Právna poradňa - Ficek & Ficeková

Právna poradňa - Ficek & Ficeková

Advokátska kancelária JUDr. Ficek & Ficeková pôsobí niekoľko rokov v Bratislave a zameriava sa najmä na problematiku rodinného a občianskeho práva (vrátane práva nehnuteľností a vymáhania pohľadávok). Odborníci z kancelárie špecializujúci sa priamo na rodinné právo radia v otázkach rozvodu, určovania výživného (ako aj zvyšovania, znižovania a zrušenia výživného), styku s deťmi a striedavej starostlivosti. Kancelária sa špecializuje aj na komplexnú problematiku vysporiadania majetku. Advokáti publikujú pravidelne svoje právne názory v tlači.

Daň z predaja nehnuteľnosti získanej dedením

Otázka používateľa: 

Judita Gavlíková

Vážená pani doktorka. 

Obraciam sa na Vás s prosbou o radu. Zdedila som po mamičke byt, ktorého vlastníčkou bola ona 15 rokov.  Zomrela 28.mája 2016. Otázka je, či sa na mňa vzťahuje oslobodenie od platenia  dane z predaja bytu, ktorý som zdedila v priamom rade.   

Za odpoveď veľmi pekne ďakujem.      S pozdravom  Judita G.  

Odpovedá: 

JUDr. Barbora Ficeková, advokát

Dobrý deň, ano, vzťahuje sa na Vás oslobodenie, splnili ste zákonné podmienky na to, aby ste boli oslobodená od povinnosti platiť daň.

 

JUDr. Barbora Ficeková, advokát Bratislava 

http://ficek.sk

 

investicie do domu po rozchode

Otázka používateľa: 

beta

Dobrý deň,

ostala som sama s dvoma maloletými deťmi. Bývame v dome, ktorý darovacou zmluvou patrí mne avšak bývalý partner (neboli sme zosobášení ) si nárokuje na väčšiu čiastku, ktorú investoval aj on do rekonštrukcie domu. V dome mal zadarmo aj svoju kanceláriu  a sklad. Partner je cudzinec žijúci na území Sk, má trvalý pobyt stále na našej adrese. Akým spôsobom zákon určuje výšku sumy, ktorú by mohol žiadať, veď po celé roky dom užíval aj on?

 

 

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, 

ak investoval do rekonštrukcie domu, má na to právo. Avšak musí preukázať, že peniaze investoval a zároveň ak ste nemali osobitnú dohodu s ním, potom mu od každej jednej investície plynula 2 ročná premlčacia lehota. 

Jeho nárok teda môže byť už premlčaný. Za užívanie domu môžete od neho požadovať bezdôvodné obohatenie vo výške bežného nájomného v danej lokalite.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava

http://ficek.sk

Navrh na vydanie neodkladneho opatrenia

Otázka používateľa: 

ako opravit podanie

Dobry den,

Mam jednu asi hlupu otazku. Podala som navrh na vydanie neodkladneho opatrenia v jednej veci, no sud ma vyzval aby som konretnejsie urcila petit, coho sa dozadujem, lebo je neurcity a aby som doplnila IČO firmy a presne adresu z listu vlastnictva jedneho bytoveho domu, o ktorom v navrhu hovorim.

Chcem sa prosim spytat ci musim urobit nove podanie, navrh na zmenu petitu alebo staci ked vsetky tieto informacie doplnim v jednom liste? Musim tam opat uvadzat vsetky nalezitosti - zalobca, zalovany a tak dalej? a treba opat zaplatit poplatok?

Dakujem za rady

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, opravíte to tak, že to napíšete na jednom liste (nemusíte robiť nové podanie), dajte si pozor, aby ste opravili uplne všetko, čo Vám súd vytýkal. 

Uvedte tam spisovú značku, ku ktorej bude toto podanie patriť. 

Súdny poplatok neplatíte znova.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát 

http://ficek.sk

Neopravnene zabratie spolocnych priestorov

Otázka používateľa: 

ako sa branit proti neopravnenemu uzivaniu spolocnych priestorov?

Dobry den pan doktor,

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, v uvedenom prípade nemusí ísť o trestný čin. Táto osoba tam vlastní spoluvlastnícky podiel avšak ak bolo schválené, že môžete užívať tieto priestory Vy a máte aj nájomnú zmluvu a teda boli ostatní spoluvlastníci vylúčení z užívania, potom máte právo žiadať, aby táto osoba neužívala tieto priestory. Tu je veľmi dôležité, aby boli splnené všetky podmienky na to, aby bol spoluvlastník vylúčený z užívania. Ak to robil správca, malo by to byť v poriadku (aj keď sa na to nedá úplne spoliehať). 

Môžete podať návrh na súd, aby táto osoba vypratala svoje veci z týchto priestorov a tiež, aby sa zdržala toho, že bude vstupovať do týchto priestorov. Budete to musieť riešiť súdnou cestou, aby ste dosiahli tento zákaz, inak to pravdepodobne nebude táto osoba rešpektovať. Ak by to porušila aj po zákaze, ide o trestný čin. Žalobu budete podávať Vy voči tejto osobe (resp. obom manželom).

 

Ohľadom Vašej druhej otázky. Okresný súd opraví iba chyby, ktoré mu vytýkal krajský súd. Konanie teda nebude odznova. Okresný súd môže rozhodnúť aj tak, že žalobu opäť zamietne a môže to byť hneď na prvom pojednávaní (to sa často stáva).

 

JUDr. Milan Ficek, advokát

http://ficek.sk

zaloba o neplatnost vypovede zmluvy o vykone spravy

Otázka používateľa: 

moze spravca podat zaloba o neplatnost vypovede zmluvy o vykone spravy?

chcem sa spytat ci moze spravca dat zalobu na neplatnost vypovede zmluvy o vykone spravy, ak uz mame uzavretu zmluvu s novym spravcom. chce dat zalobu pre zmeskanie lehot podla zakona 182/1993 (pisomne hlasovanie neviselo tak dlho ako malo a pod.)

- alebo moze taku zalobu podat len vlastnik bytu?

- musi v takomto pripade zalobca zalovat vsetkych vlastnikov bytoveho domu, teda aj tych, ktori boli proti, alebo len tych, ktori hlasovali za vypoved, prip. len tych, ktori podpisali novu zmluvu s novym spravcom?

moze mat taka zaloba uspech?

 

Dakujem pekne

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, žalobu môže podať iba prehlasovaný vlastník bytu/nebytového priestoru. Účastníci musia byť všetci vlastníci bytového domu, či už na strane žalobcu alebo žalovaného. Ak to bude žalovať správca, ktorý nie je vlastníkom nehnuteľnosti, potom žaloba nemá šancu na úspech. Žaloba sa podáva v lehote 30 dní od oznámenia výsledku hlasovania. Ak sa nemohol dozvedieť o výsledku, tak je lehota 3 mesiace.

JUDr. Milan Ficek, advokát

http://ficek.sk

 

autorske prava k videu

Otázka používateľa: 

mozem pouzit video ktore o mne natocil niekto iny?

Chcem sa opytat, ci ak urcita firma urobila pre nasu spolocnost video ako reklamu a v tomto videu su len nasi zamestnanci, ci ho mozeme pouzivat?

Mali sme zmluvu o zverejneni reklamy so spolocnostou ktora to video zhotovila a mala ho sirit, my sme jej zato platili. Teraz by sme chceli video pouzivat aj na ine ucely no neporusime tym nejake ich autorske prava ked ho zhotovili oni? V zmluve autorske prava neboli upravene. Dakujem.

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň,

Autor má právo použiť svoje dielo a právo udeliť súhlas na použitie svojho diela.
Dielo je možné použiť iba so súhlasom autora, ak autorský zákon neustanovuje inak. 

Do autorského práva nezasahuje fyzická osoba, ktorá bez súhlasu autora použije dielo vyhotovením rozmnoženiny pre svoju súkromnú potrebu na účel, ktorý nie je priamo ani nepriamo obchodný.

Pokiaľ ide o Vašu podotázku, vlastnícke právo bolo prevedené na nadobúdateľa a preto mu vzniká aj povinnosť platiť náklady spojené s užívaním nehnuteľností, ak ste sa nedohodli inak. Hoci je charakter vlastníckeho práva oba zabezpečovací.  Ak budete nájomca Vy a vy spôsobite nedoplatky, potom ich môže dočasný vlastník od Vás žiadať. 

 

JUDr. Milan Ficek, advokát 

http://ficek.sk

Ako donutit susedny bytovy dom aby si dal opravit balkony ktore nam sposobuju skodu?

Otázka používateľa: 

ako donutit susedny bytovy dom aby si dal opravit balkony ktore nam sposobuju skodu?

Dobry den,

Chcem Vas pekne poprosit o radu. Byvam v bytovom dome, ktory tvori jeden vchod. Susedny bytovy dom, takisto jeden vchod, s nami susedi tak, ze sa budovy dotykaju. Susedny bytovy dom ma uz dlhodobu poruchu balkonov a bolo obhliadkou dokazane, ze prave to sposobuje, ze zatekaju aj nase balkony. Bolo nam povedane, ze nase balkony budu zatekat, kym si susedny bytovy dom nespravi opravu. Su vsak absolutne necinni, opravu si neschvalia a na fonde nemaju peniaze. Ako sa da situacia riesit? musime ich zalovat my, alebo by mal spravca? da sa prinutit ich aby si balkony opravili?

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, na oprave sa musíte dohodnúť na schôdzi vlastníkov. Ak nemáte peniaze vo fonde opráv, je možné si vziať úver, ale to sa tiež musí schváliť. Je možné že ste v patovej situácii. Tu ide o spoločný problém, pretože sa poškodzuje celý bytový dom. Bytový dom patrí všetkým a preto musíte presvedčiť ľudí, aby tento problém riešili. Žaloba na všetkých vlastníkov na opravu balkónov si neviem reálne v praxi predstaviť. 

V súvislosti s parkovaním: 

Správa domu je obstarávanie služieb a tovaru, ktorými správca alebo spoločenstvo zabezpečuje pre vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome

a) prevádzku, údržbu, opravy a udržiavanie spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, priľahlého pozemku a príslušenstva,

b) služby spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru,

c) vedenie účtu domu v banke,

d) vymáhanie škody, nedoplatkov vo fonde prevádzky, údržby a opráv a iných nedoplatkov,

e) iné činnosti, ktoré bezprostredne súvisia s užívaním domu ako celku jednotlivými vlastníkmi bytov a nebytových priestorov v dome.

 

Prenájom spoločných pozemkov nie je správou podľa vyššie uvedeného.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát 

www.ficek.sk

Likvidacia spolocenstva vlastnikov bytov

Otázka používateľa: 

ako vykonat likvidaciu spolocenstva vlastnikov bytov, ak nemame majetok?

Dobry den, velmi pekne Vás prosim o radu.

V zmysle zakona č. 182/1993 Z.z. mame vytvorene spolocenstvo vlastnikov bytov, ktore je zapisane riadne aj v registri.

Mali sme zhromazdenie, na ktorom sme sa uzniesli, ze spolocenstva zrusime a budemem mat spravcu, ktory nas spravoval aj v minulosti pred zalozenim spolocenstva. Avsak podla zakona je treba vykonat likvidaciu a predlozit velmi vela dokladov s nou suvisiacich, inak nas nevymazu z registra.

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, likvidácia musí prebehnúť aj tak, je potrebné nechať vypracovať účtovné závierky.  Je potrebné oznámiť aj vstup do likvidácie. Postup je pomerne komplikovaný. Môžete sa obrátiť na advokáta vo svojom okolí, ktorý Vám s tým pomôže. 

JUDr. Milan Ficek, advokát 

http://ficek.sk

Zodpovednosť za úraz na sklopnej rampe

Otázka používateľa: 

je mozne cestnym prehlasenim zobrat na seba zodpovednost za pripadne buduce urazy?

Dobry den,

Na schodzi v nasom bytovom dome sme si odsuhlasili, ze firma, ktora nam bude zateplovat, naceni aj sklopna rampu do kazdeho vchodu pre jednu pani na vozicku, ktora u nas byva. Tato sklopna rampa bude vo vestibule a kluce od nej bude mat len pani dotycnej na voziku.

Chcem sa opytat ci moze spravca bytoveho domu dat podpisat tejto pani nejake cestne vyhlasenie v takom zmysle, ze za pripadne urazy v suvislosti so sklopnou rampou nebude zodpovedat. Inak je spravca zodpovedny za stav budovy.

Dakujem

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň,

správca jej môže dať podpísať takéto čestné vyhlásenie, avšak nemôže sa to vzťahovať na akékoľvek úrazy, ktoré sa tam stanú. 

Ak sa chce správca aspoň čiastočne vyviniť, je vhodné, aby dal podpísať poučenia v súvislosti s používaním rampy, ide o tzv. všeobecnú prevenčnú povinnosť. Ak si ju splní, tak za niektoré úrazy, ktoré sa jej stali svojim vlastným zavinením nebude zodpovedať.

Pokiaľ by však šlo o úrazy vzniknuté v dôsledku povahy prístroja, tak Občiansky zákonník upravuje, že každý zodpovedá aj za škodu spôsobenú okolnosťami, ktoré majú pôvod v povahe prístroja alebo inej veci, ktoré sa pri plnení záväzku použili. Tejto zodpovednosti sa nemôže zbaviť.

Takže by správcovi nepomohlo ani čestné vyhlásenie alebo poučenie.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát 

http://ficek.sk

prechod cez cudzi pozemok

Otázka používateľa: 

ako najlepsie upravit pravo prechodu cez cudzi pozemok?

Dobry den, chcem Vas poprosit o radu. Byvam v bytovom dome, v ktoreho dvore sa nachadzaju 3 samostatne stojace garaze, ktore nie su sucastou bytoveho domu, maju samostatny list vlastnictva. Kedze vlastnici tychto garazi nie su zaroven vlastnikmi bytov v nasom bytovom dome, ani prilahleho pozemku, vznika tu situacia, ze prechadzaju cez nas dvor, ku ktoremu nemaju spoluvlastnicke pravo. Zaroven vyuzivaju nasu elektricku branu. Chceli by sme , aby boli zaviazani spolupodielat sa na nakladoch za pouzivanie elektrickej brany a opotrebovavania a oprav cesty vo dvore, po ktorej chodia.

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, najskôr je potrebné zistiť, či sú vlastníci garáže ochotní uzatvoriť zmluvu s vlastníkmi pozemkov a brány. Ak áno, potom s nimi uzatvoríte zmluvu o tom, že môžu prechádzať cez pozemok a zároveň používať bránu. Zároveň si dohodnete odmenu. 

Pre vás ako vlastníkov pozemku nie je vhodné, aby bola zmluva zapísaná na katastri a ani nemusí byť, nie je to podmienkou jej platnosti. 

O hospodárení so spoločnou vecou stačí nadpolovičná väčšina vlastníkov. Je potrebné zvolať všetkých vlastníkov a dať im možnosť vyjadriť sa, spíše sa o tom zápisnica, ktorá slúži ako doklad o tom, že o tejto otázke prebiehalo rokovanie. Je potrebné stanoviť termín stretnutia v dostatočnom časovom predstihu.

Zmluvu môžete urobiť aj zvlášť ale aj spolu pre všetkých vlastníkov garáže. 

 

JUDr. Milan Ficek, advokát 

http://ficek.sk

Chcem podat navrh o predbezne opatrenie

Otázka používateľa: 

Zadost o predbezne opatrenie dietata

Syn je po operaci slepeho creva, byva v romskej osade , ako sa tam zije zrejme nemusim rozpisovat.

 Podala dom zadost na sud v Kosiciach na sud o zverenie do mojej starostlivosti, no to potrva,  pokad sud urci termin pojednavania. Chlapec, nema podmienky na to aby bol v cistom prostredi a , po operacii potrebuje specialnu stravu,  a ine potrebne vecy.   To mu jeho opatrovnik nezabespeci.  A denodene si piseme volame,  chce cim skvor odyst chlapec  byvat ku mne  ako ku mame.   

Odpovedá: 

JUDr. Barbora Ficeková, advokátka

Dobrý deň, toto by bol dôvod na nariadenie neodkladného opatrenia, musíte ale preukázať svoje tvrdenia. Môže dôjsť aj k ohrozeniu zdravia a života dieťaťa. V takýchto prípadoch by mal súd urgentne konať. Podajte návrh a trvajte na tom, aby súd rozhodol bezodkladne.

Odporúčala by som Vám využiť služby odborníka - advokáta alebo centra právnej pomoci.

JUDr. Barbora Ficekova, advokátka

Výživné na maloleté deti počas trvania manželstva.

Otázka používateľa: 

Lujza

Dobrý deň. Chcem sa spýtať, akým spôsobom môžem od manžela požadovať príspevok alebo výživné na 2 maloleté deti. Rozvedení nie sme, ale manžel sa odsťahoval a na deti odmieta prispievať, že nemusí, pokiaľ nie sme rozvedení. Ako mám postupovať? Ďakujem.

Odpovedá: 

JUDr. Barbora Ficeková, advokátka

Dobrý deň, aj počas manželstva môžete žiadať výživné na deti. Obráťte sa na súd a žiadajte určiť výživné na deti. Súd rozhodne o manželovej povinnosti prispievať na deti.

JUDr. Barbora Ficeková, advokátka

http://ficek.sk


Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.