Blog používateľa Dasa_

Špaňodolinská čipka

Kedysi veľmi, veľmi dávno som mala spolužiačku, ktorá ovládala tajomstvo čipky paličkovanej v Španej doline. Aj sa nás snažila čo to priučiť. Základ som vtedy zvládla, ale žiaľ, už to je naozaj veľmi dávno, dnes si z toho už moc nepamätám. Kto sa trochu vyzná, tak vie, že táto čipka sa nepaličkuje podľa predkresleného vzoru, ale robí sa na "vydierovanej kartičke". Roky som túžila spoznať miesto, kde dokážu robiť takúto krásu.

Najdlhšie slúžiaci vojak v histórii

Neviem, ako vy, ale mňa dosť prekvapí, keď sa dozviem o osobnosti z blízkeho okolia, ktorá je zaujímavá nielen pre blízke okolie, ale zanechala stopu v celosvetových dejinách. Buď som v škole nedávala pozor, alebo sme vtedy o tom nevedeli.

Keď sme pred časom boli na výlete v Budapešti, sprievodkyňa nás cestou upozornila na to, že neďaleko nás sa nachádza rodisko najdlhšie slúžiaceho cisárskeho vojaka v histórii. Volal sa Ladislav Gabriš-Škultéty a v službách armády bol dlhých 81 rokov. Prežil 4 cisárov, zúčastnil sa viac ako 20 veľkých bojov. Ako 70 ročného si ho všimol cisár František a chcel ho povýšiť do dôstojníckej  hodnosti. On to odmietol, že on radšej bude ďalej zástavníkom. A že peniaze, ktoré mu chcú dať, nech pošlú do jeho rodnej obce, do Mojtína. Aby za ne postavili školu a kostol. Aby deti nezostali negramotné. Tak ako on, keď išiel ako 12 ročný do sveta.

Znova o upratovaní

No, opakujem sa pravidelne. O upratovaní často píšem, čítam. Ešte častejšie rozmýšľam. Po pravde, najmenej často sa do toho aj skutočne púšťam. Respektíve, robím to skôr nárazovo. V určitých vlnách. Teraz nemám na mysli také to bežné utieranie prachu, umývanie umývadla či okien. Skôr mám na mysli poriadok vo veciach, ktoré sú okolo mňa.

Od istého času ma prenasledujú myšlienky, čo bude raz, keď nebudem. Kto to po mne bude triediť. vyhodia to všetko do kontajnera? Poslúži to niekomu? Alebo nemám tu také veci, čo by som ani nechcela, aby niekto dostal do rúk?

Riešim to dosť často aj v súvislosti so situáciou v širšej rodine, kde máme typických zberačov všetkého. A nech je akokoľvek, raz to bude treba po nich vypratať.

O relativite času II

Inšpirovala ma balalajka, tak snáď môžem pokračovať v jej úvahách, aj keď trochu iným smerom.

Najskôr citát z knihy Boženy Němcovej Babička:

"Jednému je divno, že babička má vlasy biele ako sneh, druhému, že má scvrknuté ruky, tretí hovorí: „Ale babička, vy máte len štyri zuby!“"

Mierny šok som zažila, keď som si prečítala, že babička opisovaná vyššie mala cca 55 rokov.

 

Myslím, že nie som sama, čo pri tomto vidí filmovú babičku Jarmilu Kurandovú vo filme, ktorý vznikol v roku 1971.

Kuchynská vychytávka I.

Vždy, keď som varila lekvár či džem, tak za najhoršiu vec som považovala nalievanie hotového produktu do fliaš. Vyumývané, suché a pri nalievaní sa mi ich vždy podarilo umazať. Jasne, dá sa to utrieť. Len už nikdy som to nevedela utrieť dostatočne horúcou vodou. Vadilo mi to.

Až som niekde videla jednoduchú vychytávku. Kus PET fľaše odrezaný a použitý ako lievik.

Je mi jasné, že nie každému sa to bude páčiť. Problém budú mať najmä odporcovia plastov. Ale ostatným to môže pomôcť.

Okrem lekvárov takto nalievam do pohárov aj omáčku na špagety, ktorú si z času na čas zaváram, aby som mohla inokedy rýchlo použiť.

Tak snáď to ešte niekomu poslúži.

Pitný režim

Myslím, že som to tu už niekde spomínala. Môj kardiológ (áno v istom veku už ľudia majú svojich .......lógov Veľký úsmevVeľký úsmev) sa vždy rozohní, keď počuje spolné spojenie pitný režim. Vraj kto to kedy videl, predpisovať všetkým ľuďom rovnako, koľko majú piť. Že to je nezmysel. Vraj to aj dosť škodí. Prvý krát, keš dom to počula, tak som sa nad tým pozastavovala. Aj keď vlastne, keď si spomínam na roky dozadu, veru nikto nenosil do školy fľašku s vodou. Na výlety sa občas síce brala termoska s čajom, ale to skôr v zime na zahriatie.

Ranná momentka

Milujem pásiky. Snažím sa krotiť, ale nie vždy to vyjde.

Napríklad dnes ráno. Išla som zaviesť manžela k autobusu. Tak som len tak narýchlo schytila pásikavý sveter. Lebo bolo chladno. Ráno som si obliekla svoje obľúbené domáce pásikavé tričko. A nakoľko som sa ponáhľala, tak som len vhupla do pásikavých balerín.

Manžel sa na mňa díva a hovorí, že som trojpásikovaná. Ja mu na to, že keď môže byť lienka sedembodková, prečo by som ja nemohla byť trojpásiková. Ešte sme chvíľu rozoberali trojpásikovä tému, respektíve "čím viac pásokov, tým viac ad..as".

Zbierky

Zbierky neboli nikdy moja silná stránka. Aj som sa nadšene vrhla do niečoho, čo bolo zrovna moderné, ako obaly od žuvačiek, zápalkové krabičky, známky.... Ale nikdy som dlho nevydržala, opakovaná činnosť ma moc nebaví. Síce mám kopec vecí, ale veru, žiaden poriadok v tom.

Zato môj manžel je pravý opak. Zbiera všeličo. A vždy prehľadne zakladá, ukladá. Máme zbierku výstrižkov z novín, zbierku hokejových kartičiek, mincí, známok.... On potrebuje svoj poriadok. A tu tomu vládne, tam mu do toho nesiaham.

Občas mám síce pocit, že tie skrine by sme mohli aj lepšie využiť. Ale potom si spomeniem na moje veci a som tichúčko.

Stránky

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.