Právna poradňa - Ficek & Ficeková

Právna poradňa - Ficek & Ficeková

Advokátska kancelária JUDr. Ficek & Ficeková pôsobí niekoľko rokov v Bratislave a zameriava sa najmä na problematiku rodinného a občianskeho práva (vrátane práva nehnuteľností a vymáhania pohľadávok). Odborníci z kancelárie špecializujúci sa priamo na rodinné právo radia v otázkach rozvodu, určovania výživného (ako aj zvyšovania, znižovania a zrušenia výživného), styku s deťmi a striedavej starostlivosti. Kancelária sa špecializuje aj na komplexnú problematiku vysporiadania majetku. Advokáti publikujú pravidelne svoje právne názory v tlači.

Daň z predaja nehnuteľnosti získanej dedením

Otázka používateľa: 

Judita Gavlíková

Vážená pani doktorka. 

Obraciam sa na Vás s prosbou o radu. Zdedila som po mamičke byt, ktorého vlastníčkou bola ona 15 rokov.  Zomrela 28.mája 2016. Otázka je, či sa na mňa vzťahuje oslobodenie od platenia  dane z predaja bytu, ktorý som zdedila v priamom rade.   

Za odpoveď veľmi pekne ďakujem.      S pozdravom  Judita G.  

Odpovedá: 

JUDr. Barbora Ficeková, advokát

Dobrý deň, ano, vzťahuje sa na Vás oslobodenie, splnili ste zákonné podmienky na to, aby ste boli oslobodená od povinnosti platiť daň.

 

JUDr. Barbora Ficeková, advokát Bratislava 

http://ficek.sk

 

investicie do domu po rozchode

Otázka používateľa: 

beta

Dobrý deň,

ostala som sama s dvoma maloletými deťmi. Bývame v dome, ktorý darovacou zmluvou patrí mne avšak bývalý partner (neboli sme zosobášení ) si nárokuje na väčšiu čiastku, ktorú investoval aj on do rekonštrukcie domu. V dome mal zadarmo aj svoju kanceláriu  a sklad. Partner je cudzinec žijúci na území Sk, má trvalý pobyt stále na našej adrese. Akým spôsobom zákon určuje výšku sumy, ktorú by mohol žiadať, veď po celé roky dom užíval aj on?

 

 

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, 

ak investoval do rekonštrukcie domu, má na to právo. Avšak musí preukázať, že peniaze investoval a zároveň ak ste nemali osobitnú dohodu s ním, potom mu od každej jednej investície plynula 2 ročná premlčacia lehota. 

Jeho nárok teda môže byť už premlčaný. Za užívanie domu môžete od neho požadovať bezdôvodné obohatenie vo výške bežného nájomného v danej lokalite.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava

http://ficek.sk

Rozvod alkoholik / Predaj domu

Otázka používateľa: 

Anna

Dobry den, rozvadzam sa so svojim manzelom alkoholikom a kedze sa nevieme dohodnut inak tak sa asi bude predavat nas rodinny dom a peniaze si rozdelime. Nasa situacia je nelahka no budem strucna:

Chcela by som sa spytat ako moze sud v rozvodovom konani rozhodovat v pripade ze sa rozvadzaju dvaja kde jeden je dobrovolne nezamestnany alkoholik bez prace niekolko rokov a ja manzelka doma opatrujem nechodiacu zdravotne tazko postihnutu dceru s DMO.

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, alkohol je tiež dôvod na rozvod manželstva a aj to, že nepracuje určite neprispieva k fungovaniu rodiny.

Pokiaľ predáte dom pred rozvodom, potom súd bude rozhodovať o tom, ako sa rozdelia peniaze, ak sa samozrejme Vy s manželom nedohodnete vopred.

