Právna poradňa - Ficek & Ficeková

Právna poradňa - Ficek & Ficeková

Advokátska kancelária JUDr. Ficek & Ficeková pôsobí niekoľko rokov v Bratislave a zameriava sa najmä na problematiku rodinného a občianskeho práva (vrátane práva nehnuteľností a vymáhania pohľadávok). Odborníci z kancelárie špecializujúci sa priamo na rodinné právo radia v otázkach rozvodu, určovania výživného (ako aj zvyšovania, znižovania a zrušenia výživného), styku s deťmi a striedavej starostlivosti. Kancelária sa špecializuje aj na komplexnú problematiku vysporiadania majetku. Advokáti publikujú pravidelne svoje právne názory v tlači.

Daň z predaja nehnuteľnosti získanej dedením

Otázka používateľa: 

Judita Gavlíková

Vážená pani doktorka. 

Obraciam sa na Vás s prosbou o radu. Zdedila som po mamičke byt, ktorého vlastníčkou bola ona 15 rokov.  Zomrela 28.mája 2016. Otázka je, či sa na mňa vzťahuje oslobodenie od platenia  dane z predaja bytu, ktorý som zdedila v priamom rade.   

Za odpoveď veľmi pekne ďakujem.      S pozdravom  Judita G.  

Odpovedá: 

JUDr. Barbora Ficeková, advokát

Dobrý deň, ano, vzťahuje sa na Vás oslobodenie, splnili ste zákonné podmienky na to, aby ste boli oslobodená od povinnosti platiť daň.

 

JUDr. Barbora Ficeková, advokát Bratislava 

http://ficek.sk

 

investicie do domu po rozchode

Otázka používateľa: 

beta

Dobrý deň,

ostala som sama s dvoma maloletými deťmi. Bývame v dome, ktorý darovacou zmluvou patrí mne avšak bývalý partner (neboli sme zosobášení ) si nárokuje na väčšiu čiastku, ktorú investoval aj on do rekonštrukcie domu. V dome mal zadarmo aj svoju kanceláriu  a sklad. Partner je cudzinec žijúci na území Sk, má trvalý pobyt stále na našej adrese. Akým spôsobom zákon určuje výšku sumy, ktorú by mohol žiadať, veď po celé roky dom užíval aj on?

 

 

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, 

ak investoval do rekonštrukcie domu, má na to právo. Avšak musí preukázať, že peniaze investoval a zároveň ak ste nemali osobitnú dohodu s ním, potom mu od každej jednej investície plynula 2 ročná premlčacia lehota. 

Jeho nárok teda môže byť už premlčaný. Za užívanie domu môžete od neho požadovať bezdôvodné obohatenie vo výške bežného nájomného v danej lokalite.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava

http://ficek.sk

Otcovstvo

Otázka používateľa: 

Zuzana

Dobrý deň. Prosím Vás ako postupovat pri zapise otca do RL dietata, ak je otec cudzinec neovladajuci slovencinu, a nie sme manzelia? Na matrike v našom meste povedali ze potrebujeme tlmocnika. Ale ten je až v Bratislave a my sme z Čadce. Ú nás na matrike nás posielaju tam nedá sa to nejako inak vyriešiť? Tlmočníci nie sú ochotný prísť ku nám je to ďaleko. Ďakujem.

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň,

podľa zákona platí, že pri ústnom oznámení narodenia je oznamovateľ povinný preukázať svoju totožnosť. Ak sa ak urobí oznámenie v jazyku, ktorý matrikár neovláda, je potrebná prítomnosť tlmočníka; ak nejde o úradne ustanoveného tlmočníka, musí tlmočník zložiť do rúk matrikára, pred ktorým vykonáva tlmočnícku funkciu, sľub predpísaný osobitným predpisom. Údaje o tlmočení a tlmočníkovi sa vyznačia v knihe narodení.

Sociálne siete

Otázka používateľa: 

Lujzalujzicka

Dobrý deň. Potrebovala by som sa spýtať, ako mám postupovať a na koho sa obrátiť, keď som zistila, že mój manžel komunikuje na sociálnych sieťach pod mojim nickom, píše hanlivé správy. Tieto správy ukazuje ďaľším osobám s tým, že som to písala ja. Je možne nejakým spôsobom dokázať, že správy neodchádzali z mojho telefónu ale z jeho ?

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, v tomto prípade podajte na neho oznámenie na polícii. Jeho konanie môže byť minimálne priestupkom. Popíšte situáciu, urobte kópie správ. Policajt si ho zavolá a toto ho môže zastaviť.

Ak by to bolo skutočne vážne, tak môže ísť dokonca o trestný čin.

Ak by to nepomohlo, potom je možné podať ešte žalobu na súd.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát

http://ficek.sk

Zmena

Otázka používateľa: 

Lujzalujzicka
Ďakujem za odpoveď. Zaujíma ma hlavne, či môže požadovť zmenu úpravy styku, keď teraz styk nemáme určený. Príde v podstate kedy chce.

Odpovedá: 

JUDr. Barbora Ficeková, advokát
Dobrý deň, áno, môže požadovať ju upraviť. Keď nemá upravený styk, tak vy rozhodnete kedy má prísť, pretože dieťa bolo zverené Vám (nie jemu). Vy ste za dieťa zodpovedná. Preto ak sa rozhodnete mu dieťa nedať, keď ho bude chcieť, potom s tým on nič neurobí. Nezostáva mu potom nič iné len podať návrh na súd na určenie styku. JUDr. Barbora Ficeková, advokátka www.ficek.sk

Žaloba na ochranu osobnosti

Otázka používateľa: 

Bibiana

Dobrý deň. Pred rokom som podala žalobu na ochranu osobnosti. Dostala som zo súdu vyjadrenie, že mám:

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, 

konanie len tak samé neskončí. Ak nechcete pokračovať v konaní, tak máte možnosť zobrať žalobu späť, vtedy budete musieť ale uhradiť trovy zástupcu protistrany.

Neplatili by ste ich iba vtedy, ak by ste súdne konanie vyhrali alebo protistrana by uviedla, že si ich neuplatňuje.

JUDr. Milan Ficek, advokát

 

http://ficek.sk

Vycestovanie dieťaťa do zahraničia.

Otázka používateľa: 

Je potrebný súhlas druhého rodiča?

Dobrý deň. Sme rozvedení, máme maloleté dieťa ktoré bolo súdom zverené do mojej starostlivosti, otec má upravený s dieťaťom styk. Dieťa vycestovalo so starými rodičmi na týždeň do Poľska na prázdniny. Otec dieťaťa mi tvrdí, že som povinná ho o tom dopredu informovať, ako i žiadať od neho povolenie - súhlas na vycestovanie s treťou osobou. Aké mám povinnosti k exmanželovi ohľadne maloletého dieťaťa? On s ním išiel na výlet do Rakúska a tiež mi to neoznámil. Ďakujem.

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobry den, povolenie od neho nepotrebujete. Stačí ho o tom informovať. Iba ak by šlo o ohrozenie života alebo zdravia dieťaťa, tak vtedy by ste potrebovali jeho súhlas.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát

http://ficek.sk

Daňový bonus

Otázka používateľa: 

Aké následky môže niesť rodič, ak na dieťa poberá daňový bonus, ale nežije s ním v spoločnej domácnosti?

Dobrý deň. Mám otázku ohľadom daňového bonusu, ktorý otec na dieťa roky poberal, v čase nášho manželstva i keď s ním nemal spoločnú domácnosť (s dieťaťom som žila u svojich rodičov, otec  dieťaťa s nami nemal trvalé bydlisko, za nami chodil len na víkendy). Porušil daňový zákon? Ak to chcem napadnúť, ako mám postupovať? Aké následky ponesie exmanžel? Ďakujem.

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, nie neporušil daňový zákon. Je veľmi veľa víkendových rodičov, niekedy vidia deti 1x za mesiac. 

 

JUDr. Milan Ficek, advokát

http://ficek.sk

Výživné exekúcia

Otázka používateľa: 

Lujzalujzicka
Dobrý deň. Chcem sa spýtať na postup, ako podať exekúciu na bývalého manžela v prípade neplatenia výživného. A ako je to s platením poplatku u advokáta a súdnych trovov. Ďakujem.

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát
Dobrý deň, Návrh na exekúciu podávate na okresný súd do Banskej Bystrice. V návrhu žiadajte okrem výživného aj trovy súdneho konania, ktoré Vám vznikli. Ak si neviete rady (ako napísať a ako podať návrh), môžete požiadať o pomoc advokáta alebo exekútora. JUDr. Milan Ficek, advokát
Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.