Blog používateľa kp

Kudy kam, keď ste tam

Pár návrhov sme si prečítali v sprievodcovi, pár nám poskytol internet. Keď sme mali mesto schodené všetkými smermi nielen tam, ale aj späť, zažiadalo sa túlavým topánkam trochu zmeny. A keďže muž plánoval s Michaelom dlhý výlet bikom do Grada, rozhodol sa, že si cestu otestuje najprv spoza volantu. V podstate ho chápem.

Friuli Venezia Giulia

Tentokrát nebolo času na zháňanie vstupných informácii a z toho plynúce približné plánovanie ´čo, kde, kedy, akoˇ. Tentokrát sme sa rozhodli bleskovo. Veď zbierku sprievodcov Talianskom už akú-takú doma vlastníme.
Stačí zvoliť jedného vhodného kandidáta a listovať ním i cestou po diaľnici. Šak koľko času som ja investovala do čítania a ako sa zapotila pri parádnom plánovaní trasy Amerika/Kanada a nakoniec prd makový z toho bol.

Nakoniec som si ju neodpustila

Moju srdcovku. Taliansko.

Po dvoch tyždňoch na Slovensku sme márne hľadali niečo na oddych v Bavorskom lese. Iní nás predbehli. Vybukovali všetko do posledného miesta. A mňa zrazu vrámci neúspechu odpočinkuchtivého turistu premohla túžba vdychovať hoc len cez masku tú neprekonateľnú taliansku atmosféru. Vymazať z pamäti posledný rok a pol. Vypiť si ťažko napodobiteľné espresso, zahryznúť do hocčoho pomodoro-cestovinového, ochutnať sladkosti, skloňované podľa vzoru tartufo, či len tak zamlsať zmrzlinu, ktorú inak ani nemusím. A v neposlednom rade uniknúť dažďu. Lebo to, čo sa na nás lialo tento rok z oblohy, sa už nedalo (nechcelo) vydržať. Stále iba dážď, dážď a ešte raz dážď.

Ako sme sa kolegami stali

To, že chlapcov po skončení speváckej kariéry zhltne tzv. čierna diera, som vedela od mám starších mládencov. Po rokoch ťažkej driny zrazu prázdnota. Žiadne nekonečné skúšky, žiaden stres, žiadne cestovanie hore-dolu strednou Európou či svetom. Znudené zívanie na pohovke. Bezduchý pohľad do počítača. Pomalé pretáčanie sa z pravého boka na bok ľavý a zasa nazad.
Keď ste ako rodič vopred informovaný, čo približne vás očakáva, ľahšie sa s tým mama/tata vysporiada.
- Nechaj mu rok voľna a zasa bude dobre - počúvala som rady skúsených dávno pred čiernou dierou.

Škoda, že nie sme štvrtáci!

Dievčatá z tretej sa bavili na tému, škoda že nie sme ... prváci. Lebo si už i samé uvedomujú, koľko toho zameškali z učiva. A že učiť sa doma s rodičmi ani pre jednu zúčastnenú stranu nie je žiadna veľká výhra.
Zrazu Rumockl zvolala:
- Čoby prváci! Škoda, že nie sme už štvrtáci!
Udivene som na ňu pozrela, či si naozaj praje byť zo školy (Grundschule) čo najskôr von, no mlčala som. Pichlo ma pri srdci, keď som si uvedomila, ako pokračuje jej myšlienka ďalej.
- Štvrtáci mohli byť posledné týždne celý čas v škole, my nie!

Mať oči i na zadku

Jedným očkom som nebadane pozorovala dve z mojich prváčok a tušila, že majú niečo (nekalé) zaľubom. Zrazu sa vytratili z triedy a mysleli si (dúfali), že som si nič nevšimla.
- A vy dve kam idete?!? - zakričala som za nimi.
Previnilo sa došuchotali nazad a vykrúcali okále spôsobom ...

Hádanka pre nemčinárov

Odo dneška sa v Bavorsku otvárajú opäť brány väčšiny škôl a ja som bola zvedavá, v akom stave sa nám vrátia deti späť do lavíc. Od polovice januára doteraz bežalo tzv. Notbetreuung (deti systémurelevantných rodičov, popr. samoživiteľov) a tých niekoľko školákov bolo naozaj v zúfalom stave.Čo sa týka učenia a písania, hotová katastrofa. Malá násobilka dávno zabudnutá, mnohé slová písané neznámou šifrou alebo iba spolovice a totálny nezáujem rozmýšľať. Nezávidím učiteľkám (vlastne ani nám), dať tie deti zasa nejako dokopy. A som naozaj zvedavá, ako sa momentálna situácia na nich odzrkadlí v budúcnosti.

U nás máme triedy delené na polovice v dvojtýždňovom rytmuse: po - str - pia - ut - štv a doplnok ku tomu. Pri prvom lockdowne to bolo striedanie po celom týždni.

Zmyslel si brigádovať

Kto? Môj syn.

Kedy? Práve teraz.

Ako na to prišiel? Netuším.

Čo na to vravím? No nadšená som nebola.

Prednedávnom dosiahol 16-tku.  Na živnosť oficiálne "pracoval", teda spieval už od svojich 10 rokov, takže áno, isté skúsenosti stihol nazbierať. Oficiálne si v Nemecku deti smú privyrobiť od svojich 13 rokov, pričom do zárobkovej činnosti spadá v ich prípade napr. roznášanie novín, doučovanie, venčenie psa a pod.

V lete Michaelovi končí povinná školská dochádzka (keby chcel) a už by mohol normálne pracovať. Alebo popri škole brigádovať na tzv. minijob, ktorý je z hľadiská daní výhodnou formou, ako zarobiť.

Stránky

Sezónne recepty

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok