Právna poradňa - Ficek & Ficeková

Právna poradňa - Ficek & Ficeková

Advokátska kancelária JUDr. Ficek & Ficeková pôsobí niekoľko rokov v Bratislave a zameriava sa najmä na problematiku rodinného a občianskeho práva (vrátane práva nehnuteľností a vymáhania pohľadávok). Odborníci z kancelárie špecializujúci sa priamo na rodinné právo radia v otázkach rozvodu, určovania výživného (ako aj zvyšovania, znižovania a zrušenia výživného), styku s deťmi a striedavej starostlivosti. Kancelária sa špecializuje aj na komplexnú problematiku vysporiadania majetku. Advokáti publikujú pravidelne svoje právne názory v tlači.

Daň z predaja nehnuteľnosti získanej dedením

Otázka používateľa: 

Judita Gavlíková

Vážená pani doktorka. 

Obraciam sa na Vás s prosbou o radu. Zdedila som po mamičke byt, ktorého vlastníčkou bola ona 15 rokov.  Zomrela 28.mája 2016. Otázka je, či sa na mňa vzťahuje oslobodenie od platenia  dane z predaja bytu, ktorý som zdedila v priamom rade.   

Za odpoveď veľmi pekne ďakujem.      S pozdravom  Judita G.  

Odpovedá: 

JUDr. Barbora Ficeková, advokát

Dobrý deň, ano, vzťahuje sa na Vás oslobodenie, splnili ste zákonné podmienky na to, aby ste boli oslobodená od povinnosti platiť daň.

 

JUDr. Barbora Ficeková, advokát Bratislava 

http://ficek.sk

 

investicie do domu po rozchode

Otázka používateľa: 

beta

Dobrý deň,

ostala som sama s dvoma maloletými deťmi. Bývame v dome, ktorý darovacou zmluvou patrí mne avšak bývalý partner (neboli sme zosobášení ) si nárokuje na väčšiu čiastku, ktorú investoval aj on do rekonštrukcie domu. V dome mal zadarmo aj svoju kanceláriu  a sklad. Partner je cudzinec žijúci na území Sk, má trvalý pobyt stále na našej adrese. Akým spôsobom zákon určuje výšku sumy, ktorú by mohol žiadať, veď po celé roky dom užíval aj on?

 

 

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, 

ak investoval do rekonštrukcie domu, má na to právo. Avšak musí preukázať, že peniaze investoval a zároveň ak ste nemali osobitnú dohodu s ním, potom mu od každej jednej investície plynula 2 ročná premlčacia lehota. 

Jeho nárok teda môže byť už premlčaný. Za užívanie domu môžete od neho požadovať bezdôvodné obohatenie vo výške bežného nájomného v danej lokalite.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava

http://ficek.sk

pozemok za 1 euro a rozvod

Otázka používateľa: 

simona

Dobrý deň,

chcela by som sa informovať, či mám povinnosť pri rozvode vyplatiť manžela z pozemku, ktorý sme kúpili od mojej mamy počas manželstva za sumu 1 euro a z akej hodnoty pozemku, z trhovej?  Ďakujem.

Dobrý deň, 

kúpa pozemku za 1 euro je považovaná za darovanie. Existujú názory, že pri nehnuteľnostiach môže ísť až o neplatnosť celej zmluvy, pretože darovacia zmluva nie je písomná (pretože písomná je len kúpna zmluva). 

Ak by sme však vychádzali striktne zo zákona, ide o vec nadobudnutú kúpou počas manželstva, preto patrí do BSM, v tom prípade by ste ho mali vyplatiť z trhovej ceny. Ak ste ešte zosobášení, tak sa to bude dať ľahšie vyriešiť. Ak ste už rozvedení, tak Vám odporúčam sa nechať zastúpiť advokátom.

protest prokuratora

Otázka používateľa: 

Dovod na protest prokuratora

Dobry den, je mozne podat navrh na protest prokuratora v pripade, ak mame podozrenie, ze pravplatnost kolaudacneho rozhodnutia na istu stavbu bola vyznacena napriek tomu, ze nebolo rozhodnutie dorucene vsetkym ucastnikom konania? Ucastnikov bolo 30 a jednej ucastnicke nebolo kolaudacne rozhodnutie dorucene z dovodu, ze bola neznama adresa, co je uvedene na navratke. Mam za to, ze urad mal podla spravneho poriadku dorucit pisomnost verejnou vyhlaskou. Neurobil to vsak a vyznacil pravoplatnost. Je to cca 5 rokov.

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, môžete to urobiť aj tak, že sa tá účastníčka objedná do spisu, nahliadne tam, urobí si kopiu rozhodnutia a potom podá odvolanie v lehote od kedy sa dozvedela o rozhodnutí. Bude namietať, že jej to nedoručovali správne. Pravdepodobne jej to zamietnu, potom dá preskúmať rozhodnutie v súdnom konaní, kde bude poukazovať na chybu v doručovaní a tiež na chyby v konaní. 

Tiež je možnosť podať návrh na súd pre nečinnosť orgánu - teda že jej to nedoručili, podľa civilného správneho poriadku. Toto by chcelo ale poriadne sa pozrieť na Váš prípad.

Rada

Otázka používateľa: 

Dia
Dobry den, s byvalym priatelom sme zili v spolocnej domacnosti u jeho rodicov aj s nasou 2,5rocnou dcerkou. Ja som sa s nim rozisla, a chcela som zobrat so sebou aj dcerku, nakolko mi ju nechcel dat. Jeho otec sa mi vyhrazal, napadol ma nozom. Bola som donutena tam dcerku nechat a odist k mame. Nakolko je to od seba vyse 200km neviem s nou byt ako doteraz. Trvale bydlisko mam ja aj dcerka u byvaleho rodicov. Podala som aj trestne oznamenoe na byvaleho svokra. Tam som podala aj ziadost na sud o zverenenie dcerky do mojej starostlivosti a takisto aj navrh na neodkladne opatrenie.

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát
Dobrý deň, súd bude pri rozhodovaní o tom komu má zveriť dieťa, pozerať na najlepší záujem dieťaťa. Ak vám násilím odobral dieťa a odmieta vám ho dať, potom je možné, aby vám súd dieťa zveril do vašej starostlivosti. Súd by mal taktiež rozhodnúť o podanom neodkladnom opatrení. Určite by bolo lepšie, ak by ste bývali v jednom meste. JUDr. Milan Ficek, advokát. www.ficek.sk

obťažujúce telefonáty

Otázka používateľa: 

?

Dobrý deň pán doktor, som rozvedená, s bývalým manželom máme 8-ročného syna zvereného do mojej starostlivosti. Styk a telefonický kontakt otca so synom je upravený rodič. dohodou schválenou rozsudkom okresného súdu. Podľa dohody som povinná 1x za dva týždne umožniť otcovi telefonický (resp.cez sociál. siete) kontakt so synom. Otec si však vynucuje každodenný telef. kontakt so synom. Napriek tomu, že som bývalému manželovi písomne oznámila, že tel.

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, v tomto prípade Vám odporúčam podať na neho trestné oznámenie. Jeho konanie môže byť považované za trestný čin, ak je to skutočne v takej intenzite ako píšete. Polícia si ho predvolá a to ho môže zastaviť. JUDr.Milan Ficek, advokát

Vlastny/nevlastny surodenec

Otázka používateľa: 

Martin

Dobry den, mam otazku ohladom pojmov vlastny/nevlastny surodenec.
Je niekde definovane kedy ide o vlastneho a kedy o nevlastneho surodenca?
1) Ak su spolocni obaja biologicki rodicia - jedna sa vlastnych surodencov.
2) Ak je spolocny len jeden biologicky rodic - jedna sa o vlastnych alebo nevlastnych surodencov? Rozlisuje sa ci je spolocny rodic otec alebo matka?
3) Ak nie je spolocny ziaden biologicky rodic, cize napriklad je to dieta noveho partnera/manzela/manzelku jedneho z rodicov z byvaleho vztahu - tu sa jedna zrejme o nevlastneho surodenca?

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, nevlastný súrodenec je vtedy l, ak nemá oboch rodičov spoločných, bez ohľadu na to, či je to matka alebo otec, len jeden rodič je spoločný. Ak nie je spoločný žiaden rodič, nejde o súrodencov. JUDr. Milan Ficek, advokát www.ficek.sk

Dom

Otázka používateľa: 

Lujzalujzička

Dobrý deň. Sestra je v rozvodovom konaní. Z domu, ktorý vlastnili ako manželia spolu, musela odísť spolu s deťmi pre fyzické týranie zo strany manžela. Bol aj vo väzbe. Býva u svojej matky v rodičovskom dome aj s deťmi. Po smrti otca zdedila z tohto domu jedu štvrtinu. Teraz zomrel aj otec jej ešte stále manžela, ale on sa vzdal pri dedičskom konaní svojho podielu na dedičstve( časť domu) v prospech svojej matky. Chcem sa spýtať, či pri BSM sa bude nejako prihliadať na to , že sestra má časť domu a on vlastne nič.

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, nie, nebude sa na to prihliadat. Súd prihliada v týchto prípadoch na to, čo je uvedené v rozsudku o rozvode (t.j. kto zapríčinil rozvod, tiež komu boli zverejnené deti) a na správanie sa manželov. JUDr. Milan Ficek, advokát www.ficek.sk

Výživné

Otázka používateľa: 

Lujzalujzička

Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať, aký je správny výklad rozsudku o výživnom. Otec detí má platiť súdom stanovenú sumu vždy do 15-teho dňa príslušného mesiaca vopred. Čo znamená vopred ? Mesiac vopred? Čize za január zaplatí v decembri? Ďakujem za odpoveď.

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, vopred znamená, že za január 2019 je splatné výživné do 15.12.2018.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát

http://ficek.sk

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.