Právna poradňa - Ficek & Ficeková

Právna poradňa - Ficek & Ficeková

Advokátska kancelária JUDr. Ficek & Ficeková pôsobí niekoľko rokov v Bratislave a zameriava sa najmä na problematiku rodinného a občianskeho práva (vrátane práva nehnuteľností a vymáhania pohľadávok). Odborníci z kancelárie špecializujúci sa priamo na rodinné právo radia v otázkach rozvodu, určovania výživného (ako aj zvyšovania, znižovania a zrušenia výživného), styku s deťmi a striedavej starostlivosti. Kancelária sa špecializuje aj na komplexnú problematiku vysporiadania majetku. Advokáti publikujú pravidelne svoje právne názory v tlači.

investicie do domu po rozchode

Otázka používateľa: 

beta

Dobrý deň,

ostala som sama s dvoma maloletými deťmi. Bývame v dome, ktorý darovacou zmluvou patrí mne avšak bývalý partner (neboli sme zosobášení ) si nárokuje na väčšiu čiastku, ktorú investoval aj on do rekonštrukcie domu. V dome mal zadarmo aj svoju kanceláriu  a sklad. Partner je cudzinec žijúci na území Sk, má trvalý pobyt stále na našej adrese. Akým spôsobom zákon určuje výšku sumy, ktorú by mohol žiadať, veď po celé roky dom užíval aj on?

 

 

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, 

ak investoval do rekonštrukcie domu, má na to právo. Avšak musí preukázať, že peniaze investoval a zároveň ak ste nemali osobitnú dohodu s ním, potom mu od každej jednej investície plynula 2 ročná premlčacia lehota. 

Jeho nárok teda môže byť už premlčaný. Za užívanie domu môžete od neho požadovať bezdôvodné obohatenie vo výške bežného nájomného v danej lokalite.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava

http://ficek.sk

Koronavírus

Otázka používateľa: 

Dobrý deň, musím odovzdať syna otcovi?

Dobrý deň, chcem sa opýtať, či musím odovzdať syna otcovi. S 8-ročným synom žijeme na Spiši. Syn je zverený do mojej starostlivosti, každý druhý víkend má súdnou dohodou upravený styk s otcom, ktorý žije v BA. S chlapcom býva ubytovaný v neďalekom meste v penzióne. Niekedy ho berie i do BA. Mám momentálne v tomto karanténnom období veľké obavy pustiť chlapca s otcom, aby sa nenakazil koronavírusom. Je nejaká možnosť ako sa dá styku syna s otcom zabrániť? Podotýkam, že s exmanželom nie je rozumná reč a teda i dohoda. Ďakujem za odpoveď. 

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, 

verím, že sa obávate. Napriek tomu, že je výnimočná situácia, tak samotný fakt, že je v danom meste koronavirus, a že by dieťa mohlo byť infikované vírusom ešte nemusí znamenať, že mu dieťa nemusíte odovzdať. Podozrenie bez aspoň nejakých dôkazov nestačí.  

Na to, aby ste mu dieťa nemuseli dať, by ste museli mať potvrdenie od lekára, že dieťa nemôže cestovať.

Ak by aj dieťa bolo choré na chorobu, ktorá nebráni cestovaniu, tak vtedy rodič musí odovzdať dieťa druhému rodičovi, ak podľa rozhodnutia je na to povinný. 

peniaze z bytu nadobudnuteho pred BSM

Otázka používateľa: 

Juraj

Dobrý deň,

prosím o informáciu ci peniaze z predaja bytu (ktory som predal pocas manzelstva), avsak kupil som ho pred manzelstvom patria do BSM?

A teda ci vsetky prijmy pocas manzelstva patria do BSM, alebo sa prihliada na to ci ide o prijmy z investicii pred uzatvorenim manzelstva?

dakujem

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, tieto peniaze z predaja bytu, ktorý bol nadobudnutý pred manželstvom nepatria do BSM.

Peniaze získane počas manželstva (inak ako darom alebo dedičsvom, prípadne reštitúciou) patria do BSM. Teda napríklad aj úroky z penazí, ktoré máte v banke a ktoré nepatria do BSM, to isté sa týka investícii, ak ste z nich niečo zarobili počas manželstva, tak patria do BSM. Alebo napríklad prenájom nehnuteľnosti, ktorá je vo výlučnom vlastníctve ale prenajíma sa počas manželstva, tak ten príjem z prenájmu patrí do BSM.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát

financie

Otázka používateľa: 

fufi

Dobry den, chcela by som sa opytat, ci aj financie zo sudneho sporu (nevyplatene odmeny od zamestnavatela, ktore sa roky urocili a nasledne mi ich vyplatili) spadaju do BSM a budem sa musiet pri rozvode s manzelom delit na polovicu, ak som financie obdrzala este pocas manzelstva.

Dakujem velmi pekne.

 

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, ak boli peniaze vyplatené počas manželstva, tak spadajú do BSM. Dôležité ale je, či existovali ku dňu zániku BSM (rozvod). Ak nie, tak potom sa nebudete o ne deliť.

JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa

https://ficek.sk

BSM vysporiadanie majetku pri rozvode

Otázka používateľa: 

Peter

Dobrý deň,

chcel by som sa opýtať, akým spôsobom funguje vysporiadanie bytu, ktorý bol nadobudnutý počas manželstva, ale ešte nie je splatená hypotéka? a z akej ceny  bude vypočítaná suma na vyplatenie manželky?

Rád by som sa ešte opýtal, ako sa rieši situácia v prípade, že vlastníme v rámci BSM nehnuteľnosť (garáž) a nastala by situácia, že ani jeden z vlastníkov by sa jej nechcel vzdať - teda obaja by si ju chceli nárokovať (s tým, že by vyplatili toho druhého)?  

Ďakujem pekne za odpoveď. 

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, 

ak by ste sa nedohodli a riešilo by sa to súdom, súd musí najskôr ustáliť hodnotu bytu a výšku zostatku hypotéky, tieto dve sumy odpočíta a rozdiel vydelí dvomi. Ak si necháte byt a hypotéku manželku vyplatíte polovicou rozdielu medzi bytom a hypotékou. 

Ohľadom garáže - súd by posúdil komu ju prisúdi a kto bude vyplácať. Prihliadne pritom na dôvody rozvratu manželstva, ale aj účelné využitie garáže.

JUDr. Milan Ficek, advokát

http://ficek.sk (online právna poradňa)

 

Výživné počas poberania materskeho

Otázka používateľa: 

Ellene

Dobrý deň

Manžel, ktorý má z predošlého vzťahu syna (10r) nastúpil s naším druhým dieťaťom na rodičovskú dovolenku a začal poberať materské. Ja budem doma s naším prvým dieťaťom od novembra už na neplatenej rodičovskej dovolenke, pretože syna nevzali do škôlky.

Chcem sa vás preto opýtať, je povinný manžel platiť na prvé dieťa výživné aj keď sa stará o dieťa a teda nemá príjem? Iba materské, neskôr rodičovský príspevok?

Dá sa s tým niečo robiť? Hoci nepracuje, ako SZČO živnosť nemá pozastavenú, nebol na to dôvod.

Môže podať nejaký podnet na súd?

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, Výživné musí platiť aj keď je na materskej dovolenke. Pretože podľa zákona o rodine je povinnosť platiť výživné aj keď nemá žiadny príjem. Môže však žiadať prípadne zníženie výživného. To v prípade, ak v predchádzajúcom súdnom konaní súd vychádzal z vyššieho príjmu Vášho manzela. Súd bude skúmať koľko má manžel teraz príjem. Narodenie nového dieťaťa je podstatná zmena pomerov, ktorá už sama o sebe môže odôvodnovať zníženie výživného. JUDr.Milan Ficek, advokát www.ficek.sk Online právna poradňa Ficek.sk

rozdelenie BSM z dôvodu podnikania

Otázka používateľa: 

Adela

Dobrý deň,

s manželom sme pred pár dňami požiadali o rozdelenie BSM z dôvodu podnikania manžela a súd nás pred pár dňami predvolal na pojednávanie. Termín pojednávania je však veľmi nevhodný a ja ako pracujúca matka nedostanem v práci voľno. Takisto aj manžel je v rovnakom termíne odcestovaný a nebude môcť prísť na pojednávanie. Chcela by som sa opýtať, či existuje nejaká možnosť ako požiadať súd aby rozhodol aj bez pojednávania ak obaja s návrhom žaloby súhlasíme? 

ďakujem

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, môžete požiadať, aby súd rozhodol bez vašej účasti (hoci aj na pojednávaní). Obaja sa ospravedlnite, pošlite to súdu doporučene a požiadajte o konanie bez Vašej účasti. JUDr. Milan Ficek, advokát www.ficek.sk

Dedičstvo

Otázka používateľa: 

Ruslana

Dobrý deň, prosím, o radu. Umrela nám mama, ktorá vlastnila polovicu RD a pozemkov druhú má jej sestra, nadobudli ich zdedením po ich otcovi ešte ako deti. Priamy dediči po mame, ako jej deti sme štyria, chcem sa opýtať má nárok na dedičstvo aj Otec, ktorý s nami nežil v spoločnej domácnosti viac ako 10 rokov no neboli rozvedený? Neinvestoval do domu ani pozemkov žiadne spoločné peniaze. Ďakujem Vám. 

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát
Dobrý deň, áno, ak neboli rozvedení, tak bude dediť aj otec. JUDr. Milan Ficek, advokát www.ficek.sk

BSM

Otázka používateľa: 

Dohoda o vyporiadaní BSM

Dobrý deň,

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, odpoveď na Vašu otázku je obšírnejšia, preto ma kontaktujte mailom na moju mailovú adresu advokat@ficek.sk, poradím Vám presne ako sa to ráta a čo sa zohľadňuje. Poradím Vám aj ako ušetriť niekoľko tisíc eur, pretože z Vašej otázky je zrejme, že sa na to vysporiadanie nepozeráte úplne správne. 

Špecializujeme sa na majetkové vysporiadania. 

JUDr. Milan Ficek, advokát

http://ficek.sk

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok