Právna poradňa - Ficek & Ficeková

Právna poradňa - Ficek & Ficeková

Advokátska kancelária JUDr. Ficek & Ficeková pôsobí niekoľko rokov v Bratislave a zameriava sa najmä na problematiku rodinného a občianskeho práva (vrátane práva nehnuteľností a vymáhania pohľadávok). Odborníci z kancelárie špecializujúci sa priamo na rodinné právo radia v otázkach rozvodu, určovania výživného (ako aj zvyšovania, znižovania a zrušenia výživného), styku s deťmi a striedavej starostlivosti. Kancelária sa špecializuje aj na komplexnú problematiku vysporiadania majetku. Advokáti publikujú pravidelne svoje právne názory v tlači.

Adopcia dieťaťa nevlastným otcom

Otázka používateľa: 

Hela

Dobrý deň,

dovoľujem si Vás požiadať o radu, ako právne postupovať v prípade adopcie môjho syna jeho nevlastným otcom.

Posielam nasledujúce doplňujúce informácie o našej rodinnej situácii:

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava

Dobrý deň, adopcia dieťaťa nevlastým otcom prebieha na súde. V tomto prípade súdy rozhodujú pomerne rýchlo a do 3 mesiacov by konanie mohlo byť skončené. 

Ak správne a úplne vypracujete návrh na adopciu dieťaťa nevlastným otcom, tak to skutočne pôjde rýchlo. Súd bude skúmať, či je adopcia v záujme dieťaťa a bude preverovať otca, ktorý si chce dieťa adoptovať. Synovi bude stanovený kolízny opatrovník, ktorý sa tiež bude vyjadrovať, či je adopcia v záujme maloletého dieťaťa.

Súd bude zisťovať aj stanovisko biologického otca a určí sa aj priezvisko dieťaťa. Môžete ho teda zmeniť, ak budete chcieť, aby ste sa všetci volali rovnako.

Návrh si môžete vypracovať sama alebo sa obrátiť na advokátsku kanceláriu, ktorá Vám s tým pomôže. 

 

 

JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava

http://ficek.sk

Advokátska kancelária Bratislava</a> Ficek & Ficeková

Auto na úver a vady vozidla

Otázka používateľa: 

jana66

Dobrý den,chcela by som váas poprosit o radu ako dalej, moj syn si zobral auto na uver od jednej známej spoločnosti už ho má skoro rok , ale je v zlom stave viac je v servise. Pokušali me sa o reklamaciu ale spoločnost sa stále vyhovára a na nič nemá podla nich nárok , nedá sa ani odstupit od zmluvy ani nič . len platit a ine ich nezaujima . Syn už investoval nemalé peniaze do opravy a stále to nie je ono . Už nevieme ako dalej sme rozhodnutý o medializáciu ked to nepojde inak ved predsa je aj nejaká dvojročná záruka alebo nie . Za radu vopred dakujem .

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava

Dobrý deň, pokiaľ ide o auto na úver a škody na vozidle, tak na to, aby som Vám presne zodpovedal otázku by som potreboval oveľa viac informácii. Pokúsim sa Vám načrtnúť, čo všetko je dôležité vedieť.

Ak si kúpil nové motorové vozidlo ako spotrebiteľ, vzťahuje sa na neho 2 ročná záručná doba, všetky vady musí opraviť predávajúci. 

Ak si nekúpil nové vozidlo, potom je dôležité pozrieť do zmluvy, či si dohodli záručnú dobu. Ak áno, potom si môže svoje práva uplatňovať zo zmluvnej záruky. Ak nie, potom je potrebné pri vadách postupovať podľa Občianskeho zákonníka. Ak by sa zmluva spravovala Obchodným zákonníkom, tak podľa Obchodného zákonníka. 

Ďalej je dôležité, či to boli zjavné vady alebo skryté vady a kedy si ich uplatnil (či to bolo včas alebo nie). 

Podľa odpovedi je možné určiť, či má Váš syn na niečo nárok alebo nie a ako má postupovať.

Vzhľadom na všeobecnosť otázky nie je možné zodpovedať všetky alternatívy.

 

 

JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava

http://ficek.sk

Advokátska kancelária Bratislava</a> Ficek & Ficeková

Rozdelenie - kúpa spolupodielu

Otázka používateľa: 

nana272

Dobrý den, chcela by som vas poprosit o informaciu resp. radu ako postupovať pri mojom probleme

 Po matke som zdedila pozemok vedeny podla výpisu z katastra nehn. ako parcela E, mimo zastavaneho uzemia obce, jedna sa o jeden list vlastnictva na ktorom su uvedene 3 parcely s roznou výmerou v m2-  1066 m2, 1410m2,931m2,

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava

Dobrý deň, ako spoluvlatník máte právo požiadať o vysporiadanie spoluvlastníctva. Dôležité je, či je pozemok deliteľný. Ak sa nachádza mimo zastavaného územia obce (extravilán), tak tam je obmedzené delenie pozemkov výmerou (2 resp. 5 tisíc m2 na podiel). 

Postupujte tak, že oslovíte spoluvlastníčku, požiadate ju o vysporiadanie, navrhnete jej spôsob vysporiadania a ak bude suhlasiť, tak uzatvoríte dohodu o zrušení a vysporiadaní spoluvlastníctva. Ak je tam exekúcia na jej podiel, potom bude potrebné rokovať aj s exekútorom. Ak by ste sa nevedeli dohodnúť, nezostane nič iné ako súdna cesta.

Exekútor pri dražbe nehnuteľnosti je povinný ponúknuť na odkúpenie spoluvlastníckeho podielu nehnuteľnosť najskôr Vám ako spoluvlastníčke, a až následne tretím osobám. Takže exekútor Vás bude musieť kontaktovať.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava

http://ficek.sk

Advokátska kancelária Bratislava</a> Ficek & Ficeková

Nájomná zmluva na pozemok

Otázka používateľa: 

v.e.n.i

Dobrý den, chcela by som Vás poprosit o radu v mojej situácii.moja krstná mama mi ponukla pozemok so starým domom s tým, že ho možem užívat a po jej smrti ho zdedím iba ja a nikto iný z rodiny..Ale nechce ten pozemok na mna prepísat z uplne pre mna nezmyselných dovodov, že som ešte mladá , niesom vydatá atd :) Právnik jej poradil , aby to spravila formou nájomnej zmluvy, čo je pre nu určite výhodne ale pre mna s priatelom asi riziko.Obávame sa toho, že tam vrazíme nemalé peniaze , nebude to nikoho z nás a ešte k tomu si to nebodaj o par rokov krstná rozmyslí a zruší nám nájomnu zmluvu.

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava

Dobrý deň, 

pokiaľ ide o Váš problém, ak Vaša krstná mama nechce na Vás previesť vlastnícke právo k pozemku, nezostane nič iné, iba ošetriť to tak, aby v prípade, ak si to rozmyslí, ste neboli na tom škodná.

Sú viaceré možnosti, ako by sa to dalo riešiť. Prvá možnosť je zmluva o budúcej zmluve. Môžete sa dohodnúť, že Vám pozemok daruje napríklad o 5- 10 rokov (prípadne aj viac). Môžete tam dať akýkoľvek čas, keď podľa nej už nebudete mladá :). 

Ak by sa jej niečo stalo, tak právni nástupcovia budú viazaní týmto jej prejavom vôle a budú musieť s Vami uzatvoriť darovaciu zmluvu po uplynutí uvedeného obdobia. 

Ďalšia možnosť je uzatvoriť zmluvu o užívaní pozemku (teda nie nájomnú zmluvu, ktorej podstatnou náležitosťou by bolo nájomné). Išlo by o to, že by ste sa dohodli, že môžete pozemok užívať buď na dobu určitú alebo neurčitú s tým, že môžete do nehnuteľnosti investovať svoje peniaze. A ak by sa náhodou stalo, že by požadovala vrátiť späť nehnuteľnosť, potom sa prihliadne aj na vložené investície, či už tak, že Vám ich preplatí alebo iným spôsobom.

Čo sa týka stavebného povolenia, môžete to vybavovať aj namiesto nej, musíte mať ale na to splnomocnenie.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava

<a href="http://ficek.sk">Advokátska kancelária Bratislava</a> Ficek & Ficeková

 

Musim dat dieta exovi ked je chore?

Otázka používateľa: 

zuzka

Dobry den.

Potrebujem rychlo radu,prosim.Zajtra je neparny vikend a neparne vikendy ma mat dceru ex,ale malá je chora.Smola je,ze dnes mam ukoncenu marodku(lebo cez vikendy nerobim) a mam potvrdenie,ze malá moze ist do kolektivu v pondelok.Ex mi volal,ze ked mu zajtra dieta nedam,pride s policiou.Ako to mam riesit?Malá este pokasliava a chcem ju nechat doma doliecit.Prosim,pomozte.

Dobrý deň, pokiaľ je dieťa choré, ešte to neznamená, že ho v čase jeho styku nemôže mať. Dieťa by ste mu nemuseli dať iba v prípade, ak by dieťa malo takú chorobu, že odovzdanie dieťaťa otcovi v čase jeho styku by vážne ohrozilo jeho zdravie alebo život. 

Veľa matiek sa domnieva, že musí mať dieťa potvrdenie od lekára, že je choré. 

Preto je potrebné správne rozlišovať medzi chorobami, ktorými sa ohrozí život  alebo zdravie a tými chorobami, pri ktorých nič nehrozí.

JUDr. Barbora Ficeková, advokátka Bratislava

www.ficek.sk

PN po ukonceni pracovneho pomeru

Otázka používateľa: 

zuzana13

Dobry den, prosim o radu. Dnom 1.4.2015 koncim pracovny pomer na dobu neurcitu. Nakolko mam dvojmesacnu vypovednu lehotu a nechcem sa, resp. so zdravotnych dovodov sa tam nemozem vratit na tie dva mesiace, tak by som chcela ist na PN. Niekto mi vsak povedal, ze sa mi PN do vypovednej lehoty nepocita a tie dva mesiace si musim odrobit. Ak dam vypoved dohodou, tak ma zasa UpSvaR nezaregistruje a nevznika mi narok na podporu. Co by bolo pre mna najlepsie, aby som odisla a viac sa tam nemusela vratit? 

Dobrý deň, nie je dôvod, aby sa pracovný pomer sknončil inak, ako termínom, ktorý vznikol na základe iného právneho úkonu (napríklad dohody o skončení pracovného pomeru, výpoveď). Pracovný pomer sa skončí v dohodnutom termíne.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava

www.ficek.sk

Odchod od manžela s deťmi

Otázka používateľa: 

Môžem odísť od manžela s deťmi bez rozvodu?

Dobrý deň, s manželom sme spolu 12 rokov, máme 3 deti. Prostredný syn pôjde od septembra do školy, najmladší bude mať 3. Obaja sme dobrí rodičia, ale my dvaja si už vôbec nerozumieme, nekomunikujeme spolu, navyše manžel je hrozne žiarlivý. Ak by som sa chcela od manžela odsťahovať k rodičom, čo je 150 km, musím mať súhlas manžela? Nechce sa rozviesť,vraj na to nikdy nepristúpi. Ako mám postupovať? Bude súd zohľadňovať, že najstaršie dieťa v mieste trvalého bydliska už 4 roky navštevuje Zš?

Dobrý deň, odsťahovať sa od manžela pred rozvodom samozrejme môžete. Manžel má však právo rozhodovať o podstatných záležitostiach týkajúcich sa detí. O tom, že dieťa nastúpi do inej školy je dôležitá vec. Nezriedka sa stáva, že matka odíde do iného mesta bez súhlasu, prehlási dieťa do inej školy. Pokiaľ otec nepodá návrh na súd, aby rozhodol o nezhode Vás ako rodičov o tom, kde bude dieťa chodiť do školy, tak tam môžete zostať. Súd bude posudzovať konkrétne okolnosti Vášho prípadu. Je potrebné si uvedomiť, že svojvoľný odchod do iného mesta ešte neznamená, že to bude súd akceptovať. Naozaj je potrebné hlbšie preskúmať dôvody odchodu, prostredie, školu, záujmy detí a iné...

Pri takej vzdialenosti (a inej škole) je málo pravdepodobné, že súd zverí dieťa (deti) do striedavej starostlivosti. 

To, či môžete prísť o deti závisí od toho, aká ste matka. Matky majú výhodu, u nás súdy preferujú skôr matky pri zverení detí do osobnej starostlivosti, preto je potrebné, aby ste to využili vo svoj prospech. Dôležité je to, čo budete hovoriť na súde, čo uvediete do návrhu. Preto je potrebné sa na súdne konanie dobre pripraviť.

 

JUDr. Barbora Ficeková, advokátka Bratislava

www.ficek.sk

Inventúra bez mojej prítomnosti, manko

Otázka používateľa: 

thom

Dobrý deň.

Dobrý deň, Vami popisovaný prípad dosť neštandardný. Postup pri zisťovaní schodku na zverených hodnotách je upravený v zákonníku práce. Zamestnávateľ nemôže najskôr tvrdiť, že žiadne manko nebolo spôsobené a nejskôr zmení názor...

Zamestnávateľovi pošlite doporučený list, v ktorom ho upozornite na vyššie uvedené nezrovnalosti.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava

www.ficek.sk

Vyporiadanie dedičstva po 60- tich rokoch

Otázka používateľa: 

Zuzana 8

Dobrý deň.
Prišlo mi predvolanie vo veci prejednania dedičstva po prastarom otcovi (zomrel v r. 1955). Keďže sa pojednávanie koná v Košiciach (momentálne žijem v BA) prišlo hneď aj Splnomocnenie, v kt. mám poveriť osobu na zastupovanie.

Dobrý deň, na tomto fóre sa neposkytujú vzory splnomocnení. Do splnomocnenia uvedte, ako si predstavujete, že sa naloží s pozemkami a s podielom. Malo by Vám byť aj zrejmé, čo je predmetom dedičstva a do splnomocnenia tieto pozemky aj uviesť. Aby sa nestalo, ze predmetom dedenia bude toho oveľa viac.

Tiež by bolo nespravne, keby ste uviedli iba to, že v prípade predaja z pozemkov, máte právo na podiel (to by bolo veľmi málo na to, aby boli Vaše práva chránené).

Splnomocnenie Vám odporúčam nechať si pripraviť odborníkom (advokátom) - nehľadajte pomoc u niekoho, kto nie je advokát. Už som videl veľa takejto "pomoci", ktorá spôsobila len ďalšie problémy a komlikácie. Niekedy jednou vetou alebo slovom pokazíte celý dokument, ktorý Vás mal chrániť. Každý vie dávať rady, ale Vy musíte mať aj istotu, že rady sú fundované. 

JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava

www.ficek.sk

Výživné

Otázka používateľa: 

Danka2310

Dobrý deň, chcela by som sa informovať. Som slobodná matka a mám 9ročnú dcéru. Na dcéru som nedostávala od jej otca výživné, lebo som ho nepotrebovala a náklady som zvládala sama. Ale minulý rok som prišla o prácu a podala som na Okresný súd v Žiline návrh na výživné. Podala som ho v máji 2014. Do 14 dní mi prišilo oznámenie, že moju dcéru zastupuje kolízny opatrovateľ, ten nás aj navštívil a zisťoval podmienky a odvtedy nič. Zo súdu som žiadne vyrozumenie nedostala. Ako sa môžem domôcť výživného?

Vopred ďakujem za odpoveď

Dobrý deň, pokiaľ sa od mája 2014 už nič viac neudialo, potom napíšte súdu list a požiadajte ich o oznámenie, čo je s Vašou vecou, napíšte, kedy ste podali návrh. Môžete skúsiť aj zavolať na súd a žiadať sa prepojiť do spisovej kancelárie (podľa spisovej značky, pod ktorou je vedené konanie). Zamestnankyne súdu Vám môžu povedať v akom je to stave. Ak by ste však nedostali odpoveď, tak sa môžete objednať na nahliadnutie do spisu. V spise uvidíte, čo sa dialo. V takýchto prípadoch je najčastejším dôvodom doručovanie písomností na adresu odporcu, pravdepodobne majú s týmto doručovaním problémy.

JUDr. Barbora Ficeková, advokátka Bratislava

www.ficek.sk

Prosba

Otázka používateľa: 

Plavka122

Pekný večer.Chcela by som sa informovať ako mám postupovať keď má podvodnícka obrala o 540€.Zmluvy mám aj s jej číslom chcela by som podať trestne oznámenie za podvod mala to byt pôžička .

Dobrý deň, pokiaľ Vás oklamala a podali ste trestné oznámenie, počkajte so na výsledky vyšetrovania. Škoda je vyššia ako 266 eur preto môže ísť o trestný čin. Na podvodníkov je potrebné si dávať veľký pozor. Ich taktiky sú veľmi prešpekulované.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava

www.ficek.sk

Nezaplatene pozicky

Otázka používateľa: 

Zuzana Pivkova

Dobry den. Chcem sa opytat mam nezaplatene pozicky a uz mi prisiel papier ze ma daju na sud. Lenze medzi casom ma mama odhlasila s trvaleho pobytu a kde mi pride papier zo sudu? Poslu mi ho na poslednu trvalu adresu alebo ako ma oboznami sud o zacati konania? A este sa chcem opytat mozu ma na slovensku pre dlhy zavriet do basy? Som v zahranici tak si postu nemozem na poste vyzdvihnut preto ma zaujima ci to poslu na poslednu adresu. Alebo ako ma oboznamia. Dakujem za odpoved

Dobrý deň, ak budete mať prihlasený trvaly pobyt v SR, tak Vám budú doručovať zásielky na túto adresu. Môžete si však zriadiť aj doposielanie na inú adresu. Ak Vás nikde nezastihnú, môže Vám byť ustanovený opatrovník a rozhodnú bez Vašej účasti. Za dlhy môžete byť aj odsúdený, ak ste konali v úmysle, že dlh nezaplatíte.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava

www.ficek.sk

Stránky


Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.