Ako na eko?

Uvarte jej kávičku

Jááj, nie som ja veľký záhradkár. Skôr ma bavia experimenty ako každodenná mravčia práca. Už som x krát uvažovala o záhradke, ale načo, keď v záhrade po mojich rodičoch by som mohla pestovať a pestovať. Teda, aj som pestovala. Problém bol vždy so zalievaním. Lebo keď som si započítala cenu phm, tak ten šalát s uhorkami a mrkvou  ma stál iné peniaze. Stále niečo nasadím, ale už len málo.

Popri pestovaní v záhradke skúšam balkónovky. Už som fakt pestovala všeličo. Len vždy som stroskotala na hnojení a postrekoch. Pri hnojení som prešla rôznymi štádiami. Polievala som  zákvasom zo žihľavy, z kostihoja až k čajom. Vraj ideálne na chuť rajčín. Neviem, podľa mňa chuť rajčín najviac ovplyvní správne zvolená odroda.

Ako upratať lekárničku

Áno, je to neuveriteľné. Aspoň pre mňa. Nemožné sa stalo skutočnosťou. Niečo, na čo sme sa chystali už pár rokov dozadu. Stále sme si hovorili, striedavo jeden alebo druhý - mali by sme urobiť poriadok s liekmi.... Mali.

Až v sobotu prišiel ten deň. Zrazu z čista jasna sa môj manžel pustil do toho. Tak som ho v tom nenechala. Vypratali sme si to všetko na stôl a začalo sa tiredenie.

Máme takú klasickp vielu trojpoličkovú lekárničku s velkým červeným krížom na dvierkach. Tak sme lieky delili na tie od kašľu a nádchy, od žalúdka, žlčíka..., potom od bolesti.

No ale čo s tými, čo sú po expirácii, respektíve to nikto nebude jesť? Najviac bolo rôznych vitamínov, výživových doplnkov. A mastí a kvapiek do očí.

O neodtekajúcom drese

Asi to poznáte viaceré. Kuchynský dres má proste tú vlastnosť, že sa z času na čas zhorší odtok. Najjednoduchšie riešenie je chémia. Len teda, naozaj to chceme? Potom sa dá ten odtok čistiť aj mechanicky. Nie veľmi príjemná práca.

Buď eko. Niekedy je z toho viac škody ako osohu

Zas som sa obabrala. Chcela som vyskúšať vyrobiť sviečky zo sójového vosku. Jednak len tak, lebo idú dušičky, tak som si povedala, že urobím okrem venca aj sviečky. Potom aj preto, že som sa dočítala, že sviečky zo sójového vosku sú, narozdiel od parafínových, biodegradovateľné, teda sa vosk rozloží.

Celé sa mi to zdalo fajn, aj keď som teda riešila otázku, kde je tá sója vypestovaná, kam ju odvezú na spracovanie, ako to celé prebieha, že to určite nie je slovenská sója a slovenský výrobca, takže toho cestovania tam bude dosť, čiže uhlíková stopa asi riadna. 

A potom som dostala balíček. 

Povinné zálohovanie plastových fliaš a plechoviek

Od roku 2022 nás čaká povinné zálohovanie plastových fliaš a nápojových plechoviek. Na jednej strane asi tomu mnohé rozumieme. Naše rieky, často aj lesy sú plné plastového odpadu, zväčša prevažujú fľaše. Na druhej strane, sa už snáď väčšia časť Slovákov naučila recyklovať, minimálne práve tie fľaše. Aj tak to nestačí, vraj sa ich touto cestou zrecykluje len okolo 60 percent. Zvyšok skončí na skládkach, v spaľovni, alebo pohodených, tam kde nemajú.

Slamky, lietadlá a to ostatné

Tak som si zase počítala. Finále nejakej futbalovej súťaže. Tuším európskej. Dva londýnske kluby. A tušíte, kde sa to finále hrá? Keby mi dal niekto hádanku, tak to netipujem ani omylov. V Baku.

Ja viem - o mieste, kde sa bude hrať finále sa rozhodlo dopredu. Ale predsa len, predpokladať, že sa stretnu dva celky, z ktorých by tam mal blízko aspon jeden, to je utópia.

Už vidím, jak fanúšikovia pôjdu na ten futbal vlakom.... Isto.

Nakúpia sa letenky. Však aj spoje sa môžu pridať. Lebo však kapacita je cez 60 tisíc ľudí. Verím, že leteckí prepravcovia sa tešia.

Medzinárodný deň stromov

Každý deň je svetový alebo medzinárodný deň niečoho. Zajtra 20. októbra bude medzinárodný deň stromov. 

Lis na PET fľaše

Možno si ťukáte na čelo, prečo som si vyrobila takúto rárohu, vysvetlím:) 

Sme či nie sme pokrytci?

Riešime ekológiu. Skoro denne. Neustále. Bavíme sa o tom, či citrusové šupky môžu alebo nemôžu do kompostu, kam s rozbitým zrkadlom, čo do zberného dvora a čo do všeobecného odpadu.

Snažíme sa správať zodpovedne. A tak máme nový cieľ. Slamky do nápojov. No naozaj, je to vo veľkej väčšine zbytočnosť. Nehovoriac o móde dávať do nápoja dve slamky naraz. Dodnes som to nepochopila, ale nevadí Úsmev Hlavne, že už vieme, ako zachrániť planétu. Zakážeme slamky. Všade.

Aj na obrovských výletných lodiach, čo sa neustále plavia po moriach. Čo na tom, že tie lode sú poháňané ťažkým vykurovacím olejom. No áno, pri európskych brehoch nemôžu používať ten ťažký olej. Ale kúsok ďalej?

Sezónne recepty

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok