reklama

Nájomná zmluva na pozemok

Pridal/a v.e.n.i dňa 08. 04. 2015 - 14:49

reklama

Otázka používateľa
v.e.n.i

Dobrý den, chcela by som Vás poprosit o radu v mojej situácii.moja krstná mama mi ponukla pozemok so starým domom s tým, že ho možem užívat a po jej smrti ho zdedím iba ja a nikto iný z rodiny..Ale nechce ten pozemok na mna prepísat z uplne pre mna nezmyselných dovodov, že som ešte mladá , niesom vydatá atd :) Právnik jej poradil , aby to spravila formou nájomnej zmluvy, čo je pre nu určite výhodne ale pre mna s priatelom asi riziko.Obávame sa toho, že tam vrazíme nemalé peniaze , nebude to nikoho z nás a ešte k tomu si to nebodaj o par rokov krstná rozmyslí a zruší nám nájomnu zmluvu. Mohli by ste mi poradit ako to funguje pri týchto nájomným zmluvách , či ju može zrušit kedy sa jej bude chciet ??? alebo, čo by ste odporučili , čo by bolo pre nás výhodné ??? problém je aj v tom , že ona žije v zahraničí a chodí na Slovensko asi 2-3 kr. do roka a keby mám aj tu nájomnu zmluvu asi nemožem bez nej vybavovat stavebne povolenia a pod., že  ? dakujem Vám za odpoved

Odpovedá
JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava

Dobrý deň, 

pokiaľ ide o Váš problém, ak Vaša krstná mama nechce na Vás previesť vlastnícke právo k pozemku, nezostane nič iné, iba ošetriť to tak, aby v prípade, ak si to rozmyslí, ste neboli na tom škodná.

Sú viaceré možnosti, ako by sa to dalo riešiť. Prvá možnosť je zmluva o budúcej zmluve. Môžete sa dohodnúť, že Vám pozemok daruje napríklad o 5- 10 rokov (prípadne aj viac). Môžete tam dať akýkoľvek čas, keď podľa nej už nebudete mladá :). 

Ak by sa jej niečo stalo, tak právni nástupcovia budú viazaní týmto jej prejavom vôle a budú musieť s Vami uzatvoriť darovaciu zmluvu po uplynutí uvedeného obdobia. 

Ďalšia možnosť je uzatvoriť zmluvu o užívaní pozemku (teda nie nájomnú zmluvu, ktorej podstatnou náležitosťou by bolo nájomné). Išlo by o to, že by ste sa dohodli, že môžete pozemok užívať buď na dobu určitú alebo neurčitú s tým, že môžete do nehnuteľnosti investovať svoje peniaze. A ak by sa náhodou stalo, že by požadovala vrátiť späť nehnuteľnosť, potom sa prihliadne aj na vložené investície, či už tak, že Vám ich preplatí alebo iným spôsobom.

Čo sa týka stavebného povolenia, môžete to vybavovať aj namiesto nej, musíte mať ale na to splnomocnenie.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava

<a href="http://ficek.sk">Advokátska kancelária Bratislava</a> Ficek & Ficeková

 


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama