Právna poradňa - Advokát Bános

Právna poradňa - Advokát Bános

Advokát JUDr. Róbert BÁNOS pôsobí v advokácii od roku 2008. Zaoberá sa najmä rodinným, občianskym a trestným právom. Jeho advokátska kancelária má pobočky v Bratislave, Galante, Žiline, Trenčíne, Dunajskej Strede a vo Vrábľoch. Má veľmi veľmi silný vzťah k rodinnému právu, najmä k problematike žien pred rozvodom ako aj po ňom, resp. k riešeniu pomerov nezaopatrených detí (zverenie dieťaťa do výchovy jednému z rodičov, výživné, vymáhanie výživného, úprava styku rodičov k maloletým deťom), z tohto dôvodu začal v roku 2011 v rámci iniciatívy Advokáti Pro Bono poskytovať bezplatné právne služby občianskemu združeniu Mamám Slovenska. Advokát je autorom publikácie Zákon o rodine - Veľký komentár.

Rozvod a nájomné

Otázka používateľa: 

Miroslava

Dobrý deň.S mojim už exmanželom sme boli 12.12.2018 právoplatne súdne rozvedení.Bývali sme v byte,ktorého vlastníkom je mesto Nemšová.Na nájomej zmluve sme písaní obaja.V predmetnom byte bývam ja s maloletým synom.Exmanžel býva od novembra u priateľky a predtým sa v byte zdržiaval len sporadicky,tak 1x do týždňa tam prespal.Do termínu rozvodu ex prispieval polovičkou nájomného avšak po rozvode platiť prestal s tvrdením "veď ja už tu nebývam aké nájomné by si chcela?".Ex sa odmieta z bytu odhlásiť,má tam trvalý pobyt.Ja musím platiť nájom aj za neho,aby ma nevysťahovali.Na úrade mi

Odpovedá: 

advokát Bános

Dobrý deň,

Vratenie zalohy za svadobne saty

Otázka používateľa: 

Mam narok na vratenie zalohy?

Dobry den,

dna 22. 11. 2018 som uhradila zálohu 200e za požičanie svadobných šiat na jun 2019 za co mi vystavili potvrdenie o prevzati zalohy za rezervaciu s vetou ze sa zaloha nevracia pretoze by zmarila ine nasledujuce zmluvy. Uprava siat na mieru by sa konala az 2 tyzdne pred svadbou pretoze dovtedy ich budu pouzivat ine zakaznicky. To znamena, ziadna korekcia tovaru kvôli mne zatial nenastala.

Odpovedá: 

advokát Bános

Dobrý deň,

problem s pozemkom

Otázka používateľa: 

muci

Dobrý deň pán advokát !

Máme jeden veľký problém. O to sa jedná, že môj otec si kúpil v roku 1979 pozemok. Máme predajno - kúpnu zmluvu a stavebné povolenie z MNV a faktúry za stavebný materiál. 

Bohužiaľ otec spravil jednu obrovskú chybu, keď poprosil svojho kamaráta aby zaňho všetko vybavil na katastrálnom úrade. Samozrejme ten dotyčný sa na to vykašľal a otec si nedal ani tú námahu, aby si overil či je pozemok prepísaný na nás.

Odpovedá: 

advokát Bános

Dobrý deň,

Podnikateľ kúpil pozemok pod mojou záhradou.

Otázka používateľa: 

Jan

Dobrý deň. Máme záhradu v záhradkovej osade už 20 rokov, ale vôbec nás nenapadlo že pozemok nie je vysporiadaný. Pozemok troch záhradiek kúpil podnikateľ a poslal nám list - do konca roku vypracte pozemok. Máme tam stromy, kríky, porasty aj skleník. Do konca roku ostáva 1,5 mesiaca a to v zimnom období. Kto pôjde v zime presádzať stromky a ešte ani nemáme kúpenú novú záhradu.

Odpovedá: 

advokát Bános
Dobrý deň, 
 
pokiaľ ste si boli vedomí toho, že nie ste vlastníci pozemku (teda vydržanie neprichádza do úvahy), s pôvodným vlastníkom záhradky ste nemali uzatvorenú nájomnú zmluvu a taktiež Vaše užívacie vzťahy k záhradke neboli upravené so Slovenským zväzom záhradkárom  v zmysle zákona č. 64/1997 Z. z. o užívaní pozemkov v zriadených záhradkových osadách a vyporiadaní vlastníctva k nim, Vaša aktuálna situácia je skutočne obtiažna. Záhradku ste tým pádom užívali bez akéhokoľvek právneho titulu.

rodičovská dohoda

Otázka používateľa: 

Čo sa myslí pod pojmom "dôležité veci"?

Dobrý deň, v rodičovskej dohode máme takúto vetu: "Rodičia sa zaväzujú, že sa budú navzájom informovať o všetkých dôležitých veciach týkajúcich sa maloletého". Mohli by ste mi prosím Vás podrobne vysvetliť čo sa tým konkrétne myslí? Ďakujem.

Odpovedá: 

advokát Bános

Dobrý deň,

Zmena priezviska dieťaťa

Otázka používateľa: 

Silvia

Dobrý deň chcela by som sa spýtať ako mam postupovať keď chcem zmeniť môjmu štvor mesačnému chlapcovi priezvisko ktoré ma po svojom otcovi. Chcem ho zmeniť preto lebo z jeho otcom sme tvorili iba pár a keďže sme sa rozišli tak nechcem aby mal jeho priezvisko lebo on ma jeho a ja mam svoje a bojím sa žeby stým boli problemi pri na hlasovaní do škôlky a tak. Síce ma oňho záujem dohodli sme na striedavej starostlivosťi aj bez súdu ale ja sním trávim vyše času a býva somnou tak nevidím dôvod aby nosil jeho priezvisko aj keď je jeho otcom. Je možné to zmeniť len na matrike?

Odpovedá: 

advokát Bános
Dobrý deň,
 
rodičia sú pri výkone rodičovských práv a povinností zásadne rovnoprávni. O bežných veciach dieťaťa môže rozhodovať ktorýkoľvek z rodičov, a to i bez súhlasu druhého rodiča, ale v podstatných veciach súvisiacich s výkonom rodičovských práv a povinností je potrebná dohoda rodičov. Zmena mena alebo priezviska dieťaťa patrí medzi podstatné veci. Ak sa rodičia nedohodnú na zmene priezviska maloletého dieťaťa, môže tento súhlas nahradiť súd.

Zrušenie RP a žiadosť o príspevok "na jasle"

Otázka používateľa: 

Gabriela Pauliková

Dobrý deň, chcela by som sa informovať ako je to s rodičovským príspevkom, ktorý som k 1.10.2018 zrušila z dôvodu, že dcéra mi 3.9.2018 nastúpila do jaslí a podala som si žiadosť o príspevok na jasle. Na úrade práce mi povedali, že ak som len jeden deň bola v danom mesiaci s malou ešte doma, patrí mi rodičovský príspevok aj za mesiac september. V októbri mi však nič nedošlo a po telefonáte s tou istou pracovníčkou ÚP mi bolo povedané, že mi peniaze za mesiac september nepatria, pretože od 3.9.2018 mám schválený príspevok na jasle. Kde je potom pravda?

Odpovedá: 

advokát Bános

Dobrý deň,

Striedava starostlivost a vyzivne

Otázka používateľa: 

Michaela

Dobry den pan Banos,uz som pisala ale viem,ze mate toho vela tak skusam stastie este raz. Som mama 3 deti,prve dve mam z predosleho vztahu 13 a 8,s terajsim priatelom mam 15mesacneho syna. S byvalym fungujeme na ustnej striedavke,tyzden on a naopak,problem je v tom ze ja som na rodicovskom z ktoreho platim najom,elektriku,telefon a cela domacnost je na mojom priatelovi,ked vsetko poplatime nezostane nam toho vela.Byvaly je majitel s.r.o.

Odpovedá: 

advokát Bános
Dobrý deň, 
 
v danom prípade máte nárok žiadať výživné. Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť. Každý rodič je povinný prispievať na svoje dieťa podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Vy, ako matka môžete podať návrh na určenie výživného na príslušný súd. Príslušným súdom v danom prípade bude súd podľa bydliska maloletého dieťaťa.

Vyzivne pri striedavej starostlivosti

Otázka používateľa: 

Michaela

Dobry den,prosim vas viete mi poradit lebo uz naozaj neviem ako dalej. Som mama troch deti,prve dve mam z predosleho vztahu 12 a 8 rokov a teraz mam z terajsim priatelom 15 mesacneho syna,ide o to ze s byvalym mame iba ustnu dohodu a deti si striedame po tyzdni,neprispieva mi nic,ja som momentalne na rodicovskom a on je podnikatel(vlastnik s.r.o.)zijeme v podnajme,ked som spocitala moje aj priatelove peniaze dokopy tak nam zostava cca 250 e na cely mesiac a z toho dva tyzdne sme vlastne piaty,mrzi ma ze ked su u otca chodi s nimi po vyletoch,dovolenkach,kino atd..

Odpovedá: 

advokát Bános
Dobrý deň,
 
v danom prípade máte nárok žiadať výživné. Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť. Každý rodič je povinný prispievať na svoje dieťa podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Vy, ako matka môžete podať návrh na určenie výživného na príslušný súd. Príslušným súdom v danom prípade bude súd podľa bydliska maloletého dieťaťa.
Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.