Právna poradňa - Ficek & Ficeková

Právna poradňa - Ficek & Ficeková

Advokátska kancelária JUDr. Ficek & Ficeková pôsobí niekoľko rokov v Bratislave a zameriava sa najmä na problematiku rodinného a občianskeho práva (vrátane práva nehnuteľností a vymáhania pohľadávok). Odborníci z kancelárie špecializujúci sa priamo na rodinné právo radia v otázkach rozvodu, určovania výživného (ako aj zvyšovania, znižovania a zrušenia výživného), styku s deťmi a striedavej starostlivosti. Kancelária sa špecializuje aj na komplexnú problematiku vysporiadania majetku. Advokáti publikujú pravidelne svoje právne názory v tlači.

Daň z predaja nehnuteľnosti získanej dedením

Otázka používateľa: 

Judita Gavlíková

Vážená pani doktorka. 

Obraciam sa na Vás s prosbou o radu. Zdedila som po mamičke byt, ktorého vlastníčkou bola ona 15 rokov.  Zomrela 28.mája 2016. Otázka je, či sa na mňa vzťahuje oslobodenie od platenia  dane z predaja bytu, ktorý som zdedila v priamom rade.   

Za odpoveď veľmi pekne ďakujem.      S pozdravom  Judita G.  

Odpovedá: 

JUDr. Barbora Ficeková, advokát

Dobrý deň, ano, vzťahuje sa na Vás oslobodenie, splnili ste zákonné podmienky na to, aby ste boli oslobodená od povinnosti platiť daň.

 

JUDr. Barbora Ficeková, advokát Bratislava 

http://ficek.sk

 

investicie do domu po rozchode

Otázka používateľa: 

beta

Dobrý deň,

ostala som sama s dvoma maloletými deťmi. Bývame v dome, ktorý darovacou zmluvou patrí mne avšak bývalý partner (neboli sme zosobášení ) si nárokuje na väčšiu čiastku, ktorú investoval aj on do rekonštrukcie domu. V dome mal zadarmo aj svoju kanceláriu  a sklad. Partner je cudzinec žijúci na území Sk, má trvalý pobyt stále na našej adrese. Akým spôsobom zákon určuje výšku sumy, ktorú by mohol žiadať, veď po celé roky dom užíval aj on?

 

 

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, 

ak investoval do rekonštrukcie domu, má na to právo. Avšak musí preukázať, že peniaze investoval a zároveň ak ste nemali osobitnú dohodu s ním, potom mu od každej jednej investície plynula 2 ročná premlčacia lehota. 

Jeho nárok teda môže byť už premlčaný. Za užívanie domu môžete od neho požadovať bezdôvodné obohatenie vo výške bežného nájomného v danej lokalite.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava

http://ficek.sk

Výživné

Otázka používateľa: 

Lujzalujzicka

Dobrý deň. Dňa 14.3. 2018 nás súd rozviedol. Obaja sme sa vzdali možnosti odvolania. Chcela by som sa spýtať, odkedy je bývalý manžel povinný platiť výživné? Ďakujem.

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, odo dňa právoplatnosti rozsudku o rozvode. Zavolajte si na súd a opýtajte sa, kedy je rozhodnutie právoplatné. Ak Vám to nebudú chcieť povedať cez telefón, tak choďte osobne na súd. Musia Vám to povedať.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát

http://ficek.sk

Delenie majetku

Otázka používateľa: 

moonlight

Dobrý deň,

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, v takýchto prípadoch sa najčastejšie úver a dom zverí jednému z manželov a ak je potrebné vyrovnať rozdiel medzi hypotékou a hodnotou domu, tak sa dopláca polovica tohto rozdielu druhému manželovi. 

Dôležitá bude hodnota domu v čase rozvodu.

Súd sa snaží vysporiadať to tak, aby sa muselo vyplácať čo najmenej, to znamená, že nerozhodne o tom, že dom patrí jednému a hypotéka druhému manželovi. 

 

JUDr. Milan Ficek, advokát

http://ficek.sk

Výživné na dieťa

Otázka používateľa: 

narayan

Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o radu. Posielam na maloletého syna výživné poštovou poukážkou do rúk bývalého manžela na jeho trvalú adresu.Syn bude mať o dva mesiace 18 rokov a chceli by som výživné posielať na synov účet. Syn s tým súhlasí a bývalý manžel vyjadril svoj súhlas mailom, kde mi poslal bez komentára iba číslo účtu.

Je možné prosím bez rozhodnutia súdu posielať takto výživné do rúk syna, ak má už 18 rokov, alebo ho musím posielať stále do rúk otca, pokiaľ ja sama nepodám návrh na súd, aby som mohla výživné posielať na synov účet?

 

Odpovedá: 

JUDr. Barbora Ficeková, advokátka

Dobrý deň, áno je to možné, nemusíte mať súdne rozhodnutie o tom, že sa to má posielať na synov účet, ale musíte mať doklad, že je to jeho účet (účet syna). 

 

JUDr. Barbora Ficeková, advokátka

http://ficek.sk

výživné na dieťa

Otázka používateľa: 

ako postupovať?

Dobrý deň,

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, môžete to urobiť bez súdneho rozhodnutia. Odporúčal by som so synom spísať dohodu, že mu budete teraz posielať peniaze na jeho účet. Resp. minimálne si to dohodnúť mailom so synom. Aby ste mali dôkaz, ak by Vás obvinili z toho, že ste neplatili výživné.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát 

http://ficek.sk

ako sa tichy spolocnik stane rovnocenným spolocnikom?

Otázka používateľa: 

prevod obchodneho podielu

Dobry den,

Chcem Vas pekne poprosit o radu.

Som tichou spolocnickou v s.r.o., ktora ma dvoch spolocnikov - konatelov. Sice obidvaja zaplatili rovnaky vklad, jeden ma vo VZ 73 hlasov.

Prave s tymto spolocnikom som uzavrela zmluvu o buducej zmluve o prevode obchodneho podielu, aby som sa aj ja stala riadnou spolocnickou. V zmluve vsak je uvedene ze mi prevedie tretinu svojho podielu. Ja by som chcela, aby sme vsetci traja mali rovnako velky podiel a rovnaky pocet hlasov vo VZ, inak by ma tento jeden spolocnik vedel vzdy prehlasovat.

otazka bola uz zodpovedaná.

Darovacia zmluva

Otázka používateľa: 

Martin

Dobry den.

Na kataster bola podana darovacia zmluva bez podpisov zucastnenych stran a bez peciatky notarky - v rozpore s §47 Notárskeho poriadku. Rovnake zmluvy maju aj zucastnene strany. Notarka tvrdi, ze je to v poriadku - ona vraj za to ruci. Ma pravdu, alebo mozeme takuto zmluvu napadnut na sude ako neplatnu ? Moze kataster prijat takuto zmluvu a urobit zmenu vlastnika domu ?

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát s.r.o.

Dobrý deň, ak bol prevod vykonaný na základe notárskej zápisnice, potom táto notárska zápisnica musí obsahovať všetky náležitosti podľa notárskeho poriadku. Ak ich neobsahuje, nemôže mať účinky notárskej zápisnice

Podľa notárskeho poriadku notárska zápisnica musí obsahovať

a) miesto, deň, mesiac a rok podpísania notárskej zápisnice,

b) meno, priezvisko a sídlo notára,

Vyzivne?

Otázka používateľa: 

Pozastavenie alebo zníženie výživného .

Dobrý deň chcem.sa Vás opýtať ako je to s výživným na maloleté dieťa keď nastala situácia že rodič ostal na dlhodobej pn kvôli operácii chrbtice .Dá sa dočastne požiadať o zníženie a ak áno ako ?Rodič je živnostník s hypotekou a 200 eurovým výživným.na krku čo sa momentálne nedá nijak zvládať platiť.Ďakujem.

Odpovedá: 

JUDr. Barbora Ficeková, advokátka

Dobrý deň, áno, dá sa požiadať o zníženie výživného. Je potrebné podať návrh na súd a uviesť tam všetky okolnosti, pre ktoré ziadate zníženie výživného.

Toto môže byť dôvod na zníženie výživného.

 

JUDr. Barbora Ficeková, advokát

http://ficek.sk

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.