Áno, súd môže rozhodnúť aj o inom ako 50:50 rozdelení peňazí. Závisí to od toho, kto sa ako zaslúžil o nadobudnutie a udržanie majetku. Mali sme aj prípady, kedy súd rozhodol tak, že jednému z manželov prisúdil byt a druhý nestal nič. Takže je možné aj rozdelenie v pomere 100:0.

To však závisí od konkrétnych okolností prípadu. Ak však chcete iný pomer ako 50:50 určite si zoberte na zastupovanie advokáta, ktorý sa vyzná v majetkovom vysporiadaní (BSM) po rozvode.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát

http://ficek.sk

Rozvod - koľko stojí napísanie rozvodu

Otázka používateľa: 

Inca

Dobry den.Prosim Vas kolko stoji napisanie ziadosti o rozvod a ziadost o vyzivne?Dakujem.

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, 

máte dve možnosti, buď si napíšete návrh na rozvod spolu s určením výživného sama. Môžete si stiahnuť nejaký vzor z internetu. Vtedy Vás to nebude stáť nič len čas. Toto odporúčam v prípade ak viete, že manžel nebude chcieť deti do svojej starostlivosti alebo nebude robiť problémy.

Druhá možnosť je nechať si spísať návrh na rozvod advokátom. 

V najjednoduchších prípadoch stojí taký návrh okolo 100 eur. Čím je to komplikovanejšie a ak predpokladáte aj problémy zo strany manžela, tak to stojí viac, pretože návrh je potrebné dobre pripraviť. V týchto prípadoch by mal advokát postupovať takticky a pripraviť návrh tak, aby protistrana nemala šancu. Po zmene civilného procesu v SR od 1.7.2016 je potrebné myslieť aj na procesné aspekty rozvodu (to znamená, dávať si pozor najmä na dokazovanie - predkladanie dôkazov, ich dôkaznú silu, lehoty na predkladanie dôkazov a veľa ďalšieho). 

Ak však viete, že rozvod bude len formalita, môžete si stiahnuť návrh niekde z internetu.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát 

http://ficek.sk

 

Rozdelenie BSM - započítanie vlastných prostriedkov

Otázka používateľa: 

Alžbeta

Dobrý deň,
veľmi Vás prosím o radu ohľadom započítania hodnoty bytu pri rozdelení BSM.

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, okamihom odkúpenia bytu do osobného vlastníctva vznikol jej vklad podľa § 150 Občianskeho zákonníka do BSM, tým pádom bude potrebné určiť, koľko bola hodnota členského podielu v tom čase (pozor, nie 5000,- Sk ale za koľko by sa kúpil taký družstevný podiel, keby ho chceli kúpiť v tom čase).

Jej vklad (vnos) má právo požadovať. Musí teda dostať o takú sumu viac ako manžel. Odporúčam Vám poradiť sa s advokátom vo svojom okolí, ktorý Vám to presne vysvetlí. Nie je to komplikované.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát 

http://ficek.sk

Návrh na určenie výživného pre maloleté dieťa

Otázka používateľa: 

Ako postupovať?

Dobrý deň,

ja by som sa vás chcela opýtať ako mám postupovať keď .......S priateľom máme spolu jedno 2r. dieťa.Z roznych dovodov sme sa rozišli. On sám od seba mi dáva na dcéru 150€.On má ešte jednu 14r. dcéru z prvého manželstva na ktorú platí 200€ plus obedy,krúžky,telefon atď.Chcem požiadať súd či by mi nemohol prispievať vačšou finančnou čiastkou a ton z toho dovodu,že ja mám len 226,72€ plus tých 150€ výživné. Akú žiadosť mám podať na súd? Plus by som chcela podať návrh na príspevok výživného pre nevydatú matku.

Ďakujem veľmi pekne!

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, 

v prvom rade by ste mali vediet, ze výživné na deti a výživné pre nevydatú matku nemôžete riešiť v tom istom konaní. Sú to dve samostatné konania.

Ak nemáte určené výživné na deti, môžete sa obrátiť na súd. V návrhu uvediete, aké výživné požadujete, aké sú výdavky na deti a aký máte príjem a svoje majetkové pomery. Súd bude potom skúmať pomery otca (príjmové a majetkové) a podľa toho posúdi, aké výživné pre deti Vám určí. Dôležité je riadne zdokladovať všetky výdavky na deti (vrátane bývania, oblečenia, lekári, hobby, školy, a iné).

 

JUDr. Milan Ficek, advokát

ficek.sk

Darovat alebo predat byt

Otázka používateľa: 

Ako postupovat

Dobry den,

babicka chce prepisat byt na moju dceru (cize jej pravnucku). Je lepsie urobit darovaciu zmluvu o darovani nehnutelnosti alebo urobit kupnopredajnu zmluvu? Babicka ma dceru ktora roky zije v zahranici a syna ktory od nej byt uz dostal. obaja suhlasia ze byt moze dat dcerke.

A este, ak by slo o darovaciu zmluvu - kolko sa plati za vybavovanie a postupovani

a ak o kupnopredajnu, ake su tam poplatky?

Dakujem

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, ak budete byt prevádzať bezodplatne, tak potom urobte darovaciu zmluvu. 

Poplatky za spracovanie darovacej zmluvy alebo kúpnej zmluvy sú rovnaké. 

Ak si necháte zmluvu autorizovať (autorizovanie zmluvy poskytuje aj naša advokátska kancelária), potom poplatok na katastri z pôvodných 66,- € eur bude 18 eur. 

Vyššie uvedený je správny poplatok, ktorý sa platí štátu. Za vypracovanie samotnej zmluvy sa platí poplatok priamo advokátskej kancelárii.

s úctou.

JUDr. Milan Ficek, advokát 

http://ficek.sk

Vysporiadanie bsm

Otázka používateľa: 

coyllur

Dobrý den, potrebovala by som poradiť ohladom vysporiadania BSM, od juna 2016 sme rozvedení, byvaly manžel ostava v rodinnom dome a mne darovacou zmluvou da byt -holobyt. Minuly tyžden som podpisala založne pravo v banke aby mu poskytli uver na kupu bytu , ktoreho vlastnikom sa mam stať ja. Bolo mi povedane , že som tak nemala urobiť skor než prebehlo BSM. Ak je to možne rada by som Vam poslala na mail jeho navrh a poprosila Vas o doležite rady, aby som neskončila na ulici. V sučasnosti byvame obaja  aj s detmi v rodinnom dome, ktoreho sme obaja vlastnici.

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek

Dobrý deň, 

z Vašej otázky nevyplýva, či byt patrí do BSM alebo je len jeho. Ak byt patrí do BSM, tak ste to mali riešiť formou zmluvy o vysporiadaní BSM, na základe ktorej by mu poskytli hypotekárny úver. Navyše je tam tiež problém s tým, že záložné právo na hypotéku, ktorú si berie on bude na Váš byt. Takže ak sa nebude platiť hypotéka, potom môžete prísť o byt. 

Na návrh sa môžeme pozrieť, pošlite nám ho na mail: advokat@ficek.sk. 

 

JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava

http://ficek.sk

Zmluva o pôžičke - podpis právnika

Otázka používateľa: 

kaja777

Dobry den,

chcela by som sa opytat, ked chcem uzavriet s niekym zmluvu o pozicke potrebujem aj podpis od pravnika alebo mi stacia podpisy veritela a dlznika? 

Odpovedá: 

JUDr. Barbora Ficeková, advokát

Dobrý deň, 

na zmluve o pôžičke potrebujete podpisy veriteľa a dlžníka (nie právnika). Zmluvu o pôžičke si môžete vypracovať aj sama. Ak ju chcete mať určite správne, stiahnite si ju zo stránky http://zmluvaopozicke.sk.

Táto zmluva o pôžičke je vypracovaná správne a úplne. 

V prípade, ak by ste chceli vypracovať zmluvu advokátom, nie je to problém, len táto služba advokáta bude určite spoplatnená.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava

http://ficek.sk

 

Spätné vrátenie vživného

Otázka používateľa: 

Vrátenie výživného

Dobrý deň

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

dobrý deň, ak súd rozhodol o tom, že sa ruší vyživovacia povinnosť spätne, manžel má právo na vrátenie sumy výživného a ak nebude vrátené dobrovoľne, na súde by uspel. 

Otázka je však, koho bude žalovať. Peniaze, ak bol syn plnoletý patrili jemu a mal ich platiť synovi nie exmanželke. Plnoletosťou sa stáva spôsobilým na právne úkony a matka už nie je jeho zákonným zástupcom. 

V tomto prípade, ak je situácia taká ako píšete, je jednoduchšie žalovať exmanželku a požadovať vrátiť peniaze od nej, najmä ak je pravda, že si peniaze ponechávala.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava

http://ficek.sk

Byt po rozvode.

Otázka používateľa: 

Ena

Dobrý deň.

Sme krátko po rozvode a bývame v byte ktorý patrí ex-manželovi.Chcem sa opýtať aký mám nárok na byt ja a aký deti. Máme nárok na nejaké náhradný byt a čo to vlastne znamená(kto to financuje).Otec na deti dokonca ani neplatí ak ho vyzvem aby platil výživné vyhráža sa,že nás vyhodí z bytu.Nájomné ako aj všetko potrebné pre deti hradím ja a na nový byt ani hypotéku nemám.Ex-manžel normálne pracuje.Ďakujem za odpoveď.

 

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, podľa ustálenej judikatúry, máte nárok na náhradný byt, ale to neznamená, že Vám on musí kúpiť byt, znamená to, že Vám musí zabezpečiť byt, v ktorý je primeraný bytu, v ktorom ste bývali. Nájomné za nový byt si platíte sama. Ak nebudete vládať platiť byt, potom, môžete požiadať o zvýšenie výživného z dôvodu zmeny pomerov. To povedzte aj manželovi, že po tom, ako sa odsťahujete, budete žiadať zvýšenie výživného. 

 

JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava

http://ficek.sk

Darovacia zmluva alebo kúpna zmluva na dom

Otázka používateľa: 

janulkap

Dobrý deň, prosila by som o radu ohľadne prevodu domu. Môj krstný otec je bezdetný, slobodný a spolu so svojím bratom vlastní rodičovský dom. V dome zostal bývať po smrti rodičov len krstný otec.  Krstný otec sa rozhodol svoju časť darovať mne.  Jeho brat s darovaním súhlasí. Chcem sa teda opýtať, či v tomto prípade bude lepšie prepis jeho časti domu formou darovacej zmluvy alebo kúpnej zmluvy, keďže nie je výlučným vlastníkom domu.

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, pokiaľ je Váš krstný otec spôsobilý na právne úkony a zmluva bude mať všetky náležitosti, nebude napadnuteľná, potom sa nemáte čoho obávať a môžete zvoliť darovaciu zmluvu. 

Pokiaľ by ste chceli simulovať kúpnu zmluvu (ale v podstate by ste uzatvorili darovaciu zmluvu), tak by ste sa vystavili riziku, že sa im podarí preukázať, že nešlo o kúpnu zmluvu, t.j. že ste nedali žiadne peniaze a tým pádom bude kúpna zmluva neplatná. 

Existujú judikáty, že keď je kúpna zmluva neplatná z dôvodu simulácie právneho úkonu, potom je neplatná aj zmluva, ktorú ste v podstate simulovane uzatvorili (darovacia), pretože nebola písomnou formou.

Takže Vám odporúčam nechať si zmluvu spísať odborníkom (advokátom), aby sa na nič nezabudlo a takú zmluvu dať zavkladovať ju do katastra.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava

http://ficek.sk


Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.