Právna poradňa - Ficek & Ficeková

Právna poradňa - Ficek & Ficeková

Advokátska kancelária JUDr. Ficek & Ficeková pôsobí niekoľko rokov v Bratislave a zameriava sa najmä na problematiku rodinného a občianskeho práva (vrátane práva nehnuteľností a vymáhania pohľadávok). Odborníci z kancelárie špecializujúci sa priamo na rodinné právo radia v otázkach rozvodu, určovania výživného (ako aj zvyšovania, znižovania a zrušenia výživného), styku s deťmi a striedavej starostlivosti. Kancelária sa špecializuje aj na komplexnú problematiku vysporiadania majetku. Advokáti publikujú pravidelne svoje právne názory v tlači.

Daň z predaja nehnuteľnosti získanej dedením

Otázka používateľa: 

Judita Gavlíková

Vážená pani doktorka. 

Obraciam sa na Vás s prosbou o radu. Zdedila som po mamičke byt, ktorého vlastníčkou bola ona 15 rokov.  Zomrela 28.mája 2016. Otázka je, či sa na mňa vzťahuje oslobodenie od platenia  dane z predaja bytu, ktorý som zdedila v priamom rade.   

Za odpoveď veľmi pekne ďakujem.      S pozdravom  Judita G.  

Odpovedá: 

JUDr. Barbora Ficeková, advokát

Dobrý deň, ano, vzťahuje sa na Vás oslobodenie, splnili ste zákonné podmienky na to, aby ste boli oslobodená od povinnosti platiť daň.

 

JUDr. Barbora Ficeková, advokát Bratislava 

http://ficek.sk

 

investicie do domu po rozchode

Otázka používateľa: 

beta

Dobrý deň,

ostala som sama s dvoma maloletými deťmi. Bývame v dome, ktorý darovacou zmluvou patrí mne avšak bývalý partner (neboli sme zosobášení ) si nárokuje na väčšiu čiastku, ktorú investoval aj on do rekonštrukcie domu. V dome mal zadarmo aj svoju kanceláriu  a sklad. Partner je cudzinec žijúci na území Sk, má trvalý pobyt stále na našej adrese. Akým spôsobom zákon určuje výšku sumy, ktorú by mohol žiadať, veď po celé roky dom užíval aj on?

 

 

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, 

ak investoval do rekonštrukcie domu, má na to právo. Avšak musí preukázať, že peniaze investoval a zároveň ak ste nemali osobitnú dohodu s ním, potom mu od každej jednej investície plynula 2 ročná premlčacia lehota. 

Jeho nárok teda môže byť už premlčaný. Za užívanie domu môžete od neho požadovať bezdôvodné obohatenie vo výške bežného nájomného v danej lokalite.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava

http://ficek.sk

autorske prava k videu

Otázka používateľa: 

mozem pouzit video ktore o mne natocil niekto iny?

Chcem sa opytat, ci ak urcita firma urobila pre nasu spolocnost video ako reklamu a v tomto videu su len nasi zamestnanci, ci ho mozeme pouzivat?

Mali sme zmluvu o zverejneni reklamy so spolocnostou ktora to video zhotovila a mala ho sirit, my sme jej zato platili. Teraz by sme chceli video pouzivat aj na ine ucely no neporusime tym nejake ich autorske prava ked ho zhotovili oni? V zmluve autorske prava neboli upravene. Dakujem.

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň,

Autor má právo použiť svoje dielo a právo udeliť súhlas na použitie svojho diela.
Dielo je možné použiť iba so súhlasom autora, ak autorský zákon neustanovuje inak. 

Do autorského práva nezasahuje fyzická osoba, ktorá bez súhlasu autora použije dielo vyhotovením rozmnoženiny pre svoju súkromnú potrebu na účel, ktorý nie je priamo ani nepriamo obchodný.

Pokiaľ ide o Vašu podotázku, vlastnícke právo bolo prevedené na nadobúdateľa a preto mu vzniká aj povinnosť platiť náklady spojené s užívaním nehnuteľností, ak ste sa nedohodli inak. Hoci je charakter vlastníckeho práva oba zabezpečovací.  Ak budete nájomca Vy a vy spôsobite nedoplatky, potom ich môže dočasný vlastník od Vás žiadať. 

 

JUDr. Milan Ficek, advokát 

http://ficek.sk

Ako donutit susedny bytovy dom aby si dal opravit balkony ktore nam sposobuju skodu?

Otázka používateľa: 

ako donutit susedny bytovy dom aby si dal opravit balkony ktore nam sposobuju skodu?

Dobry den,

Chcem Vas pekne poprosit o radu. Byvam v bytovom dome, ktory tvori jeden vchod. Susedny bytovy dom, takisto jeden vchod, s nami susedi tak, ze sa budovy dotykaju. Susedny bytovy dom ma uz dlhodobu poruchu balkonov a bolo obhliadkou dokazane, ze prave to sposobuje, ze zatekaju aj nase balkony. Bolo nam povedane, ze nase balkony budu zatekat, kym si susedny bytovy dom nespravi opravu. Su vsak absolutne necinni, opravu si neschvalia a na fonde nemaju peniaze. Ako sa da situacia riesit? musime ich zalovat my, alebo by mal spravca? da sa prinutit ich aby si balkony opravili?

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, na oprave sa musíte dohodnúť na schôdzi vlastníkov. Ak nemáte peniaze vo fonde opráv, je možné si vziať úver, ale to sa tiež musí schváliť. Je možné že ste v patovej situácii. Tu ide o spoločný problém, pretože sa poškodzuje celý bytový dom. Bytový dom patrí všetkým a preto musíte presvedčiť ľudí, aby tento problém riešili. Žaloba na všetkých vlastníkov na opravu balkónov si neviem reálne v praxi predstaviť. 

V súvislosti s parkovaním: 

Správa domu je obstarávanie služieb a tovaru, ktorými správca alebo spoločenstvo zabezpečuje pre vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome

a) prevádzku, údržbu, opravy a udržiavanie spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, priľahlého pozemku a príslušenstva,

b) služby spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru,

c) vedenie účtu domu v banke,

d) vymáhanie škody, nedoplatkov vo fonde prevádzky, údržby a opráv a iných nedoplatkov,

e) iné činnosti, ktoré bezprostredne súvisia s užívaním domu ako celku jednotlivými vlastníkmi bytov a nebytových priestorov v dome.

 

Prenájom spoločných pozemkov nie je správou podľa vyššie uvedeného.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát 

www.ficek.sk

Likvidacia spolocenstva vlastnikov bytov

Otázka používateľa: 

ako vykonat likvidaciu spolocenstva vlastnikov bytov, ak nemame majetok?

Dobry den, velmi pekne Vás prosim o radu.

V zmysle zakona č. 182/1993 Z.z. mame vytvorene spolocenstvo vlastnikov bytov, ktore je zapisane riadne aj v registri.

Mali sme zhromazdenie, na ktorom sme sa uzniesli, ze spolocenstva zrusime a budemem mat spravcu, ktory nas spravoval aj v minulosti pred zalozenim spolocenstva. Avsak podla zakona je treba vykonat likvidaciu a predlozit velmi vela dokladov s nou suvisiacich, inak nas nevymazu z registra.

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, likvidácia musí prebehnúť aj tak, je potrebné nechať vypracovať účtovné závierky.  Je potrebné oznámiť aj vstup do likvidácie. Postup je pomerne komplikovaný. Môžete sa obrátiť na advokáta vo svojom okolí, ktorý Vám s tým pomôže. 

JUDr. Milan Ficek, advokát 

http://ficek.sk

Zodpovednosť za úraz na sklopnej rampe

Otázka používateľa: 

je mozne cestnym prehlasenim zobrat na seba zodpovednost za pripadne buduce urazy?

Dobry den,

Na schodzi v nasom bytovom dome sme si odsuhlasili, ze firma, ktora nam bude zateplovat, naceni aj sklopna rampu do kazdeho vchodu pre jednu pani na vozicku, ktora u nas byva. Tato sklopna rampa bude vo vestibule a kluce od nej bude mat len pani dotycnej na voziku.

Chcem sa opytat ci moze spravca bytoveho domu dat podpisat tejto pani nejake cestne vyhlasenie v takom zmysle, ze za pripadne urazy v suvislosti so sklopnou rampou nebude zodpovedat. Inak je spravca zodpovedny za stav budovy.

Dakujem

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň,

správca jej môže dať podpísať takéto čestné vyhlásenie, avšak nemôže sa to vzťahovať na akékoľvek úrazy, ktoré sa tam stanú. 

Ak sa chce správca aspoň čiastočne vyviniť, je vhodné, aby dal podpísať poučenia v súvislosti s používaním rampy, ide o tzv. všeobecnú prevenčnú povinnosť. Ak si ju splní, tak za niektoré úrazy, ktoré sa jej stali svojim vlastným zavinením nebude zodpovedať.

Pokiaľ by však šlo o úrazy vzniknuté v dôsledku povahy prístroja, tak Občiansky zákonník upravuje, že každý zodpovedá aj za škodu spôsobenú okolnosťami, ktoré majú pôvod v povahe prístroja alebo inej veci, ktoré sa pri plnení záväzku použili. Tejto zodpovednosti sa nemôže zbaviť.

Takže by správcovi nepomohlo ani čestné vyhlásenie alebo poučenie.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát 

http://ficek.sk

prechod cez cudzi pozemok

Otázka používateľa: 

ako najlepsie upravit pravo prechodu cez cudzi pozemok?

Dobry den, chcem Vas poprosit o radu. Byvam v bytovom dome, v ktoreho dvore sa nachadzaju 3 samostatne stojace garaze, ktore nie su sucastou bytoveho domu, maju samostatny list vlastnictva. Kedze vlastnici tychto garazi nie su zaroven vlastnikmi bytov v nasom bytovom dome, ani prilahleho pozemku, vznika tu situacia, ze prechadzaju cez nas dvor, ku ktoremu nemaju spoluvlastnicke pravo. Zaroven vyuzivaju nasu elektricku branu. Chceli by sme , aby boli zaviazani spolupodielat sa na nakladoch za pouzivanie elektrickej brany a opotrebovavania a oprav cesty vo dvore, po ktorej chodia.

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, najskôr je potrebné zistiť, či sú vlastníci garáže ochotní uzatvoriť zmluvu s vlastníkmi pozemkov a brány. Ak áno, potom s nimi uzatvoríte zmluvu o tom, že môžu prechádzať cez pozemok a zároveň používať bránu. Zároveň si dohodnete odmenu. 

Pre vás ako vlastníkov pozemku nie je vhodné, aby bola zmluva zapísaná na katastri a ani nemusí byť, nie je to podmienkou jej platnosti. 

O hospodárení so spoločnou vecou stačí nadpolovičná väčšina vlastníkov. Je potrebné zvolať všetkých vlastníkov a dať im možnosť vyjadriť sa, spíše sa o tom zápisnica, ktorá slúži ako doklad o tom, že o tejto otázke prebiehalo rokovanie. Je potrebné stanoviť termín stretnutia v dostatočnom časovom predstihu.

Zmluvu môžete urobiť aj zvlášť ale aj spolu pre všetkých vlastníkov garáže. 

 

JUDr. Milan Ficek, advokát 

http://ficek.sk

Chcem podat navrh o predbezne opatrenie

Otázka používateľa: 

Zadost o predbezne opatrenie dietata

Syn je po operaci slepeho creva, byva v romskej osade , ako sa tam zije zrejme nemusim rozpisovat.

 Podala dom zadost na sud v Kosiciach na sud o zverenie do mojej starostlivosti, no to potrva,  pokad sud urci termin pojednavania. Chlapec, nema podmienky na to aby bol v cistom prostredi a , po operacii potrebuje specialnu stravu,  a ine potrebne vecy.   To mu jeho opatrovnik nezabespeci.  A denodene si piseme volame,  chce cim skvor odyst chlapec  byvat ku mne  ako ku mame.   

Odpovedá: 

JUDr. Barbora Ficeková, advokátka

Dobrý deň, toto by bol dôvod na nariadenie neodkladného opatrenia, musíte ale preukázať svoje tvrdenia. Môže dôjsť aj k ohrozeniu zdravia a života dieťaťa. V takýchto prípadoch by mal súd urgentne konať. Podajte návrh a trvajte na tom, aby súd rozhodol bezodkladne.

Odporúčala by som Vám využiť služby odborníka - advokáta alebo centra právnej pomoci.

JUDr. Barbora Ficekova, advokátka

Výživné na maloleté deti počas trvania manželstva.

Otázka používateľa: 

Lujza

Dobrý deň. Chcem sa spýtať, akým spôsobom môžem od manžela požadovať príspevok alebo výživné na 2 maloleté deti. Rozvedení nie sme, ale manžel sa odsťahoval a na deti odmieta prispievať, že nemusí, pokiaľ nie sme rozvedení. Ako mám postupovať? Ďakujem.

Odpovedá: 

JUDr. Barbora Ficeková, advokátka

Dobrý deň, aj počas manželstva môžete žiadať výživné na deti. Obráťte sa na súd a žiadajte určiť výživné na deti. Súd rozhodne o manželovej povinnosti prispievať na deti.

JUDr. Barbora Ficeková, advokátka

http://ficek.sk

Kupa auta ked nie sme manzelia

Otázka používateľa: 

Michala

Dobry den, chcela by som sa opytat, ako postupovat pri kupe noveho auta, ked ho chceme s partnerom kupovat na polovicu a nie sme manzelia. Ako majitel auta na technickom preukaze moze byt len jeden a drzitel zas nema ziadne vlastnicke prava k vozidlu. Staci, ak na kupnej zmluve budeme figurovat obaja? Alebo ako sa zabezpecit, aby neskor v pripade nejakych nezhod nepredal auto bez mojho vedomia, aby som neprisla o svoju polovicu? Dakujem velmi pekne za radu.

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, áno, na technickom preukaze môže byť uvedený iba jeden. Ak máte obavy, že by priateľ odpredal auto, žiadajte ho napísať na Vaše meno. 

Druhá možnosť je spísať dohodu s priateľom o tom, že vozidlo bude napísané na dopravnom inšpektoráte na priateľa ale spoluvlastníkmi ste obaja. Tiež sa v zmluve dohodnete, že priateľ nemôže auto predávať bez Vášho súhlasu a ak to urobí, zaplatí Vám napríklad zmluvnú pokutu vo výške 20 % kúpnej ceny vozidla.

Tretia možnosť je spísať s ním zmluvu o pôžičke, že peniaze mu požičiavate na kúpu a vráti Vám ich v určitom termíne. Na zmluvu o pôžičke môžete použiť formulár zo stránky http://zmluvaopozicke.sk.

JUDr. Milan Ficek, advokát

http://ficek.sk

Ako platiť výživné pred rozvodom

Otázka používateľa: 

Ako platit na deti pred rozvodom

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, sestra s manželom nežije v spoločnej domácnosti už 3 mesiace , predtým viac ako pol roka spolu nespali. Sestra chce podať žiadosť o rozvod. Švagor je riadne zamestnaný, ale svoje popoludnia trávi v miestnej krčme. Ako to je s prispievaním na deti, keďže švagor žije v spoločnom byte, celú výplatu si necháva a deťom nič nedáva. Sestra je na všetko sama, pomáhaju jej rodičia a ja. Ďakujem

Odpovedá: 

JUDr. Barbora Ficeková, advokátka

Dobrý deň, aj počas manželstva môže žiadať sestra o výživné na súde. Nerieši sa to ale v konaní o rozvod. Musí podať osobitný návrh na súd.

 

JUDr. Barbora Ficeková, advokátka

http://ficek.sk

Dedičtvo - vzdanie sa dedičstva

Otázka používateľa: 

Lucia

Dobrý deň ja by som sa chcela opytať, Ak som dedila pred 8 rokmi ako neplnoleta osoba a dedila som aj dlhy ako sa toho môžem vzdat aj celeho dedictva dá sa to ešte vôbec či je to už neskoro. Totiž vtedy som sa toho nemohla vzdať kedže som bola neplnoletá osoba ani som sa pojednavania nezučasnila lebo štat mi pridelil poručnika. A kedže ja ako dieťa som sa vtom vôbec nevyznala a nevedela očo sa jedna chcela by som poradiť čo stym kam sa obraťiť alebo je už neskoro. Či sa neda obnoviť dedicke konanie ked som plnoleta mam 23 a vzdať sa dedictva. Vopred dakujem za odpoveď  

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, ak máte už 23 rokov a dedičské konanie prebehlo pred 8 rokmi, tak nie je možné to vrátiť späť a vzdať sa dedičstva. Dedičstvo ale môžete na niekoho previesť aj s dlhmi. Ak s tým bude súhlasiť. Dajte si pozor, aby ste si ošetrili aj to, že veriteľ bude súhlasiť s tým, že namiesto Vás nastúpi iný dlžník.

 

JUDr. Milan Ficek, advokát 

http://ficek.sk


Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.