O prvých líniách

Dnes sa vraj dozvieme, čo s tými školou povinnými, ale celkovo študujúcimi detiskami vlastne bude. Či pôjdu, či nepôjdu do školy a za akých podmienok. 

Na FB sa docela slušne rozprúdila debata o malom počte detí v triede. Už sa nevtipkuje, ako keď otvorili školy začiatkom mája v Dánsku, že lavice majú 2m rozostupy a posledný žiak v triede už sedí v Nórsku.

U nás sa rodičia totiž sporia, ktoré deti sa dostanú do školy. Dosť ma zaráža fakt, že je strašne veľa rodičov, ktorí sa boja dať dieťa do školy a radšej ho budú držať doma naďalej v sociálnej a spoločenskej izolácií. Super taktika Áno. Neviem, či si tí dospelí uvedomujú, o čo si koledujú. Lebo náš dospelácky svet ako tak cez najhoršie lockdowny vie fungovať ešte cez sociálne siete, vieme komunikovať medzi sebou, nestrácame až tak veľmi kontaktov a telefóny či počítače suplujú koľko sa len dá. Aj televízia je zameraná viac na dospelého diváka, teda vie ponúknuť v hociktorú dennú hodinu nejaký edukačný program, kým u detí sa to zvezie skôr k jednoduchým rozprávkam, ktorých prínos, ponaučenie do života, celkovo výpovednú hodnotu mám osobný dojem, že nepoznajú ani tvorcovia. Hlavne že je to farebné a hlučné.

Na druhej strane - chvála Bohu, že sú aj takýto rodičia. Lebo ak budú do tried nastupovať deti tak, ako bolo avizované, tak niekto zostať doma proste bude musieť. V prvom rade sa vraj dostanú do škôl deti, ktorých rodičia sú v prvej línií. A tu kameň úrazu pre mňa. Našťastie (?) na moje detiská už neplatí uplatiteľnosť OČR pri nariadenom uzavretí školy. A tak neprešiel deň, kedy by som bola doma a koronakríza čo sa týka práce mi to komplikuje všelijak, len nie tak, že MUSÍM byť doma. Skôr by som povedala, že vďaka niektorým homeofficom obchodných partnerov majú všetci dojem, že ten homeoffice má každý a tak človek pracuje ešte aj 3 hodiny po pracovnej dobe. Alebo ide zháňať dezinfekciu, či stáť v rade na poštu, lebo však 2 hodiny z môjho pracovného času sú vyhradené pre dôchodcov a hodinová čakačka na takej pošte tiež nie je Boh vie aký pracovný výkon. A tak vyvstáva mi otázka, keďže napr. aj tie pani poštárky, tí kuriéri, kuchári, čašníci, pekári, cukrári, smetiari, v obrovskej miere predavačky nie sú v podstate prvou líniou, lebo ak máme momentálne hospitalizovaných 106 prípadov s koronavírusom, som zvedavá, koľkí v tej nemocnici behajú okolo každého jedného chorého. Ktože je tou pravou prvou líniou.

Či by sme si nezaslúžili už všetci naliať čistého vína a ten jeden pribudnutý dnešný prípad osláviť. Snáď bude aj večer čo oslavovať a krízový štáb sa už dohodne, že v rámci vnútorných opatrení je načase to už všetko uvoľniť skôr, než nám z toho hrabne načisto všetkým.

Týmto článkom neznevažujem prácu lekárov a zdravotného personálu. Veľmi si ju vážim. Bez ohľadu na to, či je koronakríza, alebo nie.

Zdroj foto: pixabay.com

Komentáre

Tiež som sa hlboko zamýšľala, na tou postupnosťou otvárania. Mi to príde divné. Keď si prebehneš triedu svojich detí, zo základky, o koľkých vieš, že majú mamu sestričku, doktorku, policajtku ..., neviem ako sa rátajú otcovia ..., ale mne vyjde , že možno 2 max 3 deti sa nádju? Čo budú s tými troma deťmi robiť v škole?

A súhlasím aj predavačky v potravinách aj na pošte a ktovie kde dostali oveľa viac zabrať ako lekári asestričky, alebo kritických prípadov sme mali málo a všteko ostatné šlo do veľkého útlmu. Uvedomujem si ich veľkú dôležitosť a dakovaty bohu, že mali málo práce, jasne už najvyšší čas dohnať zmeškané, len do školy by mali brať deti zaradom, pol triedy nechať družinárke a striedať sa .... Nejak mi to príde celé divné.

