Blog používateľa Dasa_

Podobáme sa svojim mamám?

Teda, posledné dni chodíme stále blízko tejto témy.

Ako nás ovplyvňujú naše mamy? Ako my ovplyvňujeme svoje deti? Dedia sa len gény alebo aj vzorce správania? Keď niečo robila alebo nerobila mama, považujeme za svoju povinnosť to robiť rovnako?

 

Prvé mi to napadlo pri téme o zamatovej pokožke - veru, moja mama nikdy neholdovala kozmetike a už vôbec nie dekoračnej. Vrcholom bol tuším kondicionér na vlasy a sprej. Takže sa vyhováram, že to preto som taká, nie že som lenivá... Ale nei je to úplne pravda, lebo sestra je úplny opak mňa v tomto smere.

Zamatová pokožka

Vždy ma poteší, keď pri čítaní knihy narazím na niečo, čo poznám. Viem, kde to je, alebo si pamätám udalosť. Alebo ma poteší, keď sa v knihe dozviem niečo naviac, len tak mimochodom. Často napríklad skúšam jedlá z beletrie. Dokonca mám pocit, že mám celú jednu kucharskú knižku tomu venovanú.

Teraz som v knihe Merde, ktorá popisuje prvý rok Angličana v Paríži narazila na jednu kozmetickú radu. Mal priateľku a v intímnej chvíli jej hovorí, že je taká zamatová.

Prírodné hnojivá

V záhrade sme vždy používali také klasické domáce hnojivo - vykvasený slepačí trus. Len kto to pozná, vie, že vôňa nie je vábna. Naviac, nehodí sa toto hnojivo vždy a na všetko.

Keď som na malom kúsku zeme pestovala paradajky, tak som robila žihľavový zákvas. Tiež fajn. Potom som sa dozvedela, že na chuť je super aj zákvas z listov kostihoja. Tak som skúšala aj ten. Len netuším prečo, ale tieto listy nechceli vôbec kvasiť.

Ako sa nič nemá preháňať alebo Zero Waste v kuchyni

Tak som sa nakopla a doma fakt dosť poriadne triedime a separujeme. Až mám chvíľami pocit, že to preháňam PohodaPohoda. Najmä keď čítam o plastoch v Ázii, ale to je na inú tému.

Zistila som, že objemovo máme asi najviac bioodpadu. Varím doma a tak tých šupiek je celkom dosť. Čítam na túto tému, čo mi príde pod ruku. A tak som si prečítala aj o rodine, v ktorej zminimalizovali aj tento typ odpadu. Proste prestali zeleninu šúpať.

O bylinkách

Čítala som cez víkend článok o pani bylinkárke z Vrbového. Celkom zaujímavé a poučné čítanie.

Zaujala ma tam hlavne jedna vec. Vraj keď sa schyľuje k nejakému problému, stáva sa, že doslova zakopávame o bylinku, ktorá je na daný problém určená. Vraj tento rok bolo veľa fialiek, tak to znamená, že bude veľa prieduškových a kožných problémov. Mmch, u nás doma to platí na 100%. Presne toto sa u nás tento rok vyrojilo.

Spomenula som si na moju skúsenosť, je stará 33 rokov. V lete som v rámci brigády bola ako pionierska vedúca v tábore v Oravskej lesnej. Krásny kraj. Dnes by už tak organizovaný tábor nemohol ani byť. Zbierali sme huby, kuchárky z nich varili. Čučoriedky sme si zavárali na domov.

...najväčšia z nich je láska

Dopredu hovorím, toto bude trochu sentimentálne.

Dnes je to presne 18 rokov, čo sme sa zobrali. Okrem iného mi to pripomenula aj pieseň, ktorú sme dnes počuli. Vtedy pred rokmi to bolo naše svadobné čítanie, ktoré som si nielen vybrala, ale aj sama prečítala Úsmev

Neviem, čo som od manželstva očakávala. Asi som to skôr brala ako že to tak má byť. Dodnes som to neoľutovala a myslím, že tie spolu strávené roky sú moje najlepšie. Ďakujem, že je to tak, ako to je.

 

A ešte Hymnus lásky:

"Keby som hovoril ľudskými jazykmi aj anjelskými, a lásky by som nemal, bol by som ako cvendžiaci kov a zuniaci cimbal.

Moje lekcie

Neviem, ako ste na tom vy, ale mne sa často stáva, že dostávam od života lekcie. Také niekedy väčšie, niekedy menšie kopance. Či štuchance. Často sa to deje hlavne vtedy, keď sa ku slovu hlási moje ego. Keď začínam mať pocit vlastnej dokonalosti.

O nákupných košíkoch

Jaaj, viem, že to nebude zrovna slušné. Ale keď stojím v rade za niekym pri pokladni, tak často pozerám, čo vyložil na pás. A v duchu to hodnotím. Či nakupuje blbosti, chystá oslavu, príchod vnukov, alebo pôjde o veľmi skromnú večeru. A potom sa kriticky pozerám aj na svoj nákup a tiež to nie je ukážkové :)

V sobotu neskoro poobede sme boli v obchode. Chýbal doma kečup. No tiež trochu kontroverzné, ale čo už človek narobí s tými puberťákmi.

Stránky

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.