Archív právnej poradne - Ficek & Ficeková

Právna poradňa - Ficek & Ficeková

Advokátska kancelária JUDr. Ficek & Ficeková pôsobí niekoľko rokov v Bratislave a zameriava sa najmä na problematiku rodinného a občianskeho práva (vrátane práva nehnuteľností a vymáhania pohľadávok). Odborníci z kancelárie špecializujúci sa priamo na rodinné právo radia v otázkach rozvodu, určovania výživného (ako aj zvyšovania, znižovania a zrušenia výživného), styku s deťmi a striedavej starostlivosti. Kancelária sa špecializuje aj na komplexnú problematiku vysporiadania majetku. Advokáti publikujú pravidelne svoje právne názory v tlači.

ROZVOD-sociálna kuratela

Otázka používateľa: 

Silvia

Potrebujem poradiť.Podala som žiadosť o rozvod a prišlo mi predvolanie na odd.sociálnej kurately,vo veci riešenia úradnej veci rozvodu manželstva a úpravy výkonu rodičovských práv a povinností k mal.dieťaťu.

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, 

účelom tohto pohovoru je vyriešiť celú záležitosť zmierlivo. Nemusíte si nosiť nič, okrem toho, čo Vám napísali v predvolaní.

Ak ste schopná sa o dieťa postarať a máte vytvorené podmienky k striedavej starostlivosti, tak by dieťa malo byť prednostne zverené do striedavej starostlivosti. 

Nemal by byť dôvod na to, aby dieťa bolo zverené otcovi. 

Krátkodobý nájom bytu

Otázka používateľa: 

Janka

Dobrý deň, s nájomcom som mala uzatvorenú nájomnú zmluvu podľa Zákona č. 98/2014 Z.z. o krátkodobom nájme bytu.  Zmluva o krátkodobom nájme bytu bola už dvakrát predlžená spolu na šest rokov. S nájomníkom som spokojná a rada by som mu byt prenajímala aj naďalej. Je možne uzatvoriť novú zmluvu s tým istým nájomníkom podľa horeuvedeného zákona? S tým že podmienky zmluvy zostanú nezmenené (výška nájmu, výška kaucie) ?

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobry den, 

podla tohto zákona je možné uzatvoriť zmluvu najdlhšie na dva roky. Krátkodobý nájom bytu možno na základe dohody zmluvných strán za rovnakých podmienok predĺžiť najviac na ďalšie dva roky, a to dvakrát. 

Takže uz to nie je možné. Zmluva sa tým pádom bude spravovať občianskym zákonníkom - teda štandardný nájom bytu.

Tu nájdete tiež informácie Predlženie zmluvy o krátkodobom nájme bytu

 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Ako sa rozviesť?

Otázka používateľa: 

Ako sa rozviesť?

Dobrý den, chcem sa opýtať, ako sa môžem rýchlo rozviesť?

S manželom nežijeme spolu už 6 mesiacov, odsťahovala som sa späť k rodičom. Nemáme spolu deti. Chcela by som sa čo najskôr rozviesť.

Manžel s rozvodom súhlasí ale neviem, či sa dohodneme na rozdelení majetku. Rozvodové papiere mi pripraví právnik?

Chcem sa hlavne rýchlo rozviesť, prosím o ako mám postupovať a ako sa rozviesť čo najskôr.

Čítala som, že keď nemáme dieťa, že rozvod nemusí trvať dlho. 

Rada by som vyhla dlhému rozvodu a dohodla sa s manželom. Ďakujem za všetky rady.

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, 

postup, ako sa rýchlo rozviesť nájdete v tomto článku Ako sa rozviesť.

Pokiaľ nemáte žiadne deti, tak rozvod môže prebehnúť rýchlo. 

Čo k tomu potrebujete?

K rozvodu manželstva potrebujete návrh na rozvod manželstva - tento si môžete vypracovať sama alebo Vám ho môže vypracovať ktorýkoľvek advokát. 

Svedok v prie

Otázka používateľa: 

Mentula

Mam predvolanie na OU ako obvinena z priestupku, ktory na Policii podal sused. Sused bude predvolany nie ako navrhovatel / navrhovatel je Policia / ale ako svedok. Ma tento svedok okrem svedeckej vypovede pravo klast otazky, zasahovat do vysetrovania a byt pritomny na celom pojednavani ?

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, 

pokiaľ by to bolo riešené formou konfrontácie, tak si môžete navzájom klásť otázky. Ak by to však bol len výsluch svedka, tak klásť otázky bude ten kto bude viesť výsluch. 

Následne sa rozhodne o priestupku (či bol spáchaný a aká sankcia bude uložená).

 

JUDr. Milan Ficek, advokát

advokát Bratislava

Koronavírus

Otázka používateľa: 

Dobrý deň, musím odovzdať syna otcovi?

Dobrý deň, chcem sa opýtať, či musím odovzdať syna otcovi. S 8-ročným synom žijeme na Spiši. Syn je zverený do mojej starostlivosti, každý druhý víkend má súdnou dohodou upravený styk s otcom, ktorý žije v BA. S chlapcom býva ubytovaný v neďalekom meste v penzióne. Niekedy ho berie i do BA. Mám momentálne v tomto karanténnom období veľké obavy pustiť chlapca s otcom, aby sa nenakazil koronavírusom. Je nejaká možnosť ako sa dá styku syna s otcom zabrániť? Podotýkam, že s exmanželom nie je rozumná reč a teda i dohoda. Ďakujem za odpoveď. 

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, 

verím, že sa obávate. Napriek tomu, že je výnimočná situácia, tak samotný fakt, že je v danom meste koronavirus, a že by dieťa mohlo byť infikované vírusom ešte nemusí znamenať, že mu dieťa nemusíte odovzdať. Podozrenie bez aspoň nejakých dôkazov nestačí.  

Na to, aby ste mu dieťa nemuseli dať, by ste museli mať potvrdenie od lekára, že dieťa nemôže cestovať.

Ak by aj dieťa bolo choré na chorobu, ktorá nebráni cestovaniu, tak vtedy rodič musí odovzdať dieťa druhému rodičovi, ak podľa rozhodnutia je na to povinný. 

peniaze z bytu nadobudnuteho pred BSM

Otázka používateľa: 

Juraj

Dobrý deň,

prosím o informáciu ci peniaze z predaja bytu (ktory som predal pocas manzelstva), avsak kupil som ho pred manzelstvom patria do BSM?

A teda ci vsetky prijmy pocas manzelstva patria do BSM, alebo sa prihliada na to ci ide o prijmy z investicii pred uzatvorenim manzelstva?

dakujem

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, tieto peniaze z predaja bytu, ktorý bol nadobudnutý pred manželstvom nepatria do BSM.

Peniaze získane počas manželstva (inak ako darom alebo dedičsvom, prípadne reštitúciou) patria do BSM. Teda napríklad aj úroky z penazí, ktoré máte v banke a ktoré nepatria do BSM, to isté sa týka investícii, ak ste z nich niečo zarobili počas manželstva, tak patria do BSM. Alebo napríklad prenájom nehnuteľnosti, ktorá je vo výlučnom vlastníctve ale prenajíma sa počas manželstva, tak ten príjem z prenájmu patrí do BSM.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát

financie

Otázka používateľa: 

fufi

Dobry den, chcela by som sa opytat, ci aj financie zo sudneho sporu (nevyplatene odmeny od zamestnavatela, ktore sa roky urocili a nasledne mi ich vyplatili) spadaju do BSM a budem sa musiet pri rozvode s manzelom delit na polovicu, ak som financie obdrzala este pocas manzelstva.

Dakujem velmi pekne.

 

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, ak boli peniaze vyplatené počas manželstva, tak spadajú do BSM. Dôležité ale je, či existovali ku dňu zániku BSM (rozvod). Ak nie, tak potom sa nebudete o ne deliť.

JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa

https://ficek.sk

BSM vysporiadanie majetku pri rozvode

Otázka používateľa: 

Peter

Dobrý deň,

chcel by som sa opýtať, akým spôsobom funguje vysporiadanie bytu, ktorý bol nadobudnutý počas manželstva, ale ešte nie je splatená hypotéka? a z akej ceny  bude vypočítaná suma na vyplatenie manželky?

Rád by som sa ešte opýtal, ako sa rieši situácia v prípade, že vlastníme v rámci BSM nehnuteľnosť (garáž) a nastala by situácia, že ani jeden z vlastníkov by sa jej nechcel vzdať - teda obaja by si ju chceli nárokovať (s tým, že by vyplatili toho druhého)?  

Ďakujem pekne za odpoveď. 

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, 

ak by ste sa nedohodli a riešilo by sa to súdom, súd musí najskôr ustáliť hodnotu bytu a výšku zostatku hypotéky, tieto dve sumy odpočíta a rozdiel vydelí dvomi. Ak si necháte byt a hypotéku manželku vyplatíte polovicou rozdielu medzi bytom a hypotékou. 

Ohľadom garáže - súd by posúdil komu ju prisúdi a kto bude vyplácať. Prihliadne pritom na dôvody rozvratu manželstva, ale aj účelné využitie garáže.

JUDr. Milan Ficek, advokát

http://ficek.sk (online právna poradňa)

 

Výživné počas poberania materskeho

Otázka používateľa: 

Ellene

Dobrý deň

Manžel, ktorý má z predošlého vzťahu syna (10r) nastúpil s naším druhým dieťaťom na rodičovskú dovolenku a začal poberať materské. Ja budem doma s naším prvým dieťaťom od novembra už na neplatenej rodičovskej dovolenke, pretože syna nevzali do škôlky.

Chcem sa vás preto opýtať, je povinný manžel platiť na prvé dieťa výživné aj keď sa stará o dieťa a teda nemá príjem? Iba materské, neskôr rodičovský príspevok?

Dá sa s tým niečo robiť? Hoci nepracuje, ako SZČO živnosť nemá pozastavenú, nebol na to dôvod.

Môže podať nejaký podnet na súd?

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, Výživné musí platiť aj keď je na materskej dovolenke. Pretože podľa zákona o rodine je povinnosť platiť výživné aj keď nemá žiadny príjem. Môže však žiadať prípadne zníženie výživného. To v prípade, ak v predchádzajúcom súdnom konaní súd vychádzal z vyššieho príjmu Vášho manzela. Súd bude skúmať koľko má manžel teraz príjem. Narodenie nového dieťaťa je podstatná zmena pomerov, ktorá už sama o sebe môže odôvodnovať zníženie výživného. JUDr.Milan Ficek, advokát www.ficek.sk Online právna poradňa Ficek.sk

Sezónne recepty

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok