Deti a výchova

Potrebujú sociálny kontakt?

Nechcem to zľahčovať. Nechcem sa z toho vysmievať.Nie všetci sú introverti, zavretí vo svojej izbe.  Mnohí to nesú naozaj veľmi ťažko. Človek naozaj ku životu potrebuje aj tých okolo seba. Tú svoju sociálnu bublinu. Stretávanie je ťažké a mnohí veľmi trpia.

Dnes som bola vonku a na schodoch pred barákom sedeli 4 mladí. Taká malá sociálna bublinka. Len teda, nejak som nepochopila, či sú vlastne vonku spolu. Z tejto skupiny 2 ľudia odušu ťukali do mobilov.  dvaja sústredene fajčili. Teda jeden stíhal mobil aj fajčenie. A ten posledný len tak postával. Mi to tak ako v zabehnutom manželstve prišlo - stačí, že sme vedľa seba....

Mať oči i na zadku

Jedným očkom som nebadane pozorovala dve z mojich prváčok a tušila, že majú niečo (nekalé) zaľubom. Zrazu sa vytratili z triedy a mysleli si (dúfali), že som si nič nevšimla.
- A vy dve kam idete?!? - zakričala som za nimi.
Previnilo sa došuchotali nazad a vykrúcali okále spôsobom ...

Hádanka pre nemčinárov

Odo dneška sa v Bavorsku otvárajú opäť brány väčšiny škôl a ja som bola zvedavá, v akom stave sa nám vrátia deti späť do lavíc. Od polovice januára doteraz bežalo tzv. Notbetreuung (deti systémurelevantných rodičov, popr. samoživiteľov) a tých niekoľko školákov bolo naozaj v zúfalom stave.Čo sa týka učenia a písania, hotová katastrofa. Malá násobilka dávno zabudnutá, mnohé slová písané neznámou šifrou alebo iba spolovice a totálny nezáujem rozmýšľať. Nezávidím učiteľkám (vlastne ani nám), dať tie deti zasa nejako dokopy. A som naozaj zvedavá, ako sa momentálna situácia na nich odzrkadlí v budúcnosti.

U nás máme triedy delené na polovice v dvojtýždňovom rytmuse: po - str - pia - ut - štv a doplnok ku tomu. Pri prvom lockdowne to bolo striedanie po celom týždni.

Zmyslel si brigádovať

Kto? Môj syn.

Kedy? Práve teraz.

Ako na to prišiel? Netuším.

Čo na to vravím? No nadšená som nebola.

Prednedávnom dosiahol 16-tku.  Na živnosť oficiálne "pracoval", teda spieval už od svojich 10 rokov, takže áno, isté skúsenosti stihol nazbierať. Oficiálne si v Nemecku deti smú privyrobiť od svojich 13 rokov, pričom do zárobkovej činnosti spadá v ich prípade napr. roznášanie novín, doučovanie, venčenie psa a pod.

V lete Michaelovi končí povinná školská dochádzka (keby chcel) a už by mohol normálne pracovať. Alebo popri škole brigádovať na tzv. minijob, ktorý je z hľadiská daní výhodnou formou, ako zarobiť.

Prokrastinácia - fenomén tejto doby?

Vďaka lockdownu, ktorý mám pocit, že už trvá neskutočne dlho, som si viac začala všímať veci, ktoré som predtým viac-menej prehliadala. Alebo lepšie povedané, nechcela vidieť. Už pár mesiacov dozadu som si viac začala všímať okolo seba prokrastináciu. 

Čo to vlastne znamená "prokrastinácia"? Veľmi zostručnene je to výraz, ktorým označujeme chorobné odkladanie dôležitých úloh a robenie neužitočných a nepotrebných činností. Možno ste toto slovo počuli, možno nie, v každom prípade si myslím, že v praxi a v živote sme sa s tým asi všetci stretli.

Príklad č.1:

Príde šéf do kancelárie a povie: "Prosím Vás Janka, urobte mi tú tabuľku s priemernými hodnotami. Nesúri, máte čas."

CHYBA!

Vianočné darčeky už máme

Už x-krát som sa zastrájala, že pri ďalšej katastrofe dávam v robote výpoveď. Dôvodov som mala naozaj neúrekom. Tak veľa, že i moji najbližší známi, ktorí ich dobre poznali, sa pravidelne pýtali, kedy už konečne zmením to začarované zamestnanie. Korona bola poslednou kvapkou do pohára.

A tak teraz aj s prihliadnutím na svoju budúcu novú adresu a plánovanú stavbu v krásne zelenom prostredí (jar/leto) hľadám niečo vhodné v Bavorskom lese.

Snáď to stihnem skôr, než ma niečo dostihne... lebo poviem vám, školstvo je jedným z tých zamestnaní, kde sa momentálne človek cíti ako na mínovom poli.

Začínam mať strach

Staršia z dvojičiek ešte minulý rok presvedčivo tvrdila, že raz bude speváčkou. V piatok za mnou ale docupitala s inou verziou. Priznávam, zabudla som, o čom sníva aktuálne. Viem iba, že som zareagovala: to naozaj?

Môžem si namáhať pamäť ako chcem, nespomeniem si, či z prekvapenia alebo len tak.

- Ale veď ty si chcela spievať!

- Katarína, a čo by si mi teda radila ty? Čo je dobré zamestnanie?

- Hmm... nuž speváci teraz asi nie sú moc radi, že sú spevákmi... ale porozmýšľam.

Až doma som prišla na riešenie!!!

Šla som na barikády 2.

Čo mi ale ako prvé vyrazilo dych, bola reakcia Martiny, keď nahliadla v prvý deň do našej triedy.

- Katarína, vy máte deti zmiešané z viacerých tried a bez rozostupov????????????

- ? A vy ich nemiešate na náboženstve a etike?

- Máme ich síce v jednej miestnosti, ale podelené na sektory. Áčka sedí u mňa pri okne vľavo, B-čka v pravom dolnom rohu a C-čka pri dverách. Miešať sa nesmú a vchádzajú či vychádzajú postupne a oddelene. Ani na dvore sa nemiešame. Každá trieda ma pridelený jeden úsek a iba v ňom sa smie zdržiavať.

- Nuž tak túto informáciu naša šéfka pravdepodobne nedostala. Ona nám práve naopak radostne oznamovala, že vy sa miešate, tak sa môžeme i my. Zjavne zlyhala vzájomná komunikácia medzi školou a družinou.

Šla som na barikády

Neviem, ako dlho vydrží šéfka momentálny sprievodný tlak pandémie, ale po tom, čo sa mi zdôverila, že trpí návalmi paniky a po zistení, že musí riešiť ďalšiu nepríjemnú situáciu, keď jedna z kolegýň musela ísť okamžite do karantény, lebo mala kontakt s pozitívne otestovanou osobou, som sa so svojim návrhom/sťažnosťou obrátila radšej na predsednícke združenie rodičov, teda osobne na tú mamu, ktorá má na starosti hygienu.

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok