Zámok Miramare - čarovné miesto na severnom pobreží Jadranského mora

Počas našej dovolenky v Slovinsku, v Pirani, sme boli nakuknúť aj v susednom Taliansku. Neďaleko slovinsko-talianskych hraníc, len kúsok od Terstu, priamo pri mori sa nachádza malebný Zámok Miramare (Castello di Miramare).

Miramare 01

Zámok dal pre svoju rodinu postaviť rakúsky arcivojvoda a neskoršieho mexický cisár Maximilián, mladší brat rakúskeho cisára Františka Jozefa I. Stavba zámku podľa projektu architekta Carla Junkera bola ukončená v roku 1860.  Na zámku istý čas pobývala aj Sissi a Franz Ferdinand. Úsmev

Miramare 02

Dnes je v zámku múzeum. Na prízemí je zachovaný pôvodný interiér z čias Maximiliána a jeho manželky Charlotty.

Miramare 03

Na prvom poschodí sa expozícia nesie v modernejšom duchu, je spojená s obdobím, keď tu pred druhou svetovou vojnou žil vojvoda a generál Amedea Aosta.

Miramare 04 V areáli zámku je nádherný park. Okolie Miramare je chránené v rámci prírodnej rezervácie.

Miramare 6

Spolu s morom vytvárajú malebnú atmosféru. 

Miramare 07

Pohľad z móla na zámok a zátoku s malým prístavom.

Miramare 07

Vstup do rozsiahleho parku...

Miramare 11...pokračuje vyššie aj k menšiemu zámočku, kde bývala rodina, kým dostavali zámok, záhradám, jazierkam.Miramare 08Zopár pohľadov na zámok pomedzi bohatú zeleň. Bolo dosť horúco. Chládok v parku bol príjemný.Miramare 09

A ešte jedna rozlúčková. 

Miramare 10Zopár praktických postrehov

  • Cestou z Pirane nás navigácia zaviedla k zámku cez obchvat Terstu. V Taliansku, ak som správne pochopila, sú niektoré diaľničné úseky spoplatnené mýtom, tento nebol.
  • Parkovisko pri zámku nebolo veľké, ale miesto sme našli. Spoplatnené bolo podľa počtu hodín. Tuším prvé tri hodiny boli po 2 eura, štvrtá a každá ďalšia už za štyri. Tri hodiny nám bohate stačili.
  • Inak do Miramare chodí z Terstu vláčik, zo stanice sa prichádza cez park, tuším cez most ponad cestu. Aj loďou sa sem môžete z Terstu doplaviť. Vystúpiť treba na zastávke Grignano.
  • Vstupné na prehliadku zámku bolo ak si dobré pamätám 8 eur, bez sprievodcu. V každej miestnosti boli informačné tabule, aj v angličtine...
  • Cestou späť sme šli priamo cez centrum Terstu, bolo to celkom v pohode.
  • Malebné miesto, ak pôjdete okolo určite sa zastavte.

Komentáre

No to je naozaj krása! Nenakrúcala sa tam nejaká rozprávka? Mám pocit, že to poznám. A možno sa mi to len na niečo podobá. Pekné miesto ste našli:) 

No našla ho staršia dcéra, ktorá tam bola ako predvoj, mesiac pred nami, že musíme ísť. ;)

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok