Gruess Gott Deutschland

Som sa trochu zabudla v Čechách - veľmi sa ospravedlňujem, ale mne sa tam tak páčilo.
No poďme ešte k takmer susedom, čo nám poznačili dejiny. Teda oni sa do tých dejín zapísali vo veľkom celej Európe.
A zapisujú sa tuším furtom furt, však ich je hodne - cez 82 miliónov.
Zvyčajne Nemecko nepatrí medzi top destinácie, kam by ste prvoplánovane išli v lete dovolenkovať.
A pritom je tam čo navštíviť teda!
Takže čo si nachystáme tento týždeň?
 
1/ Zámok Neuschwanstein - inšpiroval Disneyho keď vymýšľal zámok pre Šípkovú Ruženku. Je to ten krásny, vežičkový. No nemilujte ho.
Neuschwanstein Zdroj Foto: Pixabay.com
Keď sme už pri zámkoch - určite nevynechám Moritzburg, neďaleko Drážďan. Stavím sa, že tú barokovú perlu Saska poznáte. Áno - je to presne ten zámok, kadiaľ utekala Popoluška a Trávniček v sexi elasťákoch zasnene za ňou hľadel, keď mu utekala pri tónoch božského Goťáka. Ach áno - treba ísť pozrieť, určite. Vraj to tam ešte aj po rokoch dýcha Popoluškou.
 
2/ Alpské jazerá - V prvom rade Chiemsee - vždy keď ideme okolo mi hlavu otáča, takže konečne by som sa tam chcela zastaviť a počlnkovať, či previezť a poobdivovať tam tie ostrovčeky. Na jednom nájdeme zámok Herrenchiemsee - napodobneninu Versailles.
Potom by som sa išla určite omočiť ( po členky samozrejme Pohoda) do Tegernsee, krásneho jazera obklopeného dych vyrážajúcou alpskou scenériou. No a ešte Koenigsee - bavorské smaragdové jazero.
 
3/ Jáj - Hitler a jeho "dedičstvo" - najlepšie čo vybudoval sú diaľnice Áno. Pre mňa. Bez pochyby. Ale tak hádam by som zniesla nejak psychicky Orlie hniezdo Mlčím - Hitlerovo útočište, i keď som si nie veľmi istá. V Dachau som už bola - moja krehká psychika dostala zabrať, ale našťastie je to malebné mestečko, žiaden dym už tam nestúpal v lete, nič z vojny som nevidela a ani netúžila vidieť Vyplazený jazyk. Ale stačilo mi - druhú svetovú vojnu by som asi vypustila.
 
4/ To už radšej Legoland! Trochu zábavy určite nezaškodí. Ono pripomína dosť tie Disney parky, len tých dielikov je asi viac.
 
5/ Čo budeme jesť? Kyslá kapusta kam sa pozrieš - to ako teraz v lete tiež moc nemusím, ale tak dooobre, urobíme halušky. Teda pardón špecle. A so slaninkou Mrkám. Ale predtým na raňajky treba urobiť Brötchen oder Semmeln (obležené chlebíky, alebo žemľu). No a klasika - biele klobásky, pečené koleno a k nemu pivo, pivo a ešte raz pivo. Ono, to nemecké pivo je tak hodne slabšie od českého či našeho, tak potom pozor akú značku si otvoríte. No a samozrejme kari párky - či celkovo párky - ako to musí byť! Hoci - vraj najobľúbenejšie je Schnitzel mit Pommes (teda po slovensky rízek). Inak, celkovo, Nemci samé zemiaky jedia - sem tam nejaká zelenina taká dosť škrobitá - hrášok, karfiol. No a ako čerešničku dáme Schwarzwälder Kirschtorte - tam bude tých čerešničiek dosť. No a kúsok Milky nezaškodí. Alebo kúsok pravého marcipánu.
No a štola, štola,štola !!!! Pekne hrubo pocukrovaná, akú nájdete hlavne na Vianoce. Mňam.
 
6/ Kultúra? Čoby FUTBAL! Takže k tomu pivečku pustíme futbalček. Nejak sa v tom nevyznám, naposledy ma futbal zaujímal, keď hral ešte Lothar Matthäus ... ten už nehrá, čo? Tak, ale tento týždeň budú naši chlapi zbožňovať.
 
7/ No a ešte také typické pre Nemcov, čo si ja všímam - perfektne ostrihané vlasy. Tak asi zbehnem aj ja ku kaderníčke.
 
Ich wuensche Ihnen grossartige Woche.

Komentáre

Velmi rada by som šla pozrieť nemecké Alpy, jazerá a zámky. Blíži sa október fest, len pivo so mnou veľa nerobí. Hambím sa So zemiakmi súhlasím, tie u nás nesmú chýbať v akejkoľvej variácii a kombináciu čokoláda, višne, šľahačka milujem.

Nuž Nemecko so mnou veľké divy nerobí, zatiaľ nie je také lákadlo že by som išla. No ale zas mám nemecké priezvisko aj to sa ráta, však? Žijem v kraji kde nemci zanechali obriu stopu nie len Hitler ale už dávnejšie Wolf a iní banskí majstri ktorí zbohatli v našej krajine.

Zemiaky môžem, teraz hlavne dusené na cibuľke alebo pečene na masle, pivo nie a ani vlasy nemám ostrihané ale šedivé a oni vraj s tým nemajú problém.

Všetko sa ráta - aj priezvisko Veľký úsmev. A skutočne v Nemecku asi najviac šedivých žien som videla a všetky boli krásne, upravené.

no tak konečne prišiel čas na ten môj vysnívaný pivný kúpeľ :)

Veľký úsmevÁnoÁnoÁno

Zaspomínam si na tú "socialistickú" časť Nemecka, aj v tej dobe bolo tam čo pozerať a okrem dobrých nákupov sme chodili aj po kultúrnych pamiatkach, ktoré sú neodolateľné aj dnes....oplatí sa tam zavítať.

Berlín - pre mňa fantastické Pergamon muzeum, Berlínska katedrála, jedno z najkrajších námestí Gendarmenmarkt s nemeckým a francúzskym dómom. V neposlednom rade Brandeburgaská brána a berlínsky múr, ktorého pozostatky sú dnes pretvorené na East Side Gallery - súvislá stena s kresbami umelcov rôznych krajín.... je toho veľa čo stojí zato pozrieť si.

Drážďany - historické mesto, kde ale stále cítiť aj hrôzy II. svetovej vojny, zachovali si tam priestory, ktoré boli úplne zničené, súčasťou takého komplexu je Zwinger, galéria plná prekrásneho umenia, príjemná prechádzka Pražskou ulicou - Prague Street s posedeníčkami pri kávičke,koláčiku. Navštívť Drážďanskú akadémiu umenia je taktiež veľký zážitok....

A na záver ak sa Vám nechce chodiť po pamiatkach a len tak vyložiť nohy a oddychovať zájdite na Karl Heine Kanal v Lipsku. V centre mesta oáza pokoja a kľudu.  

1. Neuschwanstein - bola som tam, nie v ňom, dokonca ani nie tak celkom pri ňom - a bola som prudko sklamaná. On ti je len tak pohľadnicovo krásny. Naživo teda nič moc - asi to parkovisko pod ním, odkiaľ už je treba ísť hore peškom, nie je na tej jeho "Schokolandenseite". Hore sme vtedy nešli nie preto, že by sme boli sklamaní, alebo leniví, ale preto, lebo sme mali ešte dlhú štreku pred sebou a nezvyšoval nám na to čas ...

2. Jazero mám absolvované - nie síce ani jedno z tých menovaných, ale Ammersee sa mi tiež veľmi páčilo. A keď už teda hovoríme o tých alpských, tak ja, starý dobrodruh, by som si skôr rada pozrela Mondsee (a hlavne teda zistila, či tam fakt je ukryté to nacistické zlato).

3. Cesty - to teda je niečo, čo človek fakt v Nemecku ocení. Ja som mala tú česť v Berlíne si pozrieť AVUS - tiež stálo za to. Navštívila som aj Berchtesgaden, aj keď nie priamo Orlie hniezdo a ja sa ti mu nedivím, že si to tam zamiloval, je tam fakt krásne.

4. Tu musím priznať mínus, hoci tých parkov je v Nemecku všakovakých a dosť, nebola som ani v jednom, ale zato z historických pamiatok som toho videla fakt dosť. Asi najväčší zážitok som mala z návštevy Postupimi, jednak krásne sídlo Sanssouci ale hlavne na mňa zapôsobil zámok Cecilienhof, kde sa konala Postupimská konferencia.

5. Na bavorské biele klobásky mám veľmi dobrú spomienku - ako studentka som na jednom veľtrhu robila hostesku nemeckej firme, predávajúcej laboratórne zariadenia, jej sídlo bolo kdesi v Bavorsku a moji veľmi milí šéfovci mi zasvätili do tajov prípravy a konzumácie tejto delikatesy. Hlavne tá konzumácia - to ako ju správne rozkrojiť a vyzliecť z črievka nie je celkom jednoduché a keďže mme sa to podarilo priam bravúrne hneď na 1x, tak prehlásili, že ja určite musím mať bavorskú krv v žilách - celkom je to aj možné, dedo z mamkinej strany sa volal Keller ....  Pivo som ochutnala snáď vo všetkých jeho verziách, ako OK, ale ja na pivo 2x nie som ani keď mi núkajú Plzeň, ale zase - nevyskúšaj, keď už si tam a hlavne, keď to niekto iný platí. Taký ten pravý norimberský perník na oblátke som tiež vyskúšala - mala som kedysi dávno dopisovaciu kamošku, tak mi raz k Vianociam poslala. Skrátka - nemeckú gastronómiu mám celkom slušne zvládnutú.

6. Kultúra (alebo šport) - ja som si vždy užívala "Wetten, dass..." s Thomasom Gottschalkom v telke. Zo športu asi najviac novoročný turnaj 4 mostíkov ... to sme si nachystali rumové guľky, sadli pre televízor a lietali s Raškom a jeho nasledovníkmi ... je zábavné, že rovnako, ako som to rada pozerala v detstve ja, tak to mala rada aj Barborka, len tí "hrdinovia" tam už boli iní ...

7. Hahaha - a vieš, kde sa nechávajú tí Nemčúri strihať - u našich šikovných slovenských kaderníčiek. V predchádzajúcej robote sme mali veľa projektov, v rámci ktorých chodili sem na SK Nemci i Nemky - všetci sa rovnako tešili, ako si tu nechajú urobiť frizúru ... Výkon porovnateľný, ak nie lepší ako u nich doma - a cena zlomková. Tí často nechávali sprepitné v cene výkonu samotného a kaderníčky sa šli zblázniť!

Inak - ja som u kaderníčky bola minulú stredu a včera mi Barča zafarbila moje poctivé šediny, takže úloha splnená ;-)

ÁnoÁnoÁno

SI DOBRÁ!

Ešte trochu muziky a la tema:

https://www.youtube.com/watch?v=La4Dcd1aUcE

https://www.youtube.com/watch?v=eNvUS-6PTbs

https://www.youtube.com/watch?v=Urw-iutHw5E ... ja viem, že Falco je Rakušák, ale on bol tak geniálny hudobník, čo predbehol dobu - a tak po nemecky spieva, nie? Úsmev

 

Dobre si vybrala, dievča moje .... hlavne tá Falcova Jeanny mi veeeľmi reže, to si vždy pustím na plné pecky, keď to niekde hrajú

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.