a zas si rypnem...

Pred chvilkou som sa vrátila z potuliek po Slovenku a kúsok za hranicami...išla som aj autom aj vlakom.A!!!ostala som zhrozená,znechutená-z inváznych rastlín a kríkov.....ako máme zahnusenú krajinu a ešte to bude viac!tohto roku či sa to len mne zdá je to neskutočné!!zlatobyle(to žlté),netýkavka žliazkatá(to ružové)a hlavne pohánkovec(to biele) pri cestách a tratiach a pri koncoch mnohých záhrad sumach pálkový..

Ale kde som úplne stratila reč je to durman po poliach celé lány od Bratislavy nahor!vyzerá to tak že to asi pestujú-neviem si to vysvetliť-komletne jedovatý a semianka durmanu sú predsa také niečo(opojné) ako lysohlávky.

Kde sú naši ochranári,zelení a neviem kto ešte...spojiť sily a rozum bohužiať aj chémiu(pohánkovec sa musí striekať ked kvitne) a hlavne páliť!ako naši predkovia-vypaľovanie malo svoj význam.To len pred rokmi  sa prebudili "chrobáčkári"a vypalovanie zakázali.Tak isto tí kvázi ochranári čo zakázali vypásanie horských pasienkov aby na kontroly mohli chodiť na štvorkolkách!

ale to by bolo zas na iný blog..

 Hambím saSmútokPlačem

Komentáre

ten durman si presne trafila, však jak lysohlávok, to je jasné.

Nie je jednoduché s tými invazívnymi rastlinami bojovať. Naviac, keď sa vlastne mnohým páčia. Ja si spomínam, že asi 10 rokov dozadu com si celá pyšná nazberala kyticu zlatobyle. Zdala sa mi to nádherná jesenná výzdoba.

Ten durman ma prekvapil ked som išla k sestre na dolniaky na návštevu. A j u nás občas niekde rastlinu zazriem, ale málo.

No ja už pár rokov hovorím že aj na mojej záhrade je oveľa viac  buriny ktorá hrozne plieni a mám pocit že čím viac s tým bojujem tak jej je viacej a príde nejaká nová a znovu jej mám plnu záhradu.

Netreba rovno vypalovat, aj pravidelne kosenie by stacilo, pred domom mame zarastene sukromne polia, o ktore sa nik nestara, stacilo by aspon raz pokosit...., tej zltej pliagy tu mame neurekom...

Nedá mi a ako človek, ktorý ma blízko k dobrovoľným hasičom, tak to vypaľovanie za mňa NIE.  Je to veľmi nebezpečné a v podstate nekontrolovateľné, ak sa to už raz chytí. Hlavne v takých veľkých suchách ako sú teraz.

Tá zlatobyľ zjavne nikomu nevadí. Ani neviem, aká reportáž to bola v telke, vyjadrovali sa vodohospodári. Na brehu nejakého vodného diela. A za nimi celý žltý lán. Nebola to repka, bola to zlatobyľ. Pekná dekorácia.

Len pre upresnenie, nie je zlatobyľ ako zlatobyľ. Zlatobyľ obyčajná je výborná liečivá rastlina, lieči najmä močové cesty.

My sa tu bavíme o Zlatobyli kanadskej. To je invazívna rastlina

áno nevadí tým ktorým by na tom malo záležať..sú majitelmi pozemkov na papieri ale starosllivosť-na tú kašlú..železnice,vodohospodári aj sukromníci.inak keby ste skusili čo je ro zničiť sumach(ak nie je v nádobe korene má doslova ako sieť v priemere min.10metrov z ktorých idú výhonky)zlatobyľ ak chcete vykopať na jeden koreň potrebujete fúrik!!to mám z vlastnej skusenosti-sumach som zasadila pred 30 rokmi netušiac čo robim po pár rokoch sme museli doslova prekopať( rýľ ani nechcel isť do zeme) náš aj sesedov pozemok všetko preosiať pozbierať-našťastie iniciatíva bola z mojej strany a so susedom máme vzťahy viac ako dobré,zlatobyľ ked sa objavila vravím si vykopem do vedra a spálim-no korenisko do fúrika...pohánkovec zatial blizko záhrad dosial nemáme..

a to vypaľovanie treba robiť s rozumom!!!nie hurá systém hocikedy a hlavne nie takmer 2metrové suché kroviská a porasty!!

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.