Osobne by som poslala do školy deti úplne zaradom, male veľké, možno okrem vysokoškolákov, však tí už skúškujú online.  Všetci predpovedajú druhú vlnu, asi skôr v jeseni, to sa znova zatvoria školy .... Nemôžeme najbližší rok držať úplne všetkých v strachu a zavretých aspoň nie s  prichádzajúcim letom, tie krivky nateraz klesajú v celej Európe.

Vieš že ani neviem koľkí tak v triede sú? Tipujem tak nápodobne - do 5 deciek na triedu a to máme školu (vedľa nej aj škôlku) oproti fakultnej nemocnici a bývala to odjakživa "spádová" základka pre deti lekárov a sestier. Jednak blízko bývali, druhak mali cestou do práce - malo to svoju logiku podľa mňa.

Ale tak pochopila som, že sa to jedná o algoritmus napĺňania tried, nieže sa budú učiť len tie deti čo majú rodičov zdravotníkov.

Nahnať to všetko do škôl aj podľa mňa! Veľký úsmev

som to nejak pochopila, že prva, faza, druha faza ... nastupu deti a netuším s akým časovým rozostupom, možno už zmenili názor ....

Váľam sa od smiechu po podlaheVáľam sa od smiechu po podlaheVáľam sa od smiechu po podlahe ... no je to mozne.

Ja som naivne pochopila, ked rozdelili na 4 fazy otvaranie ekonomiky, ze to bude platit pre vsetkych rovnako a ze 4 faza nebude mat xyz podfaz Vyplazený jazyk.

Ja sa teším na jediné - že príde čas (a pevne verím, že ak to nebude zajtra, tak do konca týždňa), keď nebudeme nosiť vonku rúška. Všetko ostatné vydržím. Len mi prosim dovoľte vonku sa nadýchnuť.

A celkom by ma zaujímala aj štatistika bežnej chrípky za tento rok v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi.

Však toto, behanie po vonku s rúškami si neviem vôbec predstaviť. Mne úplne stačí nakupovanie s nimi. Mám to šťastie, že bývame celkom na konci sveta o siedmej či ôsmej večer už u nás nikoho nestretnem, na výlety chodíme na menej frekventované miesta, len so šatkou na krku. Len ľudí v prírode už rúška asi dávnejšie nebavia, málokto ich má, a ani sa nečudujem. Len zas na frekventovaných miestach, to nebolo najlepšie rozhodnutie. teraz verím, že je to iné a hlavne už bude iné.

Noooo - ja sa priznám, že labzujem s rúškom vo vrecku už. Lebo nestretám ľudí, keď sa premiestňujem. Napr. včera medzi 7,30 a 9,00 som nestretla nikoho. Jedno auto ma obiehalo. Ale tak jasné, obchody, mesto, pošta - všetko ako má byť - zarúškovaná.

Add chrípka - šak vieš .... všetky ostatné choroby boli potlačené. Zostala len korona Vyplazený jazyk

Tak bežnú štatistiku chrípky neviem kde hľadať, ale z lekárne mám pozorovanie, čisto individuálne od magistier, že ľudí chodí do lekárne oveľa menej. Jednak sa predzásobili, lebo mali pocit, že karanténa je koniec sveta a už ani paralen nebudú vyrábať, ale aj to nosenie rúšok urobilo svoje. Ochránili sme sa navzájom aj pred bežnými korona vírusmi, na ktoré sa neumiera a spôsobujú tie bežné prechladnutia a nádchy. Takže ja som s tými rúškami celkom v pohode. Ja by som sa asi mala presťahovať do Japonska, tam to nosia bežne:DDD Mne to voľáko nevadí. Ale ešte nie je tak teplo. Keby bolo 30, tak to určite horšie znášam. 

ano, to som chcela povedať, že tie rúška zrejme zaúčinkovali aj na chrípku. A bolo by ideálne aspon toto si zachovať aj pre iné chrípkové obdobie. Lebo však čo teraz uribíme s tým kvantom rúšok, ktoré sú všade okolo :)

Na to otváranie škôl sa dá pozrieť z viacerých strán. Jedna je tá, ako hovoríš.

Druhá je potom téma OČR. Je dosť firiem, ktoré majú problém, čo dať svojim ľuďom robiť. A hlavne z čoho ich zaplatiť.  Je to z rôznych dôvodov. Buď nemohli mať otvorené a stále nemôžu. ALebo je otvorenie a dodržiavanie predpisov tak zložité, že to vzdajú. Alebo sú subdodávatelia, alebo proste ľudia šetria a nastal prudký pokles odbytu...... Tisíc možností. A tam je majiteľ sakra rád, keď aspoň časť zamestnancov nemusí zatiaľ riešiť. A preklenie čas, kým sa to rozbehne. Lebo zarobiť minimálne 1000€ na zamestnanca je niekde hodne veľký problém. Len pripomínam, že nehovorím o tržbe.

Samozrejme, to je druhá strana. Inak netuším, z čoho poniektorí teraz žijú, ak sa OČR (ne) vyplácaju už druhý mesiac, tak ako písala Anna aj čo hlási moja deva z ČR. To čo malo byť poslané za marec do konca apríla, nebolo doručené v druhej polovici mája. Majú na to socialne poisťovne peniaze? A to by už mali začať posielať za apríl. Tiež nie výhra. Môžno istota, že raz pošlú, ale ak je napríklad žena sama s deťmi odkázaná na OČR žiadna výhra ...

Ak firma nemôže mať otvorené z nariadenia štátu, niečo od štátu dostáva predsa na zamestnanca. Rovnako aj vykrytie strát pri podnikaní.

To, že zamestnávateľ je rád, že momentálne môže byť zamestnanec na OČR verím, akurát je to také "bratie liekov na tíšenie bolesti a neliečenie tej bolesti". Nikto totiž nič nevyrieši. Ak prídu zákazky, tak ich zobrať potom ten podnikateľ nemôže, lebo nemá kto robiť, lebo sú na OČR. A na OČR sú, lebo neni kam dať deti.

Ja som skôr za naliatie si čistého vína. Ak toho človeka neviem uživiť, je na mieste, aby to vedel a hľadal si druhú prácu. Ak s tým človekom rátať nemôžem, tiež je lepšie prijať namiesto neho niekoho druhého. Ak to začne byť na báze dobrovoľnosti - decku škola funguje, kĺzavý medián je 4 ale ja sa bojím ho dať do školy a radšej budem doma, ty si zariaď po svojom, kto to porobí (tak to majú momentálne myslím v Čechách), tak to ešte len sa uvidí, koľko sa zbytočne ľudí "naťahovalo" na OČR. Lebo ja si myslím, že takéto plátanie cez OČR nemôže vyhovovať ani jednej strane.

Ak bola nejaká rovnováha nastolená v ekonomike, tak sa čím prv treba k nej vrátiť. Potom sa vráti aj kúpischopnosť obyvateľstva aj miera zamestnanosti cca aká bola.

Napr. my ako výrobná firma máme problém dodržať termíny. Nie lebo my, ale moji dodávatelia surovín. A tí majú problém, lebo ich zamestnanci (mnoho prevádzok ide na 1 smenu z 3 predkoronových) alebo zasa ich dodávatelia nevedia plniť termíny. A napr. jeden termín už posúvam 3x ... suma sumárum o 4 mesiace. A ľudia chcú výplatu, však aj ja svoju, lebo rozpracovanosť je, už sa na finálnom výrobku robí. Ale nedorobí sa ... no čo povedať.

Tu nejde iba o výrobné firmy, aby sme si rozumeli. Sú firmy, kde sa fakt musí rozbehnúť iné, aby mohli aj oni naskočiť. Reklamky. Zvukári. Editori. Grafici. Kozmetičky. Vizážisti..... To nie je o tom, že sa neuživí. On sa neuživí v aktuálnej situácii. Ten, kto sa trochu pohybuje v reklamnom priestore by vedel povdať, ako klesli reklamy. A tie na seba nabaľujú veľa subdodávateľov. To nie je iba pár hercov. Napríklad. Ja ako malý zamestnávateľ veľmi oceňujem, že nemusím riešiť všetkých zamestnancov. Lebo nie všade ide o zatvorené prevádzky...

Akurát čítam, že v Prahe už otvorenú školku znova zatvorili, lebo dve deti ochoreli. Bude to ešte zaujímavé

 

Chapem. Rozumiem. Ale tato situacia sa nemoze riesit ako uzatvorenie prevadzok z dovodu pandemie, aby nedoslo k nakaze. Toto je totiz nieco uplne ine. Tak to skusme nazvat pravym menom a mozno potom sa bude na to hladat riesenie.

Add skolka ... stane sa. Co ti poviem.

Inak mňa neskutočne dojímajú statusy na FB o tom, že celé to okolo pandémie, počtu nakazených mrtvých v Európe, vo svete je úplny výmysel, a cieľom v ľudoch vyvolať strach, aby boli všetci začipovaní, očkovaní ...

To sú dva úplne extrémy, nám sa tu ľahko špiritizuje, obišlo nás to, vďaka bohu. Napriek tomu, že si myslím, že je čas otvárať čím skôr zaradom, nedovolím si podceňovať situáciu, ani tvrdiť, že je to výmysel. Alebo, že neexistuje riziko druhej, tretej vlny .....

Lebo sa to deje v úplne proti sebe bojujúcich svetoch, Čina, USA ... Rusko, k tomu západ Európu, Španielsko, Taliansko, Anglicko ..., mnohé krajiny proti sebe broja dlhé predlhé roky, niekde sa to stupňuje posledné obdobie. Akoby sa mohli na ničom vôbec zhodnút, akože poďme všetkých zastrašiť, lebo potrebujú vedieť, čo jedna Kamila robí v nedeľu poobede? Hambím sa

Viem, že tu máme mocných oligarchov, aj veľký farmaceutický a bohatý priemysel, ale predpokladám, že aj zopár dosť rozumných vedcov a kus zdravého rozumu vo vlastných hlavách.

ľudská pamäť...však sa popiera holokaust,koncentráky-vraj je to len kulisa-nainštalované...a z američanov robia hrdinov-osloboditeĺov.ruské obete popierajú...A za ušami majú všetci-lebo nič nie je len čierne a biele..

teraz korona...fantázia,konšpirácie a pod.

pravdu sa možno dozvedia generácie po nás tak o 50rokov.ked sa otvoria archívy..farmabiznis,záujmy miliardárov,genetické špekulácie...

obyčajný človek je len zrnko piesku..

 

To, že otváranie škôl je také pomalinke a fakt obmedzené je veľmi dobré na to aby sme nepadli na papulu naraz ale len postupne Mrkám​​​​​​

Stále je dobre že môžu byť ľudia na OCR, inak by to systém nemal ako zvládnuť. Kia vyrába myslím že o tretinu menej, v nadväznosti na ňu sú momentálne tisíce ľudí bez práce, zatiaľ neoficiálne. Láta sa to práve tými OCR, 60 percentami. Veľa firiem funguje na 3 alebo 4 pracovné dni. Dohodari poprepustani, zmluvy čo boli na rok, nepredlzovane, ženy z materských sa nechystajú brat nazad, takže skončí OCR, príde výpoveď...

No a k prvým liniam... Ja viem o prípadoch, kedy ľudia prišli do nemocnice a zatajili cestovatelsku anamnezu a tak sa celé timy zdravotníkov museli dostať do karantény, cele oddelenia boli kvôli takýmto debilom, inak to nazvať nejde, v karantene,celé tímy zachraniek v karantene... 

Áno, mali zdravotníci a stále ešte majú menej prace, no v tej prvej línii naozaj boli. Oni si nemohli vziať dovolenku, 60 percent, ani odmietnuť službu, keďže bol vyhlásený výnimočný stav. Všetci ostatní si mohli vybrať či pôjdu do prace alebo nie. Keď sme všetci videli ako to vyzerá v Taliansku, naozaj bol vytvorený celospolocensky tlak na zdravotníkov a verili sme že keď pôjde do tuhého, budú slapat ako hodinky. Predavačky sa doplnili, prestriedali, dokladaci tovaru najali....Postarky nenosili zásielky, vždy prišiel len lístok. Kurierov som vybavila niekoľko, vždy len cez okienko v aute....je toho veľa. Ale som naozaj uzasnuta ako ľudia dokázali reagovať.Vsade. Vytvorili sa zmeny ktoré robili a zmeny ktoré boli doma akože v karantene pripravené na to, keby niekto zo zmeny ktorá pracuje ochorie, odstaví sa celá zmena a nastúpi tá čo bola doma. 

Zvládli sme to všetci úplne bravúrne...len poviem pravdu, nechápem tomu prečo to otváranie ide tak pomaly...naozaj si už myslím že Igorovi robí dobre skúšať si moc nad krajinou... 

 

No to je fakt, že pár lekárov, čo pricestovali z lyžovačky a zatajili to, spôsobili obrovské problémy vo viacerých nemocniciach. Áno, debil je úplne správne pomenovanie. Keď už nechrániš seba, tak je to divné, ale dobre. Ale, že vystavíš riziku kolegov a pacientov??? To je strašná bezohľadnosť. Nielen pre chorobu ako takú. Na niektorých oddeleniach je málo lekárov a sestier aj v bežnej situácii a keď musia do karantény, tak koniec, nemá kto robiť. 

Áno, to sú tie mediálne známe prípady...alebo aj neznáme, určite nevieme o všetkých. 

A potom sú tu prípady nie zdravotníkov, o ktorých sa, neviem prečo, nepisalo a slovko v správach neutratilo.... 

Dnes som bola s dcérou aj v obchodnom centre, bolo treba riešiť nové okuliare. Celkom plno bolo všade. Inak na prvý pohľad to vyzerá tak, že deti nie sú síce v škole, ale v obchodných centrách ich dnes bolo celkom dosť. Ako rozumiem, z topánok vyrástli, z oblečenia ..., aj v optike ich bolo dost ..., len to uz rovno aj v tej škole mohli byť....

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok