Navnadila ma...

Pridal/a dan-cula dňa 23. 01. 2023 - 18:34

Cez vikend som dočitala knihu od Lauríka-Posledná baronka..pre mňa zaujímavé,obohacujúce ale  hlavne také poučné ako sa nevzdať..a keby som mohla už v nedeľu som chcela vidieť nielen Strážky a tie  miesta ale celý Spiš.Vydržím do jari a ak sa nič neudeje tak ten Spiš dám ked aj sama!

inak pochádzam z obce kde sú 4kaštiele a tiež smutný pohlad na ne..síce jeden je už urobený v súkromných rukách,neprístupný verejnosti ale nech-aspon to nenechali spadnúť.druhému teraz robia strechu tak uvidím čo sa z toho vykľuje,tretí vlastní MS no aspon do neho netečie,a štvrtý ten najkrajší ten najviac nahlodal zub času lebo do 90tich rokov patri školstvu-možno sa udeje zázrak a vstane ako Fenix z popola.Závidím čo dokázali urobiť zo zámkom vo Víglaši.Možno sa aj my dočkáme..a ked pozerám staré fotky a vidiet ten veliký skleník,záhradu a park so stromamai z celého sveta čo tam boli-v euforií víťaztva pracujúceho ľudu zničili krásu.

a čo sa týka majiteľov tých kaštielov -potomkovia chodia na hroby  raz do roka tak ich vídavame..o ich predkoch starý ľudia(už ich je málo)hovoria len v dobrom..do 1945ho tam služili aj moji starý rodičia a starý rodičia mojej sesternice-a tí do svojej smrti spomínali v dobrom a skazu kaštielov niesli ťažko..


dasa_, Po, 23. 01. 2023 - 19:02

Keď sme boli dávnejšie na Betliari, tak tam tiež sprievodkyňa spomínala, že panstvo mali v obci radi. Žiadne nadávanie. A podobné to bolo aj v Oponiciach. Žili v takej symbióze. Dokonca obce s takýmito panstvami boli trochu viac, ako susedné obce. Dostalo sa aj na ne. V Oponiciach napríklad povedali, že sa u nich nevyvinul ani žiadny typický kroj. Vždy dostali vyradené panské šaty.

Sledujeme na čt2 serial o českej šľachte a nie je to jednoduché dať do poriadku tie rodinné sídla. Sú to nemalé peniaze.

balalajka, Ut, 24. 01. 2023 - 06:32

No a navnadila si ma aj ty.

Idem objednať knihu. Vyzerá viac než dobre. TlieskamTlieskamTlieskam

dan-cula, Ut, 24. 01. 2023 - 21:23

Ak ťa zaujíma historia tak neobanuješ..mňa oslovil hlavne ten príbeh skutočnej osoby-barónky.na pohlad krehkej ženy ale duševne nesmierne silnej.samozrejme spisovatel si to prispôsobil ale držal sa faktov..preto chcem navštíviť aj Strážky a okolie teda Spiš.Slnko