Blog používateľa Alena Báthoryová

Zabudnuté a menej známe jarné bylinky

Jarná bylinková sezóna je rozbehnutá, sitá sa plnia prvými bylinkami,ktoré sú nápomocné pri oslabenom organizme, pri dýchacích ochoreniach, alebo na druhú stranu, na posilnenie látkovej výmeny, očisty a regenerácie dôležitých orgánov ako je pečeň, žlčník, pankreas a črevá. V marci a apríli zbierame - brezové listy, podbeľ, prvosienku, cesnak medvedí, hluchavku, pľúcnik, zbehovec, zádušník, púpavu, pŕhľavu, mladú lucernu, pastiersku kapsičku. 

Aromaterapia nie je len miestnosť prevoňaná olejčekom z aromalampy....

Je to aj možnosť využiť kvalitné 100% éterické oleje pri kúpaní, sprchovaní, ako súčasť kozmetiky, ktorú si nanášame na celé telo. Prírodné silice, esenciálne oleje , či éterické oleje sú aromatické látky, ktoré sa nachádzajú v semenách, plodoch, stonkách, koreňoch, kvetoch. Z čerstvých rastlín sa získavajú len destiláciou vodnou parou, lisovaním alebo extrakciou bez pôsobenia chemických rozpúšťadiel. Pôvodným rastlinkám dodávajú charakteristickú vôňu a popritom slúžia aj ako ochrana pred rôznymi predátormi, chorobami.

Látková výmena a jarné bylinky

V odporúčaniach pri bylinkách a rôznych čajových zmesiach na liečbu klasických tzv.civilizačných chorôb sa často pri ich účinkoch stretneme s termínom látková výmena. Málokto sa zamyslí nad tým, čo tento výraz znamená v skutočnosti. Na stránkach www.wikipedia.org sa dočítame túto definíciu: „Látková premena alebo správne metabolizmus je súbor všetkých biochemických zmien chemických zlúčenín v živých organizmoch a bunkách.  Metabolizmus v živých organizmoch rozdeľujeme na primárny a sekundárny.

Byliny pomáhajú pri zápale močových ciest a chorobách obličiek

Zimné obdobie, chlad, vlhko, dlhodobé podchladzovanie tela zvyšujú riziko zápalových ochorení močových ciest. Zápaly trápia viac ženy ako mužov. Žeby to bolo tou módou a potrebou vyzerať úchvatne? Zateplené baganče, dlhé kabáty a hrubé sukne sa už nenosia...

Diéta po sviatkoch alebo ako očistiť telo a dodať mu energiu.

Zimné obdobie je tradične časom, kedy sa nejako prirodzene menej hýbeme, viacej sa babušíme a vysedávame pri „peci“. Chýba nám slnečný svit ako aktivátor našej činnosti. Počas vianočných sviatkoch, kedy sme sa tešili zo spoločných chvíľ v kruhu najmilších, sme čo to netradičné pojedli, sladké ochutnali. Tým voňavým domácim koláčikom sa nedá odolať. Ale čaká nás ešte dlhá zima, určite január a február patria medzi najchladnejšie mesiace v našich končinách a aj mesiace s najkratšími dňami.

Ochorenia dýchacích ciest - pomôžte si bylinkami

Naše telo je nesmierne dokonalý živý stroj, kde všetko na seba nadväzuje a navzájom sa ovplyvňuje. Z tohto vychádzajú aj všetky východné učenia o zdraví napr. čínska alebo indická medicína. Podľa orgánových hodín máme na jeseň oslabené pľúca a hrubé črevo. V zime sú to zase obličky a močový mechúr.

Ak trpíme ochoreniami dýchacích ciest súvisí to aj s činnosťou hrubého čreva. Práve hrubé črevo a jeho stav, je vo väčšej miere zodpovedné za našu imunitu.

Bylinky pomôžu pri oslabenej imunite nielen v zime

Zima ako obdobie oslabeného systému dýchacích ciest, zníženej imunity - pomôžu rastlinky a huby so svojou prirodzenou silou.

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.