Právna poradňa - Ficek & Ficeková

Právna poradňa - Ficek & Ficeková

Advokátska kancelária JUDr. Ficek & Ficeková pôsobí niekoľko rokov v Bratislave a zameriava sa najmä na problematiku rodinného a občianskeho práva (vrátane práva nehnuteľností a vymáhania pohľadávok). Odborníci z kancelárie špecializujúci sa priamo na rodinné právo radia v otázkach rozvodu, určovania výživného (ako aj zvyšovania, znižovania a zrušenia výživného), styku s deťmi a striedavej starostlivosti. Kancelária sa špecializuje aj na komplexnú problematiku vysporiadania majetku. Advokáti publikujú pravidelne svoje právne názory v tlači.

Daň z predaja nehnuteľnosti získanej dedením

Otázka používateľa: 

Judita Gavlíková

Vážená pani doktorka. 

Obraciam sa na Vás s prosbou o radu. Zdedila som po mamičke byt, ktorého vlastníčkou bola ona 15 rokov.  Zomrela 28.mája 2016. Otázka je, či sa na mňa vzťahuje oslobodenie od platenia  dane z predaja bytu, ktorý som zdedila v priamom rade.   

Za odpoveď veľmi pekne ďakujem.      S pozdravom  Judita G.  

Odpovedá: 

JUDr. Barbora Ficeková, advokát

Dobrý deň, ano, vzťahuje sa na Vás oslobodenie, splnili ste zákonné podmienky na to, aby ste boli oslobodená od povinnosti platiť daň.

 

JUDr. Barbora Ficeková, advokát Bratislava 

http://ficek.sk

 

investicie do domu po rozchode

Otázka používateľa: 

beta

Dobrý deň,

ostala som sama s dvoma maloletými deťmi. Bývame v dome, ktorý darovacou zmluvou patrí mne avšak bývalý partner (neboli sme zosobášení ) si nárokuje na väčšiu čiastku, ktorú investoval aj on do rekonštrukcie domu. V dome mal zadarmo aj svoju kanceláriu  a sklad. Partner je cudzinec žijúci na území Sk, má trvalý pobyt stále na našej adrese. Akým spôsobom zákon určuje výšku sumy, ktorú by mohol žiadať, veď po celé roky dom užíval aj on?

 

 

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, 

ak investoval do rekonštrukcie domu, má na to právo. Avšak musí preukázať, že peniaze investoval a zároveň ak ste nemali osobitnú dohodu s ním, potom mu od každej jednej investície plynula 2 ročná premlčacia lehota. 

Jeho nárok teda môže byť už premlčaný. Za užívanie domu môžete od neho požadovať bezdôvodné obohatenie vo výške bežného nájomného v danej lokalite.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava

http://ficek.sk

Pomoooc s exekuciou

Otázka používateľa: 

megy

Dobrý deň ,

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát
Dobrý deň, ak ste si brali úver ako živnostník, potom sa na Vás nevzťahuje ochrana spotrebiteľa. Neznamená to ale, že nemôžete podať návrh na súd na zastavenie exekúcie. Či sú ale splnené dôvody nedokážeme takto posúdiť. Obráťte sa na advokáta vo svojom okolí. O súdnom konaní ste mali byť informovaná. JUDr. Milan Ficek, advokát

Dcera

Otázka používateľa: 

Pernulge

Dobry,p.doktor mam velke trapenie,mam 52rokov,dceruv29r.ma5roc.syna,byva sama v socialnom byte,robi predavacku,v mieste bydliska,kvoli synovi,ktory chodi do skolky,ma slaby prijem440eur.Chcem sa spytat,mala9rocny vztah s priatelom odisli na zaciatku do Irska,pre zarobok ona tam robila v hoteli rok,doniesla si domov v r.2008 10000eur,na ktore sme jej nechali.On robil v stavebnictve,ktore stroskotalo a tak sa vratili domov.On mal kupeny rodinny dom,kde vymenil plastove okna aj to nie vsetky.Mali sa radi,tak byvali 2roky u nas.Mne sa velmi nezdal bol velmi vypocitavy,kupili si na splatky

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, v tomto prípade na to, aby vedela od neho získať peniaze, musela by preukázať, že svoje peniaze vložila do jeho domu. Bez dôkazov by jej súd nevyhovel.

Dôkazmi môžu byť výpovede svedkov, prevody z banky, bločky z registračných pokladníc, sms správy, facebook-ové správy, prípadne ďalšie.

Môže od neho žiadať výživné na dieťa a tiež aj na seba ako nevydatú matku. 

JUDr. Milan Ficek, advokát

http://ficek.sk

otazka

Otázka používateľa: 

Veronika_M

Dobry den prajem!

 

Som studentka prava (2. rocnik) a obraciam sa na Vas s prosbou o pomoc. V buducnosti by som sa chcela blizsie venovat obchodnemu pravu a zaujal ma novy institut obchodneho prava – spolocnost v krize.

Z dovodu, ze tento institut je pomerne novy, zacala som o tom citat rozne knihy a clanky, ale nejake veci mi nie su jasne. Budem rada, ak mi budete vediet pomoct.

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, Vaša otázka nespadá do bezplatnej kategórie odpovedí. 

Dan z Prijmu

Otázka používateľa: 

DuzanZV

Dobrý deň, chceli by sme sa informovať

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát
Dobrý deň, Vaše informácie sú správne 20 a 13 %. Je to jednorazová platba a neplatíte to ako živnostník ale fyzická osoba nepodnikateľ. Ohľadom Vašich ďalších otázok by bolo najvhodnejšie sa spojiť s daňovým poradcom.

otcovstvo

Otázka používateľa: 

Monika

dobry den potrebovali by sme poradiť ohladom otcovstva. Mojmu priatelovi sa pred 6 rokmi narodilo dievčatko ta žena bola vydata a neienila sa rozvadzať preto aj mala ma v rodnom liste zapisaneho jej manžela .ked bola mala malinka tak sa snou stretával potom tam vznikol nejaky skrat a už tri roky mu malu nechce ukázať ani kontaktovať . chcela by som vedieť ako by sme mali pokračovať ked vlastne on je biologicky otec a na malu nemá žiadny nárok a chcel by sa snou stretávať.

 

dakujem monika

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, otcovstvo sa určuje na základe domnienok otcovstva. K tomuto si prečítajte tento článok:

 https://ficek.sk/ako-vybabrat-s-biologickym-otcom-62

 

Je tam rozobratá problematika, na ktorú sa pýtate. V podstate je veľmi ťažké sa domôcť svojho práva, najmä ak sa Váš priateľ dlho nezaujímal o dieťa a až teraz by to chcel riešiť. Iná by bola situácia, ak by to riešil hneď na začiatku, keď sa dieťa narodilo.

majetok občianskeho združenia

Otázka používateľa: 

izabella

Dobrý deň,

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, to čo uvádzate je pomerne častý jav a stretávame sa s tým často. Nie je to nezákonné. Pozrite si stanovy občianskeho združenia, či to tam nie je zakázané alebo ako to máte upravené. Ak to nie je upravené, nejde o porušenie zákona. Ak sa Vám to nepáči a nesúhlasia s tým ani ostatní členovia združenia, pozrite si v stanovách spôsob, ako odvolať prezidenta OZ, prípadne to upraviť tak, aby to nemohol robiť.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát

http://ficek.sk

kolko trva schvalenie pravneho ukonu sudom?

Otázka používateľa: 

ako doplnit splnomocnenie?

Dobry den,

Chcem Vas poprosit o radu. Kataster nam prerusil konanie, nakolko jednym z ucastnikov zmluvy je malolety, ktoremu zomreli rodicia a ma stanoveneho opatrovnika. Vraj mame podat navrh na schvalenie ukonu sudom. Mozete mi poradit ako ma taky navrh vyzerat a kolko to schvalenie asi trva? Mozeme to urobit my alebo opatrovnik musi?

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, návrh na schválenie úkonu si môžete urobiť sami, obsahuje však veľmi veľa náležitostí a zložitý je najmä petit návrhu. Asi najjednoduchšie je nechať si to spracovať advokátom. Môžete si stiahnuť aj vzor z internetu ale nemáte istotu, že je správny. Také konanie môže trvať približne 6 mesiacov. Ak je chyba v splnomocnení a táto sa dotýka každého splnomocniteľa, potom to musia podpísať všetci. Inak by stačilo len opraviť tú časť, ktorá je nesprávna. JUDr. Milan Ficek, advokát www.ficek.sk

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.