Nikdy nebolo tak zle, aby nemohlo byť ešte horšie

Nerada som poslom zlých správ, ale táto sa nás bude dotýkať všetkých. Snažila som sa jej trochu porozumieť, tak sa idem podeliť načo som prišla.

Zdražovanie

Nebudem vás napínať, ide o zdražovanie kadečoho či postupne všetkého? Som zvedavá, tak hľadám príčiny. Budem rada ak ich doplníte. Je to len môj laický pohľad toho, čo som si zapamätala z mnohého prečítaného, ako som to pochopila. Nie som ekonóm...

Drevo a stavebný materiál

Začalo sa to na jar, keď výrazne stúpla cena dreva a stavebného materiálu. Rastúcu cenu dreva mi vysvetlila sestra, pracujúca v súvisiacej oblasti. Najprv v USA zakázali dovoz dreva z Kanady, tak sa hromadne dovážal z Európy. To zrušili.

Potom Číňania začali hromadne vykupovať drevo v ČR, predpokladám aj na Sk, cez Poliakov vykupujúcich drevo za hotové, a nakladajúcich ho na severe na lode do Číny. Dreva bolo málo, dopyt prevýšil ponuku, cena šla hore a to výrazne. A z dreva sa vyrába veľa vecí, pre tých čo nestavajú, minimálne nábytok.

Prečo šiel hore polystyrén ešte neviem, ale to bolo aktuálne už pred rokom.

Inak zdražovanie nielen stavebného materiálu, elektroniky, bolo zrejme spôsobené najprv, zavretými fabrikami, potom meškajúcou lodnou dopravou, kvôli zavretým prístavom a zvýšeným dopytom a nestíhajúcou výrobou,  nielen polovodičových súčiastok či čoho, po stabilizovaní situácie?

Potraviny

Ešte v lete som zachytila tému zdražovania potravín, teda chleba, pečiva, ale aj mäsa... Dôvodom, mala byť predpokladaná slabá úroda obilnín a kto vie čoho všetkého, čím by vzrástla cena vstupnej suroviny nielen pre pekárne, ale aj krmiva pre zvieratá.

Na slovenskom trhu k tomu mal s oneskorením pridať rast cien práce spojený s povinnými príplatkami za ranné a víkendové smeny, stále rastúca minimálna mzda?

A čo je veľmi aktuálne v tých dňoch? Rastúca cena plynu a energii, veľmi výrazný nárast. Snažila som sa tomu porozumieť, aspoň tak zhruba z laického pohľadu.

Plyn

Začnem plynom. V tom budú mať prsty zase Číňania a aj Rusi. Opäť zvýšený dopyt Číny po plyne, vraj aj Brazílie, ale tá je ďaleko, výrazne zvýšil rozdiel dopytu oproti ponuke.

Zároveň plyn je skvelou zbraňou Ruska voči Ukrajine, ktorá získava nemalé peniaze za tranzit plynu cez jej územie, takmer pre celú Európu. Ale to sa Rusom vôbec nepáči. Na začiatok spustili tranzit plynu cez Čierne more, ktorý zásobuje juhovýchodnú Európu.

Na svoje schválenie Európskou úniou čaká severná cesta. Po jej spustení budeme mať výrazný výpadok príjmu z tranzitu plynu aj na Slovensku. A práve cena plynu je vyjednávacou zbraňou Ruska, aby EU čím skôr schválila severný tranzit.

Ak som to pochopila správne, pôjdu s cenou dole, ak bude plyn prúdiť severnou cestou? Možno je tých dôvodov viac, neviem... Tieto mi utkveli v mojej deravej pamäti.

Energie

Na začiatok nejaké globálne fakty. Neviem ako u nás, ale niektoré elektrárne fungujú na plyn a ak jeho cena výrazne narástla, bude drahšia aj výstupná energia.

Druhým problémom, je nejaký poplatok z uhlíkovej stopy. Je logické, že kvôli klimatickým dôsledkom vypúšťania oxidu uhličitého do ovzdušia, ku ktorého výrazným producentom patria aj elektrárne, treba niečo spraviť. Vraj už včera bolo neskoro.

Z toho vyplýva, že všetka neekologická výroba elektrickej energie bude drahšia. A ešte ku globálnemu nárastu energii vraj prispieva snaha Nemecka o odstavenie jadrových elektrárni.

A teraz voľačo k cenám energii v našom zlatom Slovensku.

Vraj mám dve zložky tuším 40 % závisí od globálnej ceny, energetické siete sú prepojené medzi krajinami, minimálne EU, a 60 % vie regulovať štát. Či je to naopak? Hambím sa

A tu vraj sedíme na časovanie bombe. Za predchádzajúcej vlády sme mali k dispozícii veľké dotácie na ekologické zdroje energie. (Asi najviac u nás "vyrastali" solárne farmy. )Tie sa nielenže porozdávali medzi spriaznené duše bývalej vlády, ale zároveň sa vláda, či neviem kto konkrétne mal vtedy tú sprostredkovanú moc. Zaviazala od nich vykupovať "ekologickú" energiu 15 rokov za cenu, ktorá je niekoľkonásobne vyššia, ako sú  skutočné náklady.

Doteraz to nebol problém, lebo globálna cena energie bola nízka, ale momentálne je veľmi vysoká, zachytila som nejaký 5 násobok nedávnej hodnoty. A to už bude dokopy veľký problém.

A všetko čo s tým súvisí, teda všetko

Ono by to aj ako zlé správy stačilo, ale základný problém je v tom, že od cien energii sa odvíja cena všetkého, nielen nákladov na prevádzku bytov, domov, ale predovšetkým výroby produktov bežnej a menej častej spotreby. A to ani nejdem riešiť v akom veľkom deficite je Slovensko po pandémii.

Ako s tým všetkým naložiť? Vraj by sa to malo zlepšiť v roku 2023? Budeme šetriť, kde sa dá?  Zas bude ešte viac vyrúbaných stromov, ktoré pôjdu na vykurovanie?

A ešte jedna veta, ktorá ma zaujala, nie je moja a autora si nepamätám, ale bolo to niečo v štýle, že dnešná mládež bojuje, niežeby sa pretrhla, okrem Gréty, za záchranu planétu do budúcna, ale tá istá mládež funguje na mobiloch a nie práve ekologických baterkách v nich, necháva sa všade voziť a bez klímy nikde nevydrží.

Takže asi tak niekedy nie je tak zle, aby nemohlo byť ešte horšie. Najhoršie za mňa je to, že na tejto zlej situácii, akoby nestačila pandémia, sa budú priživovať radiálni a populistickí politici, ktorí pre ľudí nemajúcich snahu tomu všetkému porozumieť, zvalia všetku vinu na súčasnú vládu.

Tá nie je, bohužiaľ, žiadnou výhrou, ale nie za všetko môže.  Ale predstava Fica, pri moci, je pre mňa veľmi desivá a to sa snažím emóciu strachu, nepripúšťať. 

Dievčatá, dajte mi vedieť, ktorá ste to dočítali do konca. Hambím saBudem rada ak ma doplníte, vyvrátite chybné tvrdenia ..., napíšete svoj pohľad.

Diskusie Naničmama.sk: 

hmm, a pomôže ti to, keď to takto rozoberieš? Potrebuješ vedieť, čo presne je za tým? Ceny stúpajú v podstate stále. Do istého okamihu, keď to už nikto za danú cenu nekupuje. A potom nastúpi nový produkt.

A čo sa týka Grety, tak ona bojuje iba slovami. Ale činy nie sú vždy úplne v súlade s tým, čo rozpráva. To radšej neriešim

 

Áno, som zvedavá, zaujíma ma to, aj ekonomika aj politika ..., aspoň zhruba a chcem tomu porozumieť. A vieš čo, celkom sa teším, že som až tak úplne neosprostela, čo sa týka mojej hlavy, že si niečo pamätám a niečomu rozumiem a som ešte schopná niečo napísať. Lebo posledne mám pocit, že to ide so mnou dole vodou. Hambím sa

Beriem to ako fakt, vedieť sa možno zariadiť, nebyť prekvapená, do paniky neupadám, na to mám iné starosti.

V tom, že bude všetko drahšie s tým nepohnem ... Minimálne viem, že za toto ozaj nemôže súčasná vláda, ak by to pochopili aj ostaní bolo by to fajn, lebo je to len ďalšia zbraň pre poniektorých, ale tam to asi nedôjde ...

Vieš čo je za tým? Nenažranosť ľudí a základné ekonomické pravidlá:

1. Kde je dopyt, tam je ponuka.

2. Cena komodity rasti so stúpajúcou úrovňou dopytu po danej komodite ... do momentu, kedy nikto nebude ochotný zaplatiť "priveľa".

Energie - koľko spotrebičov ide v domácnosti "len tak"?

Chladnička, rúra s hodinami, tu čerpadlo pre rybičky, tam monitorovať tepla napojený na kotol, aby vedel, že sa má pustiť, lebo sa ochladilo, práčka na diaľkové ovládanie, televízor detto, pustené rádio, čo hrá ako podmaz, TV bežiaca ako kulisa, ozdobné svetielka, čo sa nikomu nechceli dávať dolu od Vianoc (však sú také chutné aj v lete - také barbíkjú osvetlenie to je), svetlo na fotobunku, lebo šak čoby sme šli potme von. Mám pokračovať? Úsmev

Keď sa pozriem do mojej potravinovej skrine a špajze, tak tam mám toho neúrekom. Niežeby sme nemali, keď som bola decko, ale nie toľko. A to nielen potraviny. Všetko.

Pritom stačí k životu veľmi málo.

tak nejak.

Napríklad je v europe nedostatok papierových tašiek. Lebo jak začali problémy s drevom, istý poľský topánkový obchod sa rozhodol, že si urobí zásobu na rok. Že to bude musieť skladovať, že ostatní nebudú mať, lebo kapacity.... to je jedno. Ale my sme pripravení.

Mmch, včera som si povedala, že idem prispieť svojou malou troškou a celý večer som mazala stare maily. Lebo sa to zdá ako nič. Ale tie maily su niekde uložené. A tie úložiská musia byť neprtržite napájané, chladené, kontrolované ..... Je to kvapka v mori. Ale možno sa niekto ku mne pridá.

A vlastne, ešte jednu vec som urobila - teda neurobila. Nešťukla som okamžite vypínačom na kúrení, ale obliekla som si najskôr sveter. A kúrenie sme na chvíľu pustili až večer

Pridala som sa - 1000 mailov.

ja som mala len neotvorených viac ako 5000, ešte som to nezlikvidovala. Všelijaké oznámenia systémov a za toky sa to nazbiera. a odhodlavam sa aj na gmail. Tam mam najstaršiu správu z 21.8. 2007. Spolu viac ako 22 tisíc. To je ale robota na dlhe zimne večery

Veru šetriť by sme viac mali, už len to pohotovostne zapnutie v noci, zväčša riešime zásuvkami, ktoré na noc vypínam, ale nie vždy je tomu tak. Zhýčkaní sme mnohými vychytávkami.

Jaj veru, všetko so všetkým je prepojené, vždy to tak bolo a bude. Vo svete sa toho premlelo v podobných intenciách dávno pred nami a bude to tak aj po nás, ako spomínala balalajka matematika nepustí, len dúfam, že už nebudeme za tým hľadať jedných čo ťahajú za povrázok, to sme tu už mali a nedopadlo to zrovna, slušne povedané, bez okolkov mám na mysli druhú svetovú a veci stým súvisace. Konšpiračné teórie ale vždy zavážia a keď je zle rozhodne treba prikurovať a vybudovať si na tom svoju moc. Toľko ja k tomu. Inak odkaz pre tajného čitateľa, prosím daj nám právo na náš pohľad a náš názor, možno sme v tvojich očiach sprosté, možno v iných nie, s tým my nič nenarobíme, máme na to právo slušne svoj názor prezentovať a diskutovať o ňom. Pekný deň všetkým, hlavy hore, však peniaze boli, sú a budú, len my nebudeme a nakoniec ani zďaleka nie su všetkým, hlavne nech je mier. Úsmev

Myslím, že tu máme aj väčšie hrozby, čo už zaznelo z významnješích úst ako z mojich, a to že svet je dnes ostro polarizovaný v mnohých témach a namiesto hľadania riešení ako lepšie žiť sa hľadá ako ten iný názor potlačiť, nehľadáme ako situáciu zvládnuť, ale ako ju nezlepšiť a vyťažiť na tom. Na jendej strane si búšime do hrude za pocit neslobody, útlaku, diktatúry a na druhej strane je tu úsilie slobodu inde obmedziť. Nuž protirečenie je slovo, čo mi k tomu pasuje, je toho všade plno. A inak, kde sa nič nerobí sa nič nepokazí. Jaj a koľko múdrých porekadiel na túto dobu mi napadá, možno nabudúce, idem vyvtrať hlavu cvičením. Veľký úsmev

Inak téma vykurovania drevom, namiesto plynu má asi viacero pohľadov.

Napríklad dlho bolo vykurovanie plynom považované za menej znečisťujúce ako spaľovanie drevom? Vraj nie je? Že by sa malo od toho ustupovať.

Ťažko povedať ako je to s kotlom na drevo, v zime sa nad dedinami často vznáša dymový opar. Určite prevažuje kúrenie drevom. Tak neviem, čo robí toto z produkciou oxidu uhličitého, ale zas sú určite aj horší a výraznejší producenti emisii.

Inak som si myslela , že kúrenie drevom je slovenským folklórom, ale nie. Keď pozerám relácie o bývaní v zahraničí, Taliansko, Francúzsko, aj keď staršieho data, uvádzajú že ceny energii, teda elektriny a plynu sú vysoké, tak že tiež všetci kúria drevom. Rozumiem potrebe ušetriť aj u nás aj tam.

Je to zas iná téma ..., nie jednoduchá, lebo jedna sú úspory domácnosti, druhá znečisťovanie ovzdušia, tretia, koľko znesú naše lesy. Lebo nie len že domácnosti drevom vykrujú, ale  aj menšie elektrárne vyrábaju elektrinu z drevených "čipsov" , čo som počula priamo do ridieteľa jednej z nich. Či biedny stav našich lesov viac súvisí s nabaľovaním sa neviem koho všetkého na jeho predaji?

A nespaľuje sa v kotloch ešte aj uhlie? Lebo z minulosti si pamätám skôr spaľovanie uhlia. Na mnohých miestach plyn nie je privedený. Takže tam nemáš moc na výber. Elektrika alebo pevné palivo.

To neviem, ale myslim, ze uz minimalne, inak som to predsa len dala do samostatneho clanku, kde som aj to uhlie spomenula - Vykurovanie nase kazdodenne

Sezónne recepty

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok