Právna poradňa - Ficek & Ficeková

Právna poradňa - Ficek & Ficeková

Advokátska kancelária JUDr. Ficek & Ficeková pôsobí niekoľko rokov v Bratislave a zameriava sa najmä na problematiku rodinného a občianskeho práva (vrátane práva nehnuteľností a vymáhania pohľadávok). Odborníci z kancelárie špecializujúci sa priamo na rodinné právo radia v otázkach rozvodu, určovania výživného (ako aj zvyšovania, znižovania a zrušenia výživného), styku s deťmi a striedavej starostlivosti. Kancelária sa špecializuje aj na komplexnú problematiku vysporiadania majetku. Advokáti publikujú pravidelne svoje právne názory v tlači.

Musim dat dieta exovi ked je chore?

Otázka používateľa: 

zuzka

Dobry den.

Potrebujem rychlo radu,prosim.Zajtra je neparny vikend a neparne vikendy ma mat dceru ex,ale malá je chora.Smola je,ze dnes mam ukoncenu marodku(lebo cez vikendy nerobim) a mam potvrdenie,ze malá moze ist do kolektivu v pondelok.Ex mi volal,ze ked mu zajtra dieta nedam,pride s policiou.Ako to mam riesit?Malá este pokasliava a chcem ju nechat doma doliecit.Prosim,pomozte.

Dobrý deň, pokiaľ je dieťa choré, ešte to neznamená, že ho v čase jeho styku nemôže mať. Dieťa by ste mu nemuseli dať iba v prípade, ak by dieťa malo takú chorobu, že odovzdanie dieťaťa otcovi v čase jeho styku by vážne ohrozilo jeho zdravie alebo život. 

Veľa matiek sa domnieva, že musí mať dieťa potvrdenie od lekára, že je choré. 

Preto je potrebné správne rozlišovať medzi chorobami, ktorými sa ohrozí život  alebo zdravie a tými chorobami, pri ktorých nič nehrozí.

JUDr. Barbora Ficeková, advokátka Bratislava

www.ficek.sk

PN po ukonceni pracovneho pomeru

Otázka používateľa: 

zuzana13

Dobry den, prosim o radu. Dnom 1.4.2015 koncim pracovny pomer na dobu neurcitu. Nakolko mam dvojmesacnu vypovednu lehotu a nechcem sa, resp. so zdravotnych dovodov sa tam nemozem vratit na tie dva mesiace, tak by som chcela ist na PN. Niekto mi vsak povedal, ze sa mi PN do vypovednej lehoty nepocita a tie dva mesiace si musim odrobit. Ak dam vypoved dohodou, tak ma zasa UpSvaR nezaregistruje a nevznika mi narok na podporu. Co by bolo pre mna najlepsie, aby som odisla a viac sa tam nemusela vratit? 

Dobrý deň, nie je dôvod, aby sa pracovný pomer sknončil inak, ako termínom, ktorý vznikol na základe iného právneho úkonu (napríklad dohody o skončení pracovného pomeru, výpoveď). Pracovný pomer sa skončí v dohodnutom termíne.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava

www.ficek.sk

Odchod od manžela s deťmi

Otázka používateľa: 

Môžem odísť od manžela s deťmi bez rozvodu?

Dobrý deň, s manželom sme spolu 12 rokov, máme 3 deti. Prostredný syn pôjde od septembra do školy, najmladší bude mať 3. Obaja sme dobrí rodičia, ale my dvaja si už vôbec nerozumieme, nekomunikujeme spolu, navyše manžel je hrozne žiarlivý. Ak by som sa chcela od manžela odsťahovať k rodičom, čo je 150 km, musím mať súhlas manžela? Nechce sa rozviesť,vraj na to nikdy nepristúpi. Ako mám postupovať? Bude súd zohľadňovať, že najstaršie dieťa v mieste trvalého bydliska už 4 roky navštevuje Zš?

Dobrý deň, odsťahovať sa od manžela pred rozvodom samozrejme môžete. Manžel má však právo rozhodovať o podstatných záležitostiach týkajúcich sa detí. O tom, že dieťa nastúpi do inej školy je dôležitá vec. Nezriedka sa stáva, že matka odíde do iného mesta bez súhlasu, prehlási dieťa do inej školy. Pokiaľ otec nepodá návrh na súd, aby rozhodol o nezhode Vás ako rodičov o tom, kde bude dieťa chodiť do školy, tak tam môžete zostať. Súd bude posudzovať konkrétne okolnosti Vášho prípadu. Je potrebné si uvedomiť, že svojvoľný odchod do iného mesta ešte neznamená, že to bude súd akceptovať. Naozaj je potrebné hlbšie preskúmať dôvody odchodu, prostredie, školu, záujmy detí a iné...

Pri takej vzdialenosti (a inej škole) je málo pravdepodobné, že súd zverí dieťa (deti) do striedavej starostlivosti. 

To, či môžete prísť o deti závisí od toho, aká ste matka. Matky majú výhodu, u nás súdy preferujú skôr matky pri zverení detí do osobnej starostlivosti, preto je potrebné, aby ste to využili vo svoj prospech. Dôležité je to, čo budete hovoriť na súde, čo uvediete do návrhu. Preto je potrebné sa na súdne konanie dobre pripraviť.

 

JUDr. Barbora Ficeková, advokátka Bratislava

www.ficek.sk

Inventúra bez mojej prítomnosti, manko

Otázka používateľa: 

thom

Dobrý deň.

Dobrý deň, Vami popisovaný prípad dosť neštandardný. Postup pri zisťovaní schodku na zverených hodnotách je upravený v zákonníku práce. Zamestnávateľ nemôže najskôr tvrdiť, že žiadne manko nebolo spôsobené a nejskôr zmení názor...

Zamestnávateľovi pošlite doporučený list, v ktorom ho upozornite na vyššie uvedené nezrovnalosti.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava

www.ficek.sk

Vyporiadanie dedičstva po 60- tich rokoch

Otázka používateľa: 

Zuzana 8

Dobrý deň.
Prišlo mi predvolanie vo veci prejednania dedičstva po prastarom otcovi (zomrel v r. 1955). Keďže sa pojednávanie koná v Košiciach (momentálne žijem v BA) prišlo hneď aj Splnomocnenie, v kt. mám poveriť osobu na zastupovanie.

Dobrý deň, na tomto fóre sa neposkytujú vzory splnomocnení. Do splnomocnenia uvedte, ako si predstavujete, že sa naloží s pozemkami a s podielom. Malo by Vám byť aj zrejmé, čo je predmetom dedičstva a do splnomocnenia tieto pozemky aj uviesť. Aby sa nestalo, ze predmetom dedenia bude toho oveľa viac.

Tiež by bolo nespravne, keby ste uviedli iba to, že v prípade predaja z pozemkov, máte právo na podiel (to by bolo veľmi málo na to, aby boli Vaše práva chránené).

Splnomocnenie Vám odporúčam nechať si pripraviť odborníkom (advokátom) - nehľadajte pomoc u niekoho, kto nie je advokát. Už som videl veľa takejto "pomoci", ktorá spôsobila len ďalšie problémy a komlikácie. Niekedy jednou vetou alebo slovom pokazíte celý dokument, ktorý Vás mal chrániť. Každý vie dávať rady, ale Vy musíte mať aj istotu, že rady sú fundované. 

JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava

www.ficek.sk

Výživné

Otázka používateľa: 

Danka2310

Dobrý deň, chcela by som sa informovať. Som slobodná matka a mám 9ročnú dcéru. Na dcéru som nedostávala od jej otca výživné, lebo som ho nepotrebovala a náklady som zvládala sama. Ale minulý rok som prišla o prácu a podala som na Okresný súd v Žiline návrh na výživné. Podala som ho v máji 2014. Do 14 dní mi prišilo oznámenie, že moju dcéru zastupuje kolízny opatrovateľ, ten nás aj navštívil a zisťoval podmienky a odvtedy nič. Zo súdu som žiadne vyrozumenie nedostala. Ako sa môžem domôcť výživného?

Vopred ďakujem za odpoveď

Dobrý deň, pokiaľ sa od mája 2014 už nič viac neudialo, potom napíšte súdu list a požiadajte ich o oznámenie, čo je s Vašou vecou, napíšte, kedy ste podali návrh. Môžete skúsiť aj zavolať na súd a žiadať sa prepojiť do spisovej kancelárie (podľa spisovej značky, pod ktorou je vedené konanie). Zamestnankyne súdu Vám môžu povedať v akom je to stave. Ak by ste však nedostali odpoveď, tak sa môžete objednať na nahliadnutie do spisu. V spise uvidíte, čo sa dialo. V takýchto prípadoch je najčastejším dôvodom doručovanie písomností na adresu odporcu, pravdepodobne majú s týmto doručovaním problémy.

JUDr. Barbora Ficeková, advokátka Bratislava

www.ficek.sk

Prosba

Otázka používateľa: 

Plavka122

Pekný večer.Chcela by som sa informovať ako mám postupovať keď má podvodnícka obrala o 540€.Zmluvy mám aj s jej číslom chcela by som podať trestne oznámenie za podvod mala to byt pôžička .

Dobrý deň, pokiaľ Vás oklamala a podali ste trestné oznámenie, počkajte so na výsledky vyšetrovania. Škoda je vyššia ako 266 eur preto môže ísť o trestný čin. Na podvodníkov je potrebné si dávať veľký pozor. Ich taktiky sú veľmi prešpekulované.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava

www.ficek.sk

Nezaplatene pozicky

Otázka používateľa: 

Zuzana Pivkova

Dobry den. Chcem sa opytat mam nezaplatene pozicky a uz mi prisiel papier ze ma daju na sud. Lenze medzi casom ma mama odhlasila s trvaleho pobytu a kde mi pride papier zo sudu? Poslu mi ho na poslednu trvalu adresu alebo ako ma oboznami sud o zacati konania? A este sa chcem opytat mozu ma na slovensku pre dlhy zavriet do basy? Som v zahranici tak si postu nemozem na poste vyzdvihnut preto ma zaujima ci to poslu na poslednu adresu. Alebo ako ma oboznamia. Dakujem za odpoved

Dobrý deň, ak budete mať prihlasený trvaly pobyt v SR, tak Vám budú doručovať zásielky na túto adresu. Môžete si však zriadiť aj doposielanie na inú adresu. Ak Vás nikde nezastihnú, môže Vám byť ustanovený opatrovník a rozhodnú bez Vašej účasti. Za dlhy môžete byť aj odsúdený, ak ste konali v úmysle, že dlh nezaplatíte.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava

www.ficek.sk

Zrušenie vyživnáho pre plnolete dieťa

Otázka používateľa: 

nadenka Nadja

tato otazka bola zodpovedana

Zrušenie vyživného pre plnoleté dieťa

Otázka používateľa: 

nadenka Nadja

Dobrý deň,ja by som prosila o jednu právnu radu.Môj syn ukončil 1.stupeň VŠ v júni 2015,2 mesiace bol evidovaný na Úrade prace,bez príjmu,v septembri odišiel do Anglicka,kde mal iba brigády a až od januára pracuje.Ex požiadal súd o zrušenie výživného ku dňu 1.júla 2014,žiadosť na súd prišla 13.januára 2015.Sud žiadosti exmanžela vyhoviel.Vo Vašich odpovediach som čítala,že súd môže zrušiť výživné iba ku dňu podania žiadosti,ako je to možne,že vo Vranove výživne bolo zrušené 8 mesiacov dozadu?Ako mam dokázať,že syn nebol schopný sám sa živiť,nakoľko v pracovnom pomere je od januára 2015?

Otázka bola už zodpovedana,bola pridaná viackrát.

Zrušenie vyživného pre plnoleté dieťa

Otázka používateľa: 

nadenka Nadja

Dobrý deň,ja by som prosila o jednu právnu radu.Môj syn ukončil 1.stupeň VŠ v júni 2015,2 mesiace bol evidovaný na Úrade prace,bez príjmu,v septembri odišiel do Anglicka,kde mal iba brigády a až od januára pracuje.Ex požiadal súd o zrušenie výživného ku dňu 1.júla 2014,žiadosť na súd prišla 13.januára 2015.Sud žiadosti exmanžela vyhovel.Vo Vašich odpovediach som čítala,že súd môže zrušiť výživné iba ku dňu podania žiadosti,ako je to možne,že vo Vranove výživne bolo zrušené 8 mesiacov dozadu?Ako mam dokázať,že syn nebol schopný sám sa živiť,nakoľko v pracovnom pomere je od januára 2015?

Dobrý deň, 

pri plnoletom dieťati nie je možné rozhodnúť o výživnom spätne. To je možné iba pri maloletom dieťati. Proti rozhodnutiu je potrebné podať odvolanie. 

Hoci primo v zákone o rodine nenájdete ustanovenie o tom, že je možné zrušiť pri plnoletom dieťati výživné iba od podania návrhu, vyplýva to z analógie práva, ktoré je možné v tomto prípade využiť. Preto je potrebné odvolanie správne odôvodniť po právnej stránke. 

 

JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava

www.ficek.sk

Napadnutie kúpnej zmluvy

Otázka používateľa: 

moncicakova

Dobrý deň,
V roku 2009 môj manžel dostal od rodičov polovicu rodinného domu,kúpno-predajnou zmluvou v ktorej stoji že dohodnutú sumu 24000eur vyplatí kupujúci predávajúcim pri podpise kúpnej zmluvy,ktorú skutočnosť predávajúci potvrdia svojím podpisom.Po vzájomnej dohode im tuto sumu nevyplatil.

Dobrý deň, pokial je v zmluve uvedené, že podpisom potvrdzuju uhradenie kupnej ceny, potom ich sanca na uspech z dôvodu, že kupna cena nebola vyplatená, v podstate nulová. Navyše od roku 2009 uplynulo už vela casu a doteraz to nikton nenapádal. 

Pokiaľ nehnuteľnosť je možné rozdeliť na dve samostatné bytové jednotky, potom by som to na Vašom mieste začal robiť. Ak s tým nebudú súhlasiť, môžete sa obrátiť na súd. 

JUDr. Milan Ficek, advokát, Bratislava

www.ficek.sk

Stránky


Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.