reklama

Osobný bankrot počas materskej

Pridal/a bazilka2 dňa 25. 11. 2014 - 16:39

reklama

Otázka používateľa
bazilka2

Dobrý deň, mám komplikovanú osobnú situáciu ohľadom financií. Pred pá rokmi som si s otcom brala hypotekárny úver, kde ja som hlavný dlžník a otec je spoludlžník na spomínanom hypoúvere. Z rôznych dôvodov (už teraz irelevantné riešiť) je ale celý dom na katastri písaný na otca - čiže ja v tomto smere nemám žiaden majetok, iba dlh. Aktuálne sme sa dostali obaja do situácie, kde už vyše roka nie je hypo splácaná (po predchádzajúcich dohodách s bankou o znížení splátok a aktívnom riešení danej situácie). V podstate sme v situácii, kde čakáme kedy pôjde nehnuteľnosť do dražby a následne zvyšok úver bude vymáhaný exekúciou (iný postup zrejme nebude možný, je vysoko pravdepodobné, že nehnuteľnosť bude predaná za nižšiu cenu ako je dlh).
V skratke - som na TPP, doba neurčitá, + SZČO ako menší vedľajší príjem, slobodná. Majetok v hodnote 1600€ by sa riešil hotovosťou (okrem starého auta iný majetok nemám).
No a s priateľom zvažujeme z dlhodobého hľadiska bábätko. V prípade, že požiadam o osobný bankrot, a počas riešenia (teda v tej 3-ročnej skúšobnej dobe) otehotniem, resp. sa dostanem na materskú dovolenku - berie sa za príjem aj materská? Alebo príjem zo živnosti (príjem zo živnosti by mi mal plynúť pravidelne mesačne aj počas obdobia na materskej)?
má význam začať riešiť túto záležitosť alebo je to vopred beznádejné na margo budúceho bábätka?
Ďakujem za odpoveď,
s úctivým pozdravom
bazilka2

Odpovedá
JUDr. Milan Ficek, advokát, Bratislava

Dobrý deň,
v prípade, ak je výška úveru príliš vysoká a po predaji nehnuteľnosti na dražbe (počítajte cca 75 % hodnoty nehnuteľnosti) by zostal dlh, banka by ho žiadala od Vás.
Preto je osobný bankrot (oddlženie) vhodné riešenie.
Keď súd rozhoduje o oddlžení, pozerá sa aj na Váš príjem, ak by ste nemali žiadny alebo takmer žiadny, nemusel by rozhodnúť o tom, že dôjde k oddlženiu, súd musí vidieť skutočný záujem dlžníka oddlžiť sa a uspokojiť v čo najvyššej miere svojich veriteľov. Odporúčam Vám v súvislosti s oddlžením kontaktovať advokáta vo svojom okolí, ktorý sa vyzná v tejto problematike.

JUDr. Milan Ficek, advokát Advokátska kancelária Bratislava Ficek & Ficeková

Komentáre

dasa_, Ne, 30. 11. 2014 - 16:20

Predovšetkým si treba uvedomiť, že oddlženie (osobný bankrot) môže nasledovať až po konkurze. Konkurz môže byť vyhlásený len vtedy, ak dlžník má majetok aspoň vo výške 1659,70 €. Do tejto sumy by sa počítala aj hodnota domu, ktorým je úver zabezpečený,ak ide o hypotéku. Ak teda sa zvažuje oddlženie, návrh na konkurz by sa mal podať ešte pred dražbou domu. Po nej už zrejme nebude majetok na speňaženie, konkurz by nebol zrejme vyhlásený a nemohlo by dôjsť ani k oddlženiu.

Pokiaľ ide o materské a rodičovský príspevok počas oddlženia, to je predčasné riešiť, splnenie podmienok bude súd posudzovať komplexne. Nedá sa však počas oddlženia počítať s príjmom zo živnosti, pretože predchádzajúci konkurz je prekážkou vykonávania živnosti.

bazilka2, Ut, 09. 12. 2014 - 16:41

Hmm, veľmi zaujímavé informácie. Pokiaľ mám správne info, Dasa, tak do bankrotu mozem ist az vtedy, ked mam exekuciu. Ale pokial spravne viem, tak na hypoteke najprv prebehne drazba, az potom nasledne exekucia na zostavajuci dlh... Okrem toho, neviem, ci si postrehla (a ci je Tvoj komentar na margo toho), ja som hlavny dlznik, ale cely dom je na katastri pisany na otca. Ja v podstate nemam ziaden majetok. Takze neviem nakolko sa to tyka domu. toto su take mierne mätuce otazky pre mna. Na ktore nepoznam odpoved.

Pánovi pravnikovi dakujem za vycerpavajucu odpoved, hladam vhodny kontakt na advokata, mam este hrbu doplnujucich otazok ;-)

Mgr.Babela, Ut, 09. 12. 2014 - 21:27

Dobrý deň,

dovolím si pokračovať v odpovedi z 30.11. už pod vlastným nickom :)

Do konkurzu (a následne oddlženia - niekedy tiež "osobného bankrotu") môže ísť dlžník ak má aspoň dva peňažné záväzky voči viac ako jednému veriteľovi, viac ako 30 dní po lehote splatnosti. Ak by dlžník podal návrh na konkurz sám, bude sa úpadok (zjednodušene splnenie týchto podmienok) predpokladať.
Inými slovami, návrh na konkurz je potrebné podať skôr ako banka spustí dražbu. Hypotéka znamená, že úver je zabezpečený záložným právom k nehnuteľnosti. Preto banka v prípade neplatenia hypotéky nespúšťa exekúciu, ale začnú výkon záložného práva - teda predaj domu na dražbe. Čo sa nezaplatí z predaja domu, exekuujú - zrážky zo mzdy, predaj hnuteľných vecí,...
Ak bude podaný návrh na konkurz, na majetok dlžníka nemožno viesť exekúciu, širšie nemožno ju viesť na majetok podliehajúci konkurzu. A konkurzu podlieha aj majetok zabezpečujúci záväzky dlžníka - teda vo Vašom prípade dom, ktorý je v katastri napísaný na otca - jemu teda svedčí vlastníctvo. Čiže aj tento dom by sa v konkurze predával na dražbe. Tú by síce "organizoval" správca, ale v podstate podľa podmienok schválených bankou.
Zatiaľ toľko ....


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama