Právna poradňa - Advokát Bános

Právna poradňa - Advokát Bános

Advokát JUDr. Róbert BÁNOS pôsobí v advokácii od roku 2008. Zaoberá sa najmä rodinným, občianskym a trestným právom. Jeho advokátska kancelária má pobočky v Bratislave, Galante, Žiline, Trenčíne, Dunajskej Strede a vo Vrábľoch. Má veľmi veľmi silný vzťah k rodinnému právu, najmä k problematike žien pred rozvodom ako aj po ňom, resp. k riešeniu pomerov nezaopatrených detí (zverenie dieťaťa do výchovy jednému z rodičov, výživné, vymáhanie výživného, úprava styku rodičov k maloletým deťom), z tohto dôvodu začal v roku 2011 v rámci iniciatívy Advokáti Pro Bono poskytovať bezplatné právne služby občianskemu združeniu Mamám Slovenska. Advokát je autorom publikácie Zákon o rodine - Veľký komentár.

Kupa bytu, bytov za ucelom prenajmu - fyzicka osoba, nepodnikatel, obchodny majetok

Otázka používateľa: 

Luke 23

Dobry den,
ak kupim byt za 70 000€ na hypotekarny uver s 2% urokom, tak mesacna splatka za uver bude napr. 260€, z toho istina 140€ a urok 120€.

Odpovedá: 

advokát Bános

Dobrý deň,

ohľadom Vašich otázok č. 1, 2, 3 a 5 Vám odporúčam obrátiť sa s nimi na účtovníka alebo finančnú inštitúciu. V súvislosti s otázkou č. 4 uvádzam, že zákon nijak nelimituje počet bytov, ktoré môže fyzická osoba prenajímať. Ako fyzická osoba ste však povinný príjem z takýchto nehnuteľností zdaniť. 

JUDr. Róbert Bános,  advokátska kancelária v Bratislave, Galante, Trenčíne, Žiline, Vrábľoch a Nitre

Môžem dostať podmienku na podmienku

Otázka používateľa: 

Peter

Dobrý deň pán doktor. Ja by som mal takú otázku na vás. Pred 2 rokmi ma odsúdili na 1 rok podmienečne za prečin krádeže s odkladom na 2roky +zákaz riadenia motorových vozidiel na 3 roky. 4mesiace pred koncom podmienky ma zastavili policajti bez VP. Sudca mi dal trest 10 mesiacov nepodmienečne za marenie výkonu súdneho rozhodnutia. Odsedel som 6 mesiacov a prepustili ma na Podmienku domov. Chcel by som vedieť ze ci teraz ešte môžem čakať ze mi premenia aj ten 1 rok a budem musieť zasa nastúpiť.?Pred trestom som viedol usporiadaný život,chodil som do roboty atď..atd.

Odpovedá: 

advokát Bános

Dobrý deň,

Trestné oznámenie na neplatiča výživného

Otázka používateľa: 

Katka

Dobrý deň,

Odpovedá: 

advokát Bános

Dobrý deň,

Majetkové vyrovnanie po rozvode

Otázka používateľa: 

Ako postupovať pri majetkovom vyrovnaní po rozvode?

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu ohľadom majetkového vysporiadania manželov po rozvode. V januári uplynú 3 roky od nadobudnutia právoplatnosti rozvodu. Manžel už podal podnet na mimosúdne rokovanie, ktoré bude v decembri.

Predmetom majetku je auto, spoločný účet a byt.

Odpovedá: 

advokát Bános

Dobrý deň,

v súvislosti s Vašou prvou otázkou ohľadom toho, že Vás bývalý manžel nevyplatil v stanovenej lehote uvádzam, že máte právo sa domáhať tohto vyplatenia. Odporúčam Vám najprv vyzvať bývalého manžela písomne na doručenku o tom, že stanovenú sumu nevyplatil v stanovenej lehote s tým, že mu určíte novú lehotu, dokedy Vám má sumu vyplatiť. Upozornite ho aj na skutočnosť, že ak tak neurobí, budete sa domáhať svojich práv na súde.

Osvojenie

Otázka používateľa: 

Osvojenie manželom mojej dcéry

Prosím vás, ake mame možnosti, ak si chce môj muž osvojiť moju dcéru? Žijeme v jednej domácnosti viac ako rok, vzťah medzi nimi 100%, bola ho tatino, chce sa volať rovnako ako my dvaja. Ex neprejavil záujem, akýkoľvek už cca 3r, jedine čo robí je, že platí výživné, lebo v minulosti mal exekútora. Aké máme šance na na súde uspiet? Diky

Odpovedá: 

advokát Bános
Dobrý deň,
 
Váš manžel si môže osvojiť Vašu dcéru, umožňuje mu to Zákon o rodine, ktorý v § 100 ods. 1 uvádza: "Osvojiť maloleté dieťa môžu manželia alebo jeden z manželov, ktorý žije s niektorým z rodičov dieťaťa v manželstve, alebo pozostalý manžel po rodičovi alebo osvojiteľovi maloletého dieťaťa. Maloleté dieťa môže výnimočne osvojiť aj osamelá osoba, ak sú splnené predpoklady, že osvojenie bude v záujme dieťaťa."
Konanie o osvojenie upravuje Civilný mimosporový poriadok v § 143 a nasl.

Prosba

Otázka používateľa: 

kaca baca

Dobry den,velmi pekne prosim o radu.V r.2011 som sa rozviedla,podala si BSM,kedy na LV bolo 10 exek.a po pravoplatnosti v r.2017 ich bolo uz 27.Vsetky su na ex.manzela zo soc.a zdravot.poistovne ako zivnostnika.Vysudila som dom,hypoteku a dlh voci rodine.Da sa s exek.este nieco spravit?Nesudila som sa,aby som mala dlzoby vacsie,ako hodnota domu.Po rozvode som exekutorom oznamila,ze som rozvedena.Dakujem pekne.KB

Odpovedá: 

advokát Bános

Dobrý deň,

Rozvod

Otázka používateľa: 

Uvery

Dobry den prajem.Chcela by som sa spytat ohladom uveroch.Sme v rozvodovom konani.Mame uvery,z toho na dvoch sme obaja spoludlznici a na 3 som len sama.Manzel chce dohodu ze mi bude davat kazdy mesiac splatky na uver.Ale tomu nemusim verit co ak po case ich davat nebude.Chcela by som aby sa uvery delili na poli.Lenze manzel ma minimalnu mzdu a uvery sa nedaju prepisat nanho lebo banka mu neschvali uver.Co mam robit?Ako postupovat?Dakujem velmi pekne za odpoved

Odpovedá: 

advokát Bános

Dobrý deň, dôležité je na začiatku, či ste si úvery vzali pred uzatvorením manželstva alebo až po ňom. Ak ste si vy sama vzali tri úvery pred uzatvorením manželstva, tie potom nespadajú do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM), a preto splatiť ho musí len jeden z manželov, teda vy. Úvery, ktoré ste si vzali počas manželstva, patria do BSM a budú predmetom vyporiadania BSM.

Nehospodarne narabanie so zverenym majetkom

Otázka používateľa: 

Menrula

Spravca bytov pri obstaravani sluzieb a prac platenych z fondu oprav vzdy uprednostuje najvyssiu cenovu ponuku, ktora je niekedy aj 5 x vyssia ako ostatne. Zrejme tu zohrava ulohu ponuknuta provizia. Je mozne to riesit obratenim sa na Policiu pre nehospodarne narabanie so zverenym majetkom, alebo na sud ?

Odpovedá: 

advokát Bános

Dobrý deň,

Prepis pozemku

Otázka používateľa: 

Erika

Dobry den,potrebujem poradit.Moj otec by chcel dat pozemok zahrady mojej dcere ktora s priatelom by si chceli na pozemku postavit dom ale hypoteku by zobral on.Ako urobit prepis aby sa vyhli vysokym poplatkom a aby dcera v buducnostimala aspon dajaku istotu ze pri rozvode by si mohla narokovat aspon cenu za pozemok.Dakujem

Odpovedá: 

advokát Bános

Dobrý deň,

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok