Moje vianoce

Ako si pamätám na moje Vianoce z detstva? Otec a mama sú rozličných vier, takže stromček sme nemali. Otec zjedol štedrovečernú večeru na obed, povadil sa s mamou a urazený zaľahol k telke. Ako puberťáci sme to s bratom riešili tak, že stromček sme si zabezpečili sami, svoj prvý darček som dostala asi ako pätnásťročná, proste sme sa dohodli a kúpili aj našim. Navečerali sme sa s mamou a čo najskôr sme vypadli z domu za kamarátmi a vracali sa čo najneskôr. Akosi nám vtedy nezáležalo na tom, ako sa asi cíti mama....myslím, že sme boli príliš mladí.
Teraz Vianoce milujem. Aj to upratovanie. Každú miestnosť si vyzdobím, hoci len svietnikom, ale musí byť vianočný. Darčeky nakupujem s rovnakou rozkošou a pre všetkých. Teším sa na štedrý deň, manžel pobehuje po vyglancovanej kuchyni a varí štedrovečernú kapustnicu, nikto totiž neurobí lepšiu:)a ja ho vtedy neskutočne zbožňujem, s deťmi zdobím stromček, pekne prichystáme stolovanie. Keď je všetko prichystané, navarené a znova čisté( myslím tým kuchyňu), všetci sa slávnostne oblečieme a .... ideme ku svokrovcom.
Upresním, svokrovci si postavili malú chalúpku bez schodov, svokra to volá starobinec:) a svoju chalupu dali mužovej sestre, ale majú spoločný dvor. Takže deti odložíme ku sestre a keď to už nevidia, všetky darčeky natrepeme pod svokrin dvojmetrový stromisko. Celá rodina sa zíde u sestry, má najväčšiu jedáleň. Je nás tam ako maku, ale sú to skutočné Vianoce. So všetkými tradíciami, rodinnou súdržnosťou a pohodou. Po večeri kdesi zazvoní zvonček a svokra beží domov. Vždy sa vráti po deti, lebo u nej bol Ježiško a malí bežia tých pár metrov ako o život. Neskutočné, to ich očakávanie v očiach. My dospelí zatiaľ máme čas na kávu. Všetko perfektne zorganizované, bez zhonu a aj maličkosti majú význam. Ozajstné Vianoce.
Až po svadbe som zistila, prečo ľudia milujú Vianoce a za to musím poďakovať manželovi. Teraz sú každé Vianoce tie naj:)

Krásne sviatky vám všetkým prajem.

Komentáre

Joj, teším sa s tebou, že sa ti podarilo "dôjsť" ku krásnym Vianociam, super, krajšie to ani nemôže byť.

juj, srdce mi stislo. Monika prajem Ti nádherné Vianoce.

Ja si spomínam na svoje detské Vianoce ako na niečo krásne,zasnežené a mrazíve, ako dieťa už týždeň pred Vianocami som chodievala na rorate/skoré ranné omše/,čo si ja pamätam, tak skoro stále bol sneh, dokonca aj Martin stále prišiel na bielom koni.Moja mama tesne pred Štedrým dňom piekla v ozajstnej peci biele koláče a bobaľky, to vstávala skoro ráno a zakúrila drevom, ktoré otec mal prichystané na kolesa tzv. špice, čiže samozrejme, hneď ráno mali slovnú rozcvičku a to sa opakovalo každý rok. Ale dievčatá ako to rozvoniavalo po celej ulici, keď tie koláče vyberala a samozrejme piekla aj pre ostatné susedy. No dozadu niekoľko rokov aj ja som piekla biele koláče doma v el. rure, ale teraz som už pohodlná a pečiem už len bobáľky. Ale nikdy nezabudnem na vôňu tých Vianoc, stromčekov , ktoré boli ozdobené ešte domácou čokoládou zabalené v zlatku a doma robených salóniek. A darčekov tiež nebolo toľko ako majú naše decká bolo nás 5 deciek tak sa naši museli oháňať, ale ke´d som dostala pulover s akou radosťou som si ho obliekala na polnočnú omšu, a tá polnočná omša má dokázala povzniesť až do euforického nadšenia. Teraz sa snažím, aby moje deti mali takéto krásne voňavé Vianoce , dodržiavam tradície jedál, modlitby a vinšovačiek a naša nová tradícia je chodenie na detskú polnočnú omšu , ktorá je popoludní, keďže deti boli malé tak sme to tak riešili, s tým ,že keď podrastú začneme zase chodiť na polnočnú v noci, no, ale čo narobíš, zase máme ešte malé dieťa a tak zas budeme čakať keď podrastie. Na Štedrý večer si celá rodina sadneme stolu, predtým sme sa symbolický všetci umyli s korunami, aby nám nechýbali, a hlava rodiny prečitá zo sv.písma o narodení Ježiška a tým začne naše večeranie, sviečka ,oblátky, med, cesnak,bobaľky s makom v mlieku, kapustnica, fazuľová polievka a nakoniec kapor a zemiakový šalát po skončení modlitba a vtedy čuduj sa svete zazvoní Ježiško a naša malá Sára už sa nevie dočkať kedy vbehne k stromčeku, darčeky rozdáva spod stromčeka syn a my sa všetci tešíme akí sme boli dobrí, spievame koledy a po večeri sa zídeme všetky tri sestry s rodinami, lebo bývame po kope, a je nás fúra, a je nám veselo a teplúčko pri srdci, lebo medzi nami je Ježiško, medzi nami je láska.

Gitka aj fazuľová polievka? Tú sme my nemali aj keď je pravda, že naši rodičia nie su rodení Sninčania, tak možno preto. Tá vôňa musela byť super a to teplo pri peci.
Máte Vianoce krásne, plné tradícii.

Ešte niečo, zajtra je Lucia a to netreba zabudnúť posiať pšeničku, aby sviečka bola v zelenej trávičke.

S.Monika, som na tom podobne ako ty. Ako dieťa si nepamätám pekné Vianoce. Naši boli taktiež rozdielnej viery. Vianoce sme síce mali, ale...spomínam si len na buzerovanie môjho otca. Nikdy sme nesedeli, nejedli ani sa nesprávali podľa jeho predstáv.
Až keď som sa vydala, zažila som krásne Vianoce. Môj manžel ma "dokopal" k tomu, aby som využila svoju fantáziu a tvorivosť. Spolu mávame krásne Vianoce a pamätám si ich všetky. Krásne Vianoce!

Vianoce s mojimi rodičmi neboli, aspoň čo si pamätám med lízať. A každým rokom sa to zhoršovalo. Keď deti žijú pri rodičoch, ktorí majú medzi sebou otrasný vzťah, ťažko dokážu prežiť pohodu aspoň cez vianoce. Štedrý deň u nás bol v znamení hádok a kriku, neskôr aj alkoholového opojenia matky a zhoreného jedla /varila a popritom si išla zdriemnuť/.
Teraz si vianoce užívam. Večer pred štedrým dňom varím kapustnicu, robím šalát a v deň D chodíme s deťmi von a relaxujeme. Keď prídeme domov dorobím rybu, pripravím stôl a môže sa večerať.

Pripájam sa k vám MajkaV a MonikaS ,u nás boli Vianoce a silvester vždy vďaka otcovi ,,nezabudnuteľné" Vždy ich okorenil poriadnou hádkou,že bola
rodina rozhnevaná zostresovaná a že vraj sviatky pokoja.Prvé ozajstné vianoce som zažila po svadbe už v našom novom byte a s deťmi. A najdojemnejšie v roku 2004 v novom dome.

Monika prajem krasne Vianoce v kruhu rodinky

Bože môj, koľko zranení... ani ja nie som výnimkou. Spomínam si na kľačanie na drevených trieskach, za to, že som ako trojročná nechtiac zhodila pri modlitbe zo stola lyžicu... Jedny Vianoce sa ožratý otec vovalil pod stromček, že on je náš vianočný darček - pohľad na zaplakanie. Pamätám na mamine slzy. Všetky sviatky boli pre nás stresom vďaka "úžasnému" otcovi. Vďaka mame sme však zažili aj čarovné chvíle.

Dievčatá užili ste si tedá boľavé Vianoce, tak nech každé ďalšie sú len krajšie a krajšie.

táto stránka je dobrá aj na to, že keď si už myslím:"toto sa môže stať fakt len mne", zistím, ako veľmi sa mýlim...
Fazuľovú vianočnú som jedla prvýkrát u spolužiačky, keď som chodila na strednú. Baby to je fantázia.

babuľky,

prajem vám, aby sa vám spomienky na "vianoce po starom" dostali do časti šedej mozgovej kôry, ktorú absolútne nevyužívame a aby všeeeeeeetky ostatné dni (nielen vianoce) boli naplnené veľkou pohodou a šťastíčkom a úplne zatienili smutné spomienky.

z

Ja som si vždy myslela ,že také vianoce ako som zažívala ja s opitým otcom
asi nikto nezažil.Vidím že som nebola sama ,ale už je to vďaka bohu za nami
a otcovi, nech mu je zem ľahká,odvtedy ,čo nie je medzi nami je to 5 rokov .
Trojo vianoc bolo krásnych a v pokoji .Tie vlaňajšie boli veľmi smutné aj
tieto budú ,ale dúfam ,že nás prídu potešiť bratia a malý Andrejko -moje
malé slniečko .
Dievčatám,ktoré zažili vďaka otcom nepríjemné sviatky, prajem aby všetky
ostatné vianoce boli už len krásne šťastné naplnené láskou a pokojom.

jaj baby, aj krasne vianoce ste tu popisali, aj smutne... ale tie krasne, to je nadhera, rozpravka. aj ja som to vzdy prezivala podobne ako mala, otec nastastie nepil, ale nasi sa handrkovali, matka nervozna, otec otraveny. ja som vzdy na stedry den vstala s takou nadejou, ze dnes bude krasny den a nebol, aj som vzdy utekala k babicke pre tu otrasnu atmosferu Smútok matke sme raz kupili s bratom taku velku porcelanovu misu ako mali, stala nas vsetky vsecicke uspory a matke sa vobec nepacila a pod stromcekom nam to aj dala najavo. boli sme strasne smutni. nasi ani tento rok nebudu mat "poriadne" vianoce zial. po svadbe sme zacali chodit na Vianoce k svokrovcom a az tam som videla, ako maju vianoce vyzerat (modlitba, oplatky, rozkrojene jablcko, pupaciky s makom a tak dalej). tento rok budeme nasa mala trojclenna rodinka po prvy raz spolu, ale doobeda skocime k svokrovcom, lebo svokra je Eva.

Moje Vianoce-vzdy boli pekne, plne prekvapeni, ale aj stresu 24.12....ja neviem preco, ale chceli sme , aby vsetko bolo super, tak sme sa nahanali aj pohadali, ale sadnutim k stolu vsetko zmizlo a boli to krasne chcile, takzr fakt mozem povedat, ze som ako dieta zazivala krasne Vianoce....
Najlepsie bolo, ked sme lasovali a potom sme sa pytali, ci sme nemali dostat pod stromcek aj to a tamto....a mamina obcas na nieco zabudla, tak sme si to isli zobrat po rozbaleni darcekov na utajene miesto, chichi...
Nase Vianoce su kombinaciou mojich a manzelovych zvykov, aj ked sa musim priznat, ako som uz niekde pisala, ze sme vela toho prebrali od nas, lebo sa to aj mojej polovicke velmi pacilo a slavime Vianoce v duchu starych tradicii, ale....mame aj svoje novoty....
napr.:aby nebol zhon, vsetko si nachystame 23.12. a na Stedry den si chrochtame, pozerame rozpravky, ideme von na prechadzku a na cintorin zapalit sviecky mojim starym rodicom , postime sa a vecerieame uz okolo 16,00, aby sme
vsetko v klude prezili a pozreli a okolo 19,00 ideme k mojim rodicom-byvaju od nas asi 10 minut peos a tam sa stretneme aj so segrou....
a druhou specialitou je, ze deti vzdy sliedili, kedy pride Jezisko, tak sme raz vymysleli poveru, ze Jezisko toho mal vela, tak sa u nas zastavil uz v noci a kto vydrzi az do vecera nenurat pod stromcekom, takl si tam najde vsetky darceky.....Decka davali na seba pozor, bolo to mile, o trenovani vole a .... zauzivame to doteraz....
O Vianocnom menu napisem zachvilu, dobre?ALe to patri asi do inej rubriky....

Zuzana,ked som citala Tvoj prispevok, tak som sa musela usmiat. Takmer, ako keby som to pisala ja.
Najvacsia sranda bola, ked mama zabudla na niektore darceky a nasla ich az po niekolkych tyzdnoch!
A tiez sme makali az do Stedreho dna, aby bolo vsetko tip-top, ale boli sme styri baby, takze ,ked -sa ta robota rozdelila, tak to islo v pohode. Vzdy sme mali napecene 7-8 druhov -takze odtial sa asi berie moja slabost na sladkosti!Pri stedrej veceri{kapustnica s hribami a susenymi slivkami,vysmazany kapor ,zemiakovy salat} sme robili take veci ako rozkrojenie jablcok ci rozbitie orechov-ci budeme cely rok zdravi,hadzanie topanok za chrbat-ci pojdeme z domu,otvorenie posledneho listocka od "Lucie "-s menom chlapca , ktory sa stane vyvolenym, alebo vynasanie smeti po veceri-odkial zasteka pes-na tu stranu sa vydas! Bolo pri tom vzdy vela srandy a nadherna atmosfera rodinych Vianoc.
Terajsie Vianoce su tiez spojenie zvykov mojej a manzelovej rodiny.Tiez sa snazime nachystat si vsetko tak, aby sme na Stedry den mali pohodovy den. Ked boli deti male,davala som darceky pod stromcek, ked si isli umyt ruky-to som mala vzdy fofry.Pod stromcek sa mohli ist pozriet az ked zazvonil zvoncek-to ked Jezisko uz odchadzal, lebo keby ho "vyrusili" skor, tak by im nenechal ziadne darceky-fungovalo to 100%! Ja som sa za tie roky zdokonalovala v ukryvani zvonceka a vo vynachadzani sa , ako zazvonit, tak aby si to decka nevsimli.A tak tvrdim, ze nie je nic krajsie ako iskricky v detskych ociach, ked pridu ku stromceku s darcekmi.

Dievčatá,
veľmi pekné (i keď mnohé veľmi smutné) spomienky na Vianoce. Dojali ma.
Najviac sa mi páčia Vaše dobré konce o súčastných Vianociach. Krásne si to vieme vychutnať !!!:-)
My sme mali tiež relatívne super Vianoce, maminka dozerala na dodržiavanie zvykov. Niektoré sme prebrali do na)sej rodiny.
Aj zhon bol poriadny, tiež všetko muselo byť tip-top.
Ja sa snažím o väčšiu pohodu, menej zhonu. No v srdiečku dúfam, že mi raz synovia povedia: "Mami, tvoje Vianoce milujeme!"

Vianočné spomienky, smutné aj veselé... Takto sme si zaspomínali minulého roku. Aké boli vaše naj Vianoce.

Kami,naj-krajšie,naj-lepšie,naj-horšie?
Keď sa zamyslím,vždy boli kombináciou z každého súdka.Najkrajšie bývalo prostredie,kde sme ich ako deti trávili.Na našej chate,uprostred hôr,keď sme sa museli najskôr prebrodiť snehom,aby sme sa k nej vôbec dostali.Zásoby,darčeky,oblečenie musel oco vyviezť na saniach.
Najhoršie bývali otcove záchvaty zlosti,keď nebol stôl prestretý vtedy,keď si on myslel,že už by mal byť.
Najlepší bol vždy zemiakový šalát,ten od maminy.Nech sa snažím ako chcem,ten môj vždy chutí inak.
Najtajomnejší býval Vianočný výstup na Vápeč,nikdy sme nevedeli,aká cesta nás čaká.
Najtichší býval Silvester,keď nás neohlušovali petardy a iné hlučné silvestrovské radovánky.
Najsmutnejšie,keď sme čakali našu menšiu pricnezničku s vedomím,že nebude všetko o.k. a nechceli sme iným "smutniť" Vianoce,tak sme sa trápili sami.
Najrýchlejšie budú tieto,pretože na Štedrý deň som do 18 v práci,potom poklus domov,večera-tento rok neskorá,a deň,ktorý majú deti asi najradšej , prebehne tak rýchlo...
Ale aj tak sa teším.:-)

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.