Právna poradňa - Advokát Bános

Právna poradňa - Advokát Bános

Advokát JUDr. Róbert BÁNOS pôsobí v advokácii od roku 2008. Zaoberá sa najmä rodinným, občianskym a trestným právom. Jeho advokátska kancelária má pobočky v Bratislave, Galante, Žiline, Trenčíne, Dunajskej Strede a vo Vrábľoch. Má veľmi veľmi silný vzťah k rodinnému právu, najmä k problematike žien pred rozvodom ako aj po ňom, resp. k riešeniu pomerov nezaopatrených detí (zverenie dieťaťa do výchovy jednému z rodičov, výživné, vymáhanie výživného, úprava styku rodičov k maloletým deťom), z tohto dôvodu začal v roku 2011 v rámci iniciatívy Advokáti Pro Bono poskytovať bezplatné právne služby občianskemu združeniu Mamám Slovenska. Advokát je autorom publikácie Zákon o rodine - Veľký komentár.

rada

Otázka používateľa: 

elena

dobry den prosim vas chcela by som vas poprosit o radu ,som už 13 rokov rozvedena  s byvalym manželom vlastnime rodinny dom v pomere 1/1 problem je v tom že od rozvodu vsetky inkasne poplatky platim len ja a aj opravy na chalupe ,na nic mi nechce dat povolenie na prerobenie jeho odpoved znie ,,prerob si na svojej polovici ,,prerobila som si kupelku v roku 2011 prerabka ma vysla na 5000eur on mi na to neprispel ani cent ale ju využiva  .davam si na sud každe tri roky o priznanie polovice inkasnych poplatkov  ale zatial to ma len exekutorka lebo on nikde nerobi ,davala som mu n

Odpovedá: 

advokát Bános

Dobrý deň,

Doplnujuca otázka k dotazu z 21.1.2019

Otázka používateľa: 

Marika39

Ďakujem veľmi pekne. Dostala som toľko rôznych rád, že som sa v tom už vôbec nevyznala. 

Predpokladám že dar  - nehnuteľnosť - je nad rámec príležitostných darov. A hodnota aj v roku 2006,keď boli darované, resp. - keď bolo prejednávané dedičstvo bola väčšia ako hodnota znovuobjaveného majetku.

Treba k návrhu o dodatočné dedičské konanie doložiť aj darovacie zmluvy, alebo si ich vyžiada súd.

Kým som čakala na Vašu odpoveď, zistila som, že aj po mojej prababke - teda maminej babke sú dajaké pozemky - orná pôda.

Odpovedá: 

advokát Bános

Dobrý deň,

Dodatočné dedičské konanie

Otázka používateľa: 

Marika39

Dobrý deň. Chcela by som podať dodatočne dedičské podanie po mojej zosnulej mame. Popis problému: Naša mama zomrela ako nemajetná, tak to podal na súd brat a jedna zo sestier, ktorý si nechali darovať stavebný pozemok a dom ešte za života mamy - podotýkam darovať! Chcela by som sa spýtať, ako to napísať do návrhu na prejednanie znovuobjaveného dedičstva. Mamu nechali zomrieť v nemocnici po porážke, aj keď ju mali dochovať a pochovať - dokonca, sanitka musela kontaktovať jej lekára, aby im umožnil vyložiť ju doma.

Odpovedá: 

advokát Bános

Dobrý deň,

PLATENIE VYZIVNEHO

Otázka používateľa: 

MAGDALENA

CHcela by som sa spytat ci syn po strate zamestnania,je v evidencii Uradu prace musi platit vyzivne v sume aka mu bola urcena sudom alebo ci musi poziadat o jeho zmenu ,zatial este nedostal rozhodnutie  o vyske podpory.Druha otazka-ked je dlhsi cas PN A POZIADA O ZNIZENIE VYSKY VYZIVNEHO byvala s tym nesuhlasi,ci je povinny doplatit sumu ktoru pocas PN nezaplatil v plnej sume ,lebo z nemocenskej to nevydalo-Dakujem za odpoved.

Odpovedá: 

advokát Bános

Dobrý deň,

Vlastny/nevlastny surodenec

Otázka používateľa: 

Martin

Dobry den, mam otazku ohladom pojmov vlastny/nevlastny surodenec.
Je niekde definovane kedy ide o vlastneho a kedy o nevlastneho surodenca?
1) Ak su spolocni obaja biologicki rodicia - jedna sa vlastnych surodencov.
2) Ak je spolocny len jeden biologicky rodic - jedna sa o vlastnych alebo nevlastnych surodencov? Rozlisuje sa ci je spolocny rodic otec alebo matka?
3) Ak nie je spolocny ziaden biologicky rodic, cize napriklad je to dieta noveho partnera/manzela/manzelku jedneho z rodicov z byvaleho vztahu - tu sa jedna zrejme o nevlastneho surodenca?

Odpovedá: 

advokát Bános

Dobrý deň,

Ociernovanie rodica pred dietatom

Otázka používateľa: 

Eva

Dobry den,

 

Odpovedá: 

advokát Bános

Dobrý deň,

Informacia

Otázka používateľa: 

Jana

Dobry den.Potrebujem sa najskôr informovat.Je možne dovolanie ide o určenie spot.zmluvy,že je bezuročna a bez poplatkov istina nie je splatena mam posudenu zmluvu MSSR. O.S.v Bratislave zamietol celu žalobu podalo sa odvolanie na K.S.potvrdil rozsudok okresneho sudu da sa dovolať spravodlivosti č.rozhodnutia sp.zn.5Co/235/2018.

  Za odpoved vopred Dakujem Jana.

Odpovedá: 

advokát Bános

Dobrý deň,

dodatočné dedičské konanie

Otázka používateľa: 

Marika39

Dobrý večer. želám Vám úspešný koniec starého roka a veľa profesných aj osobných úspechov v Novom roku. :-)

Odpovedá: 

advokát Bános

Dobrý deň,

Rozvod a vysporiadanie BSM

Otázka používateľa: 

Miroslava

Dobrý deň.S exmanželom sme boli 12:12:2018 právoplatne súdne rozvedení.Chcem podať návrh na vysporiadanie BSM.Do nášho spoločného majetku patrí osobný automobil,Škoda Fabia combi,r.v.2003,ktorý využíva exmanžel a zariadenie 2-izbového bytu.Vlastníkom bytu je mesto Nemšová.Exmanžel v byte nebýva,býva u priateľky,ale má tam prístup nakoľko tam má trvalé bydlisko a je vedený na nájomnej zmluve i keď na nájomné prestal po rozvode prispievať.Počas vianočných sviatkov som bola so synom u svojich rodičov.Po návrate domov dňa 27.12.2018 som zistila že si počas mojej neprítomnosti exmanžel odniesol

Odpovedá: 

advokát Bános

Dobrý deň,

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.