Právna poradňa - Advokát Bános

Právna poradňa - Advokát Bános

Advokát JUDr. Róbert BÁNOS pôsobí v advokácii od roku 2008. Zaoberá sa najmä rodinným, občianskym a trestným právom. Jeho advokátska kancelária má pobočky v Bratislave, Galante, Žiline, Trenčíne, Dunajskej Strede a vo Vrábľoch. Má veľmi veľmi silný vzťah k rodinnému právu, najmä k problematike žien pred rozvodom ako aj po ňom, resp. k riešeniu pomerov nezaopatrených detí (zverenie dieťaťa do výchovy jednému z rodičov, výživné, vymáhanie výživného, úprava styku rodičov k maloletým deťom), z tohto dôvodu začal v roku 2011 v rámci iniciatívy Advokáti Pro Bono poskytovať bezplatné právne služby občianskemu združeniu Mamám Slovenska. Advokát je autorom publikácie Zákon o rodine - Veľký komentár.

Pohotovost

Otázka používateľa: 

Andrea

Dobrý deň.v roku 2010 som si vzala uver zo spolocnosti Pohotovosť okolo 1000 eur..pàr splàtok som uhradila,potom sa dostala do zlej finančnej situacie. .teraz chcem začať splàcať svoje dlhy,tak som zavolala spoločnosti,no medzitým ms prebrala spoločnosť CD Consulting a oznamila mi môj dlh 7100eur..z toho je istina 921eur..neviem čo mam robit,ako to zastavit..istinu a nejake uroky som počitala,ale 6000eur sa mi zda nehorazne..prosìm pomôžte mi,čo màm robiť.đakujem

Odpovedá: 

advokát Bános
Dobrý deň,
 
nakoľko výška úrokov niekoľkonásobne prevyšuje výšku istiny, ako i s ohľadom na to, že sa jedná o nebankovú spoločnosť, je veľmi pravdepodobné, že Vaša úverová zmluva obsahuje neprijateľné zmluvné podmienky, ktoré môžu mať za následok minimálne čiastočnú neplatnosť tejto zmluvy. K jednoduchému posúdeniu Vašej zmluvy Vám môže byť nápomocný náš článok, ktorý sme publikovali na blogu denníka SME : https://banos.blog.sme.sk/c/446426/7-znakov-ze-je-vasa-zmluva-o-uvere-neplatna.html
Na základe uvedeného máte určite možnosť podať na súd žalobu o určenie neplatnosti tejto úverovej zmluvy. 
 
JUDr. Róbert Bános,  advokátska kancelária v Bratislave, Galante, Trenčíne, Žiline, Dunajskej Strede a vo Vrábľoch

Zvýšené výživné

Otázka používateľa: 

Je to vykonateľné ?

Dobrý deň . Chcem sa informovať ako to je s vykonateľnosťou rozsudku o zvýšenom výživnom na deti , kde sa odporca odvolal na krajský súd . Na súdnom pojednávaní bolo rozhodnuté sudcom že vyhovuje zvýšeniu výživneho aj so spätnou splatnosťou za posledné tri roky . Odporca sa ale odvolal .Rozsudok mám vyznačený pečiatkou vykonateľnosti . Vyzvala som odporcu aby tento dlh vyrovnal a začal platiť správnu výšku výživného .

Odpovedá: 

advokát Bános

Dobrý deň,

v zmysle ustanovenia § 44 Civilného mimosporového poriadku sú rozsudku o výživnom tzv. predbežne vykonateľné, tzn. že sú vykonateľné doručením rozsudku. Toto ustanovenie nie je možné vylúčiť. Zákon nepripúšťa možnosť odložiť vykonateľnosť výroku súdu o výživnom. Nápravu takéhoto rozhodnutia môžete dosiahnuť iba v rámci odvolacieho konania, pričom je rozhodnutie o výživnom vykonateľné, kým odvolací súd nezruší takýto rozsudok. Vzhľadom na uvedené by mal povinný rodič plniť výživné aj vtedy, ak sa voči rozsudku odvolá.

JUDr. Róbert Bános,  advokátska kancelária v Bratislave, Galante, Trenčíne, Žiline, Dunajskej Strede a vo Vrábľoch

úroky z omeškania výživného

Otázka používateľa: 

môžem žiadať o 7roky z omeškania výživného ak som poberala náhradné výživné

Dobrý deň, chcem sa opýtať či mám pravo žiadať o úrokyz omeškania výživného od bývalého za obdobie v ktorom som ale poberala náhrdné výživne. Bývalý ho do dnešného dňa neuhrasil. Ďakujem

Odpovedá: 

advokát Bános
Dobrý deň, 

v zmysle ustanovenia § 76 ods. 3 Zákona o rodine plati, že v prípade omeškania povinného s plnením výživného určeného rozhodnutím súdu, má oprávnený právo požadovať úroky z omeškania z nezaplatenej sumy podľa predpisov občianskeho práva.  Plnenie výživného povinným sa započítava najprv na istinu a až po uhradení celej istiny sa započítava na úroky z omeškania.Úrokov z omeškania sa však musíte domáhať priamo žalobou na súde, a to vo výške platnej v zmysle Občianskeho zákonníka k prvému dňu omeškania. Ak Vám však bývalý partner doposiaľ neplatí ani určené výživné, je otázne do akej miery je efektívne vymáhať úroky z omeškania, kedˇže aj za predpokladu, že by ste nejakú sumu vymohli, táto sa bude primárne započítavať do istiny,teda do výživného a bohužiaľ v zmysle nášho právneho poriadku platí, že pokiaľ by Vám otec dieťaťa začal platiť výživné, budete povinná vrátiť výživné, ktoré ste poberali od štátu ako náhradné.
 
JUDr. Róbert Bános,  advokátska kancelária v Bratislave, Galante, Trenčíne, Žiline, Dunajskej Strede a vo Vrábľoch

majetkove vyrovnaie pri rozvode

Otázka používateľa: 

Dušan

Dobrý deň

Chcem sa spýtať : zdedil som dom ,na vyplatenie súrodencov a mami som si vzal hypotéku. Neskôr som ju refinancoval a navýšil. Potom som sa oženil a hypotéku splácame zo spoločného rodinného rozpočtu a preto sa chcem spýtať ,či dom je stále mojím dedičstvom ,alebo dom už prináleži  do bsm. 

Ďakujem

Odpovedá: 

advokát Bános

Dobrý deň,

v zmysle § 149 Občianskeho zákonníka ak zanikne bezpodielové spoluvlastníctvo, vykoná sa vyporiadanie podľa zásad uvedených v § 150, ktorý ustanovuje, že pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Podľa uvedeného, pokiaľ manželka invesovala do tejto nehnuteľnosti a spláca spolu s Vami hypotéku, potom pri vyporiadaní BSM sa na to prihliadne. Čo sa týka vlastníctva domu, dom patrí naďalej do Vášho výlučného vlastníctva, nakoľko ste ho nadobudli pred uzavretím manželstva, dedením.

JUDr. Róbert Bános,  advokátska kancelária v Bratislave, Galante, Trenčíne, Žiline, Dunajskej Strede a vo Vrábľoch

vyplatenie deti

Otázka používateľa: 

RomiB

Dobry vecer, chcem sa spytat skor v mene mojej babky ktora sa uz dlhe roky sudi zo svojimi dvoma detmi o vyplatenie domu..babka mala muza s ktorym zacali stavat dom..dedko zial zomrel a babka dom dostavala sama vtedy mala moja mamina cca 5-6 rokov..su 3 surodenci..(moja krstna,mamina a stryko) v rodine nastali nejake problemy a ked sa babka asi pred 10 rokmi pohadala s krstnou a strykom postupne ju dali na sud na vyplatenie ciastky po ich otcovy..pred dvoma rokmi bol sud kde babka vyhrala..mala kazdeho vyplatit cca 3000€(chceli viac) a oni jej mali zaplatit vsetky trovy..oni sa odvolal

Odpovedá: 

advokát Bános

Dobrý deň, 

v zmysle ustanovenia § 473 ods. 1 Občianskeho zákonníka platí, že "V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom." To znamená, že pokiaľ zomrie jeden z manželov, zaniká ich spoločné bezpodielové spoluvlastníctvo manželov a teda 1/2 spoločného majetku zostáva manželovi a druhá polovica po zosnulom poručiteľovi sa rovným dielom rozdelí medzi manželku a všetkých potomkov. Neuvádzate, akým spôsobom boli následne zapísané spoluvlastnícke podiely na liste vlastníctva k nehnuteľnosti po skončení dedičského konania. K tejto Vašej situácii mohlo dôjsť v prípade, ak boli všetci uvedení na liste vlastníctva ako podieloví spoluvlastníci, a títo potomkovia sa rozhodli, že nechcú ďalej zotrvať v podielovom spoluvlastníctve, ale žiadajú určitú pomernú sumu podľa výšky spoluvlastníckeho podielu. V odôvodnení rozhodnutia súdu máte určite presne uvedené, z čoho súd vychádzal pri výpočte týchto súm, bohužiaľ nakoľko neuvádzate k Vášmu prípadu podrobnosti, odporúčam Vám vyhľadať advokáta vo Vašom blízkom okolí, ktorý Vám po preštudovaní spisu môže navrhnúť Váš ďalší postup vo veci, a teda či podař v danej veci dovolanie ako mimoriadny opravný prostriedok, nakolko ak krajský sud rozhodol že má Vaša stará mama vyplatit deti v takej a takej výške, a ona tak neurobí, je pravdou, že tieto deti majú v rukách exekučný titul (rozhodnutie krajskeho sudu), ktoré si možu vymáhať exekučnou cestou.

JUDr. Róbert Bános,  advokátska kancelária v Bratislave, Galante, Trenčíne, Žiline, Dunajskej Strede a vo Vrábľoch

 

Otazka

Otázka používateľa: 

Susanna

Dobry den, chcela by som sa opytat pravnika , ktory sa zaobera touto problematikou, deti (17,15 rocne) su zverene do otcovej starostlivosti . Ja zijem v Rakusku . Za detmi chodim pravidelne. Ked som bola zamestnana, tak som prisla cca na tyzden v mesiaci teraz som na materskej a chodim cca na 10 dni. Exmanzelovi platim 240€ na deti ale popri tom im zabezpecujem vsetky potrebne veci ( oblecenie , veci do skoly atd. ) Ako by to bolo keby som dala navrh na striedavu sarostlivost . Bol by problem keby som bola na Sk len 10 dni a zvysne dni by deti boli so starymi rodicmi.

Odpovedá: 

advokát Bános
Dobrý deň,
čo sa týka striedavej starostlivosti, treba uviesť, že striedavú starostlivosť určí buď príslušný súd rozhodnutím alebo schváli dohodu rodičov. Prvoradé je, aby dieťa, ak je to v jeho záujme a je to potrebné pre jeho všestranný rozvoj, mal možnosť stýkať sa s oboma rodičmi. V zmysle Zákona o rodine teda, pokiaľ jeden z rodičov navrhuje súdu zverenie maloletého dieťaťa do striedavej osobnej starostlivosti oboch rodičov, súd musí predovšetkým skúmať, či bude striedavá osobná starostlivosť v záujme toho dieťaťa. Zverenie dieťaťa do striedavej starostlivosti znamená zveriť dieťa do starostlivosti striedavo jednému a druhému rodičovi na presne stanovené časové obdobie. Z výroku rozhodnutia súdu musí byť jasné, ktorý rodič v danom čase zabezpečuje osobnú starostlivosť. Pokiaľ neviete zabezpečiť pre Vaše deti osobnú starostlivosť v čase, keď v zmysle rozhodnutia by ste mali starostlivosť o Vaše deti zabezpečiť Vy, v tom prípade neodporúčam podať návrh na striedavú starostlivosť, nakoľko súd s veľkou pravdepodobnosťou takýto návrh zamietne. Síce je možné aj uzavretie dohody medzi rodičmi o striedavej starostlivosti, avšak aj takáto dohoda podlieha chváleniu súdu.

JUDr. Róbert Bános,  advokátska kancelária v Bratislave, Galante, Trenčíne, Žiline, Dunajskej Strede a vo Vrábľoch

Dieťa sa bráni pobytu u otca

Otázka používateľa: 

Musím odovzdať dieťa otcovi keď ono samotné sa bráni

Dobrý deň.

Otázka znie, ak dcérka (9,5) roka odmietne ísť k otcovi na súdom pridelený víkend môžem mať ako matka, ktorá iba bráni záujem dieťaťa zvereného do starostlivosti problém?

Ide o to, že otec s dcérkou nezaobchádza, tak ako by mal (o tom som tu už písala). Jeho nová partnerka zasahuje nevhodným spôsobom do výchovy a dcérka z toho tak ako aj ja nemá veľkú radosť.

Odpovedá: 

advokát Bános

Dobrý deň, 

samozrejme, svoj podnet môžete zaslať úradom aj písomne, nezabudnite však podrobne uviesť svoje kontaktné údaje ako email a telefonický kontakt. Určite Vám odporúčam toto podanie zaslať doporučene s návratkou, aby ste mali doklad o tom kedy bola zásielka zaslaná a kedy prevzatá. V krajnom prípade určite odporúčam aj podanie na súd - návrhu na zmenu úpravy rodičovských práv a povinností. Pokiaľ je situácia natoľko alarmujúca ako opisujete, bude to najvhodnejší postup, ktorý bude v záujme dieťaťa. Nezabúdajte však, že svoje tvrdenia musíte súdu riadne odôvodniť a preukázať, preto Vám odporúčam prípadne počkať na stanovisko sociálnej kurately a následne postupovať ďalej.

JUDr. Róbert Bános,  advokátska kancelária v Bratislave, Galante, Trenčíne, Žiline, Dunajskej Strede a vo Vrábľoch

rozvod s Egypťanom na Slovensku

Otázka používateľa: 

Pendula

Dobrý deň,

ja by som sa chcela opýtať, mám manžela egypťana ale on už cca 2 roky žije ani neviem kde presne, v Egypte alebo Dubaji. Už sa stihol aj oženiť druhý krát v Egypte, ale to je posledné info čo o ňom mám. Chcem sa s ním rozviesť ale nemám naňho žiaden kontakt. Je nutné mať od neho nejaké vyjadrenie keď ho neviem nijak zastihnúť ani tu už nežije? Všetky väzby sa prerušili. Žiadne deti nemáme.

Ďakujem pekne

Odpovedá: 

advokát Bános

Dobrý deň,

pokiaľ ste mali ako manželia posledný spoločný pobyt na Slovensku, môžete podať návrh na rozvod aj na miestne príslušnom okresnom súde v Slovenskej republike. Náš právny poriadok umožňuje v takýchto prípadoch rozviesť manželstvo aj v neprítomnosti druhého manžela, vo Vašom prípade to bude o to jednoduchšie, že nemáte spoločné deti, všetko však závisí od konajúceho sudcu, či bude alebo nebude trvať na výsluchu oboch manželov. V podanom návrhu na rozvod manželstva však musíte riadne preukázať všetky skutočnosti, t.j. sobášny list a v skutkovom stave opísať všetky skutočnosti, z ktorých bude zrejmé, že manželstvo je natoľko trvale rozvrátené, že nie je možné opätovne obnoviť manželské spolužitie. K návrhu na rozvod manželstva je taktiež potrebné uhradiť súdny poplatok vo výške 66,- Eur, a to formou e-kolku zakúpeného na pošte, prípadne priamo v budove súdu. Upozorňujem však, že súd bude potrebovať minimálne vyjadrenie druhého manžela, a konanie sa tak može predlžiť o čas, prípadných prekladov z jazyka Vášho manžela, do jazyka slovenského, prípadne prekladu návrhu na rozvod, z jazyka slovenského do jazyka vášho manžela.

JUDr. Róbert Bános,  advokátska kancelária v Bratislave, Galante, Trenčíne, Žiline, Dunajskej Strede a vo Vrábľoch

Pomoc!

Otázka používateľa: 

Mary

Dobry den! Pisem miesto mojej svagrinej,potrebuje pomoc s malym synom 2,5rocny.Zila s druhom 12 rokov ,ktory ju nasilne viac krat napadol lebo bol ziarlivy... ked este nebol ich vlastny syncek...ale stale pri nom odstavala :( pred rokom sa dozvedela ze jej druh mal zensku znamost vedla nej...a myslim vaznu znamost..sama dotycna jej to povedala.Svagrina sa zrutila pytala sa svojho aby povedal pravdu...ale klamstvo za klamstvom este on bol schopny kej tvrdit uz pri synovi ze si namysla!

Odpovedá: 

advokát Bános

Dobrý deň,

v tomto  prípade odporúčam najprv porozprávať sa s otcom dieťaťa, treba ho upozorniť, aby prestal s takýmto konaním, prenasledovaním, týraním, násilným správaním sa a pod. Pokiaľ situácia je taká neznesiteľná, Vaša švagrina má možnosť podať na otca dieťaťa, teda na svojho druha, aj trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu nebezpečnéhoprenasledovania, ale to len v prípade, ak sú naplnené znaky tohto trestného činu. Trestného činu nebezpečnéhoprenasledovania sa dopustí ten, kto iného dlhodobo prenasleduje takým spôsobom, že to môže vzbudiť dôvodnú obavu o jeho život alebo zdravie, život alebo zdravie jemu blízkej osoby alebo podstatným spôsobom zhoršiť kvalitu jeho života, tým, že

a) sa vyhráža ublížením na zdraví alebo inou ujmou jemu alebo jemu blízkej osobe,

b) vyhľadáva jeho osobnú blízkosť alebo ho sleduje,

c) ho kontaktuje prostredníctvom tretej osoby alebo elektronickej komunikačnej služby, písomne alebo inak proti jeho vôli,

d) zneužije jeho osobné údaje na účel získania osobného alebo iného kontaktu, alebo

e) ho inak obmedzuje v jeho obvyklom spôsobe života,

potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.

Ďalej, vzhľadom na túto situáciu, ktorú ste v krátkosti opísali vo svojom príspevku, bude zrejmé, že sa jedná o domáce násilie, ktoré môže mať rôzne formy. Násilím je každá forma ubližovania, prejavu nadvlády, zneužívania moci, vyhrážania, fyzického, sexuálneho a psychického nátlaku. Takéto násilie je možné nahlásiť na príslušnom oddelení polície, ihneď, ak otec dieťaťa, teda druh Vašej švagrinej, začína byť agresívnym, alebo vyhráža sa, osočuje ju a pod. Polícia po nahlásení bude povinná zakročiť a spísať záznam o udalosti. Ďalej je možné podať trestného oznámenia na polícii alebo na prokuratúre, ak situácia môže byť posudzovaná ako domáce násilie. Trestné oznámenie treba doplniť dôkazmi svedčiacimi o spáchanom násilí, a to napr. lekárskou správou, výpoveďou svedkov, s urážkami, ohováraniami uvedenými na sociálnych sietiach, SMS-kami a pod. Ako prvé však odporúčam obrátiť sa na advokátsku kanceláriu vo Vašom okolí, prípadne centrum právnej pomoci, kde Vám alebo švagrinej môžu poskytnúť bližšie informácie a rady.

JUDr. Róbert Bános,  advokátska kancelária v Bratislave, Galante, Trenčíne, Žiline, Dunajskej Strede a vo Vrábľoch

 

rozvod s Egypťanom na Slovensku

Otázka používateľa: 

potrebujem od neho nejaký papier?

Dobrý deň,

ja by som sa chcela opýtať, mám manžela egypťana ale on už cca 2 roky žije ani neviem kde presne, v Egypte alebo Dubaji. Už sa stihol aj oženiť druhý krát v Egypte, ale to je posledné info čo o ňom mám. Chcem sa s ním rozviesť ale nemám naňho žiaden kontakt. Je nutné mať od neho nejaké vyjadrenie keď ho neviem nijak zastihnúť ani tu už nežije? Všetky väzby sa prerušili. Žiadne deti nemáme.

Ďakujem pekne

Odpovedá: 

advokát Bános

Dobrý deň,

pokiaľ ste mali ako manželia posledný spoločný pobyt na Slovensku, môžete podať návrh na rozvod aj na miestne príslušnom okresnom súde v Slovenskej republike. Náš právny poriadok umožňuje v takýchto prípadoch rozviesť manželstvo aj v neprítomnosti druhého manžela, vo Vašom prípade to bude o to jednoduchšie, že nemáte spoločné deti, všetko však závisí od konajúceho sudcu, či bude alebo nebude trvať na výsluchu oboch manželov. V podanom návrhu na rozvod manželstva však musíte riadne preukázať všetky skutočnosti, t.j. sobášny list a v skutkovom stave opísať všetky skutočnosti, z ktorých bude zrejmé, že manželstvo je natoľko trvale rozvrátené, že nie je možné opätovne obnoviť manželské spolužitie. K návrhu na rozvod manželstva je taktiež potrebné uhradiť súdny poplatok vo výške 66,- Eur, a to formou e-kolku zakúpeného na pošte, prípadne priamo v budove súdu. Upozorňujem však, že súd bude potrebovať minimálne vyjadrenie druhého manžela, a konanie sa tak može predlžiť o čas, prípadných prekladov z jazyka Vášho manžela, do jazyka slovenského, prípadne prekladu návrhu na rozvod, z jazyka slovenského do jazyka vášho manžela.

JUDr. Róbert Bános,  advokátska kancelária v Bratislave, Galante, Trenčíne, Žiline, Dunajskej Strede a vo Vrábľoch

 

Byt

Otázka používateľa: 

Jolan

Dobrý deň.rozviedla som sa pred desiatimi rokmi..Do troch rokov sme nevybavili BSM.pocas manželstva sme nadobudli trojizbový byt...Kde sme nebývali ale dávali sme to do podnájmu..Po rozvode som sa nasťahovala tam s deťmi a on zostal v rodicovskom dome...Tým že všetko som mu tam nechala.. Myslím bankové knižky..A pravda všetky vecí čo sme nadobudli tych 18 rokov manželstva.on po troch rokoch nahlásil na geodezii že polovica bytu je v jeho vlastníctve tak aj bolo zapísané.. Počula som že po desiatich rokov užívania nehnuteľnosti by sa mohlo napísať na toho kto to používa...

Odpovedá: 

advokát Bános
Dobrý deň, 
 
v zmysle ustanovenia § 149 ods. 4 Občianskeho zákonníka platí, že : Ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerane o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné. Z uvedeného vyplýva, že pokiaľ ste si nestihli vyporiadať bezpodielové spoluvlastníctvo v lehote 3 rokov, tak platí, že nehnuteľnosť vlastníte v rovnakom podiele, teda 1/2 k celku na nehnuteľnosti. Vaša otázka však smeruje k tomu, či sa stanete automaticky výlučnou vlastníčkou bytu, ktorý obývate po dobu viac ako 10 rokov. Tento inštitút sa nazýva vydržanie a je upravený v ustanovení § 134 ods. 1 Občianskeho zákonníka : "Oprávnený držiteľ sa stáva vlastníkom veci, ak ju má nepretržite v držbe po dobu troch rokov, ak ide o hnuteľnosť, a po dobu desať rokov, ak ide o nehnuteľnosť." Toto však neznamená, že ak samostatne užívate nehnuteľnosť po dobu 10 rokov, automaticky prejde do Vášho výlučného vlastníctva. Pre úspešné nadobudnutie vlastníckeho práva vydržaním je veľmi dôležitá tzv.  dobromyseľnosť so zreteľom na všetky okolnosti a presvedčenie, že Vám vec  patrí. Dobromyseľnosť sa posudzuje vždy objektívne. Treba brať na zreteľ, či ste pri bežnej opatrnosti (ktorú možno s ohľadom na okolnosti a povahu konkrétneho prípadu od každého požadovať) nemali alebo nemohli mať po celú vydržaciu dobu dôvodné pochybnosti o tom, že Vám vec patrí. Vy ste však mali vedomosť o tom, že nehnuteľnosť vlastníte s bývalým manželom v rovnakom podiele, preto nemožno hovoriť o dobromyseľnosti ani o vydržaní. Jediný korektný spôsob ako nadobudnúť nehnuteľnosť do výlučného vlastníctva je práve odkúpenie spoluvlastníckeho podielu Vášho bývalého manžela, kde mu môžete navrhnúť zníženie ceny s ohľadom na to, že ste výlučne Vy zabezpečovali napr. údržbu a podobne. 
 
JUDr. Róbert Bános,  advokátska kancelária v Bratislave, Galante, Trenčíne, Žiline, Dunajskej Strede a vo Vrábľoch

vyzivne ak zijeme spolu

Otázka používateľa: 

kbelicoff

Dobrý deň,

partner mi prestal platiť výživné pred pol rokom, chcela by som podať na súd návrh o začatie konania vo veci vymáhania výživného, avšak žijeme v spoločnej domácnosti. Je to i tak možné?

ďakujem,

B.

Odpovedá: 

advokát Bános
Dobrý deň,

ako prvé treba uviesť, že zo zákona iba manželia majú vzájomnú vyživovaciu povinnosť a pokiaľ jeden z manželov túto povinnosť neplní, súd na návrh niektorého z nich určí jej rozsah tak, aby životná úroveň oboch manželov bola v zásade rovnaká. Taktiež zákon upravuje, že rozvedený manžel, ktorý nie je schopný samostatne sa živiť, môže podať návrh na súd a žiadať od bývalého manžela, aby mu prispieval na primeranú výživu podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Ďalej, pokiaľ ste nebola vydatá za partnera a máte s ním spoločné dieťa, v tom prípade budete mať nárok, ale len po splnení podmienok, na príspevok na výživu a úhradu niektorých nákladov nevydatej matky. V zmysle Zákona o rodine otec dieťaťa, za ktorého matka dieťaťa nie je vydatá, je povinný najdlhšie po dobu dvoch rokov, najneskôr odo dňa pôrodu prispievať matke primerane na úhradu jej výživy a poskytnúť jej príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom. Spomínané príspevky však Vám nepatria automaticky, musíte podať návrh na príslušný súd na ich určenie. Pokiaľ ale disponujete s právoplatným a vykonateľným rozhodnutím súdu o určení vyživovacej povinnosti alebo o určení príspevku v zmysle vyššie uvedených, podľa ktorého partner má povinnosť platiť na Vás výživné, máte možnosť obrátiť sa na ktoréhokoľvek exekútora a podať návrh na exekúciu. Rovnako tak to platí i v prípade, ak ste mali na mysli výživné na maloleté dieťa.

JUDr. Róbert Bános,  advokátska kancelária v Bratislave, Galante, Trenčíne, Žiline, Dunajskej Strede a vo Vrábľoch


Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.