Čo robiť ked sa dietko dostane na šikmejšiu plochu?

Počas víkendu sa mi stali dve veľmi podobné situácie a ja neviem či som dobre poradila.

V obidvoch prípadoch deti nad 16 rokov, ale na intráku zistili aj marihuanu aj alkohol u nich a v ne malej miere. Čo robiť. U obidvoch prípadoch nastalo obviňovanie u jedných to že otec pije a dieťa nemá vzor a u druhých že starý otec kým žil tak vždy dal vnukovi odpiť z piva. Povedala som, ale kde si bola ty? prečo si nezakročila? Vraj sa zo začiatku hádala a všetko možné, ale druhá rodina povedala že u nich všetci takto vyrastali a nikomu sa nič nestalo. Táto rodina dieťa prihlasila k závislákom teda neviem ako sa to volá ale na psychiatrií je taká skupina - teda nie pobyt v nemocnici ale práca s odborníkom.

V druhom prípade zatiaľ neurobili nič iba stále syn sľubuje že už to neurobí, ale vraj to nebolo prvýkrát. Vraj ma veľmi zlú partiu.

Ja neviem, nejako som nikdy takéto veci neriešila a zaskočilo ma to a ja naozaj neviem čo by som urobila. Čo by ste poradili vy?

Komentáre

Tazko povedat, nakolko je to ulet, nakolko zavislost. Pri zavislosti uz nie je o com, tam sa treba obratit na odbornikov, psychologa, podporne skupiny, liecebne ..? Uz je neskoro hladat vinnika. Dolezite je nestratit doveru dietata, ale zrejme byt v mnohom nekompromisni. Na jednom stretku mi maser pocas masáže rozprával, čo si zažil so svojim synom tuším drogovo závislým ..., z jeho rozprávania, je to dlhá a zložitá cesta.

No asi v tom duchu som radila aj ja, zbytočne obviňovanie treba to riešiť. Tam chlapec plače že musí ísť na protidrogové a on iba pár krát fajčil marišku, v tom som nevedela poradiť. Myslím že mu to neublíži ak sa stretne aj s tou hroznou závislosťou aj ked možno naozaj sa ešte neda hovoriť o závislosti a iba to skúšal. Tu sa mi zdá že rodičia si myslia že to mohlo byť aj dlhšie na tom internáte.

Ta druhá rodina si myslím že je na tom horšie tam sa hádajú starí rodičia s deťmi a oni zase so synom. Toto je naozaj nie najlepšia doba, dokonca tento chlapec je športovec a tedy ani taká náplň mu nestačila na to aby s tým nezačal. Ono vždy je najskôr experiment a to vo všetkom.

1. Nie sú to už "dietka". Sú to takmer dospelí jedinci.

Ja by som nechala chlapcov nech si "vyžerú" čo navarili. Sliby - chyby.

Ako - popravde, ak niekto vodu káže a víno pije, asi dobrý vzor nie je. Práveže v prvej rodine dieťa má vzor - otca alkoholika. Zaujímavé je, že ak je mama sporiadaný človek, prečo si dieťa nevybralo za vzor ju. Koho z nich dvoch si dieťa vybralo je jeho voľba. Pýtala by som sa dieťaťa PREČO, nie koho.

A odpiť piva od deda? Čo je to "odpiť". Glg či uglgať liter Úsmev

Po pravde, ja tu bývam skoro 12 rokov ale ja som toho pána nikdy nevidela opitého takže zrejme nejako veľmi nepije, skôr som mala pocit že niečo v pohode v tej rodine tiež nie je. Lenže vždy záleži od toho mladého akú cestu si vyberie, lenže nie je nič horšie ako rodič ktorý ma na krku ožrana alebo narkomana syna na krku.

"Zaujímavé je, že ak je mama sporiadaný človek, prečo si dieťa nevybralo za vzor ju."

Túto otázku som raz položila psychoterapeutke, ktorá mi kedysi pracovala s dcérou. Ona odpovedala, že vraj, to zlé je pre dieťa "príťažlivejšie, jednoduchšie a ľahšie sa mu prispôsobuje"... a že vraj vo väčšine prípadov, to tak býva...Úsmev

 

hmm, mám okolo seba všetko mládež v tomto veku.

Minule som sa dozvedela, že dve dievčatá, presne prváčky na strednej drogujú. Poznám ich veľa rokov. nemali jednoduchý život. problémy od mala. S rodinou. A tie sa potom premietali aj do školy, do vzťahov. Verím, že tá, čo je iba na tráve to ustojí. Tá je naučená aj pracovať. od mala pomáha a je to vidieť. Za druhú mama vždy všetko riešila. A aj keď špičková žiačka, niekde sa to porúchalo.

Potom poznám dvoch športovcov, ktorí mali ambíciu byť vrcholoví. Alebo teda ich rodičia mali tú ambíciu. Tu poznám iba jedno zázemie. Aj keď nie úplne viditeľné problémy, ale boli. Chlapec išiel na internát. Rok sa to ako tak tutlalo. Potom sa začala hľadať iná škola. Iný internát.... Kedy do toho zapadli drogy samozrejme netuším. Ale zapadli. Teraz je problém aj zmaturovať. Šport? Už len rekreačne. Z veľkých ambícii rodičov je dvadsaťročné dieťa, ktoré nevie, čo chce. Hlavne sa mu nič nechce.

Druhý prípad až tak detailne nepoznám, tam spadol chlapec zrejme aj v´daka  internátu.

Na druhú stranu - kto si z mladosti nepamätá nejaký alkoholový exces? Nechcem to zľahčovať, ale mnohí skúšali. Mnohé.

Ja som prišla na internát ako 18 ročná a ke´d si spomínam na to, čo sa dialo tam... To je možno isté obdobie, ktorým mnohé deti prechádzajú. Neviem, prečo to niektoré ustoja a niektoré nie. Aj z rovnakej rodiny, teda viac menej s rovnakým zázemím....

áno, o tom to je. Prečo to niektoré ustoja a iné nie? je to o sile toho človeka? Poznám ľudí z veľmi zlých podmienok - obaja rodičia alkači, mama sa upila na smrť a deti sú úplní abstinenti, bez príčiny, bez toho aby s tým začali. V podstate aj ten môj takto fungoval, doma 4 sestry pijanky a on radšej nepil alebo max. 2 pohariky aj to veľmi zriedka a ako sám povedal , ak by som do toho vošiel nie som si istý že by som to ustal.

To že mladí skúšajú je a bolo vždy nech si hovori každý čo chce, každý z nás bol aj mladý a ak netrpí stratou pamäti tak prizna aj tie prehrešky, len kedy je to iba prehrešok, kedy je trojka zo správania problém? či?

no ja napríklad o sebe viem, že som extrémista. Viem, že bu´d nič alebo všetko. Jednoducho nepoznám mieru. Keby som do toho spadla, tak koniec.

Možno je to trochu v génoch. Náš prapra...predok prehral majetky v kartách. Tak to asi niekde ostalo. Aj keď teda neviem, koľké z nás musia bojovať. A vedome niečo obmedzovať.  proste na niekom sa prejavia aj nejaké zdedené veci.

Čítam vaše riadky a otvaram hubu, v 4. triede na základnej škole deti maju v rámci občianskej náuky sexualnu výchovu a v tom istom ročníku maju povinnú aj protidrogovú kampan, kde im polícia SR s psychologom vysvetluju na co sa aka droga používa, čo sposobuje a aké sú možné nasledky pri jej dlhodobom užívaní. Nakoniec, vyfasuju brožúru s fotkami a detailným popisom.... Napíšu si z toho krátky testík a pa. Volá sa to prevencia, no faktom ostáva, že v ich veku 10-11 rokov je to skor návod. Trávu kupite na každom rohu, políciu male rybky nezaujimaju....ved na co aj a tak bohužial viac ako polovica detí kým príde na strednú skušala cigarety, alkohol alebo trávu. Radím rázne zakročiť. . .aspon ambulantne u psychologa, 14,15,16 je najlepší vek na to aby tieto veci natrvalo poškodili osobnosť, spúštali depresie a nasledne vybudovali kvalitnú závislost... Nechcem byt puritánka za meho mladí sme tiež mali prístup k drogám, ale nelakali nas, pretože ktorý ich v tej dobe brali boli vyvrheli a spodina. Dnes je to bohužial podpora kreatívnosti, normálna vec...Smutné

 

Asi pred týždňom som sa dozvedela riešenie v jednom z prípadov, otec zobral syna na protidrogové, chodí ambulantne raz do týždňa kde mu skontrolujú moč a tak sa všetko urovnalo. Mal veľké zákazy na jeho koníčky a lekár povedal - kiež by všetci rodičia dieťa doviedli v začiatkoch. Zobrali ho naspäť na internat a zdá sa že je všetko na dobrej ceste. Mladý celé leto brigadoval, snažil sa odčiniťproblémy a  pomôcť rodine.

Nikita, zaujímalo by ma, v ktorej škole majú v 4. ročníku sexuálnu výchovu a aj občiansku náuku? Mám decká kúsok staršie (11 a 12 rokov) a občiansku náuku mali  až od 5. ročníka, sexuálnu výchovu práve tak ešte nemali. V 4. ročníku mali 1x za mesiac návštevu policajta/zdravotníka/hasiča. Okrem iných tém (pyrotechnika, prvá pomoc, dopravná výchova, a iné zaujímavé témy) mali aj tému drogy , ale bolo to naozaj veku primeranou formou - žiadny presný popis, ako spomínaš, ani test na záver. Dopredu sme o týchto akciách vedeli a mohli sme sa ich ako rodičia zúčastniť. 

Zakročiť treba hneď, nečakať, že sa náhodou dietko spamätá. Nespamätá, hlavne tlak partie býva veľmi silný a decká v tomto veku sa chcú zapáčiť oveľa viac partii ako rodičom Mlčím

To je pravda, aj im hovorili že on by to tak neriešil, dieťa bude mať na celý život zápis a pod. lenže čo je horšie či lepšie, nechať to na dieťa a len sa modliť že dobre dopadne, alebo stratiť sa niekde a prejsť v mladom veku na dno. Spomínal mi aké hrozné prípady chodia tam, už to je pre neho odstrašujúci príklad, úplne zničené existencie. Tak neviem ja schváľujem tento postup o druhom chlapcovi neviem, iba to že rodina sa rozpadla, otec sa odsťahoval. Takže museli tam byť veľké problémy. No syn vraj na jeden rok prerušil školu a išiel niekde do iného mesta pracovať.

Prečo to niektoré deti ustoja a iné nie? Aj keď sú súrodenci? Lebo nech sa rodičia snažia akokoľvek nemajú rovnaký meter na všetky deti. Ani ja nemám na svoje, často si povie, že mladší je na niečo ešte "malý" a prepáčim. V zásadných veciach sa snažím byť nekompromisná. Však sme aj ku koncu šk. roka riešili jeho správanie v škole Vyplazený jazyk Ale to je iná story.

Ako písala Balalajka, treba deti (už aj tie na 2. stupni ZŠ) nechať "vyžrať" si svoje prúsery. Ak ich budeme za nich riešiť a ututlávať, síce v dobre vôli - aby sa dostali na dobrú školu, nemali pokazené vysvečko (zhoršenou známkou zo správania), nestrapnili ich pred kamarátmi a pod., tak z nich budú spratkovia neschopní sa o seba postarať. Dosť takých osobne poznám Smútok Každý rodič si myslí, že svoje dieťa pozná najlepšie. Ale často netušíme ako sa decko správa medzi rovesníkmi, v škole cez prestávku, kým sme v práci. Puberťák čo nechce, to nepovie, často ak sa rodič niečo dozvie od iných deciek, ten náš "kvietoček" je schopný zatĺkať do nekonečna a vymyslieť fantastické romány o tom, čo sa stalo a ako je c tom on/ona nevinne. Však my sme neboli iní Mrkám Len v niektorých rodinách je to ťažko, keď rodič pije. Ono, "vonku" piť nemusí, na verejnosti je to slušný človek, má dobrú prácu, dobre platenú. Ale príde domov, stiahne pol fľašky pálenky, poháda sa so všetkými a znepríjemní im celý deň. Kto sa o tom dozvie zo susedov, ak býva v dome a hádky nie sú hlučné? Ak manželka vybuchne, tak je hysterka, ktorá si neváži, akého má dobrého muža... Deti si potom môžu vybrať vzor. Ale ktorého z rodičov?

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.