Ako na eko?

Ako som si vyrobila maskaru zo živočíšneho uhlia

Dochádzala mi maskara, náhodou som narazila na recept na domácu maskaru zo živočíšneho uhlia, do toho som dostala črevnú chrípku, a tak som mala aj živočíšne uhlie aj čas. Mrkám

Domáca kozmetika: peelingy zo zeleného čaju, kávy a čajovníka

Naučili sme sa kriticky pozerať na to, čo dávame do úst. Vyberáme si samé zdravé veci, chceme čo najmenej prídavných látok. Ale čo naša koža? Dávame tomuto najväčšiemu vylučovaciemu orgánu nášho tela naozaj len to najlepšie? Pomáhame mu vysporiadať sa s tým, čo je okolo nás? Skúsme pri starostlivosti o telo trochu experimentovať a používať tie suroviny, ktoré máme bežne v domácnosti.

Je čas výhádzať skrine

Aspoň pre mňa, vždy koncom prázdnin. Ani neviem či je to nadšením, že končia horúčavy, či prázdniny abo postavením mesiaca a planét ..., abo už ozaj s úrodou dozrieva voľačo aj v mojej hlave. Veľký úsmev Už som vypratala skrine, dvom deťom, viac ich momentálne doma nie je.Hambím sa Ale vytriedené oblečenie od staršej devy, u mňa čaká na odvoz už skoro dva mesiace. Prekvapenie Inak u detí, to nie je až taký problém, stačí zistiť z čoho už vyrástli.

Ako dospieť k domácnosti bez odpadu?

Úprimne? Ešte neviem, ale začala som. Nekladiem si za cieľ niekoho presviedčať, aby začal rozmýšľať ako ja, ale možno pomôcť tým, ktorí by radi nejako začali, ale nevedia ako.

Na začiatok som si spísala veci, ktoré sú v mojich silách zmeniť. Určite to nie je kompletný zoznam, ale takto nejako som si to v hlave pred pár mesiacmi upratala ja a začala som podľa toho fungovať. Lepšie povedané, snažím sa fungovať.

Sáčok prosím!

Ak by som hľadala vhodný názov pre túto dobu, asi by som povedala, že je to doba mikroténová. Lebo to, čo po nás asi najviac ostane budú plastové obaly.
S nemým úžasom sledujem ako sme "zosterilneli". Nič sa nesmie chytiť do ruky, všetko sa musí najprv umyť, očistiť, vydrhnúť, použiť antibakteriálne utierky, mydlo, gél. Kde sú časy, keď som si rozrazila dlaň a prach - neprach ošúchala o nohanice a ak to krvácalo "ocuclala". Nedaj Bože ísť do obchodu a kupovať pečivo či ovocie a zeleninu.
Krásne naukladané v debničkách. Jedno vedľa druhého. Radosť chytiť do ruky.
Ale pozor!
"Zoberte si rukavice, keď si nakladáte rožky!"
A už si cpeme na ruku igelit. Lebo však bacili.

Keď už recyklujeme - plasty

Keď už sme načali tému recyklácie, skúsim sa podeliť ako triedime plasty, alebo sa o tom aspoň snažíme u nás doma. Možno sa navzájom inšpirujeme, voľačo podučíme a posunieme vpred, k menej znečistenej matičke Zemi. Dedičstvo, ktoré prenechávame našim deťom, je zatiaľ dosť smutné. Bez toho aby sme sa o zmenu snažili, každý sám za seba, sa nepohneme. Inak jedna vec je recyklácia, ako som sa už podučila tu na NM, druhá ešte dôležitejšia, je  zredukovanie produkcie odpadu ...

Zber papiera či jeden nekonečný príbeh

Asi si ešte pamätáte, ako sme voľakedy nosili do školy starý papier. Časom sa objavil podobný úkaz aj pri našich deťoch. Najnovšie pribudli ku sklu, plastom aj  kontajnery na papier priamo na sídliskách. Horšie s poniektorými dedinami. Aspoň s tou našou. Ono keď skoro celá dedina fičí pri vykurovaní na dreve, neviem či vládne prepoklad, že sa papierom podkuruje? Či sme my od macochy ... Dcéra v novej škole zber nemá, tak sa raz za čas trepeme s papierom naháňať kontajnery v meste ... Papier spolu s plastom separujeme celkom zodpovedne.

Lebo funguje

Už ani neviem, kde som to počula. Rozprávali o nejakom hoteli, tuším v Austrálii. Dobrý hotel, kvalitný. Akurát na izbách mali také tie staré, predpotopné tučné telky. Tak sa pýtali, prečo tam majú tak starú telku . A odpoveď bola úžasná : "Lebo funguje"

Nádherne vystihnutý problém asi celej našej planéty. Áno, vedia marketingový špecialisti, ako na nás. Vedia nám podsunúť tú informáciu, ako budeme s novou vecou spokojnejší, šťastnejší. A tak funkčné vyhodíme. V lepšom prípade niekam darujeme. A my si kúpime niečo nové. Niečo, čo má zaplniť naše prázdno. Ono to funguje deň, možno dva. Možno iba do príchodu výpisu z účtu, keď zistíme, že sme si zase kúpili vec, ktorú nepotrebujeme za peniaze, ktoré nemáme.

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.