Právna poradňa - Ficek & Ficeková

Právna poradňa - Ficek & Ficeková

Advokátska kancelária JUDr. Ficek & Ficeková pôsobí niekoľko rokov v Bratislave a zameriava sa najmä na problematiku rodinného a občianskeho práva (vrátane práva nehnuteľností a vymáhania pohľadávok). Odborníci z kancelárie špecializujúci sa priamo na rodinné právo radia v otázkach rozvodu, určovania výživného (ako aj zvyšovania, znižovania a zrušenia výživného), styku s deťmi a striedavej starostlivosti. Kancelária sa špecializuje aj na komplexnú problematiku vysporiadania majetku. Advokáti publikujú pravidelne svoje právne názory v tlači.

Daň z predaja nehnuteľnosti získanej dedením

Otázka používateľa: 

Judita Gavlíková

Vážená pani doktorka. 

Obraciam sa na Vás s prosbou o radu. Zdedila som po mamičke byt, ktorého vlastníčkou bola ona 15 rokov.  Zomrela 28.mája 2016. Otázka je, či sa na mňa vzťahuje oslobodenie od platenia  dane z predaja bytu, ktorý som zdedila v priamom rade.   

Za odpoveď veľmi pekne ďakujem.      S pozdravom  Judita G.  

Odpovedá: 

JUDr. Barbora Ficeková, advokát

Dobrý deň, ano, vzťahuje sa na Vás oslobodenie, splnili ste zákonné podmienky na to, aby ste boli oslobodená od povinnosti platiť daň.

 

JUDr. Barbora Ficeková, advokát Bratislava 

http://ficek.sk

 

investicie do domu po rozchode

Otázka používateľa: 

beta

Dobrý deň,

ostala som sama s dvoma maloletými deťmi. Bývame v dome, ktorý darovacou zmluvou patrí mne avšak bývalý partner (neboli sme zosobášení ) si nárokuje na väčšiu čiastku, ktorú investoval aj on do rekonštrukcie domu. V dome mal zadarmo aj svoju kanceláriu  a sklad. Partner je cudzinec žijúci na území Sk, má trvalý pobyt stále na našej adrese. Akým spôsobom zákon určuje výšku sumy, ktorú by mohol žiadať, veď po celé roky dom užíval aj on?

 

 

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, 

ak investoval do rekonštrukcie domu, má na to právo. Avšak musí preukázať, že peniaze investoval a zároveň ak ste nemali osobitnú dohodu s ním, potom mu od každej jednej investície plynula 2 ročná premlčacia lehota. 

Jeho nárok teda môže byť už premlčaný. Za užívanie domu môžete od neho požadovať bezdôvodné obohatenie vo výške bežného nájomného v danej lokalite.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava

http://ficek.sk

Chcem podat navrh o predbezne opatrenie

Otázka používateľa: 

Zadost o predbezne opatrenie dietata

Syn je po operaci slepeho creva, byva v romskej osade , ako sa tam zije zrejme nemusim rozpisovat.

 Podala dom zadost na sud v Kosiciach na sud o zverenie do mojej starostlivosti, no to potrva,  pokad sud urci termin pojednavania. Chlapec, nema podmienky na to aby bol v cistom prostredi a , po operacii potrebuje specialnu stravu,  a ine potrebne vecy.   To mu jeho opatrovnik nezabespeci.  A denodene si piseme volame,  chce cim skvor odyst chlapec  byvat ku mne  ako ku mame.   

Odpovedá: 

JUDr. Barbora Ficeková, advokátka

Dobrý deň, toto by bol dôvod na nariadenie neodkladného opatrenia, musíte ale preukázať svoje tvrdenia. Môže dôjsť aj k ohrozeniu zdravia a života dieťaťa. V takýchto prípadoch by mal súd urgentne konať. Podajte návrh a trvajte na tom, aby súd rozhodol bezodkladne.

Odporúčala by som Vám využiť služby odborníka - advokáta alebo centra právnej pomoci.

JUDr. Barbora Ficekova, advokátka

Výživné na maloleté deti počas trvania manželstva.

Otázka používateľa: 

Lujza

Dobrý deň. Chcem sa spýtať, akým spôsobom môžem od manžela požadovať príspevok alebo výživné na 2 maloleté deti. Rozvedení nie sme, ale manžel sa odsťahoval a na deti odmieta prispievať, že nemusí, pokiaľ nie sme rozvedení. Ako mám postupovať? Ďakujem.

Odpovedá: 

JUDr. Barbora Ficeková, advokátka

Dobrý deň, aj počas manželstva môžete žiadať výživné na deti. Obráťte sa na súd a žiadajte určiť výživné na deti. Súd rozhodne o manželovej povinnosti prispievať na deti.

JUDr. Barbora Ficeková, advokátka

http://ficek.sk

Kupa auta ked nie sme manzelia

Otázka používateľa: 

Michala

Dobry den, chcela by som sa opytat, ako postupovat pri kupe noveho auta, ked ho chceme s partnerom kupovat na polovicu a nie sme manzelia. Ako majitel auta na technickom preukaze moze byt len jeden a drzitel zas nema ziadne vlastnicke prava k vozidlu. Staci, ak na kupnej zmluve budeme figurovat obaja? Alebo ako sa zabezpecit, aby neskor v pripade nejakych nezhod nepredal auto bez mojho vedomia, aby som neprisla o svoju polovicu? Dakujem velmi pekne za radu.

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, áno, na technickom preukaze môže byť uvedený iba jeden. Ak máte obavy, že by priateľ odpredal auto, žiadajte ho napísať na Vaše meno. 

Druhá možnosť je spísať dohodu s priateľom o tom, že vozidlo bude napísané na dopravnom inšpektoráte na priateľa ale spoluvlastníkmi ste obaja. Tiež sa v zmluve dohodnete, že priateľ nemôže auto predávať bez Vášho súhlasu a ak to urobí, zaplatí Vám napríklad zmluvnú pokutu vo výške 20 % kúpnej ceny vozidla.

Tretia možnosť je spísať s ním zmluvu o pôžičke, že peniaze mu požičiavate na kúpu a vráti Vám ich v určitom termíne. Na zmluvu o pôžičke môžete použiť formulár zo stránky http://zmluvaopozicke.sk.

JUDr. Milan Ficek, advokát

http://ficek.sk

Ako platiť výživné pred rozvodom

Otázka používateľa: 

Ako platit na deti pred rozvodom

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, sestra s manželom nežije v spoločnej domácnosti už 3 mesiace , predtým viac ako pol roka spolu nespali. Sestra chce podať žiadosť o rozvod. Švagor je riadne zamestnaný, ale svoje popoludnia trávi v miestnej krčme. Ako to je s prispievaním na deti, keďže švagor žije v spoločnom byte, celú výplatu si necháva a deťom nič nedáva. Sestra je na všetko sama, pomáhaju jej rodičia a ja. Ďakujem

Odpovedá: 

JUDr. Barbora Ficeková, advokátka

Dobrý deň, aj počas manželstva môže žiadať sestra o výživné na súde. Nerieši sa to ale v konaní o rozvod. Musí podať osobitný návrh na súd.

 

JUDr. Barbora Ficeková, advokátka

http://ficek.sk

Dedičtvo - vzdanie sa dedičstva

Otázka používateľa: 

Lucia

Dobrý deň ja by som sa chcela opytať, Ak som dedila pred 8 rokmi ako neplnoleta osoba a dedila som aj dlhy ako sa toho môžem vzdat aj celeho dedictva dá sa to ešte vôbec či je to už neskoro. Totiž vtedy som sa toho nemohla vzdať kedže som bola neplnoletá osoba ani som sa pojednavania nezučasnila lebo štat mi pridelil poručnika. A kedže ja ako dieťa som sa vtom vôbec nevyznala a nevedela očo sa jedna chcela by som poradiť čo stym kam sa obraťiť alebo je už neskoro. Či sa neda obnoviť dedicke konanie ked som plnoleta mam 23 a vzdať sa dedictva. Vopred dakujem za odpoveď  

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, ak máte už 23 rokov a dedičské konanie prebehlo pred 8 rokmi, tak nie je možné to vrátiť späť a vzdať sa dedičstva. Dedičstvo ale môžete na niekoho previesť aj s dlhmi. Ak s tým bude súhlasiť. Dajte si pozor, aby ste si ošetrili aj to, že veriteľ bude súhlasiť s tým, že namiesto Vás nastúpi iný dlžník.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát 

http://ficek.sk

rovnosť zbraní v trestnom konaní

Otázka používateľa: 

condrej

Je to v súlade so zákonom?

Je voči mojej osobe vedené trestné konanie. Bola mi vyšetrovateľom uložená povinnosť vyšetrením psychiatrom a psychológom.Toto som absolvoval.

Osoba, ktorá na moju osobu podala Tr.oznámenie, bola tým istým vyšetrovateľom vyzvaná, aby sa podrobila vyšetreniu psychologom. Dotyčná JUDr.však podala voči tomuto vyšetreniu odvolanie.

Prokurátorka Kr.prokuratúry JUDr... toto odvolanie odobrila a to s tohto dôvodu:

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, nie je mi zrejmé, z akého dôvodu bolo oznamovateľke nariadené, aby sa podrobila psychologickému vyšetreniu. Ak o tom rozhodol policajt a o sťažnosti rozhodol prokurátor, nejde o porušenie zákona. To, či sa v skutočnosti mala alebo nemala oznamovateľka podrobiť vyšetreniu nedokážem objektívne posúdiť. Môžete na tom ale trvať v ďalšom konaní a poukazovať na to aj v prípade, ak  pôjde vec na súd. Ak to už raz urobil policajt a nariadil vyšetrenie, asi sú tam nejaké pochybnosti, že je to potrebné.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát

http://ficek.sk 

Odstupenie od zmluvy, vratenie preddavku

Otázka používateľa: 

Je možné získať preddavok spať.

Dobrý deň,

chcela by som sa opytať, rodičia uzatvorili Zmluvu o dielo s firmou, ktorá im mala zhotoviť plastové okná a dvere. Plastové okná mali byť zhotovené do konca septembra, ale boli zhodovené až začiatkom oktobra. S prácou neboli spokojní, no firma ich aj napriek tomu nutila podpisať Montážny list, že je všetko v poriadku s odvovodnením, že im nebude platiť reklamácia. Po tejto skusenosti sa rozhodli odstupiť od zmluvy, podľa ktorej ešte mali byť zhotovené plastové dvere a to v máji 2017 na ktoré dali preddavok 500Eur.

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, pokial majú podpísaný dokument, ako ste napísali, potom je málo pravdepodobné, že pôjde zrušiť zmluvu bez ich súhlasu. Vidím však možnosť uplatnia si vád dodaného diela. Vadu je potrebné si uplatnit včas. Tiež je dôležité ktorým zákonníkom (občianskym alebo obchodným) sa spravuje ich zmluvný vzťah. Tiež ma však napadá ešte jedna možnosť, ak by boli spotrebitelia a chýbali by zákonné poučenia spotrebiteľa, mohlo by sa s tým dať niečo robiť. To však odporúčame navštíviť advokáta vo svojom okolí, ktorý sa pozrie na zmluvu. JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava www.ficek.sk

byvalý zamestnávateľ mi vyhodil moje osobné veci

Otázka používateľa: 

camer

Dobrý deň prajem.

potrebovala by som poradiť ohľadne toho či má zamestnávateľ právo počas mojej PN mi otvoriť skrinku na pracovisku a aj v šatni a vyhodiť moje osobné veci...???

V tejto firme som pracovala takmer rok no dňa 31.5.2016 som dala výpoveď zo zdravotných dôvodov lebo zamestnávateľ mi vedome a úmyselne zhoršoval pracovné podmienky a aj preradil na nižšiu pozíciu a neakceptoval ani lekárske správy či lekársky posudok.

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, zamestnávateľ si nemôže dovoliť zničiť Vaše osobné veci. Napíšte zamestnávateľovi list, aby Vám tie veci poslal alebo že si po nehode prídete. Nemyslím si, že tie veci zničil. Ak by to urobil, tak pri škode 266 eur a viac by sa dopustil trestného činu. JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava www.ficek.sk

Kúpna zmluva

Otázka používateľa: 

Milan

Dobrý deň, nachádzame sa v situácii keď neviem či bude lepšie nadobudnúť dom darovacou zmluvou alebo kúpnou zmluvou. Starý otec mi chce darovať dom, ale je tu možnosť že niekto z rodiny sa to pokúsi napadnúť. Práve preto by sme to chceli spraviť formou kúpnej zmluvy. Dočítal som sa že v prípade kúpnej zmluvy za symbolickú cenu je zmluva napadnutelna, tak by ma zaujímalo čo sa nepovažuje za ,,symbolickú sumu,, v prípade ak ide o nehnuteľnosť aj s pozemkom v celkovej hodnote cca 35 000 - 40 000€. Považuje sa 1000€ alebo 2000€ pri takej nehnuteľnosti stále za symbolickú cenu?

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, ak nedôjde k reálnemu odovzdaniu peňazí a pôjde len o fiktívnu kúpnu zmluvu, tak môže nastať problém s tým, že to dedičia alebo samotný darca v budúcnosti napadne. Preto ak to chcete získať darovaním, potom nerobte inú zmluvu, ako je darovacia. Neexistuje v zákone ziadne percentuálne určenie, kedy je kúpna cena ešte primeraná. JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava www.ficek.sk

Zamestnanie a výplata mzdy v neziskovej organizácii

Otázka používateľa: 

Katarína Šušlová

Dobrý deň,
zamestnala som sa v spoločnosti XY na pracovnú zmluvu, kde som aj
poberala mzdu. Mojou náplňou práce bolo pracovať pre túto spoločnosť XY,
ale zároveň spravovať aj neziskovú organizáciu, ktorá pomáha chorým
deťom a rodinám.
K 31.12.2016 však spoločnosť XY zaniká a tak mi nadriadený povedal, že

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, ak by ste boli štatutárom neziskovky, mohli by ste v mene neziskovky uzatvoriť sama so sebou pracovnú zmluvu. Ak neziskovka nemá príjem a nemáte sa z čoho vyplácať je na Vás, či budete v tejto práci fungovať na plný úväzok. Nie pre každého je to trvalo udržateľné. JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava www.ficek.sk


Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.