Lek(v)áreň

šalát jedovatý

Pred časom som vytrhávala túto burinu lebo sa v poslednom období zbláznila a je všade. No a tak som si povedala idem ju pohľadať možno nájdem čo to je a našla som a ako inak príhodné pre mňa v čase bolesti  My sme ho volali mlieč, lebo z neho tak ako aj z púpavy vyteká biele mlieko. Obrázok je prevzatý z článku na ktorý je link

Túžobník - burina či ochucovadlo?

Myslím že každý pozná túžobník, ked rozkvitne je to krása a pastva aj pre množstvo opeľovačov. No vedeli ste že kvety voňajú po mandliach a teda môžte ich jesť či pridať do nápoja či na ozdobu a pod.

O bylinkách

Čítala som cez víkend článok o pani bylinkárke z Vrbového. Celkom zaujímavé a poučné čítanie.

Zaujala ma tam hlavne jedna vec. Vraj keď sa schyľuje k nejakému problému, stáva sa, že doslova zakopávame o bylinku, ktorá je na daný problém určená. Vraj tento rok bolo veľa fialiek, tak to znamená, že bude veľa prieduškových a kožných problémov. Mmch, u nás doma to platí na 100%. Presne toto sa u nás tento rok vyrojilo.

Spomenula som si na moju skúsenosť, je stará 33 rokov. V lete som v rámci brigády bola ako pionierska vedúca v tábore v Oravskej lesnej. Krásny kraj. Dnes by už tak organizovaný tábor nemohol ani byť. Zbierali sme huby, kuchárky z nich varili. Čučoriedky sme si zavárali na domov.

Zabudnuté a menej známe jarné bylinky

Jarná bylinková sezóna je rozbehnutá, sitá sa plnia prvými bylinkami,ktoré sú nápomocné pri oslabenom organizme, pri dýchacích ochoreniach, alebo na druhú stranu, na posilnenie látkovej výmeny, očisty a regenerácie dôležitých orgánov ako je pečeň, žlčník, pankreas a črevá. V marci a apríli zbierame - brezové listy, podbeľ, prvosienku, cesnak medvedí, hluchavku, pľúcnik, zbehovec, zádušník, púpavu, pŕhľavu, mladú lucernu, pastiersku kapsičku. 

Šampóny

Už som tu dávnejšie písala o tom, ako sme na konci minulého školského roku bojovali so všami. A napriek tomu, že sme náš boj nateraz vyhrali, zostali mi zo všetkých možných prípravkov proti tým malým potvorkám poškodené vlasy. Dcéra má našťastie vlásky už v pohode, aj keď ju ešte občas svrbí pokožka hlavy, ale ja som si vlasy preventívne zafarbila, denne žehlila (aj s prípravkom na žehlenie), takže som si tým privodila najskôr chrastičky, potom lupiny, suché vlasy, svrbiacu pokožku.

Aromaterapia nie je len miestnosť prevoňaná olejčekom z aromalampy....

Je to aj možnosť využiť kvalitné 100% éterické oleje pri kúpaní, sprchovaní, ako súčasť kozmetiky, ktorú si nanášame na celé telo. Prírodné silice, esenciálne oleje , či éterické oleje sú aromatické látky, ktoré sa nachádzajú v semenách, plodoch, stonkách, koreňoch, kvetoch. Z čerstvých rastlín sa získavajú len destiláciou vodnou parou, lisovaním alebo extrakciou bez pôsobenia chemických rozpúšťadiel. Pôvodným rastlinkám dodávajú charakteristickú vôňu a popritom slúžia aj ako ochrana pred rôznymi predátormi, chorobami.

Ako sa chrániť pred kliešťmi

Od začiatku roka diagnostikovali na Slovensku už 12 prípadov kliešťovej encefalitídy, pričom najviac ich pribudlo v mesiaci máj. Toto číslo ešte porastie, keďže sezóna kliešťov ani zďaleka nekončí.

Čas kamienkov alebo liečivé kamienky - akvamarín

Je naozaj čas kamienkov - alebo je to iba vymyvanie hláv?

Neviem veru odpoveď, ktorá bude pravdivá lebo čas kamienkov je od nepamäti, ale to ešte ľudia vedeli čo im ten kamienok hovorí a čo im dáva či berie. Vedeli kedy hovorí - DOSŤ.

Ani neviem čo sa porobilo ale som v zajatí kamienkov. Odrazu viem o nich tak veľa, ale nie vždy to korešponduje s tým čo je popísané na niektorých ezoterických stránkach.

Zrejme moje poznatky sú zo staršej doby, lebo ja veľké množstvo ani len nepoznám a neviem ani zaradiť, ale tu časť ktorú poznám? - no to som ako učebnica.

patrilo by to do bylinkovej poradne

Žienky bylinkárky nepoznáte zelinku-koreň myslím,že v liptovskom nárečí ju volajú "mačkolen" ??!Ten koreň vyzerá  ako prasací chvost tzn.zahnuty a chlpatý.nepomohol mi ani ujo google.Stačil by mi všeobecnejší názov .Nie je to klasický "horec" ale niečo podobné--taktieť sa to dáva do pálenky a ako liek na žaludočné problémy hlavne ked je helikobakter.ďakujem

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.