Právna poradňa - Ficek & Ficeková

Právna poradňa - Ficek & Ficeková

Advokátska kancelária JUDr. Ficek & Ficeková pôsobí niekoľko rokov v Bratislave a zameriava sa najmä na problematiku rodinného a občianskeho práva (vrátane práva nehnuteľností a vymáhania pohľadávok). Odborníci z kancelárie špecializujúci sa priamo na rodinné právo radia v otázkach rozvodu, určovania výživného (ako aj zvyšovania, znižovania a zrušenia výživného), styku s deťmi a striedavej starostlivosti. Kancelária sa špecializuje aj na komplexnú problematiku vysporiadania majetku. Advokáti publikujú pravidelne svoje právne názory v tlači.

Daň z predaja nehnuteľnosti získanej dedením

Otázka používateľa: 

Judita Gavlíková

Vážená pani doktorka. 

Obraciam sa na Vás s prosbou o radu. Zdedila som po mamičke byt, ktorého vlastníčkou bola ona 15 rokov.  Zomrela 28.mája 2016. Otázka je, či sa na mňa vzťahuje oslobodenie od platenia  dane z predaja bytu, ktorý som zdedila v priamom rade.   

Za odpoveď veľmi pekne ďakujem.      S pozdravom  Judita G.  

Odpovedá: 

JUDr. Barbora Ficeková, advokát

Dobrý deň, ano, vzťahuje sa na Vás oslobodenie, splnili ste zákonné podmienky na to, aby ste boli oslobodená od povinnosti platiť daň.

 

JUDr. Barbora Ficeková, advokát Bratislava 

http://ficek.sk

 

investicie do domu po rozchode

Otázka používateľa: 

beta

Dobrý deň,

ostala som sama s dvoma maloletými deťmi. Bývame v dome, ktorý darovacou zmluvou patrí mne avšak bývalý partner (neboli sme zosobášení ) si nárokuje na väčšiu čiastku, ktorú investoval aj on do rekonštrukcie domu. V dome mal zadarmo aj svoju kanceláriu  a sklad. Partner je cudzinec žijúci na území Sk, má trvalý pobyt stále na našej adrese. Akým spôsobom zákon určuje výšku sumy, ktorú by mohol žiadať, veď po celé roky dom užíval aj on?

 

 

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, 

ak investoval do rekonštrukcie domu, má na to právo. Avšak musí preukázať, že peniaze investoval a zároveň ak ste nemali osobitnú dohodu s ním, potom mu od každej jednej investície plynula 2 ročná premlčacia lehota. 

Jeho nárok teda môže byť už premlčaný. Za užívanie domu môžete od neho požadovať bezdôvodné obohatenie vo výške bežného nájomného v danej lokalite.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava

http://ficek.sk

majetok občianskeho združenia

Otázka používateľa: 

izabella

Dobrý deň,

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, to čo uvádzate je pomerne častý jav a stretávame sa s tým často. Nie je to nezákonné. Pozrite si stanovy občianskeho združenia, či to tam nie je zakázané alebo ako to máte upravené. Ak to nie je upravené, nejde o porušenie zákona. Ak sa Vám to nepáči a nesúhlasia s tým ani ostatní členovia združenia, pozrite si v stanovách spôsob, ako odvolať prezidenta OZ, prípadne to upraviť tak, aby to nemohol robiť.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát

http://ficek.sk

kolko trva schvalenie pravneho ukonu sudom?

Otázka používateľa: 

ako doplnit splnomocnenie?

Dobry den,

Chcem Vas poprosit o radu. Kataster nam prerusil konanie, nakolko jednym z ucastnikov zmluvy je malolety, ktoremu zomreli rodicia a ma stanoveneho opatrovnika. Vraj mame podat navrh na schvalenie ukonu sudom. Mozete mi poradit ako ma taky navrh vyzerat a kolko to schvalenie asi trva? Mozeme to urobit my alebo opatrovnik musi?

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, návrh na schválenie úkonu si môžete urobiť sami, obsahuje však veľmi veľa náležitostí a zložitý je najmä petit návrhu. Asi najjednoduchšie je nechať si to spracovať advokátom. Môžete si stiahnuť aj vzor z internetu ale nemáte istotu, že je správny. Také konanie môže trvať približne 6 mesiacov. Ak je chyba v splnomocnení a táto sa dotýka každého splnomocniteľa, potom to musia podpísať všetci. Inak by stačilo len opraviť tú časť, ktorá je nesprávna. JUDr. Milan Ficek, advokát www.ficek.sk

nahrada skody

Otázka používateľa: 

moze odo mna majitel poskodeneho auta vymahat skodu ktoru mu sposobila mnou zabezpecena vyzdoba spadnuta z ineho auta?

Dobry den,

Moj manzel organizuje svadby/zabezpecuje vyzdoby na ne. Zabezpecilo sme vyzdobu na auto ktore bralo svadobcanov, tak vsak zrejme v dosledku velkej rychlosti sofera spadla a poskriabala auto iduce za nim. Tento pan teraz tvrdi ze mu mame zaplatit 400 Eur lebo keby to riesil cez poistovnu, bude platit spoluucast.

Ako mozeme byt my na vine? Moze to od nas vymahat?

Dakujem

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, v tomto prípade prichádza do úvahy aj spoluzodpovednosť za škodu zo strany vodiča motorového vozidla, ktorý viedol motorové vozidlo, ktoré malo pripevnenú výzdobu. 

Vodič poškodeného vozidla môže požadovať náhradu z povinného zmluvného poistenia predchádzajúceho vozidla (ktoré malo výzdobu). Pri PZP nie je spoluúčasť. Tá je iba pri havarijnom poistení. 

Takže mu odporučte nech to rieši cez poisťovňu. Vy nesiete zodpovednosť vtedy, ak ste porušili svoju povinnosť. 

Určite by som Vám odporúčal, pokiaľ robíte výzdobu na auto, mať všeobecné obchodné podmienky, ktoré Vám vždy objednávateľ podpíše a kde budete mať aj napísané, akou maximálnou rýchlosťou môže vodič ísť. A pokiaľ poruší túto povinnosť, znáša prípadnú vzniknutú škodu sám.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava - Nitra

https://ficek.sk

Lieky

Otázka používateľa: 

ANNA

Dobrý deň chcem sa spýtať mozem.odmietnut liecbu svojho syna ak mam obavy o jeho ucinkoch.Syn ma 9 rokov...Dakujem za odpoved

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokáta

Dobrý deň, odporúčam Vám pred tým ako vysadíte lieky pre syna, mať to podložené odborným lekárskym alebo znaleckým posudkom, pretože inak sa vystavujete riziku trestnéhi stíhania, ak by sa mu niečo stalo v dôsledku toho, že neužíval lieky. Teda Vy ako zákonný zástupca by ste boli braná na trestnoprávnu zodpovednosť. JUDr.Milan Ficek, advokáta

Zmenit v Katastri nehnutelnosti

Otázka používateľa: 

MGR.MIROSLAVA

Dobry den. Chcem sa Vas opytat ako mam postupovat, ked chcem vynat byvaleho priatelia z Katastra nehnutelnosti, aby uz nebol spoluvlastnik. V oktobri 2012 sme si zobrali hypoteku a tym sa stal spoludlznikom aj spoluvlastnikom. No na hypoteke uz ako spoludlznik nie je. Ja mam snubenca a coskoro budem mat svadbu tak som si chcela este pred svadbou urobit poriadok vo vlastnictve. Aku sumu musim uviest na zmluve aby som presla cez Kataster.

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, ak mu nič nevyplatíte, potom podpisujte zmluvu o zrušení a vysporiadaní podielového spoluvlastníctva, na základe ktorého sa stanete vlastníčkou nehnuteľnosti bezodplatne. V zmluve sa priamo dohodnete, že mu nebudete nič vyplácať.

JUDr. Milan Ficek, advokát

www.ficek.sk

Byty

Otázka používateľa: 

Alena

Dobrý deň, prosím môžte mi poradit? Vlastním byt na severe SR, moja mama vlastní byt na juhu SR.Nakolko u nás neni práca, bola som nútená ist za prácou na juh, tak bývam v maminom byte. mama býva v mojom byte na severe, už je na dôchodku.Stále sa háda so mnou, že jej všetko ničím, nestarám sa, neopravujem... Ja si platím svoj byt na severe, mama si platí svoj byt na juhu, ale chce po mne aby som ho platila ja - ten jej.Ja moc nechcem, lebo v poslednom čase je na juhu velmi často - mína vodu, elektriku... a pritom tvrdí že mi šetrí sever, ale to že mína na juhu už vidiet nechce.

Odpovedá: 

JUDr.Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, mali by ste to riešiť čo najskôr. Ak matka darovala svoj byt, potom už nie je oprávnená s ním disponovať a preto by ste sa mali s bratom dohodnúť na tom, ako a kedy môžete užívať byt. Mamu z tohoto dojednania môžete úplne vyradiť. Nedovoľte aby to dospelo do štádia, že byť sa predá a potom ona zostane vo Vašom byte na severe. Svoj byt môžete na severe prenajať. Mame povedzte, nech sa presťahuje do bytu brata. JUDr.Milan Ficek, advokát www.ficek.sk

odmietnutie dedicstva pre malolete dieta

Otázka používateľa: 

Eruska

Dobry den,

Dobrý deň, pokiaľ chcete odmietnuť dedičstvo ako zákonný zástupca, potom to musíte vyhlásiť pred notárom. Súd musí takéto odmietnutie schváliť. Ak má dlhy, tak potom ho schváli. Trovy platia tí, ktorí sa stanú dedičmi. Odmietnutím to bude pre Vás ukončené až po tom, ako to schváli súd.

JUDr. Milan Ficek, advokát

http://ficek.sk


Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.