Právna poradňa - Ficek & Ficeková

Právna poradňa - Ficek & Ficeková

Advokátska kancelária JUDr. Ficek & Ficeková pôsobí niekoľko rokov v Bratislave a zameriava sa najmä na problematiku rodinného a občianskeho práva (vrátane práva nehnuteľností a vymáhania pohľadávok). Odborníci z kancelárie špecializujúci sa priamo na rodinné právo radia v otázkach rozvodu, určovania výživného (ako aj zvyšovania, znižovania a zrušenia výživného), styku s deťmi a striedavej starostlivosti. Kancelária sa špecializuje aj na komplexnú problematiku vysporiadania majetku. Advokáti publikujú pravidelne svoje právne názory v tlači.

Daň z predaja nehnuteľnosti získanej dedením

Otázka používateľa: 

Judita Gavlíková

Vážená pani doktorka. 

Obraciam sa na Vás s prosbou o radu. Zdedila som po mamičke byt, ktorého vlastníčkou bola ona 15 rokov.  Zomrela 28.mája 2016. Otázka je, či sa na mňa vzťahuje oslobodenie od platenia  dane z predaja bytu, ktorý som zdedila v priamom rade.   

Za odpoveď veľmi pekne ďakujem.      S pozdravom  Judita G.  

Odpovedá: 

JUDr. Barbora Ficeková, advokát

Dobrý deň, ano, vzťahuje sa na Vás oslobodenie, splnili ste zákonné podmienky na to, aby ste boli oslobodená od povinnosti platiť daň.

 

JUDr. Barbora Ficeková, advokát Bratislava 

http://ficek.sk

 

investicie do domu po rozchode

Otázka používateľa: 

beta

Dobrý deň,

ostala som sama s dvoma maloletými deťmi. Bývame v dome, ktorý darovacou zmluvou patrí mne avšak bývalý partner (neboli sme zosobášení ) si nárokuje na väčšiu čiastku, ktorú investoval aj on do rekonštrukcie domu. V dome mal zadarmo aj svoju kanceláriu  a sklad. Partner je cudzinec žijúci na území Sk, má trvalý pobyt stále na našej adrese. Akým spôsobom zákon určuje výšku sumy, ktorú by mohol žiadať, veď po celé roky dom užíval aj on?

 

 

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, 

ak investoval do rekonštrukcie domu, má na to právo. Avšak musí preukázať, že peniaze investoval a zároveň ak ste nemali osobitnú dohodu s ním, potom mu od každej jednej investície plynula 2 ročná premlčacia lehota. 

Jeho nárok teda môže byť už premlčaný. Za užívanie domu môžete od neho požadovať bezdôvodné obohatenie vo výške bežného nájomného v danej lokalite.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava

http://ficek.sk

Výživné

Otázka používateľa: 

Rada

Dobrý deň.

Mám otázku. Manžel má s prvého manželstva plnoletého syna.Syn bol po rozvode zverený matke.Teraz keď dovršil plnoletosť presťahoval sa k nám,teda k otcovi. Otec platil matke výživne do novembra 2017. Chcem sa spýtať ako je to s výživným teraz keď býva u nás?Poradíte nám ?

Musí otec požiadať o zrušenie vyživovacej povinnosti?

Ďakujeme za cenne rady.

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, pokiaľ sa syn presťahoval k otcovi a stále nie je schopný sa sám živiť, má nárok na výživné od matky. Otec plní svoju vyživovaciu povinnosť v osobnom starostlivosťou (naturálne). Nakoľko má však otec súdne rozhodnutie, podľa ktorého má platiť výživné, bolo by vhodné, aby sa so synom dohodli a podal otec návrh na súd na zrušenie vyživovacej povinnosti. Ak má však so synom dobrý vzťah a syn na neho v budúcnosti nepodá návrh na exekúciu (nakoľko otec nebudem mať doklad o tom že si nový posielal peniaze), potom nemusí podávať návrh na súd na zrušenie vyživovacej povinnosti.

Kupna zmluva na predaj bytu

Otázka používateľa: 

Martin

Dobry den.

Potrebujeme surne predat byt a kupit novy v inom meste. Byt je v LV napisany na mna a manzelku. Musim v kupnej zmluve ako predavajucu uvadzat aj manzelku ?  Je mozne pouzit splnomocnenie manzelky na predaj a ako to uviest do zmluvy ?

Dakujem

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, predávajúca musí byť v zmluve uvedená aj manželka. Môžete ale na základe plnej moci manželku zastupovať pri podpise zmluvy. Podpis na splnomocnení musí byť úradne overený. JUDr. Milan Ficek, advokát www.ficek.sk

rodicovsky prispevok

Otázka používateľa: 

rodicovsky prispevok

Dobry vecer, chcela by som sa informovat ohladom rodicovskeho prispevku. Ide o to ze dna 14.3.2017 som ukoncila dohodu  ( v Kosiciach ) v praci ale aj pocas dohody som bola v evidencii na UPSVaR.Tak som otehotnela ( zistila som to 3.4.2017 ked som uz nepracovala na dohodu  )a moja povinnost bola odniest na socialnu poistovnu potvrdenie od gynekologa termin nastupu na matersku. ( Termin porodu mam 2-7.12.

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát
Dobrý deň, právom sociálneho zabezpečenia sa nezaoberáme. Kontaktujte priamo úrad práce sociálnych vecí a rodiny. O priznaní príspevku Vám príde rozhodnutie.

Kúpa stavby

Otázka používateľa: 

Ako postupovať?

Dobrý deň,prosím vás chceme kúpiť s manželom rozostavaný dom teda hrubú stavbu,predávajúci je len jeden a   má naň úver,my budeme platiť v hotovosti,aký je  postup v súlade so zákonom?na čo si dať pozor?ďakujem pekne za odpoveď.

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, určite si dajte pozor na to, aby ste nekúpili dom v takom právnom stave, že Vám vznikne škoda. V prvom rade si zistite, či je dom zapísaný na liste vlastníctva a ci je n rozostavanej stavbe ťarcha. Tiež si vyžiadajte od predávajúceho možnosť nahliadnuť do spisu na stavebnom úrade. Tam zistíte, či je stavba stavaná v súlade so stavebným povolením. Tiež by som odporúčal zavolať si odborníka, ktorý sa pozrie na to, či to bolo postavené v súlade so stavebným povolením. Tiež pozrie vady stavby. Z právnej stránky by s Vám odporúčal nájsť si advokáta, ktorý Vám pozrie zmluvu.

predčasné zverenie do starostlivosti matky

Otázka používateľa: 

Szarková

Dobrý deň, chcem sa spýtať. Mám dve deti s bývalým priateľom, ktorý sa mi momentálne vyhráža že mi zoberie deti. Keďže ešte neprebehol súd, chcem sa spýtať ako postupovať. Viem že musím podať návrh na súd. Len ako sa to volá? Ide o to, že ja osobne mám z neho strach. Keď som bola tehotná veľa krát na mňa zdvihol ruku, oplieskal ma o auto, pár dní po pôrode ma oplieskal o stenu a o postel. A teraz ešte tie vyhrážky. Nemá problém na mňa hučať a nadávať mi pred deťmi.

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, podajte návrh na súd na úpravu práv a povinností k maloletému dieťaťu. 

Ak na Vás zdvihol ruku počas tehotenstva, určite to tam uveďte. Tie všetky vyhrážky môžete tiež spomenúť v návrhu. 

Dieťa Vám určite nezoberie, ak je maličké. 

Ak chcete informácie o tom ako postupovať na stránke http://ficek.sk  je pravo vyhľadávacie pole, tam zadajte "návrh na úpravu práv a povinností k dieťaťu". Nájdete veľmi veľa informácii.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát

BSM

Otázka používateľa: 

Lujza

Dobrý deň. Chcem sa spýtať, či po rozvode následne musíme riešiť BSM ak nemáme s manželom žiadny spoločný majetok ? Ďakujem.

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, ak nemáte žiadny majetok, ktorý by patril do BSM, potom BSM nemusíte riešiť.

s úctou.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát 

http://ficek.sk

Pomoooc s exekuciou

Otázka používateľa: 

megy

Dobrý deň ,

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát
Dobrý deň, ak ste si brali úver ako živnostník, potom sa na Vás nevzťahuje ochrana spotrebiteľa. Neznamená to ale, že nemôžete podať návrh na súd na zastavenie exekúcie. Či sú ale splnené dôvody nedokážeme takto posúdiť. Obráťte sa na advokáta vo svojom okolí. O súdnom konaní ste mali byť informovaná. JUDr. Milan Ficek, advokát
Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.