Staráte sa doma o covid pozitívneho pacienta?

Jasne, mnohí pozitívni, vlastne väčšina, prejde chorobou bez príznakov. Respektíve sú také mierne, že tomu ani  nie je treba venovať pozornosť.

Ale sú aj takí pacienti, ktorí chorobou neprejdu len tak jednoducho. Čo robiť vtedy? Ako sa o nich starať? Kedy je čas volať rýchlu? Narazila som na FB na príspevok lekára Slavomíra Slucha, ktorý pracuje na severe Slovenska, v tých najpostihnutejších okresoch a pracuje priamo s takýmito ľuďmi. Spísal svoje rady. Podľa mňa je to veľmi užitočné, tak sem pripnem jeho príspevok. Samozrejme, kto chce čítať na FB, tu je originál.

Citácia :

"

Opatrujete seniora, alebo rizikovo chorého človeka, ktorý má príznaky Covid-19 alebo pozitívny niektorý z testov ?
Viete čo s ním robiť a čo si treba všímať?
Musíte k nemu volať lekára? Záchranku ? Možete ho liečiť doma?
V záplave polemík a konfrontácií medzi politikmi a lekármi na tému covid som nezachytil nikde doporučenia, ktoré by pomohli príbuzným, doma opatrujúcim starých a rizikových rodičov, starých rodičov, čo robiť, ako postupovať tak, aby ich blízki, chorí na Covid neskončili v nemocnici, sby mali čo nsjlepšiu šancu prekonať toto zákerné ochorenie, ohrozujúce na živote najmä starých a chorých…
Cieľom týchto odporúčaní pre neodbornú verejnosť, starajúcu sa o členov rodiny s niektorým z rizikových stavov alebo v seniorskom veku je predísť hospitalizácii pacienta chorého na Covid-19 a jeho liečenie v domácom prostredí, zvýšenie šance na nekomplikovaný priebeh ochorenia a zabránenie fatálnemu koncu. Tiež má napomôcť v rozhodovaní sa, kedy volať ku chorému rýchlu zdravotnícku pomoc.
Kto sú veľmi rizikoví pacienti:
1.Vo veku nad 75 rokov, každý rok navyše ich riziko fatálneho konca znásobuje.
2. Chronické srdcové zlyhávanie, vyžadujúce trvalú odvodňovaciu liečbu, zvlášť, ak pacient už má za sebou epizódu zlyhania srdca s liečbou v nemocnici.
3. Obézni seniori , aj neseniori, s BMI nad 35. Ak máte napr. viac ako 110 kg a výšku menej ako 180, už tam patríte.
4.Pacienti s demenciou, Alzheimerovou chorobou, neuvedomujúci si svoj stav .
5.Pacienti trvalo pripútaní na lôžko.
6.Pacienti s chronickými pľúcnymi ochoreniami ako napríklad astma, bronchitída, sarkoidóza, ktorí už majú zníženú funkciu pľúc.
7. Cukrovkári s rozvinutými komplikáciami.
8.Pacienti po cievnych mozgových príhodách s trvalými následkami.
9.Všetci pacienti s onkologickým aktívnym ochorením v liečbe, alebo na udržiavacej liečbe.
10.Pacienti s cirhózou pečene v štádiu zlyhávania jej funkcií.
11.Pacienti po prekonaní pľúcnej embólie, alebo s poruchou zrážania krvi v zmysle zvýšenej zrážanlivost.
12.Pacienti s oslabenou imunitou, či pacienti chronicky užívajúci kortikoidy.
13. Všetci tí, ktorí majú kombináciu už uvedených stavov, alebo jeden z nich v pokročilom štádiu sú v násobne vyššom riziku ťažkého priebehu.
Čo treba pri už potvrdenej infekcii covid -19 u takéhoto člena rodiny robiť, aby sa zvýšila jeho šanca na nekomplikovaný priebeh ochorenia a na prežitie ?
1.Zabráňme dlhšie trvajúcim vysokým teplotám, ktoré kladú vysoké nároky na už oslabený organizmus. Zabrániť musíme výstupu teploty nad 38 st C, používame Novalgin akebo Paracetamol v dávkach, kým teplota neklesne, potom pravidelne, ešte pred výstupom nad 38 st C. Preto treba merať teplotu viac krát denne. Ak takémuto rizikovému pacientovi neklesne teplota niekoľko dní pod 38 st C, jeho stav sa môže natoľko zhoršiť, že bude vyžadovať prevoz do nemocnice.
2.Zabráňme dehydratácii. Vodu alebo tekutiny treba podávať priebežne, po malých množstvách, aktívne ponúkať, podľa stavu aj slamkou, hadičkou, po lyžičkách. Orientujeme sa podľa množstva moča, ak poklesne , pravdepodobne je pacient dehydratovaný - napríklad vážením plienok, alebo močením do bažanta. Pri dehydratácii hrozí vznik embólie, zlyhanie obličiek, vznik delirantného stavu, dezorientácie, poklesu tlaku.
3. Je vhodné zaobstarať si štipcový oxymeter na meranie sýtenia krvi kyslíkom z prsta. Pri zistení náhleho poklesu okysličenia krvi vieme, že máme volať zdravotnícku pomoc a nevystačíme si s domácou liečbou. Normalna saturácia krvi kyslíkom je nad 94 %, pod 90% treba organizmu dodávať kyslík, pričom každé ďalšie percento nadol hovorí o zhoršovaní stavu.Sledovať môžete sj dychovú frekvenciu, mala by byť nižšia ako 20 x za minútu.
4.Zabrániť musime nadmernému poklesu tlaku krvi - pri nízkom tlaku, či uz pre horúčku, alebo dehydratáciu - nepodávame chronické lieky na tlak, ani na močenie a snažíme sa naopak o zavodnenie
5.Sledujeme aj symptómy hlavných chronických ochorení - opuchy, dušnosť, stav vedomia, hodnoty saturácie O2 v krvi, glykémie a množstvo moča - aby sme včas rozpoznali ich zhoršenie následkom koronavírusovej infekcie.
Kedy volať RZP/RLP?
- Pri zhoršení vedomia,
- viacdňovom pretrvávaní teploty nad 38 st C,
- poklese saturácie krvi O2 pod 90 %, - podstatnom znížení množstva moču a
- pretrvávajúcej hypotenzii ( pokles Tlaku krvi ) na nizke hodnoty, obvykle pod 100 mmHg systolickeho tlaku ( ten prvý ) ,
- pri výrazných, alebo náhle vzniknutých prejavoch dušnosti u pacienta, ktorý takéto prejavy nemal.
- pri zrýchlení dychovej frekvencie nad 20/min
- pri kolapse
Vtedy treba kontaktovať lekára ( RZP, RLP, tel. č. 112) a zvážiť intenzívnu liečbu v nemocnici.
Aké máme teda možnosti domácej liečby takýchto rizikových členov rodiny?
1. znižujeme teplotu a bolesť ( novalgin, paralen, ibuprofen )
2. tlmíme kašeľ ( stoptussin, guajafenesin, codein )
3. dostatočná a sústavná hydratácia ponúkaním tekutín
4.praktického lekára môžete telefonicky požiadať o predpis antibiotík, doporučujú sa azitromycin, klaritromycin, alebo iné, ktoré vyberie lekár, ktorý aj vystaví elektronický recept.
5.Zaistíme podpornú liečbu: vitamín D, selén, zinok, vitamíny B rady , vyššie dávky vitamínu C, koenzým Q 10, Qwercetin, Imunoglukan, Echinacea - všetko voľne dostupné v lekárni, v dávkovaní vám poradí lekárnik. Pomôcť môžu aj antihistaminiká, lieky na alergiu, ktoré možno máte z peľovej sezóny doma v lekárničke.
Prajem všetkým chorým ľahký priebeh, mierne príznaky a skoré uzdravenie, všetkým zdravým aby ostali zdraví naďalej.
P.S.
Slavomír Sluch: Aké mám kompetencie na takéto odporúčania ? Pracujem ako internista v ambulancii a internej JIS a ako lekár urgentného príjmu,vrátane starostlivosti o pacientov s Covid, vrátane tej intenzívnej, na JIS, až po úroveň pomocnej neinvazívnej ventilácie a liečby multiorgánového zlyhávania pacientov s Covid-19. Od začiatku prvej vlny - od marca tohto roku slúžim v nemocniciach Trstená, Čadca a Martin, približne 15 -16 služieb mesačne, vzhľadom na zvýšenú potrebu zaistenia služieb na exponovaných oddeleniach pre zvýšenú chorobnosť lekárov či ich nutnosť odchodu do karantény. Nakoniec, sám som nedávno prekonal Covid-19 so stredne ťažkými, našťastie krátko trvajúcimi príznakmi."

Diskusie Naničmama.sk: 

Veru nikdy človek nevie, kedy sa mu také zide, dúfajme, že vôbec, ale je fakt, že s takýmito informáciami som sa v tej veľkej záplave info ešte nestretla.

Doktor je od nás. 

Veruže toto bol jeden z mála príspevkov kde sa človek dozvedel nejaké rady... 

Inak, s takým leziakom je problém obyčajný sopeľ, nachladnutie...neviem si predstaviť ešte niečo viac... 

Nenosím pri leziakovi rúško, nosila som len keď som bola fakt chorá, mala teploty a hrdlo v ohni. 

Snažím sa často vetrať pri ňom ale keďže už prišli mrazy, bude aj toho vetrania ubúdať... 

Nuž, robím najlepšie ako viem a môžem. Čo bude, uvidíme Mrkám

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok