Právna poradňa - Advokát Bános

Právna poradňa - Advokát Bános

Advokát JUDr. Róbert BÁNOS pôsobí v advokácii od roku 2008. Zaoberá sa najmä rodinným, občianskym a trestným právom. Jeho advokátska kancelária má pobočky v Bratislave, Galante, Žiline, Trenčíne, Dunajskej Strede a vo Vrábľoch. Má veľmi veľmi silný vzťah k rodinnému právu, najmä k problematike žien pred rozvodom ako aj po ňom, resp. k riešeniu pomerov nezaopatrených detí (zverenie dieťaťa do výchovy jednému z rodičov, výživné, vymáhanie výživného, úprava styku rodičov k maloletým deťom), z tohto dôvodu začal v roku 2011 v rámci iniciatívy Advokáti Pro Bono poskytovať bezplatné právne služby občianskemu združeniu Mamám Slovenska. Advokát je autorom publikácie Zákon o rodine - Veľký komentár.

Danovy bonus na dieťa

Otázka používateľa: 

Môže poberať danovy bonus aj otec nezujuci v spolocnej domácnosti s dieťaťom?

Dobrý den, chcela by som sa opýtať s.otcom dieťaťa nezijeme.v spoločnej domacnosti ale ked sa.narodil.syn dohodla som sa s nim ze môže poberat danovy bonus na dieťa kym sa znova nezamestnam.aj ked s nami nezil ani.na zaciatku ani teraz ale.obaja sme s tym súhlasili,ze zatial bude ppberat bonus..ale teraz ked uz som zamestnana viac.ako pol roka mi tvrdi ze to neprepise, ze kvoli tym cca 20euram.mam vyssie výživné na dieťa lebo.sud stanovil 140a on s tym suhlasil. Lebo predtym.platil 120... neviem co.v tomto pripade mam urobit resp na koho sa obratit. Ďakujem veľmi.pekne

Odpovedá: 

advokát Bános

Dobrý deň,

krst dieťaťa

Otázka používateľa: 

Krst?

Dobrý deň,

     som rozvedená a mám sedemročné dieťa vo svojej starostlivosti. Chcela by som dať dieťa pokrstiť. Potrebujem na to súhlas otca dieťaťa? Podľa cirkevného práva stačí na to súhlas jedného z rodičov. Otec dieťaťa je neveriaci, nebol pokrstený a predpokladám, že na krst dieťaťa by súhlas nedal. Som povinná o vykonanom krste otca dieťaťa informovať?

Ďakujem.

Odpovedá: 

advokát Bános

Dobrý deň,

Kamerový systém - sused

Otázka používateľa: 

Milan

Dobrý deň,

Odpovedá: 

advokát Bános
Dobrý deň, 
 
využívanie kamier, resp. kamerového systému môže byť vykonávane  v intenciách osobnej alebo domácej činnosti znamená (napr. na ochranu majetku). V prípade, ak sa kamery používajú na tieto účely, Úrad na ochranu osobných údajov v tejto sfére nemá žiadne právomoci. V takýchto prípadoch je na ochranu súkromia a rodinného života možné využitie občianskoprávnej ochrany podľa § 11 až 16 Občianskeho zákonníka. V danom prípade môžete využiť napr.

Cesta

Otázka používateľa: 

Anna

Dobrý deň môj sused predal časť záhrady sinovcovy na stavbu rodinného domu ale príjazdovu cestu na vedenie inzinierskych sieti a navažanie stavebneho materiálu si vytýčili okolo môjho domu kde 30cm od domu je moje a to si určili ako hranicu a dom neberu do úvahy keď som dala námietku voči pristupovej ceste prišiel pán primátor obzrieť terén a povedal, že nemôžeme brániť výstavbe a povolenie im udelia, ale že sa dohodne zo stavebníkom, aby auta okolo domu prechádzali pomali lenže keď som chcela nech je to zaznamenané v stavebnom povolení povedal že sa to nedá na moju námietku neprišla odpove

Odpovedá: 

advokát Bános

Dobrý deň,

problémova sestra

Otázka používateľa: 

Ivana

Dobrý deň,
prosím o radu, ako mám postupovať aby som dosiahla vysťahovanie problémovej sestry, ktorá si robí dlhy, prípadne v budúcnosti ďalšie úkony ak by sa chcela vrátiť (brániť)?

Žije v rodičovskom byte a situácia je taká, že pri dedičskom konaní po otcovej smrti sme sa obe zriekli nároku na dedičstvo. Naša matka žije a stala sa tak jediným vlastníkom. Bohužiaľ ako matka nedokáže problémovej dcére odolávať a spraviť radikálne rozhodnutie. Preto sa chcem opýtať či mi môže dať splnomocnenie v tejto veci konať? Alebo inak: ja ako sestra môžem priamo konať, mám nejakú moc?

Odpovedá: 

advokát Bános

Dobrý deň,

pokiaľ jedinou vlastníčkou nehnuteľnosti je Vaša matka, a sestra má len trvalý pobyt v tejto nehnuteľnosti, tak matka, ako výlučná vlastníčka má možnosť vysťahovať Vašu sestru z nehnuteľnosti, nakoľko trvalý pobyt má len informatívny, evidenčný charakter, ktorý môže vlastník nehnuteľnosti hocikedy zrušiť. Samozrejme, pokiaľ máte splnomocnenie s úradne overeným podpisom na zrušenie trvalého pobytu Vašej sestry, tak môžete to urobiť aj Vy. 

 

Spoločny komín

Otázka používateľa: 

Je komín komínom?

Dobrý deň. Som majiteľom bytu v bytovom dome, ktorého súčasťou sú aj komíny pre každy byt jeden komínový prieduch. Komín som si zrekonštruoval na vlastné náklady taktiež jeho revíziu. Otázka znie môže mi zhromaždenie vlastníkov zakázať používať spoločné technické zariadenie domu? Som sám ktorý používa komín na odvod spalín niektorý niesu vôbec napojený a niektorý využívajú komínovú rúru na odvod pár z varenia (digestor).  Ďakujem za odpoveď.

Odpovedá: 

advokát Bános

Dobrý deň,

Pn v tehotenstve

Otázka používateľa: 

Katarinka123456

Dobrý den chcela by som sa informovat,Bola som zamestnaná predtým 8mesiacov nasla som si zamestnanie v ktorom som bola mesiac predtym tych kratkodobych zamestani bolo viac, a koli dcere som isla na ocerku.Dali mi vypoved ako nahle mi ocerka skoncila.Dva mes.som bola na urade prace.Nasla som si zamestnanie kde som skoro dva mesiace.Zistila som ze som tehotna absolvovala som navstevu u doktora doktorka mi dala tabletky,povedala mi ze musim ist na pn,moja otazka znie z akeho prijmu sa mi bude ratat vyska pnky z tohto zamestnania alebo z toho co som tam bola zamestnana 8mesiacov,ked by ma nahod

Odpovedá: 

advokát Bános
Dobrý deň,
 
čo sa týka nároku na materský príspevok, tak podľa Zákona o Sociálnom poistení poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní. Výška materského podľa Zákona o sociálnom poistení je 75 % denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 55 tohto zákona alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 57 tohto zákona.

Pn v tehotenstve

Otázka používateľa: 

Katarinka123456

Dobrý den chcela by som sa informovat,Bola som zamestnaná predtým 8mesiacov nasla som si zamestnanie v ktorom som bola mesiac predtym tych kratkodobych zamestani bolo viac, a koli dcere som isla na ocerku.Dali mi vypoved ako nahle mi ocerka skoncila.Dva mes.som bola na urade prace.Nasla som si zamestnanie kde som skoro dva mesiace.Zistila som ze som tehotna absolvovala som navstevu u doktora doktorka mi dala tabletky,povedala mi ze musim ist na pn,moja otazka znie z akeho prijmu sa mi bude ratat vyska pnky z tohto zamestnania alebo z toho co som tam bola zamestnana 8mesiacov,ked by ma nahod

Odpovedá: 

advokát Bános
Dobrý deň,
 
čo sa týka nároku na materský príspevok, tak podľa Zákona o Sociálnom poistení poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní. Výška materského podľa Zákona o sociálnom poistení je 75 % denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 55 tohto zákona alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu určeného podľa &sect

Závet

Otázka používateľa: 

Marika39

Dobrý deň.

Moja mama zomrela a súrodenci povedali, že bola nemajetná, takže žiadne dedičské konanie neprebehlo. Iba sa spísala zápisnica. To je OK. Vzťahy boli a aj sú také aké sú. Nič moc. ja som pri preberaní starých vecí a papierov našla mamin závet. Zistila som, že vlastnila dajakú ornú pôdu - vcelku dosť. Presne rozdelila komu čo chce dať. Chcela by som sa spýtať ako mám teraz postupovať. Je závet platný aj keď sa objavil 5 rokov po smrti mamy? Budú musieť všetci akceptovať rozdelenie? - Je spravodlivé nikto nieje vydedený ani ukrátený + - sú tie m2 rozdelené rovnako.

Odpovedá: 

advokát Bános

Dobrý deň,

podľa Civilného mimosporového poriadku, ak sa objaví po právoplatnosti uznesenia, ktorým sa konanie o dedičstve skončilo, ďalší poručiteľov majetok, súd na návrh vykoná o tomto majetku dodatočné konanie o dedičstve. Môžete teda podávať návrh na znovuprejednanie dedičstva. Na dodatočné konanie o dedičstve je miestne príslušný súd, na ktorom bolo konanie o dedičstve skončené.

 

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.