Tohtoročná úroda zemiakov a voľajaká choroba?

Už od neskorého leta intenzívne nadávam pri kúpe a spracovaní zemiakov. Teda ja som dosť mierumilovný človek, teda hneď myslím, na to, že to tento rok budú mať pestovatelia a dstribútori zemiakov veľmi ťažké. A ja s nimi, lebo zemiaky tvoria u nás základ jedálnička, aj keď môjho momentálne nie, aj keď som zemiaková.

Bohužiaľ nešlo o jeden obchodný reťazec, o jedného dodávateľa zemiakov, mne to fakt prišlo, že nejaká choroba zemiakov sa toto leto rozmohla, neviem kde všade. Zemiaky na sebe majú malé okrúhle hnedé fľaky. Najprv sú to síce len bodky, ale tie sa celkom rýchlo rozžširujú.

Zachytila som na FB k tejto téme diskusiu a reakcie, že za to môže pranie zemiakov. Ale prané zemiaky kupujem roky, rokúce a ani na jar také nemali. Toto je vyslovene sezónna záležitosť. Ja už fakt neviem aké zemiaky kupovať. Už som presedala na ružové, ale ani na tie sa nedá spoľahnúť. Zatiaľ ako tak fungujú ružové z Lidlu, ale bola to jednorázova záležitosť a aj v tom balení som našla nejaké obodkované.

Dievčatá, aké sú vaše skúsenosti s tohtoročnou úrodou zemiakov, takou či onakou?

Diskusie Naničmama.sk: 

Veru tak, prané sú bodkované, posledne som kúpila obyčajné neprané, tie sú zatiaľ v poriadku. Žeby do tej vody voľačo pridávali ? Prekvapenie

Nemyslim si , ze povodcom bude pranie, aj ked ten proces moze urychlit, podla mna je to choroba zemiakov. Lebo to sa deje od neskoreho leta, to by uz davno zmenili technologiu a deje sa to napriec roznymi pestovatelmi, distributormi

no niečo na tých zemiakoch bolo-bol divný rok..

My si totiž pestujeme zemiaky doma,čosi málo na predaj a ked sme to porovnávali pri vykopávaní so susedmi tak jeden mal celkom pekné,druhý nič moc,tretí nejaké chrastavé,štvrtý mal nich samé výrastky a ani jeden sme nemali také zemiaky,že akurát do ruky,hladký..

a úroda oproti vlaňajšku menej ako polovičná -to všetci!

a ked porovnám,že vlani som vyhodila 2!!! hnilé zemiaky z 300kg a teraz už 1vedro(10L) tak to o niečom svedčí...akurát stále kontrolujeme odloženú sadbu.

Takže to nebude problém len veľkopestovateľov. Do jari veru ďaleko, jedna vec zemiaky na jedenie, druhá na sadenie ...

Prepáč - neodpustím si ...

Poslušne hlásim, že na hranolkách som si nič také nevšimla  Váľam sa od smiechu po podlaheVáľam sa od smiechu po podlaheVáľam sa od smiechu po podlaheVáľam sa od smiechu po podlaheVáľam sa od smiechu po podlaheVáľam sa od smiechu po podlaheVáľam sa od smiechu po podlahe.

My máme spotrebu zemiakov max 4kg mesačne. Kupujem len keď idem variť - u nás skôr naklíči zvyšok v špajzi ako zhnije - skladujem v papierovej taške a sú v podstate rozložené, tak sa ľuftujú. Inak, ak by aj hnilobu chytali, asi viem aké bodky myslíš, tak to by som u nás pripisovala dlhým skladovaním.

Vieš čo mi napadlo? V lete sme mali zemiaky, čo sa rýchlo kazili. A teraz spätne ako rozmýšľam, tie chodial Zet kontrolovať odkedy som ich do špajze doniesla. Ona proste tam musela ísť, ak boli pootvorené dvere. Tieto čo mám teraz - Francúzsko je na nich - ju nijak neiritujú. Teraz rieši odkiaľ vyťahujem medovníky ... z ktorej dózy ... aby sa pod ňu správne posadila, že si prosí. Váľam sa od smiechu po podlahe

Súhlasím, hranolky sú v poriadku. Z Francúzkska som tento rok ešte nemala, občas sa stane, že v zime kúpim, tiež sa snažím dlho neskladovať. Ale toto ma veľmi rýchly spád.

Z troch kíl zemiakov som zrobila vianočný šalát zemiakový na dva dni. Tretina zemiakov vyhodena. Z vrchu krásne, dnu...no škoda vravieť... Černota, chrastave... 

Sezónne recepty

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok