Čo nezvládam, je nanútená pomoc, keď niečo dokážem bez problémov sama, ale niekto sa mi vnúti a príp. ešte citovo vydiera, že si jeho pomoc /nevyžiadanú, nanútenú/ nevážim. Žiaľ aj takú skúsenosť mám z môjho blízkeho okolia.
Iba v jedinej veci túžim, aby sa mi za moju pomoc a vynaloženú energiu niečo vrátilo. Niečo nezištné, krásne, milé, plné skutočnej lásky - to, čo vkladám všetkou silou do mojich detí, aby sa vrátilo zasa ich detičkám.(heart) (heart) (heart) (sun)

georgina, Ut, 30. 11. 2010 - 09:07

Čo nezvládam, je nanútená pomoc, keď niečo dokážem bez problémov sama, ale niekto sa mi vnúti a príp. ešte citovo vydiera, že si jeho pomoc /nevyžiadanú, nanútenú/ nevážim.

Waikiki, často pozorujem, že toto nezvláda veľa ľudí. Je to totiž naozaj ťažké. Na jednej strane človek chápe, že sa mu niekto snaží pomôcť. Na druhej strane však cíti, že taká forma pomoci nie je OK - nie je to fér.

Preto si myslím, že predtým, než ideme kdesi a komusi a nejako pomáhať, vždy by sme sa mali najprv zamyslieť, či naša pomoc nie je "nežiadúca". Ako pomáhajúci sme totiž v danej chvíli v určitej silnejšej pozícii. Nemali by sme to zneužívať - a to ani v tom prípade, keď máme tie najlepšie úmysly.

eva m, Ut, 30. 11. 2010 - 08:43

pomahanie mam v popise prace;-) , pracujem totiz v tzv. pomahajucej profesii. Tu je dost tazke ocakavat za pomoc vdaku, nebodaj odplatu. Nase dievcata niekedy o pomoc nestoja, nedokazu ju prijimat, alebo maju tendenciu pomoc svojim sposobom "zneuzit". Zial, to ich naucil zivot. Napriek tomu svojou pracou zijem a verim, ze nasa pomoc sa niekde v zivote nasich dievcat prejavi.
V sukromi som zvyknuta pomahat. U nas v rodine - ked som bola dieta, vladla silna sudrznost, pamatam si, s akou samozrejmostou si pomahali (pomahaju) moji rodicia so surodencami, so svojimi rodicmi a prenieslo sa to aj na mna. Komukolvek v ramci rodiny pomozem, ak je treba. Ponuknem, ale nevnucujem. Sirsiemu okoliu pomaham podla zvazenia. Beriem silne do uvahy, ci o moju pomoc ludia stoja, alebo nie. Lebo pomahat tam, kde nie je zaujem (alebo ina predstava), moze byt medvedia sluzba, urobit viac skody ako osohu.
Ci za pomoc nieco ocakavam? Ani nie. Mam sa vo svojom zivote velmi dobre, mam v podstate vsetko, co by som si len mohla priat. Preto mam potrebu dopomoct k spokojnosti aj niekomu inemu.
A ak sa mi podari dobra vec - niekomu naozaj pomoct, mam z toho vyborny vnutorny pocit (rada prijmem aj uznanie od druhych(blush) , to ta moja jesitnost;-) )
Eva (sun)

georgina, Ut, 30. 11. 2010 - 09:12

A ak sa mi podari dobra vec - niekomu naozaj pomoct, mam z toho vyborny vnutorny pocit (rada prijmem aj uznanie od druhych (blush), to ta moja jesitnost ;-))

(giggle) (giggle) (giggle) Evka, ješitnosť nemusí byť vždy na škodu veci - pokiaľ si ju človek uvedomuje a "zvláda". A myslím si, že tebe to ide veľmi dobre (heart) (heart) (heart).
Okrem toho - každý má nejakú "barličku" - veď vieš :-) ;-) (sun) (sun) (sun).

PaBe, Ut, 30. 11. 2010 - 08:47

Pomáham,ako je v mojich možnostiach...dobrovoľne,mňa to proste baví a mám z toho dobrý pocit,alebo ako to nazvať,ja sa z toho vyslovene teším,keď viem,že som pomohla.A nečakám za to nič,mne stačí,keď viem,že som urobila radosť tomu,kto to potreboval:-) Priznávam,stalo sa mi,keď som ja pomohla darovaním oblečenia po mojich deťoch,krátko na to som zas ja dostala niečo pre moje deti...nečakane,ale potešilo ma to.Pomáham rôzne,darovaním,dobrovoľne chodím so synovou triedou na rôzne akcie ako dozor,rada pomôžem,ak ma o to niekto požiada.Ak vidím,že niekto potrebuje pomoc,tak sa ponúknem.Boli časy,keď som ja pomoc nevedela prijať...Nevnucujem svoju pomoc,teda dúfam.Dozvedela som sa,že často pomôžem hoci vypočutím a svojim názorom...to ma potešilo:-) určite nerobím všetko správne,ale snažím sa.Stalo sa mi,že som pomáhala jednej rodinke,ale komunikovala som len s deťmi a im priamo dávala to,čo potrebovala.Raz som tým deťom povedala svoje,lebo boli dosť neprispôsobivé a robili medzi deťmi pred blokom rozbroje a napádali sa.Požalovali na mňa svojmu otcovi alkoholikovi.Ten ma slovne a skoro aj fyzicky napadol,na ulici.On doteraz nevie,že som tá,čo jeho deťom pomáhala a pomáha doteraz,ak sa dá.Deti sa zľakli jeho reakcie a odvtedy s nimi veľmi dobre vychádzam,bolo vidno,že nečakali takúto otcovu reakciu...deti stratili v priebehu roka mamku aj sestričku.A ak sa dá,im pomáham najradšej-potrebujú pozornosť a tú sa snažím im poskytnúť...až mi zas prišlo smutno z toho.A stále mám pocit,že by som pre nich chcela urobiť viac...

georgina, Ut, 30. 11. 2010 - 09:20

A ak sa dá,im pomáham najradšej-potrebujú pozornosť a tú sa snažím im poskytnúť...až mi zas prišlo smutno z toho.A stále mám pocit,že by som pre nich chcela urobiť viac...

PaBe, myslím, že rozumiem...
Ribišška mi raz v podobnej situácii napísala: "Nie si baránok boží - nespasíš celý svet." Dlho som nad tým dumala a mala som s tým naozaj dosť práce - ale myslím, že nakoniec som pochopila, čo mi tým chcela povedať. Určité odosobnenie sa je potrebné. Ak pomáhame z ľútosti, alebo podobnej emócie, zase len škodíme sami sebe.

Hej, znie to asi sebecky - ale pekne to vysvetlil Vlastimil Marek vo svojej knihe Návod na použití člověka, kde popisuje skutočnú príhodu z osemdesiatych rokov.

Když v Polsku v roce 1981 nastolili stanné právo, mladí Poláci, žáci Seung Sahna, který již nemohl přijet, psali mistrovi, jak jsou na tom špatně a co že mají dělat. On jim napsal, že nic zvláštního, jen mají pokračovat v meditační praxi a v poklonách. Oni ale nepochopili a ptali se znovu "Co máme dělat? Poklony přece nemohou nic změnit. Pomozte nám."
A tak mistr napsal, že on sám, v Koreji, ve svých pětašedesáti letech, začal dělat místo 108 celých 500 poklon. Polákům to stále nedošlo a znovu žádali o pomoc. Mistr jim odpověděl, že začal dělat 1000 poklon denně.
A Poláci pochopili, zastyděli se a začali na sobě opět pilně pracovat.

Člověk přece nemůže skutečně a adekvátně pomoci jiným, dokud nepomůže sobě. Co nemůže ovlivnit, tím je zbytečné se trápit. Lepší je pracovat na sobě, abych pochopil, dosáhl osvícení, a pak přijdu na to, jak pomoci.

PaBe, Ut, 30. 11. 2010 - 10:27

(y)

adus, Ut, 30. 11. 2010 - 09:05

Taká - trošku iná pomoc, ako to bolo asi myslené tu - ale len potvrdzujúca to, že nie vždy je pomoc aj skutočne nápomocná.
Jedno obdobie "podnikal" MM priamo z domu = náš dom bol aj jeho kancelárskymi priestormi. Hoci prevažná časť aktivít bola sústredená do jednej miestnosti, priestory ako WC, kuchyňa samozrejme boli "spoločné". Každodenne ku nám "dochádzali do práce" ďalší dvaja kolegovia a jedna kolegyňa. Milá osôbka, nanajvýš poriadkumilovná a tak sa často stávalo, že (z nedostatku inej činnosti) mi poupratovala riady, čo som mal v odkvapkávači - samozrejme podľa svojho a samozrejme niekde úúúplne inde, ako som ich zvykla odkladať ja. Ja som potom pri varení len úpela: "Jarka zase upratovala????"

PaBe, Ut, 30. 11. 2010 - 09:11

:-D

georgina, Ut, 30. 11. 2010 - 09:21

Adus, krásny príklad nevyžiadanej a "obťažujúcej" pomoci. Pekne polopatisticky - a ešte aj vtipne. Ďakujem :-) (flower) (flower) (flower)

adus, Ut, 30. 11. 2010 - 09:25

Ja som to tu už niekde napísala - aj keď to možno nie je vedomé (nerobíme to s tým cieľom, alebo výlučne a iba pre ten pocit) ale asi je to prirodzené, že ak konáme dobro, pomáhame tak AJ pre ten dobrý pocit. Nie nejaká vďaka od tých druhých, ale len to čo je v nás samotných. Lenže toto je úplne prirodzené, veď vlastne väčšinu tých vecí, ktoré robíme skutočne dobrovoľne robíme preto, že nám to prináša pocit naplnenia, uspokojenia, radosti. Podľa mňa, ak toto niekto popiera, tak je pokrytec (je to možno také silné slovo, ale čo už, takto to cítim).
Ja som ochotná pomáhať, čo mi duša stačí, ale zväčša nie sama od seba (okrem takých očividných situácií, že babička sa potkne na ceste a potrebuje pomoc pri vstávaní, to samozrejme nečkám, ale reagujem) - pri sebemenšom náznaku však štartujem ako vystrelená raketa a vrhám sa do akcie. Je to práve preto, že naučená z domáceho prostredia som tiež mala zopár skúseností, keď moja pomoc nebola tým pravým orechovým. Napríklad posúvanie nepotrebného oblečenia - mám veľké rozpaky, či toho obdarovaného neurazím (že ho považujem za núdzneho, odkázaného, skrátka "chudáka"). Pred rokmi som takto vyslovene čakala, kým ma kolegyňa neoslovila sama, že kam dávam veci po deťoch - a odvtedy všetky čo boli ešte použiteľné putovali rovno k nej - až tak, že deti mi samé nosili "toto pošli tete Helenke".
Pomáham rada a nehanbím sa povedať, že pomáham preto, lebo mám z toho dobrý pocit.

georgina, Ut, 30. 11. 2010 - 09:31

...pomáhame tak AJ pre ten dobrý pocit. Nie nejaká vďaka od tých druhých, ale len to čo je v nás samotných. Lenže toto je úplne prirodzené, veď vlastne väčšinu tých vecí, ktoré robíme skutočne dobrovoľne robíme preto, že nám to prináša pocit naplnenia, uspokojenia, radosti.

Isteže, Adus - tiež to považujem za úplne prirodzené.

Ide však o to, aby sme my, ako pomáhajúci, v snahe byť nápomocní a prinášať radosť druhým (a aj sebe), nakoniec nedopadli ako ten povestný slon v porceláne.

georgina, Ut, 30. 11. 2010 - 09:27

Už pekne dlho mi "strašia" v hlave (v tom najlepšom zmysle slova) písmenká od Elin, ktoré tu napísala o pomoci (reč vtedy bola konkrétne o projekte Podaj ďalej):

Nie som si ista, ci je dobre robit to ako "pomoc v nudzi". Myslim, ze charitativnych organizacii je vo svete dost - a cim viac sa rozvijaju, tym vacsmi sa kamsi straca ich povodny zmysel, ucel, vyznam...
Na jednej strane plne chapem a ocenujem, ze vas nenechava lahostajnymi pohlad na cudzie nestastie a biedu. No... neviem, ako to co najlepsie vysvetlit - akosi sa mi nepozdava ta predstava, ze sa v duchu rozdelime na dve skupiny - ti "bohati" a ti "chudobni". Ale ano, viem, ze ono to tak jednoducho je - ze niekto ma aj to, co nepotrebuje a uz nechce a iny ani zakladne veci... ale aj tak si myslim, ze taka komunita, za aku NM povazujem, ma na viac...
Ak ostaneme pri tom, ze chceme pomahat tym, ktori su v nudzi, svojim sposobom (na energetickej urovni, myslienkovo) ich vlastne "udrziavame" v tomto stave. Lebo ich "potrebujeme" - bez nich by sme neboli my ti "bohati"...

Co keby ten projekt bol skor o tom, ze sme naozaj vsetci rovnocenni ludia a ze fakt, kolko euro mam momentalne na ucte, ci byvam pod mostom alebo v prepychovej vile, je - aspon pre nas, na NM - akoby len nezaujimavy detail? Stale mam velmi silny dojem, ze to vobec nie je jedno, ci je cely projekt postaveny na tom, ze chceme poslat obnosene veci niekomu, kto je v nudzi, alebo sa chceme vzajomne obdarovavat, davat inym cosi lebo chceme a mozeme...

Nazory, ze svet si tvorime my sami, ze myslienky su energeticke utvary, ze maju vlastne vibracie (farbu, vonu, hmotnost), ze maju tendenciu sa zhlukovat a "zhustovat", mi vzdy boli blizke.
Mnozstvo vedeckych studii dokazuje, ze ak dostatocne dlho mieco opakujeme, realita ma tendenciu sa nasmu "videniu" prisposobit. Ezotericke nauky a vsetky nabozenstva to tvrdia od nepamati. A v mojom zivote som sa mnoho, mnoho krat stetla s tym istym - ak sa o nikom vyjadrujem ako o blbcovi, ktoreho nemam rada, v nasom vztahu sa budu znovu a znovu vyskytovat situacie , plne nedorozumeni. Ak k niekomu pristupujem (opakovane, napriek pociatocnym nezdarom) s tym, ze sa vieme dohodnut, skor ci neskor sa nas vztah vyrazne zmeni k lepsiemu. Preto vobec nie je jedno, ako myslime a hovorime o ludoch, o sebe, o svete.

Ariesa, Ut, 30. 11. 2010 - 10:45

ano, to je velmi pekny prispevok, pamatam sa, ked sa to tu riesilo. v niecom suhlasim no na ine pozeram tak - ked nieco potrebujes dostanes sa k tomu a ak si ta nieco potrebuje najst, najde si ta. veci koluju, alebo si ich treba kupit a nekupit nieco ine hoci rovnako potrebne ... akoby ma tieto elinine myslienky priamo stavali do tychto dvoch pozicii, v ktorych sa necitim byt. raz nieco potrebujem. inokedy poskytnem. vsetko sa riesi za behu, nesadam si z jednej stolicky na druhu. mam fut len tu svoju.

georgina, Ut, 30. 11. 2010 - 10:58

Ariesa, myslím, že Elin sa nikoho nesnažila "posadiť na jednu stoličku". Skôr jej išlo o to, s akým úmyslom a pocitom pomoc poskytujeme a prijímame :-) (sun) (sun) (sun).

magic, Ut, 30. 11. 2010 - 09:44

vdaka nanicmame som sa naucila pomahat, ked sa mne chce a ked to pokladam za potrebne a z vlastnej vole = uz ma netrapi, ked to vezmu ako samozrejmost a ked potrebujem pomoc ja, nemaju cas ani volu.

co ma ale este "vytaca" je, ked jednaju v duchu hesla - podas prst, beru celu ruku. teda, ze dalsi raz tu dobrovolnu pomoc ocakavaju automaticky a su neprijemne prekvapeni, ze mne sa nechce, nemam cas (ani si ho neurobim na ukor nicoho), cokolvek, hoci oni s tym ratali. a vysledok je, ze sa urazia. prva pomoc je zabudnuta a som sebec.

georgina, Ut, 30. 11. 2010 - 10:13

Magic, no a toto mám ja "ošetrené" takto: "Ako sa urazí, tak sa aj odrazí. Alebo aj nie. Jeho vec B-]."

Ariesa, Ut, 30. 11. 2010 - 10:17

adus nadviazem (y)

u nas to vzdy fungovalo tak, ze domaci sa staral, neexistovalo, aby sa hostia obsluhovali, sli si po nieco do chladnicky, po pohar do skinky a nabrat vody do kuchyne. jedno ci deti, dospeli, najblizsia rodina, najlepsi kamarati, kolegovia.

ked som zacala chodit s exom a boli sme u nich, tam uz to bolo inak. dost dlho mi to bolo proti srsti. u nas to bolo brate, priam ako urazka, ked si hostia po sebe umyvali riady, pratali, obsluhovali sa z chladnicky. nemam ani v povahe lozit cudzim do skrin, radsej som vypila neosladenu kavu, ako by som mala zhanat cukor po vsetkych kuchynskych skrysach.

kazde ma svoje vyhody. u nas sa vysedava a keca, u exa na sviatky lozime po kuchyni a pomahame spratavat a miesame cukrovy sneh na medovniky (sun) . po prekonani soku z roznych zvykov a mojej vychovy (- sed a ruky na kolena a nohy spolu, mas predsa suknu (rofl) ) nuz musela som posobit ako nemehlo s dvoma lavymi rukami, co steblo slamy krizom neprelozi ;-)

adus, Ut, 30. 11. 2010 - 12:41

súhlasím a tiež poznám - sama takisto skôr podľa prísnych pravidiel vychovávaná, ale aj som si tie uvoľnenejšie zvyky veľmi rada sama vytvárala - tým intenzívnejšie, čím viac som sa osamostatňovala. Dnes v týchto veciach fungujeme ako rodina tak leiberálne, ako sa len dá a veru musím potvrdiť, že ľudia z vonku - či už sú to naši hostia na chate (tam napríklad funguje "spoločná" chladnička - všetko čo sa do nej dá, je spoločné, bez ohľadu na to, kto čo priniesol) alebo priatelia, čo k nám chodia domov - tiež prechádzajú prudkým kultúrnym šokom.

Ariesa, Ut, 30. 11. 2010 - 10:29

hm, co sa tyka pomoci v nudzi ... nech uz som trochu k temeB-] - evi, adus, jasne dobry pocit k tomu patri(y) . a niektore veci je velmi dobre robit "nahlas", pritiahnut pozornost, zapojit ludi. su situacie o ktorych "sa nevie", no malo by sa vediet. a zasluhy tych, co pomahaju treba priznat, ked sa svojim menom postavia za dobru vec.(clap)

ale su aj take zbierky, pomoci, ktore sa skor robia diskretne, riesia sa rozne rodinne alebo financne situacie, casto haklive. ale neviem, vtedy sa mne dobry pocit nedostavuje, skor byva uzko pri srdci. na zasluhovost sa vykaslat, clovek niekedy sam nevie, ci do takej istej situaci nevleti rovnymi nohami ...

georgina, Ut, 30. 11. 2010 - 10:50

...ale su aj take zbierky, pomoci, ktore sa skor robia diskretne, riesia sa rozne rodinne alebo financne situacie, casto haklive. ale neviem, vtedy sa mne dobry pocit nedostavuje, skor byva uzko pri srdci.

Presne, Ariesa (y) (y) (y) - v takých situáciach je zodpovednosť pomáhajúceho veľmi veľká. Písala som o tom tohoročným Svetluškám v maili:

"Naše" maminy v núdzi sú ženy, ktoré nečakajú na pomoc - snažia sa samé, ako vedia a ako sa im dá vyhrabať sa z tej patálie, v ktorej sa ocitli. Mnohé z nich do poslednej chvíle nevedia, že sa na ne niečo "chystá". Okrem pomoci sa im totiž snažíme spraviť aj prekvapenie, že niekto na nich myslel a že nie sú všetkým ukradnuté. Mnohé z nich sa so svojím príbehom nikde nezverujú - len trebárs sa v slabej chvíľke posťažovali a vyplakali priateľke na rameni. A tou priateľkou bola nejaká naničmama, ktorá príbeh poslala do svetluškovskej databázy. Niektoré príbehy sa k nám dostali tak, že ľudia nie sú slepí a všímajú si a poslali príbeh susedy, kolegyne.. atď.

V každom prípade však platí - pokiaľ sa sama mamina v núdzi nerozhodne vystúpiť z anonymity, jej údaje a presnejšia špecifikácia príbehu a okolností, meno, priezvisko a bydlisko sú neverejné. Nepretriasajú sa ani na Naničmame, ani inde.

Verím tomu, že pomoc, ktorá smeruje do tých rodín, je všetka do radu mienená úprimne a nezištne. V takýchto prípadoch však obzvlášť treba myslieť na to, ako sa asi bude cítiť tá druhá strana, a pristupovať k tomu priam "v rukavičkách".

Tí ľudia v núdzi nedali žiadnym spôsobom nikomu "povolenie" rýpať sa v ich súkromných veciach a majú právo na súkromie. My sme zase povinní to ich súkromie chrániť, lebo oni nemajú potuchy, čo sa na nich chystá, a teda sa nemajú ako prípadne ohradiť. Nie sú povinní prijať našu pomoc, prípadne nie sú povinní prijať ju v takej forme, akú my chceme poskytnúť, a už vôbec nie sú povinní byť vďační. Môžu sa aj uraziť, nahnevať, cítiť sa ponížení... A to predsa nechceme...

Ariesa, Ut, 30. 11. 2010 - 11:03

myslienka a formulacia toho svetluskovskeho listu je uplne perfektna (flower)

georgina, Ut, 30. 11. 2010 - 11:06

:-) (sun) (sun) (sun)

eva m, Ut, 30. 11. 2010 - 13:25

(y) (y) (y) (y) (y)
uplny suhlas! nevyhnutny je takt a UCTA k tym ludom, ktorym takto pomahame.
Eva (sun)

georgina, Ut, 30. 11. 2010 - 12:03

V podstate aj myšlienka, na základe ktorej vznikla Naničmama, je o pomoci. Kamilke sa podarila úžasná vec, keď stvorila túto stránku, kde si môžeme navzájom pomáhať - či už myšlienkami, písmenkami, slovami, alebo priamo činmi. Môžeme sa tu všetky navzájom jedna od druhej učiť - a to je asi tá najväčšia pomoc, ktorú môžeme dostať a odovzdať.
Pomáhať si navzájom rásť :-) (sun) (sun) (sun)

