Právna poradňa - Ficek & Ficeková

Právna poradňa - Ficek & Ficeková

Advokátska kancelária JUDr. Ficek & Ficeková pôsobí niekoľko rokov v Bratislave a zameriava sa najmä na problematiku rodinného a občianskeho práva (vrátane práva nehnuteľností a vymáhania pohľadávok). Odborníci z kancelárie špecializujúci sa priamo na rodinné právo radia v otázkach rozvodu, určovania výživného (ako aj zvyšovania, znižovania a zrušenia výživného), styku s deťmi a striedavej starostlivosti. Kancelária sa špecializuje aj na komplexnú problematiku vysporiadania majetku. Advokáti publikujú pravidelne svoje právne názory v tlači.

Daň z predaja nehnuteľnosti získanej dedením

Otázka používateľa: 

Judita Gavlíková

Vážená pani doktorka. 

Obraciam sa na Vás s prosbou o radu. Zdedila som po mamičke byt, ktorého vlastníčkou bola ona 15 rokov.  Zomrela 28.mája 2016. Otázka je, či sa na mňa vzťahuje oslobodenie od platenia  dane z predaja bytu, ktorý som zdedila v priamom rade.   

Za odpoveď veľmi pekne ďakujem.      S pozdravom  Judita G.  

Odpovedá: 

JUDr. Barbora Ficeková, advokát

Dobrý deň, ano, vzťahuje sa na Vás oslobodenie, splnili ste zákonné podmienky na to, aby ste boli oslobodená od povinnosti platiť daň.

 

JUDr. Barbora Ficeková, advokát Bratislava 

http://ficek.sk

 

investicie do domu po rozchode

Otázka používateľa: 

beta

Dobrý deň,

ostala som sama s dvoma maloletými deťmi. Bývame v dome, ktorý darovacou zmluvou patrí mne avšak bývalý partner (neboli sme zosobášení ) si nárokuje na väčšiu čiastku, ktorú investoval aj on do rekonštrukcie domu. V dome mal zadarmo aj svoju kanceláriu  a sklad. Partner je cudzinec žijúci na území Sk, má trvalý pobyt stále na našej adrese. Akým spôsobom zákon určuje výšku sumy, ktorú by mohol žiadať, veď po celé roky dom užíval aj on?

 

 

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, 

ak investoval do rekonštrukcie domu, má na to právo. Avšak musí preukázať, že peniaze investoval a zároveň ak ste nemali osobitnú dohodu s ním, potom mu od každej jednej investície plynula 2 ročná premlčacia lehota. 

Jeho nárok teda môže byť už premlčaný. Za užívanie domu môžete od neho požadovať bezdôvodné obohatenie vo výške bežného nájomného v danej lokalite.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava

http://ficek.sk

telefonáty

Otázka používateľa: 

Som povinná trpieť telefonáty svojho ex so synom?

Som vyše roka rozvedená. S bývalým manželom máme sedemročného syna.  Syn je s otcom v pravidelnom osobnom styku v zmysle rozhodnutia súdu (každý párny týždeň od štvrtka do nedele). Bývalý manžel synovi kúpil mobilný telefón, aby s ním mohol byť aj v telefonickom kontakte. Nakoľko mu do telefónu stiahol veľké množstvo počítačových hier, uložila som telefón mimo synov dosah, pretože sa s telefónom nepretržito hral. Exmanžel synovi denne často aj 2x telefonuje, naťahuje telefonáty aj napriek tomu, že je zrejmé, že syn už chce skončiť hovor.

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, otec má právo na kontakt so synom, ale to neznamená, že každý deň. Ak by ste synovi nedovolili telefonovať so synom, otec môže podať návrh na súd, aby Vás súd zaviazal umožnit mu telefonovať so synom. Súd mu určite nestanovi, že to má byť denne. Viem si predstaviť max. 1-2x do týždňa. Vy mate dieťa zverené, preto v čase keď ste s ním Vy, Vy rozhodujete, čo budete robiť a kde budete. Naopak keď ma otec dieťa, on rozhoduje kde bude a čo bude robiť. JUDr. Milan Ficek, advokát www.ficek.sk

Výpoveď

Otázka používateľa: 

TIBOR
Dobrý deň chcem sa opýtať mam zmluvu o dielo ktorá je platná do konca nasledujúceho roka. Podal som dohodu o skončení Zmluvy o dielo. Pretože mi to tak kázal výrobný riaditeľ že to mám poslať na firmu že on stým nemá nič spoločné. Odpísali mi ze moja žiadosť nemá opodstatnenie a že ju považujú za bezpredmetnú. Preto som volal konateľovi firmy a ten mi povedal že to mám riešiť s riaditeľom výroby a dohodnúť sa sním tak som šiel za ním sa dohodnúť. Bavil sa somnou ako so psom a povedal že 30 dňová výpovedná a odišiel nedal mi to ani na papier nikam.

Odpovedá: 

J

Výpoveď

Otázka používateľa: 

TIBOR
Dobrý deň chcem sa opýtať som SZČO ale pracujem pod firmou kde mam podpísanú zmluvu o dielo ktorá trvá do do konca nasledujúceho roka. Podal som písomnú výpoveď v zmluve mám napísané podmienky výpovede : * Dohodou * Ak dávam výpoveď ja tak s 90 dňovou splatnosťou alebo okamžitou výpoveďou zaplatením 2000 eur. * okamžitou v prípade vážneho porušenia zmluvy o dielo

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát
Dobrý deň, táto otázka je skôr na právnu analýzu. Podľa toho by sme vedeli určiť, čo máte robiť a ako to obísť. Určite by sme museli vidieť zmluvu. Niektoré ustanovenia v zmluve môžu byť neplatné. Napíšte mi mail na advokat@ficek.sk. JUDr. Milan Ficek, advokát www.ficek.sk

Otcovstvo

Otázka používateľa: 

Zuzana

Dobrý deň. Prosím Vás ako postupovat pri zapise otca do RL dietata, ak je otec cudzinec neovladajuci slovencinu, a nie sme manzelia? Na matrike v našom meste povedali ze potrebujeme tlmocnika. Ale ten je až v Bratislave a my sme z Čadce. Ú nás na matrike nás posielaju tam nedá sa to nejako inak vyriešiť? Tlmočníci nie sú ochotný prísť ku nám je to ďaleko. Ďakujem.

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň,

podľa zákona platí, že pri ústnom oznámení narodenia je oznamovateľ povinný preukázať svoju totožnosť. Ak sa ak urobí oznámenie v jazyku, ktorý matrikár neovláda, je potrebná prítomnosť tlmočníka; ak nejde o úradne ustanoveného tlmočníka, musí tlmočník zložiť do rúk matrikára, pred ktorým vykonáva tlmočnícku funkciu, sľub predpísaný osobitným predpisom. Údaje o tlmočení a tlmočníkovi sa vyznačia v knihe narodení.

Sociálne siete

Otázka používateľa: 

Lujzalujzicka

Dobrý deň. Potrebovala by som sa spýtať, ako mám postupovať a na koho sa obrátiť, keď som zistila, že mój manžel komunikuje na sociálnych sieťach pod mojim nickom, píše hanlivé správy. Tieto správy ukazuje ďaľším osobám s tým, že som to písala ja. Je možne nejakým spôsobom dokázať, že správy neodchádzali z mojho telefónu ale z jeho ?

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, v tomto prípade podajte na neho oznámenie na polícii. Jeho konanie môže byť minimálne priestupkom. Popíšte situáciu, urobte kópie správ. Policajt si ho zavolá a toto ho môže zastaviť.

Ak by to bolo skutočne vážne, tak môže ísť dokonca o trestný čin.

Ak by to nepomohlo, potom je možné podať ešte žalobu na súd.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát

http://ficek.sk

Zmena

Otázka používateľa: 

Lujzalujzicka
Ďakujem za odpoveď. Zaujíma ma hlavne, či môže požadovť zmenu úpravy styku, keď teraz styk nemáme určený. Príde v podstate kedy chce.

Odpovedá: 

JUDr. Barbora Ficeková, advokát
Dobrý deň, áno, môže požadovať ju upraviť. Keď nemá upravený styk, tak vy rozhodnete kedy má prísť, pretože dieťa bolo zverené Vám (nie jemu). Vy ste za dieťa zodpovedná. Preto ak sa rozhodnete mu dieťa nedať, keď ho bude chcieť, potom s tým on nič neurobí. Nezostáva mu potom nič iné len podať návrh na súd na určenie styku. JUDr. Barbora Ficeková, advokátka www.ficek.sk

Žaloba na ochranu osobnosti

Otázka používateľa: 

Bibiana

Dobrý deň. Pred rokom som podala žalobu na ochranu osobnosti. Dostala som zo súdu vyjadrenie, že mám:

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, 

konanie len tak samé neskončí. Ak nechcete pokračovať v konaní, tak máte možnosť zobrať žalobu späť, vtedy budete musieť ale uhradiť trovy zástupcu protistrany.

Neplatili by ste ich iba vtedy, ak by ste súdne konanie vyhrali alebo protistrana by uviedla, že si ich neuplatňuje.

JUDr. Milan Ficek, advokát

 

http://ficek.sk

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.