Ako na eko?

O neodtekajúcom drese

Asi to poznáte viaceré. Kuchynský dres má proste tú vlastnosť, že sa z času na čas zhorší odtok. Najjednoduchšie riešenie je chémia. Len teda, naozaj to chceme? Potom sa dá ten odtok čistiť aj mechanicky. Nie veľmi príjemná práca.

Buď eko. Niekedy je z toho viac škody ako osohu

Zas som sa obabrala. Chcela som vyskúšať vyrobiť sviečky zo sójového vosku. Jednak len tak, lebo idú dušičky, tak som si povedala, že urobím okrem venca aj sviečky. Potom aj preto, že som sa dočítala, že sviečky zo sójového vosku sú, narozdiel od parafínových, biodegradovateľné, teda sa vosk rozloží.

Celé sa mi to zdalo fajn, aj keď som teda riešila otázku, kde je tá sója vypestovaná, kam ju odvezú na spracovanie, ako to celé prebieha, že to určite nie je slovenská sója a slovenský výrobca, takže toho cestovania tam bude dosť, čiže uhlíková stopa asi riadna. 

A potom som dostala balíček. 

Povinné zálohovanie plastových fliaš a plechoviek

Od roku 2022 nás čaká povinné zálohovanie plastových fliaš a nápojových plechoviek. Na jednej strane asi tomu mnohé rozumieme. Naše rieky, často aj lesy sú plné plastového odpadu, zväčša prevažujú fľaše. Na druhej strane, sa už snáď väčšia časť Slovákov naučila recyklovať, minimálne práve tie fľaše. Aj tak to nestačí, vraj sa ich touto cestou zrecykluje len okolo 60 percent. Zvyšok skončí na skládkach, v spaľovni, alebo pohodených, tam kde nemajú.

Slamky, lietadlá a to ostatné

Tak som si zase počítala. Finále nejakej futbalovej súťaže. Tuším európskej. Dva londýnske kluby. A tušíte, kde sa to finále hrá? Keby mi dal niekto hádanku, tak to netipujem ani omylov. V Baku.

Ja viem - o mieste, kde sa bude hrať finále sa rozhodlo dopredu. Ale predsa len, predpokladať, že sa stretnu dva celky, z ktorých by tam mal blízko aspon jeden, to je utópia.

Už vidím, jak fanúšikovia pôjdu na ten futbal vlakom.... Isto.

Nakúpia sa letenky. Však aj spoje sa môžu pridať. Lebo však kapacita je cez 60 tisíc ľudí. Verím, že leteckí prepravcovia sa tešia.

Medzinárodný deň stromov

Každý deň je svetový alebo medzinárodný deň niečoho. Zajtra 20. októbra bude medzinárodný deň stromov. 

Lis na PET fľaše

Možno si ťukáte na čelo, prečo som si vyrobila takúto rárohu, vysvetlím:) 

Sme či nie sme pokrytci?

Riešime ekológiu. Skoro denne. Neustále. Bavíme sa o tom, či citrusové šupky môžu alebo nemôžu do kompostu, kam s rozbitým zrkadlom, čo do zberného dvora a čo do všeobecného odpadu.

Snažíme sa správať zodpovedne. A tak máme nový cieľ. Slamky do nápojov. No naozaj, je to vo veľkej väčšine zbytočnosť. Nehovoriac o móde dávať do nápoja dve slamky naraz. Dodnes som to nepochopila, ale nevadí Úsmev Hlavne, že už vieme, ako zachrániť planétu. Zakážeme slamky. Všade.

Aj na obrovských výletných lodiach, čo sa neustále plavia po moriach. Čo na tom, že tie lode sú poháňané ťažkým vykurovacím olejom. No áno, pri európskych brehoch nemôžu používať ten ťažký olej. Ale kúsok ďalej?

Nebude to také ľahké drahá

Nejak sa to bije u mňa. Aj by som chcela žiť redukujúc odpad, ale asi na to nejdem správne.
Hoci som zistila, že kopec vecí, ktoré odporúčajú, už vlastne robím, dochádzam k tomu, že celé to recyklovanie zaberá ohromne veľa priestoru. No a tu mi začína problém, lebo podľa Marie Kondo - "Upracte si raz a navždy", by som to mala všetko vyhádzať.
Lebo ono je to síce pekné, že neprodukujem, resp. eliminujem odpad, na druhej strane nemám záujem si zahltiť dom vecami, ktoré možno použijem o rok, dva, lebo povedzme si úprimne - celé to je asi nejak divné. Alebo ja na to idem fakt zle?
Pripadá mi to v poväčšine prípadov ako škrečkovanie a čakanie, či nájdem vhodné využitie.

Fľaštičky

Cookies sú hnusoba.
Ako inak si mám vysvetľovať video až kdesi z Bali či odkiaľ si ma našlo, kde som mohla nazrieť na pláž plnú odpadkov? A hneď o dva dni za tým ... Jana Kirschner ako sedí a prehovára mi do duše ohľadom odpadu - plastových fliaš na Slovensku. Že ona je fakt občas smädná, ale povedala si, že nebude kupovať balenú vodu, aby zamedzila odpadu. No na chválu jej. A vyzývala na tvorbu nových pitných fontániek, aby sme mali možnosť ten smäd uhasiť. Lenže ...
... lenže ja tak žijem už roky. Ba nie - tento rok som kúpila si 3 plastové fľaše. Však presne - aby som smädná nebola. Lenže moje plastové fľaše nie sú jednorazové. Ja viem, stále je to plast, stále je to o neskoršom odpade.
 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok