Deti na predaj

O výchove a ochranárskych matkách

Syn má skoro 17 a tak niet divu, že o výchove nielen čítam, ale vlastne aj denne trénujem v praxi. Dokonca sme obaja s manželom aj absolvovali jeden kurz.

Naposledy som si prečítala článok. Bol síce viac o vzťahu otcov a synov, ale prvé, čo mi napadlo bol ten vtip, kde sa rozprávajú dve priateľky o deťoch. vieš, moja dcéra sa veľmi dobre vydala, muž urobí všetko, nakúpi, uvarí, uprace, zarobí. Ona nemusí nič. Zato syn, to je katastrofa, ten teda dostal ženu!!!!. Ona nič neurobí a on chudák aj varí aj perie, aj upratuje, aj s deťmi sa učí...."

Študijný odbor - Praktická žena

alebo a prečo nie praktický muž?

Opäť som sa nechala inšpirovať staršou dcérou. Nedávno mi z veľkým zanietením zvestovala svoje dojmy z letáku v MHD, s upútavkou na študijný odbor Praktická žena.

Darček pre učiteľov

- vieeš...zajtra je deň učiteľov...

- áno...

- a tak som rozmýšľal že by som im dal darček...

- fakt?To je milé! A čo im chceš dať?

- no že by som neprišiel do školy!

Samozrejme že ráno cupkal na nultú s dovetkom, že taký silný darček si vlastne nezaslúžia...Chichocem saChichocem saChichocem sa

Zmlátila som ti dieťa...

...no dobre, nezmlátila, ale nebolo ku tomu ďaleko!Prekvapenie

Mamina, vieš prečo?Prvoplánovo by som mohla napísať - lebo je hlúpe.Ak by som trošku porozmýšľala, napíšem, - lebo tvoje decko nedávalo pozor keď malo!Mlčím

Ale ak porozmýšľam mocne, napíšem - lebo tvoje decko ma skoro dostalo do kriminálu a zničilo život mojej rodine a aj tvojej!Prekvapenie

Nechápeš, však...napíšem to celé...

Túžobne čakám na prázdniny

Pravidelne pred prázdninami - špeciálne pred vianočnými a letnými - sú deti ako z divých vajec. Naše heslo, ktorým sa s kolegyňami navzájom povzbudzujeme (vyhlasujúc zároveň boj šedinám), znie "ak sa navzájom nezahlušia, zvládli sme to!".

Včera sme sa na chodbe zrazili s jednou z nich. Pozrela na mňa, nabrala do úst dostatok vzduchu, aby vydula líca ako škrečok a vzápätí ho vytlačila s hlbokým povzdychom von.

- Dúfam, že Antje spracuje dnešný šok!

Pozrela som prekvapene na ňu.

- Nezachytila si tú drámu krátko po tretej?

Prehodnotila som priority

Tohtoročných piatakov čaká v stredu monitor. Akosi túto informáciu celkom statočne ignorujem ja, moje dieťa a skoro aj naša učiteľka vo waldorfskej škole...  Toto testovanie vôbec nezohľadňuje, že WŠ škole schválilo "experimentálne osnovy", ktoré majú naučiť deti to, čo na všetkých ostatných školách za deväť rokov štúdia. Len waldorfská škola pridáva žiakom záťaž postupne  s pribúdajúcim vekom. Nevadí...

Momentálne som vo fáze, keď si plne vychutnávam, že naša najmladšia posledné tri mesiace úplne ignoruje televízor, počítač, tablet, mobil ... A to si leto, bez stále zapnutej telky, ani predstaviť nevedela. Ostatné vymoženosti techniky, ju až natoľko nepohltili, tie prehliada už dlhšie.

Rozhovory otca s dcérou... po x-té.

Večer, žehlím /veru mami si nemôžu dovoliť byť choré reklama-nereklama/ a z obývačky, kde sa naša tretiačka pripravuje do školy počujem dialóg:

"Tati, naučím ťa po anglicky, dobre?"

"mmm..." - berie ako súhlas.

"Ako sa povie po anglicky fialová. Nevieš? Purple a ružová je pink. Bábika je doll a lopta ball, macko je teddy."

"To si ani nezapamätám."

"Ale zapamätáš... ako sa povie ružová?" ...ticho..."Pred chvíľou som Ti to povedala. Veď ako tá rozprávka." /netuším akú mala na mysli/ "P...Pi...Pin..." - nápoveda.

"Pinocio?". Zatým rehot.

"Nie, pink predsa... a fialová?"

"Pikap?" - triafa naslepo...

Velky brat sa pozera

Velmi sa musim krotit, aby som hned po prichode domov nezahucala od dveri: "Ako to, ze si nemal domacu ulohu?" 

Chcem len prist domov a vidiet ... fuha, umyvacka vylozena. Topanky ulozene: "Mami, poskladal som uteraky. A dopisal som si ulohu. Nemal som. Mas mi ju podpisat ..."

Nepaci sa mi totalna kontrola, ktoru mam nad dietatom. Okamzite viem, ci sedi v skole alebo sa ulialo. Dostanem domace ulohy, prebrate ucivo. Poznamky samozrejme. Este si ani nesadol, este len odchadza spred tabule a ja uz viem, ze to dnes nebolo za 1 ...

Detské dôvody na plač. Aj ja som revala kvôli blbosti:)

Občas narazím na nejaké blogy alebo príspevky o deťoch a neodolám. Moja obľúbená kategória je Dôvody na detský plač. Na Instagrame aj Facebooku sú skupiny rodičov, ktorí sa delia o svoje zážitky s deťmi a ich dôvodmi na výrobu scén. Niektoré ma fakt pobavili, tak sa s nimi podelím.
Pri tejto príležitosti som si spomenula, že som asi ako 6-ročná plakala, lebo mama mala väčšiu jazvu po očkovaní ako ja. :))))))))))

Čarovné obdobie

- prosím ťa, šiel by si vziať do auta dve vrecká zeminy?

- ano, hneď...

Srdce

- jeminééé...ja som zabudla kúpiť obyčajné maslo k tým buchtám...

- idem do obchodu, treba ešte niečo kúpiť?

Srdce

- čo tam toľko báchaš???

- idem umyť riady...

Srdce

- dáš mi čisté obliečky?

Kyberutok

Nanicmamy vedia, ze nemam problem s pristupom deti k technike.

Waldorfská škola a my

Ako ste možno poniektoré zachytili, udiala sa u nás dosť významná zmena. Po roku výraznej averzie voči škole, u nás znela hymna "ja nechcem ísť do školy" zo dvadsať krát denne, sme najmladšie dieťa "uprostred" štvrtého ročníka preložili do waldorfskej školy. Pátrala som spolu s triednou učiteľkou, ktorú mala Tinka rada, po príčinách ťažkej antipatie k škole, ktorá vznikla pred cca rokom. Nedopátrali sme sa. Rozprávala som sa aj s dcérou, bez výsledku. Môže byť za tým viacero faktorov, asi nie najlepší kolektív, striedanie učiteľov už na prvom stupni, ťažšia povaha Tinky, problém s komunikáciou s novými ľudmi, možno jej absolútne nesedí klasický školský systém ..., vďaka stresu je rýchlejšie unaviteľná ..... Asi sa pozbieralo všetko dokopy.


Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.