Právna poradňa - Ficek & Ficeková

Právna poradňa - Ficek & Ficeková

Advokátska kancelária JUDr. Ficek & Ficeková pôsobí niekoľko rokov v Bratislave a zameriava sa najmä na problematiku rodinného a občianskeho práva (vrátane práva nehnuteľností a vymáhania pohľadávok). Odborníci z kancelárie špecializujúci sa priamo na rodinné právo radia v otázkach rozvodu, určovania výživného (ako aj zvyšovania, znižovania a zrušenia výživného), styku s deťmi a striedavej starostlivosti. Kancelária sa špecializuje aj na komplexnú problematiku vysporiadania majetku. Advokáti publikujú pravidelne svoje právne názory v tlači.

Daň z predaja nehnuteľnosti získanej dedením

Otázka používateľa: 

Judita Gavlíková

Vážená pani doktorka. 

Obraciam sa na Vás s prosbou o radu. Zdedila som po mamičke byt, ktorého vlastníčkou bola ona 15 rokov.  Zomrela 28.mája 2016. Otázka je, či sa na mňa vzťahuje oslobodenie od platenia  dane z predaja bytu, ktorý som zdedila v priamom rade.   

Za odpoveď veľmi pekne ďakujem.      S pozdravom  Judita G.  

Odpovedá: 

JUDr. Barbora Ficeková, advokát

Dobrý deň, ano, vzťahuje sa na Vás oslobodenie, splnili ste zákonné podmienky na to, aby ste boli oslobodená od povinnosti platiť daň.

 

JUDr. Barbora Ficeková, advokát Bratislava 

http://ficek.sk

 

investicie do domu po rozchode

Otázka používateľa: 

beta

Dobrý deň,

ostala som sama s dvoma maloletými deťmi. Bývame v dome, ktorý darovacou zmluvou patrí mne avšak bývalý partner (neboli sme zosobášení ) si nárokuje na väčšiu čiastku, ktorú investoval aj on do rekonštrukcie domu. V dome mal zadarmo aj svoju kanceláriu  a sklad. Partner je cudzinec žijúci na území Sk, má trvalý pobyt stále na našej adrese. Akým spôsobom zákon určuje výšku sumy, ktorú by mohol žiadať, veď po celé roky dom užíval aj on?

 

 

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, 

ak investoval do rekonštrukcie domu, má na to právo. Avšak musí preukázať, že peniaze investoval a zároveň ak ste nemali osobitnú dohodu s ním, potom mu od každej jednej investície plynula 2 ročná premlčacia lehota. 

Jeho nárok teda môže byť už premlčaný. Za užívanie domu môžete od neho požadovať bezdôvodné obohatenie vo výške bežného nájomného v danej lokalite.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava

http://ficek.sk

Zmenit v Katastri nehnutelnosti

Otázka používateľa: 

MGR.MIROSLAVA

Dobry den. Chcem sa Vas opytat ako mam postupovat, ked chcem vynat byvaleho priatelia z Katastra nehnutelnosti, aby uz nebol spoluvlastnik. V oktobri 2012 sme si zobrali hypoteku a tym sa stal spoludlznikom aj spoluvlastnikom. No na hypoteke uz ako spoludlznik nie je. Ja mam snubenca a coskoro budem mat svadbu tak som si chcela este pred svadbou urobit poriadok vo vlastnictve. Aku sumu musim uviest na zmluve aby som presla cez Kataster.

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, ak mu nič nevyplatíte, potom podpisujte zmluvu o zrušení a vysporiadaní podielového spoluvlastníctva, na základe ktorého sa stanete vlastníčkou nehnuteľnosti bezodplatne. V zmluve sa priamo dohodnete, že mu nebudete nič vyplácať.

JUDr. Milan Ficek, advokát

www.ficek.sk

Byty

Otázka používateľa: 

Alena

Dobrý deň, prosím môžte mi poradit? Vlastním byt na severe SR, moja mama vlastní byt na juhu SR.Nakolko u nás neni práca, bola som nútená ist za prácou na juh, tak bývam v maminom byte. mama býva v mojom byte na severe, už je na dôchodku.Stále sa háda so mnou, že jej všetko ničím, nestarám sa, neopravujem... Ja si platím svoj byt na severe, mama si platí svoj byt na juhu, ale chce po mne aby som ho platila ja - ten jej.Ja moc nechcem, lebo v poslednom čase je na juhu velmi často - mína vodu, elektriku... a pritom tvrdí že mi šetrí sever, ale to že mína na juhu už vidiet nechce.

Odpovedá: 

JUDr.Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, mali by ste to riešiť čo najskôr. Ak matka darovala svoj byt, potom už nie je oprávnená s ním disponovať a preto by ste sa mali s bratom dohodnúť na tom, ako a kedy môžete užívať byt. Mamu z tohoto dojednania môžete úplne vyradiť. Nedovoľte aby to dospelo do štádia, že byť sa predá a potom ona zostane vo Vašom byte na severe. Svoj byt môžete na severe prenajať. Mame povedzte, nech sa presťahuje do bytu brata. JUDr.Milan Ficek, advokát www.ficek.sk

odmietnutie dedicstva pre malolete dieta

Otázka používateľa: 

Eruska

Dobry den,

Dobrý deň, pokiaľ chcete odmietnuť dedičstvo ako zákonný zástupca, potom to musíte vyhlásiť pred notárom. Súd musí takéto odmietnutie schváliť. Ak má dlhy, tak potom ho schváli. Trovy platia tí, ktorí sa stanú dedičmi. Odmietnutím to bude pre Vás ukončené až po tom, ako to schváli súd.

JUDr. Milan Ficek, advokát

http://ficek.sk

Predaj nehnuteľnosti

Otázka používateľa: 

Iva

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, ako postupovať pri predaji nehnuteľnosti, ak 1/3 spoluvlastníkom je môj maloletý 14-ročný syn, ja som 2/3 vlastník. Ďakujem za odpoveď.

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, ak predáva byt maloleté dieťa, potom je potrebné schválenie súdom. Najskôr teda podpíšete zmluvu za seba a za dieťa, vrátane kupujúceho a potom podáte návrh na súd na schválenie úkonu za maloletého. Až keď to súd schváli až potom je možné podať návrh na kataster na vklad vlastníckeho práva k nehnuteľnosti. JUDr.Milan Ficek, advokát www.ficek.sk

musi mat riaditel pracovnu zmluvu?

Otázka používateľa: 

musi mat riaditel pracovnu zmluvu? a kto ju v takom pripade podpisuje?

Dobry den pan doktor,

Chcem sa opytat ci musi byt riaditel druzstva zaroven zamestnancom, resp. ci musi mat pracovnu zmluvu a kto ju v takom pripade podpisuje na strane zamestnavatela.  A este by som sa chcela opytat, ked je napriklad riaditel dlhodobo pn, moze predstavenstvo poverit riadenim len zamestnanca? ak nie, mozu uzavriet s niekym novym pracovnu zmluvu a podpisat ju clenovia predstavenstva za zamestnavatela? a moze v takom pripade docasne povereny zastupca riaditela vyhadzovat ludi a prijimat novych?

 

Dakujem

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, riaditeľ družstva je niečo iné ako predseda družstva. Predseda družstva nemusí mať pracovnú zmluvu. Ak má družstvo riaditeľa, tento pracuje na základe pracovnej zmluvy. V mene družstvo koná štatutárny orgán. Prijímanie a ukončovanie pracovných pomerov môže byť prenesené na riaditeľa alebo inú osobu. Je potrebné preskúmat stanovy družstva. JUDr.Milan Ficek, advokát

Alkohol ako dôvod na okamžité skončenie pracovného pomeru

Otázka používateľa: 

Iveta

Dobrý deň, poprosím o radu. V piatok som dostala skončenie PP podľa §68, požitie alkoh.nápoja v prac.dobe. Ihned bol so mnou ukončený PP. Pracovný pomer bol na dobu neurčitú od 19.10.2015. Poradte mi, čo mám robiť som psychicky na dne.

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, dovolím si tvrdiť, že nie každé požitie alkoholu počas pracovnej doby je hneď dôvodom na okamžité skončenie pracovného pomeru.

Závisí to od druhu práce, pracovného zaradenia, zodpovednosti, tiež od rozsahu požitia alkoholu a v neposlednom rade aj to, či ste to mali definované v pracovnej zmluve ako dôvod na okamžité skončenie pracovného pomeru.

Máte možnosť toto okamžité skončenie pracovného pomeru napadnúť na súde v 2 mesačnej lehote, odkedy sa mal pracovný pomer skončiť. Zamestnávateľ musí vedieť preukázať, že ste požili alkohol a že to bol dôvod na okamžité skončenie pracovného pomeru.

Ak cítite krivdu, tak sa bráňte, určite by som Vám ale odporúčal pred podaním žaloby si s advokátom aspoň prejsť, či máte šancu na úspech. Súdiť sa za každú cenu nemá význam.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava, Nitra

http://ficek.sk

Striedavá starostlivosť detí - trvalý pobyt

Otázka používateľa: 

Iveta

Dobrý deň,

chcela  by som sa spýtať, máme striedavú starostlivosť detí s bývalým manželom u ktorého majú aj trvalý pobyt. Chcem aby mali deti trvalý pobyt ako ja u mojich rodičov. Môžem to urobiť svojvoľne, alebo sa musím dohodnúť s manželom alebo má o tom rozhodnúť súd, lebo pri rozhodnutí o starostlivosti o deti sa to neprejednávalo. Ďakujem

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, tým, že deti majú trvalý pobyt u bývalého manžela, to znamená, že ste s tým museli v minulosti súhlasiť aj Vy a preto tento trvalý pobyt bol stanovený dohodou (aj keď mlčky).

Na zmenu trvalého pobytu by ste potrebovali súhlas bývalého manžela. Ak sa s ním nedohodnete, potom to môžete riešiť súdnou cestou, avšak nie je istý úspech v konaní, keďže u neho sa zriadil trvalý pobytu na základe dohody (mlčky uzavretej).

 

JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava, Nitra

http://ficek.sk

Prednostné právo

Otázka používateľa: 

Májú prednostné právo?

Dobrý deň,poprosila by som vás o odpoveď:Sused Ján  má dom,ale sú 3 vlastníci : 

Ján,Ivan,Karol,ako píšem sused Jano nám ponúkol predať jeho čiastku,ktosi mi ale povedal,že on mal najskôr ponúknuť tú svoju časť Ivanovi a Karolovi , na  dom je   iba jedno  LV,jasné nič sme mu nesľúbili,lebo 3 vlastníci na jednom dvore.......moja otázka má právo predať svoju čiastku ? ako píšem neponúkol svoj diel Ivanovi a Karolovi?ďakujem pekne za odpoveď.

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, áno, ak sú spoluvlastníci, tak sa uplatní predkupné právo. Najskôr musí ponúknuť na predaj za tých istých podmienok ostatným spoluvlastníkom. A až potom by to mohol predať Vám. Ak by to predal bez súhlasu, tak ostatní spoluvlastníci by to mohli v 3-ročnej lehote napadnúť.

JUDr. Milan Ficek, advokát 

http://ficek.sk

Uhryznutie psom

Otázka používateľa: 

Mám nárok na odškodnenie od majiteľa psa ?

Dobrý deň. Bola som na návšteve u jednej staršej panej, s ktorou som sa zoznámila v kúpeľoch. Stretli sme sa pri dome a potom ma pozvala k nej do bytu. Pri vchádzaní do panelákového domu ma uhryzol jej pes. Na druhý deň som navštívila chirurgickú pohotovosť, pretože som si všimla, že z druhej strany predkolenia mám modriny a ešte väčšie rany po uhryznutí ako vpredu pod kolenom. O tomto mám lekársku správu.

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, za uhryznutie psom vo Vašom prípade máte nárok na náhradu škody. Môžete požadovať nahradiť všetku škodu, ktorá Vám týmto vznikla. Jednak môžete žiadať nahradiť všetky poplatky, ktoré ste zaplatili v súvislosti s týmito vyšetreniami. 

Uhrádza sa skutočná škoda a to, čo poškodenému ušlo (ušlý zisk).

Pri škode na zdraví sa jednorazove odškodňujú bolesti poškodeného a sťaženie jeho spoločenského uplatnenia. Výška sa určuje na základe počtu bodov (informujte sa o obodovaní u svojho obvodného lekára).

Strata na zárobku, ku ktorej došlo pri škode na zdraví, uhradzuje sa peňažným dôchodkom; pritom sa vychádza z priemerného zárobku poškodeného, ktorý pred poškodením dosahoval.

Náhrada za stratu na zárobku počas pracovnej neschopnosti poškodeného sa posúdi a suma tejto náhrady sa určí rovnako ako úrazový príplatok podľa všeobecných predpisov o sociálnom poistení.

Náhrada za stratu na zárobku po skončení pracovnej neschopnosti poškodeného alebo pri invalidite sa posúdi a suma tejto náhrady sa určí rovnako ako suma úrazovej renty podľa všeobecných predpisov o sociálnom poistení.

Náhrada za stratu na dôchodku patrí v sume rovnajúcej sa rozdielu medzi výškou dôchodku, na ktorý poškodenému vznikol nárok, a výškou dôchodku, na ktorý by mu vznikol nárok, ak by do priemerného mesačného zárobku, z ktorého bol vymeraný dôchodok, bola zahrnutá náhrada za stratu na zárobku po skončení práceneschopnosti, ktorú fyzická osoba poberala v období rozhodnom pre vymeranie dôchodku.

 

Nemajetkovú ujmu by Vám súd podľa môjho názoru nepriznal. 

 

JUDr. Milan Ficek, advokát 

http://ficek.sk

rozvod s cudzincom

Otázka používateľa: 

rozvod

Dobry den, chcela by som podat ziadost o rozvod. S manzelom (Nemec) uz nezijeme 10rokov spolu. Ja zijem na Slovensku s dcérkou a on zije v Nemecku. Brali sme sa len v Nemecku. Moja otázka: mozem podat ziadost o rozvod aj tu na Slovensku? Co vsetko budem k tomu potrebovat? Lebo manzel tvrdil, ze rozvod, treba podat tam kde sme sa vzali, lebo ze máme spolocnú dcéru 15rocnú, a najprv súd musí rozhodnút o alimentoch. Vopred dakujem.

Odpovedá: 

JUDr. Barbora Ficeková, advokátka

Dobrý deň, pokiaľ ide o rozvod s cudzincom na Slovensku, tak vo Vašom prípade to je možné, pretože žijete na Slovensku. Budete potrebovať k tomu sobášny list. Ak ste sa brali v Nemecku, sobášny list bolo potrebné zapísať do osobitnej matriky. 

Rozvod sa nepodáva tam, kde ste sa brali. On však tiež môže podať návrh v Nemecku, ak by chcel. Takže kto podá návrh skôr, tak o toho návrhu sa bude rozhodovať. O dcérke sa bude rozhodovať ale na Slovensku (ak dcérka žije na Slovensku).

Okrem sobášneho listu budete potrebovať aj rodný list, ak je dieťa spoločné.  

JUDr. Barbora Ficeková, advokátka

http://ficek.sk

 


Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.