Často mám pocit, že vďaka Naničmame som sa za posledné tri roky naučila viac, ako za celý môj predchádzajúci život.
Kamilka, aj vy všetky ostatné naničmamy, ďakujem :-) (flower) (sun) (flower) (sun) (flower) (sun) (flower) (sun) (flower) (sun) (flower)

Amalka, Ut, 30. 11. 2010 - 13:54

Čo mne chýba - učia nás od samého malinka, že sa musíme vedieť poďakovať a tiež pomáhať iným. Ale neučia nás dokázať pomoc prijať. Snažíme sa nezaťažovať svoje okolie a cítime sa blbo, keď dostávame pomoc z okolia - a je jedno v akej forme (hmotnej či nehmotnej).
Veď každý z nás v živote zažije okamih, keď potrebuje pomoc iných. Ako sa hovorí - čo vidíš na inom, čakaj aj na sebe.
Aj toto je pre mňa inšpiráciou k pomáhaniu. Keď sa tak zamyslím, netreba mi veru vyhľadávať ľudí, ktorí pomoc potrebujú. Stretávam ich nejako spontánne. Zas použijem svoje staré - vždy stojí vedľa nás niekto, kto potrebuje našu pomoc. Zažila som aj okamihy, keď niekto pomohol mne. Najskôr som to znášala ťažko, ale potom som si uvedomila, že treba iným dovoliť pomáhať.
Tiež mi bolo ťažko, keď sa mi niekto cítil hrozne dlžný a snažil sa mi všetko vrátiť, oplatiť. Toto je tiež veľmi diskutabilné.

A za čo som neskutočne vďačná je, že mám deravú pamäť. Keby som aj chcela uchovávať všetko, čím som komu pomohla, nemám šancu. Zabudnem, že sa čosi také udialo a to je dobre. Nevidím v nikom svojho dlžníka a nezaťažuje mi to dušu. Úprimne som tomu rada.

Polárka (bez overenia), Ut, 30. 11. 2010 - 13:59

(y) (y) (y)

Ariesa, Ut, 30. 11. 2010 - 14:06

prijat :-) (y)

georgina, Ut, 30. 11. 2010 - 14:25

Ale neučia nás dokázať pomoc prijať. Snažíme sa nezaťažovať svoje okolie a cítime sa blbo, keď dostávame pomoc z okolia - a je jedno v akej forme (hmotnej či nehmotnej).

Amálka, myslím si, že je to spôsobené tým, že v našej spoločnosti je ten, kto potrebuje pomoc (akúkoľvek) vnímaný ako ten slabý, nemohúci. A to je podľa mňa chyba. Veď každý (aspoň občas) na niečo (nejako) nestačí. Ale nik nechce byť vnímaný ako slabý a nemohúci, a tak o pomoc radšej nepožiada - aj keď ju potrebuje.

Pri našich deťoch sa tomuto podivnému vnímaniu pomoci snažím predísť dvoma spôsobmi.
Pýtam sa ich, či chcú moju pomoc. (Napr. dcérka sa trápi s obúvaním topánok. Čakám, kým ma zavolá - ak nie, spýtam sa sama: "Pomôžem ti?" Nejdem k nej a nepoviem: "Ukáž, obujem ťa!") Takto sa učia, že pomáhať druhým sa má iba s ich súhlasom.
Sama ich o pomoc často poprosím. (Synovi: "Prosím ťa, môžeš zbehnúť do obchodu? Zabudla som kúpiť maslo." Dcérke: "Prosím ťa, podáš mi cibuľu z komory? Musím tu miešať zápražku." Nedám im to príkazom.) Takto sa učia, že aj ten (v danej chvíli "silný" a s právom rozhodovať a prikazovať) môže potrebovať pomoc, a že je viac ako vhodné o ňu poprosiť - nie je samozrejmosť, že mi pomáhajú.
Pomoc vnímam ako určitú formu daru a vždy za ňu poďakujem.

karci, Št, 20. 01. 2011 - 21:50

Pekne ste to napísali .
Ale nie je to celkom tak .
Viem to z vlasnej skúsanosti.
Ja som už zufalý a neviem si dalej rady
ako dalej !
Manželka sa chce so mnou rozviest za to čo som porobil.
Aby ste boli v obraze nepodviedol som ju to nie ale ,
ked som podnikal tak to dopadlo velmi zle zadlžil som sa
tak moc že svokrovci museli založiť ich dom .
A tomu je už desat rokov čo to musime splácat do všetkeho čo som
išiel tak som na tom zle dopadol vždi som doplatil na to Ja .
Ale čo už mán teraz robyť ja sa nechcem rozviest máme
spolu dve deti a ona je v invalide.
Mne ponože len finančná pomoc ale to ni asi nikto nepomôže ?
A na záver hlavou mi behali rôzne mišlienka ako to skončiť
ale to im nemôžem spraviť a nechat nech sa trápia sami ved som to
spôsobil ja .
To je asi všetko .
Ak mi chcete niečo napísať tak môžete na môj e-mail
karol.mucka1@gmail.com

georgina, Št, 20. 01. 2011 - 21:58

Karci, prosím ťa, radšej si založ vlastný blog (na zelenej lište hore klikni na "Pridaj obsah". Otvorí sa ti ponuka, z ktorej si vyberieš "Príspevok blogu." Klikneš a otvorí sa ti okno, kde už priamo píšeš svoj blog - nadpis, text, odošleš...). Tento blog je síce o pomoci, ale je skôr "teoretický". Konkrétne rady, presne na tvoju situáciu, ti naničmamy určite rady napíšu v tvojom vlastnom príspevku.

georgina, Ut, 30. 11. 2010 - 14:26

Tiež mi bolo ťažko, keď sa mi niekto cítil hrozne dlžný a snažil sa mi všetko vrátiť, oplatiť.

No a toto riešim odkazom na film, ktorý som spomínala v komentároch vyššie. Poviem: "Podaj to ďalej! Každý predsa môže nejako pomôcť druhým." :-) (sun) (sun) (sun)

Polárka (bez overenia), Ut, 30. 11. 2010 - 14:26

Jediné čo osobne nemusím, je ak niekto niekomu pomôže a nezabudne o tom informovať čo najširšie okolie, aby si dobre pomastil ego. Toto je jedna z vecí, ktorím nerozumiem a rozumieť ani nechcem. Za svoju pomoc nečakám ani ďakujem /ostatne Amalka to vyššie pekne nápisala "Nevidím v nikom svojho dlžníka a nezaťažuje mi to dušu."/ . Cítim sa skôr, ako prostredník a nie, ako vykonávateľ. (sun)

georgina, Ut, 30. 11. 2010 - 15:48

Cítim sa skôr, ako prostredník a nie, ako vykonávateľ.

(y) (y) (y)

lia6, Ut, 30. 11. 2010 - 15:00

Či si musíme pomáhať? NIE, NEMUSÍME! Ale ja rada pomôžem, ak mám z čoho...a je jedno, či už finančne, alebo materiálne...ja pomáhať chcem. Nik ma to neučil-u nás v rodine bola pomoc cudzia. No možno práve preto, že som si vybavovala veci(aj za svojích súrodencov)od malého mala a nik mi nič nedal len tak, tak mi nie je ľahostajné cudzie nešťastie. Ale viem aj povedať NIE...a to vtedy, ak nemôžem, neviem, alebo nechcem pomôcť. Ak niekto pomoc nechce, tak sa nevnucujem...ja tak isto nerada žiadam o pomoc-proste to neviem(blush) . Či za to niečo očakávam...v podstate ani nie, len by som rada vedela, či to "došlo" v poriadku, a či to pomohlo...nič viac, nič menej. Je to ješitnosť? Hm..., neviem, ...nechcem, aby mi bol niekto dlžný a snažil sa mi to oplatiť...to nie(nikdy by som to neprijala!), len...asi si chcem byť istá, či som pomohla...či je tá moja pomoc ozajstná(blush)...na svoju obranu však musím povedať, že NIKDY sa o to nátlakovo nezaujímam...pokiaľ sa mi to nedostane do "uší", že to došlo v poriadku, tak po tom nepátram:-) ...Geo, dobrá téma(y) (sun)

georgina, Ut, 30. 11. 2010 - 15:50

Či za to niečo očakávam...v podstate ani nie, len by som rada vedela, či to "došlo" v poriadku, a či to pomohlo...nič viac, nič menej. Je to ješitnosť?

Myslím, že toto nie je ješitnosť :-) ;-) (sun) (sun) (sun)

MarikaM, Ut, 30. 11. 2010 - 17:54

Nie, nemusíme.

Chceme.(y) (y) (clap) (clap)
Marika

georgina, Ut, 30. 11. 2010 - 18:37

Tak :-) ;-) (sun) (sun) (sun)

eva m, Ut, 30. 11. 2010 - 19:13

Moja kamaratka z mladosti mi ponukla, ze mi umyje okna na dome. Nuz, milerada som jej ponuku prijala a dohodli sme sa na riadnom vianocnom vygruntovani nasho domu. Minuly tyzden ukoncila prvu fazu, vyplatila som ju podla nasej dohody. Bola (aj som) jej veeelmi povdacna, odbremenila ma od riadnej makacky. Dnes sme spolu telefonovali a dohadovali sa na termine druhej fazy. A ona mi povedala, ako som jej len velmi pomohla. Nuz, ja mam zas pocit, ze velmi pomohla ona mne. Takze skvely pocit na oboch stranach:-) :-) .
Eva (sun)

georgina, Ut, 30. 11. 2010 - 19:21

Evka, úplne perfektne vymyslená a zrealizovaná vzájomná pomoc :-) (y) (clap) (y) (clap) (y)

eva m, Ut, 30. 11. 2010 - 19:26

a hlavne vitana na oboch stranach:-)
Eva (sun)

georgina, Ut, 30. 11. 2010 - 19:43

(y) (y) (y)

ivusa, Ut, 30. 11. 2010 - 21:33

pomaham ked to citim, ze druha strana potrebuje a aj to prijme, pripadne ma o to poziada a je to v mojich moznostiach. robim to naozaj rada a s laskou a nezistne. inak to nema zmysel, ta energia by uz nebola taka cista v tej pomoci.
k tej pomoci ma napadla taka veticka: nie je dolezite co robis, ale ako to robis. mozes byt kdekolvek a robit cokolvek.
mam vas rada. (hug) (heart) (sun)

georgina, Ut, 30. 11. 2010 - 21:48

...nie je dolezite co robis, ale ako to robis. mozes byt kdekolvek a robit cokolvek.

(y) (y) (y)

elin, Ut, 30. 11. 2010 - 22:42

Kedysi davno som bola presvedcena, ze pomahat (si) musime - ale dnes to mam tak trosku inak.
Nemusim pomahat.

Nepomaham.

Vdaka tomu nemusim riesit nic z toho, co sa o pomoci pise v uvode (ospravedlnujem sa, ale ostatne prispevky som necitala).

Ked si myslim, ze by nieco bolo dobre urobit, urobim to, ak viem a chcem. Dovolim inym, aby urobili nieco, co urobit mozu a chcu. Ale kedze tomu nedavam nalepku "pomoc", nezvazujeme sa vzajomne putami vdacnosti a nie sme si vzajomne nicim "zaviazani". V tej nasej malej komunite sa nehrame na tych, co pomahaju a tych, co pomoc potrebuju - len nechavame energie, slova, skutky i veci volne prudit medzi nami.
Zatial sa zda, ze prave takto nam to vyhovuje viac.

Geo,
ako mas vlastne "pomoc" definovanu?

georgina, St, 01. 12. 2010 - 08:12

Geo, ako mas vlastne "pomoc" definovanu?

Elin, v podstate veľmi podobne ako ty :-) (sun) (sun) (sun).
Len to ešte stále volám pomoc - informačné šumy sú potom menšie :-) ;-).

lydusha (bez overenia), St, 01. 12. 2010 - 19:45

elin(y) (y) (y)

ja_hodka (bez overenia), St, 01. 12. 2010 - 14:10

Vsimam si v poslednej dobe, ze casto vnimam problemy inych tak, ako vlastne - teda ako sucast "velkej hry", nieco, cim si skratka kazdy musi prejst, co ale neznamena, ze si tu cestu nemozme vzajomne sprijemnit alebo ciastocne ulahcit, co tiez radsej vnimam ako nejaky prejav vzajomnej prepojenosti, nie pomoc - teda nejaku extra slachetnu aktivitu pre inych. Vedlajsim efektom je asi aj to, ze nezvyknem citit lutost, ale skor ucast, alebo ako by som to nazvala...a velmi casto nemam potrebu zasahovat vobec. Pristup Elin mi je asi najblizsi.

georgina, St, 01. 12. 2010 - 19:22

Jahôdka, napísala si to rovnako krásne ako Elin, ďakujem vám obom :-) (flower) (flower) (flower)

Polárka (bez overenia), St, 01. 12. 2010 - 15:07

Bolo by skvelé, keby "pomoc" nebola výnimočný jav, ale absolútna samozrejmosť za ktorú netreba byť vďačný. Stačí ak bude prijímaná a odovzdávaná s láskou.

georgina, St, 01. 12. 2010 - 19:23

Nuž, Polárka, svet má k dokonalosti ešte ďaleko :-) ;-) (sun) (sun) (sun).

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama