Lek(v)áreň

KPR

Myslím, že Kubovčíka a jeho Baštrng som sem už raz dávala.

Aktuálne video sa týka prvej pomoci a zdá sa mi, že naozaj stojí za šírenie.  Veď posúďte.

 

Vysoký tlak

Nejak som postrehla, že sa to tu prehuplo z plienkových tém do tém o senioroch. Prestali nás trápiť malé deti, riešime našich niektorých skutočne a niektorých takmer dospelých. Ale čo rodičia? To sú také tie veľké dospelé osoby, ku ktorým sme sa utiekali vždy ako do pevnosti prepevnej. A zrazu tá pevnosť nie je taká nedobytná. Začínajú sa do nej zahryzávať zuby času. Choroby. Odsúvané a nevšímavé boliestky. A my zisťujeme, že rodičia sú vari krehkejší ako tie naše kvetinky, čo sme si vypestovali z naších babatiek pod pazuchou a vyrástli nám (vďaka Bohu) v poriadnu životaschopnú burinu (to je kompliment), ktorú nič tak rýchlo nezničí.

A tak moju pozornosť ohľadom zdravia teraz dostávajú rodičia.

Najnovšie riešime krvný tlak.

Čo robiť, keď pália ruky od papriky?

Jaaj, hovorí sa u nás "... jak stará, tak blbá..." A presne takto som sa včera cítila.

Rozhodla som sa, že je čas na jedno typicky sezónne jedlo. Aspoň podľa mňa. Varím vždy, keď je všade voňajú prezreté paradajky, niekedy na začiatku babieho leta. Plnená paprika. Trochu babravé, tak som si naplánovala na sobotu. Na trhu som kúpila papriky, bolo napísané na lečo. Len pár dní dozadu som sa sťažovala, že všade sú už iba nepálivé papriky a ja by som také jemné štipkanie celkom privítala.

Blíži sa obdobie pôstu

Keď sa kedysi na nete zjavil vtipný článok o tom, ako ktorási mamička pravidelne otehotnela počas obdobia chudnutia, spomenula som si na mamu malého Antona. Veľmi dobre si rozumieme, a tak mi raz medzi rečou prezradila, že sa s mužom už dlhšie obdobie márne snažili o tretieho potomka, až to nakoniec vzdali. Pred tromi rokmi sa rozhodla - ako je odnepamäti v mnohých kultúrach a náboženstvách zvykom - očistiť telo po zimnom období pôstom. Bez akýchkoľvek postranných úmyslov. Jej usmievavá, modrooká očista má teraz - ak správne rátam - asi 2 roky.

šalát jedovatý

Pred časom som vytrhávala túto burinu lebo sa v poslednom období zbláznila a je všade. No a tak som si povedala idem ju pohľadať možno nájdem čo to je a našla som a ako inak príhodné pre mňa v čase bolesti  My sme ho volali mlieč, lebo z neho tak ako aj z púpavy vyteká biele mlieko. Obrázok je prevzatý z článku na ktorý je link

Túžobník - burina či ochucovadlo?

Myslím že každý pozná túžobník, ked rozkvitne je to krása a pastva aj pre množstvo opeľovačov. No vedeli ste že kvety voňajú po mandliach a teda môžte ich jesť či pridať do nápoja či na ozdobu a pod.

O bylinkách

Čítala som cez víkend článok o pani bylinkárke z Vrbového. Celkom zaujímavé a poučné čítanie.

Zaujala ma tam hlavne jedna vec. Vraj keď sa schyľuje k nejakému problému, stáva sa, že doslova zakopávame o bylinku, ktorá je na daný problém určená. Vraj tento rok bolo veľa fialiek, tak to znamená, že bude veľa prieduškových a kožných problémov. Mmch, u nás doma to platí na 100%. Presne toto sa u nás tento rok vyrojilo.

Spomenula som si na moju skúsenosť, je stará 33 rokov. V lete som v rámci brigády bola ako pionierska vedúca v tábore v Oravskej lesnej. Krásny kraj. Dnes by už tak organizovaný tábor nemohol ani byť. Zbierali sme huby, kuchárky z nich varili. Čučoriedky sme si zavárali na domov.

Zabudnuté a menej známe jarné bylinky

Jarná bylinková sezóna je rozbehnutá, sitá sa plnia prvými bylinkami,ktoré sú nápomocné pri oslabenom organizme, pri dýchacích ochoreniach, alebo na druhú stranu, na posilnenie látkovej výmeny, očisty a regenerácie dôležitých orgánov ako je pečeň, žlčník, pankreas a črevá. V marci a apríli zbierame - brezové listy, podbeľ, prvosienku, cesnak medvedí, hluchavku, pľúcnik, zbehovec, zádušník, púpavu, pŕhľavu, mladú lucernu, pastiersku kapsičku. 

Šampóny

Už som tu dávnejšie písala o tom, ako sme na konci minulého školského roku bojovali so všami. A napriek tomu, že sme náš boj nateraz vyhrali, zostali mi zo všetkých možných prípravkov proti tým malým potvorkám poškodené vlasy. Dcéra má našťastie vlásky už v pohode, aj keď ju ešte občas svrbí pokožka hlavy, ale ja som si vlasy preventívne zafarbila, denne žehlila (aj s prípravkom na žehlenie), takže som si tým privodila najskôr chrastičky, potom lupiny, suché vlasy, svrbiacu pokožku.

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok