Archív právnej poradne - Advokát Bános

Právna poradňa advokát Bános

Advokát JUDr. Róbert BÁNOS pôsobí v advokácii od roku 2008. Zaoberá sa najmä rodinným, občianskym a trestným právom. Jeho advokátska kancelária má pobočky v Bratislave, Galante, Žiline, Trenčíne, Dunajskej Strede a vo Vrábľoch. Má veľmi veľmi silný vzťah k rodinnému právu, najmä k problematike žien pred rozvodom ako aj po ňom, resp. k riešeniu pomerov nezaopatrených detí (zverenie dieťaťa do výchovy jednému z rodičov, výživné, vymáhanie výživného, úprava styku rodičov k maloletým deťom), z tohto dôvodu začal v roku 2011 v rámci iniciatívy Advokáti Pro Bono poskytovať bezplatné právne služby občianskemu združeniu Mamám Slovenska. Advokát je autorom publikácie Zákon o rodine - Veľký komentár.

Podanie trestného oznámenia na exmanžela za navádzanie maloletej na užívanie alkoholických napojov

Otázka používateľa: 

Ako postupovať

Dobrý deň. Nakoľko už nejaký čas, skoro rok príležitostne exmanžel navádzal dcéru aj so svojou priateľkou na pitie vína, piva a naposledy už aj tvrdého alkoholu , (dcéra má momentalne 14 rokov) som sa rozhodla žiadať o úpravu styku otca s deťmi ale podala som aj trestné oznámenie na polícii za navádzanie maloletej k zahalcivemu spôsobu života. Nakoľko sa mi nepáčilo uznesenie ktoré vydal policajt dala som v lehote sťažnosť, za rodinkárstvo nakláňanie sa na stranu obžalovaného nakoľko v uznesení neboli spomenuté fakty z môjho trestného oznámenia, za nevypocutie deti.

Odpovedá: 

advokát Bános

Dobrý deň, 

Odchod od manžela

Otázka používateľa: 

Simona

Dobrý deň, S manželom máme už dlhšie nezhody, dostalo sa to do štádia kedy si začal vyhľadávať iné ženy a stal sa z neho alkoholik ( aj keď si to neprizná). Snažila som sa s ním dohodnúť, aby mňa aj nášho ročného synčeka nechal v kľude odísť, ale vraj to nikdy nedopustí. Podľa jeho slov je to JEHO syn a on bude s ním. Chcela by som sa spýtať, či môžem s malým odísť k mojím rodičom (cca. 70 km) bez toho aby to dovolil? Má právo na mňa zavolať políciu? Alebo nariadiť mi návrat? Ďakujem za odpoveď.

Odpovedá: 

advokát Bános

 

Dobrý deň, 

Môže toto spraviť škola

Otázka používateľa: 

anna

Dobrý deň,

Odpovedá: 

advokát Bános

Dobrý deň,

Sobas s obcanom Ukrajiny a trvaly pobyt

Otázka používateľa: 

Agnes555

Dobry deň, chcela by som sa informovať ohladne sobáša s mojim snúbencom, ktorý pochádza z Ukrajiny. On tu na SVK pracuje uz druhý rok, zamestnávatel mu predĺžil prechodný pobyt do januára 2022(uz druhy krat),žijeme uz v spolocnej domácnosti 5.mesiac.Akurat nie je u mna zahlaseny. Tento rok by sme sa chceli zosobasit, nejake informácie sme si uz zistili z internetu(konkrétne ake dokumenty potrebujeme).Bojim sa ale, keby mu náhodou nepredlzil zamestnávateľ pobyt(ak by nebolo viac prac.ponuk),hrozi mu vyhostenie z krajiny? Aj keby sme zosobaseni? Ako zabezpečiť aby k tomu nedošlo?

Odpovedá: 

advokát Bános

Dobrý deň,

Výživné 2020

Otázka používateľa: 

Aky je systém vrátenia náhradného výživného úradu prace

Zdravým .. nepýtam sa radšej prečo pretože v tomto kocurkovom štáte je to očividne ale ako vrátiť preplatok na výživnom ak som predtým poberala náhradné výživné. Keďže na stránkach úradu sa píše iba že som povinná vrátiť preplatok na výživnom ak povinný uhradiť bežné výživné aj dlžné v období keď už nepoberam náhradné výživné. Je nutná birokracia či stačí zaslať peniaze rovno na účet upsvar.

Odpovedá: 

advokát Bános
Dobrý deň,
 
ako ste správne uviedli,  ak povinná osoba dodatočne zaplatí výživné alebo ak sa v exekučnom konaní na vymoženie pohľadávky na výživnom vymôže výživné, poberateľ náhradného výživného je povinný

Pomoc

Otázka používateľa: 

Jenny Walker

Dobry den  ! Posledná moja nádej je , aby som si dala poradit cez intenet ,anonymne , aby som dostala odpoved na velmi citlivú otázku . Je mozné vymáhat od policie ziadost , aby dotycny ( 40 rokov )  dostal predbezné alebo konecné zatknutie za nezaplatené nedostatky, ktoré má voci svojej zdravotnej poistovni . Tu mylím ,ze uz viac ako 10 rokov neplati nic .Vyzvy , upomienky na exzekúciu dostáva pravidelne , ale kedze nemá nejaky majatok na svojom konte  ,nevedia si vymáhat od neho .

Odpovedá: 

advokát Bános

Dobrý deň,

Nevlastny surodenec

Otázka používateľa: 

martina

Dobry den,

chcela by som zistit postup alebo blizsie informacie ako najst nevlastneho surodenca. Neviem totiz nic konkretne okrem priblizneho roku narodenia a pohlavia. Chcem sa opytat, ak otec platil vyzivne na nevlastneho surodenca, je automaticky zapisany v rodnom liste ? 

Vopred dakujem

Odpovedá: 

advokát Bános

Dobrý deň Martina,

Individuálne štúdium

Otázka používateľa: 

Informácia

Dobrý deň,

chcem sa spýtať, či som pochopila správne časť Školského zákona 245/2008 Z.z. § 24 ods. 8, a síce, že študent, ktorý má individuálne štúdium zo zdravotných dôvodov, môže byť hodnotený inou formou, než komisionálnymi skúškami.

Za skorú odpoveď vopred ďakujem.    

Odpovedá: 

advokát Bános

Dobrý deň,

Exekútor

Otázka používateľa: 

Marián

Dobrý deň chcel by som sa spýtať. Môže polícia vstúpiť do domu/na pozemok ako asistencia exekútora ak na adrese nemá trvalý pobyt osoba ktorej sa exekúcia týka.Ak exekútor kontaktuje políciu, preveruje si polícia, či daná osoba má alebo nemá adresu na mieste, kam chce exekútor prísť.

Odpovedá: 

advokát Bános

Dobrý deň,

Sezónne recepty

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok