Ako ušetriť

Prírodný čistič špár

Možno som len 100 rokov za opicami. Neviem. Všeličo som skúšala. Ale o takejto kombinácii bežných zložiek som počula prvý krát. Len sóda bicarbóna a peroxid vodíka.

Ak sa doma v kúpeľni trápite so žltými špárami a vyskúšali ste už kopec chémia, tak možno oceníte tento typ. V miske som zmiešala trochu sódy, priliala bežný peroxid z lekárne. Zamiešala do hustoty kaše, starou zubnou kefkou naniesla na špáry a nechala pôsobiť. Koľko presne, to netuším, lebo som na to zabudla. Asi po hodine či dvoch sa manžel zvedavo pýtal, čože to v tej kúpeľni porábam :) Tak som špáry trochu prebehla kefkou, osprchovala a výsledok ma milo prekvapil. Povedala by som, že je to asi najlepšie, čo som doteraz vyskúšala.

Ako trochu ušetriť

Ja viem, ciele by mali byť veľké. Ale moja skúsenosť hovorí, že tie malé ciele, malé predsavzatia sa dodržiavajú oveľa jednoduchšie. A takto nejak máme tuším nastavené aj platenie za elektrinu v budúcnosti. Ak naša spotreba dosiahne 85% spotreby roka 2020, cena by mala byť primeraná. Netrúfam si povedať, že taká ako doteraz PohodaPohoda.

Ako to vlastne je s tou elektrinou?

Žili sme zlaté čas. Vďaka lacnému plynu sme mali blahobyt. Áno, naučili sme sa na mnohé vymoženosti.  Žiaľ, nechala sa nachytať celá Európa. Lebo mať lacný plyn z jediného zdroja, to nie je dobrá perspektíva. A tak aby sa využil čas od poslednej veľkej krízy a išli na to inak, nie. Neurobili sme to. Zatiaľ nemáme použiteľnú alternatívu vo veľkom.

Ako zabrániť úniku tepla cez okná

Akosi sa nám tento rok skoro ochladilo? Či len mne sa zdá? Hambím sa Aj vy už reálnejšie premýšľate nad tým, že táto zima ozaj nebude jednoduchá? Včera došla dcéra zo svojej izby, že jej prsty mrznú pri písaní na klávesnici, keď robila projekt do školy. Hambím sa

Ako ušetriť náklady na vykurovanie

Či už bývame v byte, rodinnom dome, máme vlastné, alebo centrálne vykurovanie ... nad úsporami v tomto období rozmýšľame asi všetci. Doba je aká je, tak skoro lepšie nebude. Náklady na kúrenie porastú z mnohých dôvodov aj pri rôznych typoch vykurovania.

foto: pixabay.com

Vieme sa rozlúčiť so starými vecami?

Áno, zas je to o mojom obľúbenom minimalizme. Stále mám k nemu doma veľmi ďaleko. Priebežne sa však snažíme triediť veci aj u svokry. A postupne prichádzam k presvedčeniu, že hlavný problém s premnožením vecí je v tom, že sa nedokážeme rozlúčiť s tým, čo už doslúžilo. O blúzke si myslíme, že raz schudneme. Takisto čakáme na čas, kedy sa nám bude chcieť na nohaviciach opraviť pokazený zips. Že si medzitým zaobstaráme ďalšie, to je druhá vec. To je aj pokazený vysávač, mixér. Alebo nepoužívaný tlakový hrniec.

Niečo môže fakt ešte poslúžiť. Ale treba to opraviť hneď. Alebo poslať ďalej. Predať či darovať. Ale sú veci, ktoré už fakt nie sú na nič. Lebo recyklačných projektov je kvantum. Ale je otázka, či recykláciou vždy vznikne niečo potrebné? Alebo len ďalšia vec, čo zavadzia.

15 rád ako šetriť vodou

Na prvý pohľad sa môže zdať, že na našej planéte, máme vody dosť. Veď pri pohľade zhora jednoznačne moria dominujú nad pevninou. Avšak veľa máme len slanej vody, ktorá je len málo využiteľná. Sladkej pitnej vody vraj máme len okolo 2,5 percenta, aj to je z nej polovica viazaná v ľadovcoch, ale schovaná v pod zemou. K dispozícii tak máme vraj len okolo 1,2 percenta z objemu vody na Zemi.
Foto: Pixabay.com

Buď eko. Niekedy je z toho viac škody ako osohu

Zas som sa obabrala. Chcela som vyskúšať vyrobiť sviečky zo sójového vosku. Jednak len tak, lebo idú dušičky, tak som si povedala, že urobím okrem venca aj sviečky. Potom aj preto, že som sa dočítala, že sviečky zo sójového vosku sú, narozdiel od parafínových, biodegradovateľné, teda sa vosk rozloží.

Celé sa mi to zdalo fajn, aj keď som teda riešila otázku, kde je tá sója vypestovaná, kam ju odvezú na spracovanie, ako to celé prebieha, že to určite nie je slovenská sója a slovenský výrobca, takže toho cestovania tam bude dosť, čiže uhlíková stopa asi riadna. 

A potom som dostala balíček. 

Povinné zálohovanie plastových fliaš a plechoviek

Od roku 2022 nás čaká povinné zálohovanie plastových fliaš a nápojových plechoviek. Na jednej strane asi tomu mnohé rozumieme. Naše rieky, často aj lesy sú plné plastového odpadu, zväčša prevažujú fľaše. Na druhej strane, sa už snáď väčšia časť Slovákov naučila recyklovať, minimálne práve tie fľaše. Aj tak to nestačí, vraj sa ich touto cestou zrecykluje len okolo 60 percent. Zvyšok skončí na skládkach, v spaľovni, alebo pohodených, tam kde nemajú.

Sezónne recepty

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok