Právna poradňa - Advokát Bános

Právna poradňa - Advokát Bános

Advokát JUDr. Róbert BÁNOS pôsobí v advokácii od roku 2008. Zaoberá sa najmä rodinným, občianskym a trestným právom. Jeho advokátska kancelária má pobočky v Bratislave, Galante, Žiline, Trenčíne, Dunajskej Strede a vo Vrábľoch. Má veľmi veľmi silný vzťah k rodinnému právu, najmä k problematike žien pred rozvodom ako aj po ňom, resp. k riešeniu pomerov nezaopatrených detí (zverenie dieťaťa do výchovy jednému z rodičov, výživné, vymáhanie výživného, úprava styku rodičov k maloletým deťom), z tohto dôvodu začal v roku 2011 v rámci iniciatívy Advokáti Pro Bono poskytovať bezplatné právne služby občianskemu združeniu Mamám Slovenska. Advokát je autorom publikácie Zákon o rodine - Veľký komentár.

BSM

Otázka používateľa: 

Marika39

Dobrý deň. Chcela by som zrušit BSM - nie nechcem sa rozvádzať. Alebo zúžiť čo najviac. Ide o to, že môj manžel sa chová veľmi nezodpovedne, momentálne nepracuje. Máme dlhy - každý na svoje meno .- bankové aj nebankové. Nakoľko som v minulosti mala vyššiu mzdu, brala som úvery na svoje meno s tým, že "je to pre rodinu", ale peniaze minul On podľa seba a mne zostali problémy. Potrebovala by som ochrániť svoju budúcnosť, a aj budúcnosť našej dcéry. Nie, nie som bez viny, ale svoje problémy riešim a nechcem sa dostať ešte do väčších, ktoré by som už asi nezvládla.

Odpovedá: 

advokát Bános

Dobrý deň,

ako prvé Vás musím upozorniť na ustanovenie Občianskeho zákonníka, v zmysle ktorého pohľadávka veriteľa len jedného z manželov, ktorá vznikla za trvania manželstva, môže byť pri výkone rozhodnutia uspokojená i z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Pokiaľ Vaše dlhy vznikli počas trvania manželstva, potom v budúcnosti pri výkone rozhodnutia môžu byť uspokojené aj z majetku patriaceho do Vášho BSM. 

Predaj poľnohospodáskej pôdy

Otázka používateľa: 

Milan

Dobrý deň pán Advokát Bános.

Zdedil som poľnohospodárske pozemky pred dvoma rokmi od svojho otca. Otec vlastnil pozemky viac ako 10 rokov.  Keď predám pozemky - BUDEM mať nejakú daňovú povinnosť ?    

Prajem Vám pekný deň a ďakujem za Vašu odbornú radu.      Milan 

Odpovedá: 

advokát Bános

Dobrý deň,

podľa § 9 Zákona o dani z príjmu, od dane z príjmu z predaja nehnuteľnosti je oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade, ak uplynie aspoň 5 rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov). Vzhľadom na ustanovenie zákona, nakoľko pred dedením Váš otec vlastnil poľnohospodárske pozemky viac ako 10 rokov, z predaja týchto pozemkov nebudete mať povinnosť platiť daň.

Výkon styku otca s dietatom po rozvode

Otázka používateľa: 

svetlana

Dobry den, s manzelom sme asi 2 mesiace po rozvode. Mame ročnú dcérku, a pri rozvode sme spísali rodičovskú dohodu, v akom case sa moze otec stýkať s dcerou, a dcera je v mojej starostlivosti. Minuly tyzden si otec dcérky kupil do auta detsku autosedacku ( predtym chodil s nou na mojom aute, ktore som mu zapožičala ), o com mi nepovedal a isiel s dcerou bez mojho vedomia ku kamarátovi na navstevu. Nasledne, ked som si prevzala dcérku som skontrolovala jeho auto, ktore je služobne.

Odpovedá: 

advokát Bános
Dobrý deň, 
 
ako rodičia dieťaťa máte voči tomuto obaja s bývalým manželom rovnaké rodičovské práva a povinnosti, a malo by byť pravidlom, aby ste si vzájomne odovzdávali informácie o stave dieťaťa. Pokiaľ budete mať dôvodné pochybnosti o starostlivosti otca počas jeho styku s maloletým dieťaťom, pretože tento o tom s Vami odmieta komunikovať, odporúčam obrátiť sa na Úrad sociálnych vecí a rodiny, resp. na oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí a detskej kurately, kde Váš podnet prešetria.

Nezotvanie v praci pocas vypovednej doby.

Otázka používateľa: 

Luke23

Dobry den, chcem Vas poprosit o info, ci za nezotvanie v praci pocas vypovednej doby  zamestnancovi moze byt udelena ,,pokuta,, v hrubom alebo v cistom?

Dakujem

Odpovedá: 

advokát Bános
Dobrý deň,

odskodnenie

Otázka používateľa: 

milena

Dobry den. chcem sa opytat. bývalého odsudili lebo ma napadol ale neodsudili ho za dalsie skutky ktore mu boli dokazane. bolo mi povedane aby som si podala na financne odskodnenie na sud a mam si pytat aby uhradil vsetky naklady spojene s tym. chcem sa opytat ze ak to tak urobim budu pojednavania a jemu nakoniec nedaju zaplatit mi odskodne (lebo hoci mu veci boli dokazane za vsetko ho neodsudili) vsetky naklady s pojednávaniami aj podanim na sud budem platit ja? a ako sa pocita ta suma? zo sumy ktoru si urcim ktoru chcem aby mi zaplatil ako odskodnenie? dakujem.

Odpovedá: 

advokát Bános

Dobrý deň, 

Prozba

Otázka používateľa: 

Vyzivne

Dobrý den mám Prosím prozbu mam pritele ze Slovenska a mněl přítelkyni s kterou údajné cekal dite jelikož chodil za chlapami tak si není jisty ze to je jeho na matrice se podepsal ze je otec a ještě k tomu mněla 5 deti s jinyma chlapami rozešel se s ni protoze ji načal v posteli s jinými nechtěla alimenty holčička má 5 let jelikož ji dával i tak peníze ale bez dokladů to ona popírá a ted když je ze slovenska pryc což je semnou zije a ce ho udat za alimenty za 5 let což jako je strasne a necce ji ani pujcovat ale tady je otaška jestli ejmina to jeho co když to je jeho a soud určí dna což ano

Odpovedá: 

advokát Bános
Dobrý deň, 
 
nakoľko je Váš priateľ zapísaný na rodnom liste dieťaťa ako jeho otec, je povinný sa v rámci svojich možností a schopností podieľať na starostlivosti o toto dieťa. V zmysle ustanovenia § 77 ods. 1 Zákona o rodine platí, že  Výživné pre maloleté dieťa možno priznať najdlhšie na dobu troch rokov spätne odo dňa začatia konania, ak sú na to dôvody hodné osobitného zreteľa. To znamená, že pokiaľ matka dieťaťa bude trvať na úprave vyživovacej povinnosti a bude žiadať výživné aj spätne, môže žiadať maximálne 3 roky spätne, nie za 5 rokov.

Napadnutie darovacej zmluvy

Otázka používateľa: 

Jana

Dobry den, chcem Vas poziadat o nazor ohladne napadnutia darovacej zmluvy. Mamin brat (vraj to tak vtedy muselo byt )zdedil pred 40 rokmi vsetku podu a lesne pozemky s tym, ze musi delit  vyplacany zisk ostatnym  styrom surodencom. Pocas tychto rokov  asi dvakrat dal dvom surodenom po sto korun, zvysnym dvom nic, lebo vraj maju dost penazi. Podu vsetku postupne predal, ziadne peniaze surodencom nedal. Ostali len lesne pozemky,  0,5 ha. 

Odpovedá: 

advokát Bános

Dobrý deň,

dovolenka

Otázka používateľa: 

Kamila

Dobry den,

Odpovedá: 

advokát Bános

Dobrý deň,

Ukoncenie pracovneho pomeru na zaklade ,,nechodenia do prace,,

Otázka používateľa: 

Luke23

Dobry den,

Odpovedá: 

advokát Bános
Dobrý deň, 
zamestnávateľ môže od zamestnanca požadovať peňažnú náhradu v sume jeho priemerného mesačného zárobku, pokiaľ je to písomne dohodnuté v jeho pracovnej zmluve, a pokiaľ zamestnanec nezotrvá u zamestnávateľa počas plynutia výpovednej doby. Podľa § 62 ods.
Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.