Právna poradňa - Ficek & Ficeková

Právna poradňa - Ficek & Ficeková

Advokátska kancelária JUDr. Ficek & Ficeková pôsobí niekoľko rokov v Bratislave a zameriava sa najmä na problematiku rodinného a občianskeho práva (vrátane práva nehnuteľností a vymáhania pohľadávok). Odborníci z kancelárie špecializujúci sa priamo na rodinné právo radia v otázkach rozvodu, určovania výživného (ako aj zvyšovania, znižovania a zrušenia výživného), styku s deťmi a striedavej starostlivosti. Kancelária sa špecializuje aj na komplexnú problematiku vysporiadania majetku. Advokáti publikujú pravidelne svoje právne názory v tlači.

Daň z predaja nehnuteľnosti získanej dedením

Otázka používateľa: 

Judita Gavlíková

Vážená pani doktorka. 

Obraciam sa na Vás s prosbou o radu. Zdedila som po mamičke byt, ktorého vlastníčkou bola ona 15 rokov.  Zomrela 28.mája 2016. Otázka je, či sa na mňa vzťahuje oslobodenie od platenia  dane z predaja bytu, ktorý som zdedila v priamom rade.   

Za odpoveď veľmi pekne ďakujem.      S pozdravom  Judita G.  

Odpovedá: 

JUDr. Barbora Ficeková, advokát

Dobrý deň, ano, vzťahuje sa na Vás oslobodenie, splnili ste zákonné podmienky na to, aby ste boli oslobodená od povinnosti platiť daň.

 

JUDr. Barbora Ficeková, advokát Bratislava 

http://ficek.sk

 

investicie do domu po rozchode

Otázka používateľa: 

beta

Dobrý deň,

ostala som sama s dvoma maloletými deťmi. Bývame v dome, ktorý darovacou zmluvou patrí mne avšak bývalý partner (neboli sme zosobášení ) si nárokuje na väčšiu čiastku, ktorú investoval aj on do rekonštrukcie domu. V dome mal zadarmo aj svoju kanceláriu  a sklad. Partner je cudzinec žijúci na území Sk, má trvalý pobyt stále na našej adrese. Akým spôsobom zákon určuje výšku sumy, ktorú by mohol žiadať, veď po celé roky dom užíval aj on?

 

 

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, 

ak investoval do rekonštrukcie domu, má na to právo. Avšak musí preukázať, že peniaze investoval a zároveň ak ste nemali osobitnú dohodu s ním, potom mu od každej jednej investície plynula 2 ročná premlčacia lehota. 

Jeho nárok teda môže byť už premlčaný. Za užívanie domu môžete od neho požadovať bezdôvodné obohatenie vo výške bežného nájomného v danej lokalite.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava

http://ficek.sk

Darovacia zmluva

Otázka používateľa: 

Martin

Dobry den.

Na kataster bola podana darovacia zmluva bez podpisov zucastnenych stran a bez peciatky notarky - v rozpore s §47 Notárskeho poriadku. Rovnake zmluvy maju aj zucastnene strany. Notarka tvrdi, ze je to v poriadku - ona vraj za to ruci. Ma pravdu, alebo mozeme takuto zmluvu napadnut na sude ako neplatnu ? Moze kataster prijat takuto zmluvu a urobit zmenu vlastnika domu ?

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát s.r.o.

Dobrý deň, ak bol prevod vykonaný na základe notárskej zápisnice, potom táto notárska zápisnica musí obsahovať všetky náležitosti podľa notárskeho poriadku. Ak ich neobsahuje, nemôže mať účinky notárskej zápisnice

Podľa notárskeho poriadku notárska zápisnica musí obsahovať

a) miesto, deň, mesiac a rok podpísania notárskej zápisnice,

b) meno, priezvisko a sídlo notára,

Vyzivne?

Otázka používateľa: 

Pozastavenie alebo zníženie výživného .

Dobrý deň chcem.sa Vás opýtať ako je to s výživným na maloleté dieťa keď nastala situácia že rodič ostal na dlhodobej pn kvôli operácii chrbtice .Dá sa dočastne požiadať o zníženie a ak áno ako ?Rodič je živnostník s hypotekou a 200 eurovým výživným.na krku čo sa momentálne nedá nijak zvládať platiť.Ďakujem.

Odpovedá: 

JUDr. Barbora Ficeková, advokátka

Dobrý deň, áno, dá sa požiadať o zníženie výživného. Je potrebné podať návrh na súd a uviesť tam všetky okolnosti, pre ktoré ziadate zníženie výživného.

Toto môže byť dôvod na zníženie výživného.

 

JUDr. Barbora Ficeková, advokát

http://ficek.sk

Návrat do práce po RD

Otázka používateľa: 

Mirka

Dobrý deň,

21. 8. 2018 mi končí rodičovská dovolenka a po uplynutí troch rokov sa chcem vrátiť do zamestnania, na pôvodnú pracovnú pozíciu.

1. júla 2009 som uzavrela pracovnú zmluvu na dobu neurčitú na pracovnú pozíciu asistentky.

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, zamestnávateľ môže urobiť také rozhodnutie aj keď pozícia nezanikla. Ak nezoberiete nové miesto, tak Vám takmer s určitosťou dá výpoveď pre nadbytočnosť. 

JUDr. Milan Ficek, advokát 

http://ficek.sk

ubliženie na zdraví

Otázka používateľa: 

na čo mám nárok?

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť /pre brata/, ktorý bude mať súd kvôli  úmyselnému ublíženiu na zdraví/bolo súdom  uznané/. Brata ešte v mesiaci február 2017 bodol 17 cm nožom do dutiny brušnej/bývalý kamarát, počas hádky a bez pomoci ušiel/na ktorého brat ešte v nemocnici podal trestné oznámenie.

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, Váš brat má od odsúdeného nárok na náhradu za bolesť, náhradu za sťaženie spoločenského uplatnenia (to sa určuje  podľa počtu bodov, ktoré mu určí traumatológ). Ak mu to spôsobilo aj stratu na zárobku, ak aj na to má nárok. 

Všetko to čo píšete o obmedzení v práci, voľnom čase, to sa zohľadňuje vyššie uvedenými nárokmi. 

Pozor na premlčanie, nárok na náhradu škody sa premlčuje v lehote 2 rokov. Plynutie premlčacej lehoty sa prerušuje podaním žaloby na súd.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dom, darovaný podzemok

Otázka používateľa: 

Dom,pozemok

Dobrý deň, už ste mi raz poradili, ďakujem za odpoveď. Ešte by ma zaujímalo, ako sa bude počítať hodnota domu-nadobudnuteho počas manželstva, ale stojí na pozemku ktorý manžel dostal darom. Bude sa z určenej ceny domu odpočítavať zastavaná cena pozemku, alebo celý ? Ďakujem

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, 

bude sa počítať iba hodnota domu (bez pozemku, vrátane zastavenej časti - presne tak ako je to na LV). Tá sa určí znaleckým posudkom.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát

http://ficek.sk 

Ako sa da osetrit zmluvne provizia okrem sprostredkovatelskej zmluvy

Otázka používateľa: 

ako zmluvne upravit proviziu

Dobry den,

Chcela by som sa spytat ako sa da riesit situacia ked spravca bytoveho domu zazmluvni firmu ktora bude robit poziarnu ochranu (zabezpecovat vymenu hydrantov a pod.) pre bytove domy a chcel by zato proviziu z kazdej objednavky. aby mu tato firma povedzme uhradila 5% z kazdej objednavky na bytovy dom.

Ako by sa to dalo zmluvne riesit kedze tu nejde o sprostredkovanie pre tretiu osobu?

Dakujem

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát
Dobrý deň, dá sa to riešiť zľavou z ceny diela, keď to je medzi tými istými účastníkmi zmluvy. Pretože platiť to bude odberateľ dodávateľovi. JUDr. Milan Ficek, advokát

Napadnutie darovacej zmluvy

Otázka používateľa: 

Martin

Dobry den.

Prosim vas, je mozne napadnut darovaciu zmluvu alebo aby darca ziadal o vratenie daru ? Brat "presvedcil" 91 rocnu mamu aby mu darovala svoj vlastnicky podiel na rodinom dome - 1/2.

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, 

ak matku napríklad donútil k podpisu zmluvy, matka môže takúto zmluvu  napadnúť. Ak však nešlo o donútenie a ani ju neuviedol do omylu, pričom ona vedela, čo robí, tak potom to bude veľmi obtiažne sa niečoho domôcť. 

Druhá možnosť je, žiadať vrátenie daru, to je ale možné iba ak sa on k nej alebo k jej blízkym osobám (napríklad aj k Vám) správa v hrubom rozpore s dobrými mravmi (nadávky, osočovania, prípadne hrozby násilia a iné). Na súde by sa preukazovalo, či to robí alebo nie. 

 

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.