Účel svätí prostriedky

Pridal/a kp dňa 17. 07. 2019 - 18:25

Po piatej vyučovacej hodine sa u mňa nazbieralo namiesto 10 detí iba 6 prvákov a druhákov. Štyria mládenci zostali hrať s praktikantom futbal na dvore a Tichá voda s Neistou hrali "Vier gewinnt" u mňa v triede. Ja som upratovala (dnes som sa snažila a snažila, veď bolo načim využiť príležitosť v takmer prázdnych priestoroch, no zakaždým ma ako na potvoru niekto vyrušil) a medzi rečou asi frfľala, že kam s toľkými zbytočnosťami, lebo zrazu sa ku mne pripojila Tichá voda.

- Ja keď neviem, ako sa zbaviť zbytočných vecí, darujem ich mame.

Počuť jej hlas, tak asi i vás rozosmeje svojimi "hlodmi".

- Nuž ale počúvaj moja zlatá! Mama by si zaslúžila i nejaké predmety, ktoré sa jej zídu a ktorými jej urobíš radosť...

- Ona sa poteší úplne všetkému, čo jej darujem! - nedala sa malá, riadne prefíkaná pragmatička.

- Ok, poviem to inak. Samozrejme, že sa poteší (hoci vlastne netuší, že ju zámerne zneužívaš). Ale od teba by bolo milé, keby si jej nedarovala iba to, čoho sa potrebuješ zbaviť, ale sa zamyslela, čo jej daruješ, pretože si to v kútiku duše praje ona.

- Ale veď aj také jej darujem - zachraňovala situáciu nadurdeným hlasom.

Odkedy som jej vyčítala jej do očí bijúcu záľubu v škodoradosti pri spoločenských hrách alebo v súťažiach, snaží sa samu seba trochu kontrolovať. Tak teraz dúfam, že skladisko nepotrebných vecí sa presunie z mamy na smetný kôš, poprípade budúca várka poputuje rovno na dobročinné účely.

xxx

- Čo je dnes na obed? - spýtala sa ma šéfkina dcéra, keď krátko pred jednou dorazila s deťmi a praktikantom na tretie poschodie.

- Pssst - rýchlo som jej naznačovala, nech stíši hlas - bravčový rezeň a ako príloha zelerová kaša. Takú sme tu ešte nikdy nemali. Ak si nik nepôjde prečítať jedálny lístok, budeme ju prezentovať ako zemiakovú kašu. Inak ju do nich nedostanem!

To už ale pred tabuľou stála Tichá voda.

- Katarína, čo je to zelerová kaša?

- To je latinský názov zemiakov. Čiže zemiaková kaša.

- Ahaaa - zatiahla na spôsob "už rozumiem" a šla si spokojne sadnúť na miesto. O (zavádzajúcu) informáciu múdrejšia.

Pri pohľade na obsah várnice sa viacero detí priklonilo ku verzii, že s tou kašou niečo nie je v poriadku. Ale ... jedli.

- Čo si im to tam za rozprávky vyprávala? - zasmiala sa učiteľka odvedľa, keď som jej doniesla jednu porciu.

- A ty vari nepoznáš latinský názov zemiaku? Vedz, že sa mu v odborných kruhoch vraví zeler! - zasmiala som sa a ona sa pridala.

- Ma udivuje, že si ich takto nachytala. Veď zeler je učivo druhého ročníka.

- Môže byť učivom, ale ak im ho mamy nevaria doma v praxi, tak teória po dvoch týždňoch zapadne prachom. A cez prázdniny i tak zabudnú, aké kaleráby som im dnes tlačila do hlavy a to hneď na dva spôsoby.

A takmer som padla na zadok, keď Severan presviedčal svojich piatich spolustolovníkov, že tá kaša je výborná. Priam ju hltal.

Keby poznal pravdu... joooj, čo by som si vypočula frfľania. A viac by sa jej nik nedotkol.

Keď som sa zdôverila kolegyni odnaproti, naklonila hlavu lišiacky doboku, vystrúhala sprievodnú grimasu a zmeneným hlasom dodala:

- Takto ich ty klameš?

- Áno. Mala som vyšší cieľ. Naplniť im žalúdky. Tam ide všetko ostatné bokom...

- Aha! Podľa hesla účel svätí prostriedky.

- Presne tak.


dasa_, Št, 18. 07. 2019 - 06:37

sa tomu hovorí aj "vyšší princíp"

Veru poviem, tiež sa občas uchyľujem k takémuto zavádzaniu a nahováram si, že je to v prospech veci. Respektíve ani nie tak možno zavádzaniu ako skôr k nepovedaniu celej pravdy. A potom mám výčitky svedomia :)

kp, Št, 18. 07. 2019 - 09:25

nuž poviem ti, 6 rokov v družine vždy s novými deťmi a stále sa opakujúcim problémom so stravovaním... urobila by si presne to isté, keď máš dennodenne na očiach, aké sú nehorázne prieberčivé Vyplazený jazyk ... a v konečnom dôsledku vidíš, že je to iba vymýšľanie z nadbytku Pohoda

dasa_, Št, 18. 07. 2019 - 09:47

tak, tak, vymýšľame z nadbytku - krásne si to vystihla.