Blog používateľa M.á.r.i.a

Poznávanie nového bydliska ...

Poznávam nové bydlisko mojich detí.... domov na pár rokov vymenený za Slovensko. 

BRUSEL ... každý si pri tomto meste prestaví niečo iné, ale isto na prvom mieste Európsku úniu. Okrem toho, že Brusel je hlavné mesto Belgicka je považované za hlavné mesto Európy. Sídli v ňom Rada Európskej únie, Európske komisie, NATO ... to je tá jeho súčastnosť.

Ja sa vo svojom príspevku zameriam viac na tú históriu lebo Brusel je na ňu bohatý. Zastavíme sa na hlavnom námestí Grand Place. V roku 1998 bolo zapísané do zoznamu UNESCO. Nachádza sa na ňom mnoho historických budov kde dominantou je gotická bruselská radnica ...

Brazílsky Ježiš Kristus nad Oravou

Priznám sa, mám ešte kúty Slovenska neprebádané ... vlani na jar sme navštívili miesto, o ktorom sme do vtedy ani nechyrovali ... teda Oravu ako tak poznám, aj v Námestove som bola a časť Zuberec, Roháče milujeme, taktiež opačnú stranu s Rozutcom, Terchovou ale ...

V obci Klin neďaleko vodnej nádrže Oravská priehrada sa nachádza kópia slávnej brazílskej sochy Ježiša Krista v Rio de Janeiru. Monument sa týči na kopci Grapa vo výške 686 m/nad  morom. Výška sochy je deväť a pol metra, rozpetie rúk má 7 metrov a váži 23 ton...

Okolie je pekne upravené, okem sochy Ježiša Krista je tam socha pápeža Jána Pavla II. V kopčeku - pod schodami je vbudovaná Kaplnka Božieho milosrdenstva ...

Slanický ostrov umenia

Keď už sa budete túlať po Orave treba zájsť k Oravskej priehrade. V roku 1953 pri jej budovaní boli zatopené obce Osada, Ľávkv, Hámre, Ústie, časť Námestova a Slanica.

Uprostred priehrady vyčnieva návršie zo Slanice a na ňom barokový kostol Povýšenia svätého Kríža s kalváriou a symbolickým cintorínom. V rokoch 1971 - 1973 tu bolo postupne budované múzeum a ostrov dostal názov Slanický ostrov umenia.

Je to najnavštevovanejšia časť Oravy. V kostole je vybudovaná stála expozícia Tradičná ľudová plastika a maľba. V okolí kostola - v lapidáriu je expozícia Oravskej kamennej tvorby 18,-19. storočia. V bývalej hrobke sa nacháda expozícia História zatopených obcí. Na ostrove je pomník Antona Bernoláka rodáka zo Slanice.

Potulky po skanzenoch III. - Múzeum oravskej dediny Zuberec

Prišiel rad na ten čo máme najradšej. Vraciame sa tam viac krát do roka pre jeho prekrásnu polohu, je to oáza kľudu, pokoja, oddychu, nadýchania sa čerstvého vzduchu a v neposlednom rade sa tam vraciame aj pre hafirovicu Chichocem sa. Že neviete čo to je ? V oblasti Zuberca sa čučoriedkam hovorí hafiry a z nich robia rumový likér hafirovicu, je nemožné odísť odtiaľ a nedať si ... len to losovanie kto bude šoférovať naspäť, to je zábava Veľký úsmev.

Potulky po skanzenoch II. - Múzeum slovenskej dediny Martin

Múzeum slovenskej dediny sa nachádza v Jahodníckych hájoch pri Martine. Je to najvčší skanzem svojho druhu na Slovensku. V Martine sa treba dostať na sídlisko Ľadovňa a tam už všade Vás vedú informačné tabule na parkovisko. Odtiaľ si kúsok vyšľapete udržiavanou cestou horou. Milota o ochota personálu jena slovenské pomery priam super. Priehliadku skanzenu môžete mať s výkladom sprievodcu, .....potom už môžete pokračovať sami.

Skanzem je rozdelený do oblastí Orava, Liptov, Kysuce-Podjavorníky a Turiec. Zaujímavé je muzeum rómskej kultúry. 

Potulky po skanzenoch I. - Pribylina

Vlani v lete sme sa túlali po skanzenoch. Náš najobľúbenejší je Zuberec, pokoj, krásna príroda a "hafirovica" ....teraz neviem či nie pre ňu ho máme radi Chichocem sa, ale aj naň príde rad.

Teraz prišiel rad na Pribylinu - Múzeum liptovskej dediny, ten je od nás asi najližšie. Tiež sme navštívili viac krát ale vnúčatá podrástli treba pripomenúť.

Skanzen sa vybudoval v roku 1991, sťahovali  sem budovy zo zatápajúceho územia pod Liptovskou Marou.

Medzi najväčšie kamenné objekty patrí kostol Panny Márie, ktorý  pôvodne stál v obci Liptovská Mara, vzácny je maľbami zo 14. - 15. storočia.

Smer Kysuce ...

Z Liptova smer Žilina - Kysucné Nové Mesto a tam zástavka vo hvezdárni  https://www.regionkysuce.sk/sk/zaujimavosti-z-regionu-kysuce/kulturno-historicke/735-kysucka-hvezdaren

Po iformáciach Vás pustia aj k niečomu takémuto...zážitok by bol dobrý aj v noci

Ak navštívite cez víkend Liptov...

HAVRÁNOK 2018: CESTA ZA HISTÓRIOU
Liptovské múzeum v Ružomberku pozýva všetkých veľkých i malých milovníkov histórie na programové podujatie Havránok 2018: Cesta za históriou.
 
Kedy: Sobota 7. júla 2018
Miesto: Archeologické múzeum v prírode Liptovská Mara – Havránok
Vstupné: 3,00€ (dospelí), 2,00€ (deti)

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.