Právna poradňa - Advokát Bános

Právna poradňa - Advokát Bános

Advokát JUDr. Róbert BÁNOS pôsobí v advokácii od roku 2008. Zaoberá sa najmä rodinným, občianskym a trestným právom. Jeho advokátska kancelária má pobočky v Bratislave, Galante, Žiline, Trenčíne, Dunajskej Strede a vo Vrábľoch. Má veľmi veľmi silný vzťah k rodinnému právu, najmä k problematike žien pred rozvodom ako aj po ňom, resp. k riešeniu pomerov nezaopatrených detí (zverenie dieťaťa do výchovy jednému z rodičov, výživné, vymáhanie výživného, úprava styku rodičov k maloletým deťom), z tohto dôvodu začal v roku 2011 v rámci iniciatívy Advokáti Pro Bono poskytovať bezplatné právne služby občianskemu združeniu Mamám Slovenska. Advokát je autorom publikácie Zákon o rodine - Veľký komentár.

prevod bytu na neplnolete deti

Otázka používateľa: 

Eva

Dobry den. Planujeme sa s manzelom rozviest. Vlastnime byt v BSM zatazeny hypotekou. chcem sa opytat, ci je mozne a akym najvhodnejsim sposobom, takto zatazeny byt  previest na malolete deti. 

Ake riziko hrozi, ak by po rozvode jeden z manzelov neplatil hypoteku Moze na byt detom siahnut exekutor? 

Odpovedá: 

advokát Bános
Dobrý deň,
 
čo sa týka vyporiadania dlhov, ktoré vznikli počas manželstva, musím pripomenúť, že napr. ani dohoda, ani súdne rozhodnutie o vysporiadaní úverunie  záväzné pre banku (veriteľa). Veriteľ s takýmto vysporiadaním úveru nemusí súhlasiť. Na to, aby napr.

Aktívna obrana pri zosplatnení úveru

Otázka používateľa: 

Atka123

Dobrý deň pán doktor,

Odpovedá: 

advokát Bános
Dobrý deň, 
 
v zmysle ustanovenia § 53 ods. 9 Občianskeho zákonníka platí, že : "Ak ide o plnenie zo spotrebiteľskej zmluvy, ktoré sa má vykonať v splátkach, môže dodávateľ uplatniť právo podľa § 565 najskôr po uplynutí troch mesiacov od omeškania so zaplatením splátky a keď súčasne upozornil spotrebiteľa v lehote nie kratšej ako 15 dní na uplatnenie tohto práva." čo je predpokladám ustanovenie, ktoré spomínate.

Zrusenie vyzivneho striedava starostlivost

Otázka používateľa: 

Zuzana11

Dobry den,

manzel sa dohodol s byvalou manzelkou pri rozvode na striedavej starostlivosti a zaviazal sa platit vyzivne 250€.On ma syna v starostlivosti kazdy vikend +2 dni do tyzdna a ona zvysne 3 dni v tyzdni..Jeho ex manzelka pobera aj vsetky socialne davky a ma aj vyssi plat ako manzel.Ja teraz nastupujem na rodicovsku dovolenku a preto sa chcem opytat ako postupovat ak chce toto vyzivne manzel  zrusit.Pre syna kupuje skoro vsetko on .

 

Dakujem.

S pozdravom

Zuzana

Odpovedá: 

advokát Bános
Dobrý deň,
 
vo všeobecnosti platí, že dieťa má právo sa podieľať na životnej úrovni rodičov. Striedavá starostlivosť nevylučuje automaticky povinnosť jedného z rodičov platiť výživné na dieťa. V prípade, ak je výrazný nepomer medzi finančnou situáciou oboch rodičov je možné, aby menej solventný rodič výživné na dieťa žiadal. Podľa Zákona o rodine dohody a súdne rozhodnutia o výživnom možno zmeniť, ak sa zmenia majetkové pomery. Okrem výživného pre maloleté dieťa je zmena alebo zrušenie výživného možné len na návrh.

vypoved a odstupne

Otázka používateľa: 

aky mam narok

Dobrý deň, chcem sa Vás opýtat´na moju terajšiu komplikovanú situaciu v práci, moj zamestnavatel mi dal skratenie pracovneho času z osem hodinoveho na sedem hodinovy.Na papieri  mi napisal ze mam uvazok na 35hod. tyzdenne ale neuviedol mi moju mzdu. Samozrejme ze v tom pripade som to nepodpisala ale uz od 14.02. nam zmenili v dochadzke hodiny, takze uz robim na sedem hodin i ked som s tym nesuhlasila.Chcela by som odist s prace ale neviem ci mam narok aj na odstupne,´.

Odpovedá: 

advokát Bános

Dobrý deň,

dedenie peniazi

Otázka používateľa: 

roxanna

Dobry den vážený  pan advokát,

moja mama a ja sme zdedili po otcovi peniaze ,a moja mama by chcela aby som moju časť jej dala  prepísať  na ňu. Ja s tým súhlasím,chcem aby mala celu sumu po otcovi.

Chcela som vedieť ako sa vola ten právny úkon čo spočíva v tom ze jej tie peniaze nechám ?

 

DAKUJEM PEKNE.

 

Odpovedá: 

advokát Bános

Dobrý deň,

najjednoduchším riešením by bolo uzavretie dedičskej dohody pred notárom, t.j. v rámci dedičského konania. V takom prípade, by nebol potrebný žiadny ďalší právny úkon, peniaze by automaticky zdedila Vaša matka, predpokladom je ale, aby všetci dedičia súhlasili s touto dohodou. Ak už dedičské konanie prebehlo, peniaze možno darovať darovacou zmluvou. 

Zastupovanie na súde

Otázka používateľa: 

Marianna

Dobrý deň, mám stanovené súdne pojednávanie ohľadom rozvodu. Manžel je teraz vo väzbe, fyzicky ma napadol, čím mi spôsobil tržnú ranu na hlave a otras mozgu. Majú ho priviezť na pojednávanie, ja sa s ním však nechcem stretnúť. Môže ma zastupovať na pojednávaní advokátka, alebo musím byť prítomná aj ja? V prípade zastupovania advokátkou nehrozí, žeby sa pojednávanie odročilo? Chcela by som to mať čím skôr za sebou. Za Vašu odpoveď vopred ďakujem.

Odpovedá: 

advokát Bános

Dobrý deň,

Zrušenie BSM počas manželstva

Otázka používateľa: 

Sajmoona

Chcem sa spýtať na zrušenie BSM počas manželstva kvôli manželovmu podnikaniu.ako postupovať keď nám súd zruší BSM,chceme dom prepísať na mňa,spísali by sme dohodu pred notárom,kde by sme dom napísali na mňa,máme však na dom hypotéku,tu by sme naďalej platili spolu,treba to nejak uvádzať do dohody?a treba aj banku oboznámiť??? ďakujem

Odpovedá: 

advokát Bános

Dobrý deň,

Pozemok

Otázka používateľa: 

Ivana

Dobrý deň.

Odpovedá: 

advokát Bános
Dobrý deň,
 
podľa Vami poskytnutých informácií užívali Vaši svokrovci predmetný pozemok neoprávnene, t.j. napriek tomu, že vedeli, že im nepatrí (keby boli oprávnenými držiteľmi, dobromyselní v tom, že im pozemok patrí, šlo by o iný prípad, a po 10 rokoch by bolo možné vydržanie). Uvedená skutočnosť nie je žiaľ v ich prospech, skôr naopak. Vlastník pozemku mal plné právo predať nehnuteľnosť susedovi, nemá totiž žiadne povinnosti vo vzťahu k neoprávneným držiteľom, resp.

B S M

Otázka používateľa: 

Martin

Dobry den.

Manzelka vybrala z banky spolocne peniaze, dalej zobrala uver a kupila 1. izbovy byt zapisany v katastri len na jej meno ako vylucny vlastnik.

Je mozne dosiahnut zmenu v katastri, dopisat ma ako spoluvlastnika a tak byt dat do BSM ?

 

Naopak, 3 izb. byt v ktorom byvame, sme ziskali pred niekolkymi rokmi vymenou za moj byt, ktory som mal kupeny davno pred svadbou. Patri tento byt do BSM /v katastri sme zapisani obaja/ ? 

 

Dakujem  Martin

Odpovedá: 

advokát Bános
Dobrý deň,
 
ak nehnuteľnosť (jednoizbový byt) bola nadobudnutá čo i len z časti Vašich spoločných finančných prostriedkov, tak je predmetom Vášho bezpodielového spoluvlastníctva, aj keď na  liste vlastníctva v katastri nehnuteľností figuruje ako vlastník výlučne Vaša manželka. V praxi sa bežne stáva, že aj v takých prípadoh, keď sa nehnuteľnosť kupuje počas manželstva, na liste vlastníctva v katastri nehnuteľnotí je ako vlastník uvedený len jeden z manželov, kataster totiž pri prevode nehnuteľností neskúma rodinný st
Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.