Archív psychologicke poradne - Denisa Maderová

Prosím o radu

Otázka používateľa: 

dajanka66

Dobrý den,chcela by som sa poradit' ,můj syn začal pracovat' celkom sa mu darí ,chcem radu kol'ko mám od necho pýtat' na chod domácnosti.S manželom sa dost' rozchádzame v názore ja si myslm že aspom 100E by mohol aby sa naučil zodpovednosti ,manžel je dobračisko najradšej by zatiahol všetko aj za neho a mne sa to nepáči ,nie že by nič nedával občas 50-60- E ale má konfort .Za odpoved' d'akujem

Odpovedá: 

Denisa Maderová-psychologička

Dobrý večer,
Myslím si, že správne rozmýšlate nad tým, že pokiaľ Váš syn zarába, mal by prispievať na domácnosť. Je to o podpore k jeho samostatnosti, a tak isto k dospelosti. Aby sa naučil hospodáriť so svojimi peniazmi a nečakal, že ho rodičia budú podporovať stále. To vedie k závislosti a brzdí jeho dozrievanie. Ak chcete byť spravodlivá, rozdelte náklady rovnako na celú rodinu, no 100EUR podľa mňa nie je veľa peňazí, a pritom si určite aj nejaké odloží. Pretože keby platil za podnájom, bolo by to viac.

Želám Vám vešetko dobré.

S pozdravom,
Denisa Maderová

Precitlivelá dcéra

Otázka používateľa: 

mviktorka

Dobrý deň,

Odpovedá: 

Mgr. Denisa Maderová - sunriseporadňa

Dobrý deň.
Je pravda že pokiaľ je mamička úzkostlivá, prenáša svoju úzkostlivosť aj na dcérku, a tak sa formuje jej osobnosť.
Vaša dcérka si prešla ochorením, pri ktorom jej úzkostlivosť a strach môžu byť čiastočne aj osobnostnou črtou,ktorá súvisí s ochorením.
Všetko závisí od dobrej vzťahovej väzby s Vami, od Vašej vnútornej istoty a podpore pre ňu, ktorú jej dávate, a ktorá je dôležitá najmä v období do 6 rokov dieťatka.
Avšak aj potom je naďalej dievčatko viac naviazané na matke a učí sa ženskej role od matky.

Úzkosť

Otázka používateľa: 

squatka

Dobrý deň, pre rokom som skolabovala v práci z ničoho-nič z plného zdravia. O pár mesiacov nezlepšovania po rôznych vyšetreniach som navštívila psychiatrickú amb. kde mi p. doktorka stanovila diagnózu panická úzkosť a depresia. Prestriedala som už mnoho liekov no mám pocit, že mi nič nezaberá. Posledné obdobie mám zvláštne desivé pocity ktoré trvajú v kuse už týždeň. Točí sa mi hlava, mám pocit derealizácie a denacionalizácia. V ničom nevidím zmysel, všetko sa mi zdá akoby bežalo naokolo mňa. Neviem sa na nič tešiť, je mi do plaču, som nervózna ale zároveň apatická a vyčerpaná.

Odpovedá: 

Mgr. Denisa Maderová - sunriseporadňa

Dobrý deň,
to čo píšete je prejavom panickej poruchy, ktorá vzniká na základe vystupňovanej úzkosti.
Keď sa už raz epizodka -panika objaví, človek sa toho zľakne a bojí sa, že sa zopakuje znovu. Medikamentózna terapia nestačí, a je dôležitá aj psychoterapia, hlavne nácvik dýchania a práca s myšlienkami a emóciami, ktoré je potrebné dať pod kontrolu , hlavne zachovať pokoj, pokojne zhlboka dýchať a v stave úzkosti zastaviť a nerozvíjať ďalej myšlienky, pretože potom sa úzkosť opäť stupňuje.

Strácam ho??

Otázka používateľa: 

adka75

Dobrý večer pani doktorka.Poprosila by som vás o radu.Pred 5 rokmi som sa rozviedla,a z toho manželstva mám 2 synov..16r a 11r.Bola som 15 rokov vydatá za muža ktorý ma psychicky týral a ubližoval mi aj fyzicky.pred rozvodom som navštevovala psychiatričku,lebo sama som to nezvládla.Denne mi nadával,ubližoval.A na odporúčanie som si urobila rázny krok.Rozvod.Po našom odchode s detmi ma prenasledoval do práce,vyvolával aj 40x denne,zbil ma aj na ulici.náš problém riešila aj polícia ale nakoniec nič z toho nebolo.Potom si našiel priatelku a všetko sa zmenilo.Odvtedy mám pokoj.Pred 3 rokmi som

Odpovedá: 

Denisa Maderová-psychologička

Dobrý deň,
podľa toho čo píšete ohľadne zmeny správania Vášho muža naozaj vypadá akoby bola v hre iná žena. Niekedy muži zvládajú obdobie po pôrode a tak isto tehotenstve ťažko.
Zvlášť pokiaľ je to ich prvé dieťa. Môžu sa cítiť na rolu otca nepripravení, zmätení. Veľa sa tým v ich živote zmení a môžu reagovať neverou, ktorá je pre nich únikom pred zodpovednosťou, lebo sa jej boja. Môže to byť aj o tom, že potrebujú čas, kým sa adaptujú na to, že ich stav sa zmenil na povinnosti a starostlivosť. Nie je to už len o užívaní si a o mileneckom vzťahu.

Potrebujem pomoc

Otázka používateľa: 

catrine

Dobry den, som matka trojrocneho dietata a momentalne som na jeho vychovu zostala sama. Manzel je tretim mesiacom vo vykone vazby. Zacinam mat pocit, ze sa mi vsetky problemy kopia na hlavu. Finančné, emocionalne, vecne nieco riesim a som pod stresom. Uz si ani nepamatam kedy som sa naposledy poriadne najedla(za 5 tyzdnov som schudla 10 kg), poriadne sa vyspala. Som unavena, vycerpana, namiesto toho, aby som dietatu vynahradzala otca, kricim na neho, udrem ho, zo vsetkeho som nervozna. Tazko si to priznavam, ale som strasna matka!

Odpovedá: 

Denisa Maderová-psychologička

Dobrý deň.
pokiaľ sa budete stále obviňovať z toho, čo sa stalo Vášmu manželovi, vedie Vás to do záhuby.
Vy za to nemôžete čo sa stalo a nenesiete na tom žiadny podiel viny, aj keď je Váž muž vo väzbe.
Dôležitá ste teraz vy a Vaše dieťa, ktoré Vás potrebuje, aby ste bola silná a v pohode. Aby ste verila v smú seba, že to napriek ťažkej situácii zvládnete. Nedávajte si vinu za niečo, čo ste nezavinila a za živoť, ktorý ste si sama nevybrala takýto. Nie ste ani prvá, ani posledná žena, ktorej manžel je vo väzbe.

kompulzivne hromadenie

Otázka používateľa: 

bejly

Dobry den prajem pani Maderova,

obraciam sa na vas s otazkami ohladom mojho svokra.
Asi zacnem od zaciatku. Pred 12 rokmi si kupil novy 2 izbovy byt.
Vedelo sa ze nieje zrovna poriadkumilovny, ale to co sme pre 2 rokmi videli, co v tom byte spachal pocas tych 12 rokov sme zistili, ze bohuzial nieje vporiadku >{
Byt je kompletne naplneny az po strop a to ulne vsetky miestnosti.

Odpovedá: 

Denisa Maderová- psychologička Sunrise

Dobrý deň pani Jana.

realita

Otázka používateľa: 

lama741

Dobry den myslim si ze mam nejaku chorobu alebo ako to nazvat moj problem spociva vtom ze si neuvedomujem realitu myslim tak ze jednym uchom dnu druhym von.Proste ako keby my mozog vypol pri urcitej situacii vlastne vsetkych situaciach.Citim sa ako keby som mal v hlave prazdno.Nedokazem problem alebo momentalnu situaciu vnimat hned my vypadnd z hlavy je to narmalne?

Odpovedá: 

Denisa Maderová-psychologička Sunrise

Dobrý deň,
ľudia ktorí nevnímajú realitu majú častokrát bohatý vnútorný život. Rozmýšľajú nad vicerými vecami naraz, môže to byť aj zaneprázdnenosť. Vtedy sa nedokážu sústrediť na bezprostrednú prítomnosť.
Neviem aká ste osobnosť vy alebo v čom bude Váš problém alebo aj charakteristická črta osobnosti. Potrebovala by som via informácií prípadne osobný kontakt.

S pozdravom,
Denisa Maderová

zufala matka

Otázka používateľa: 

galika2710

Dobry den prajem

Odpovedá: 

Denisa Maderová - psychologička Sunrise

Dobrý deň,
Láske Vášho syna naozaj nezabránite, dôležité však je, aby v tomto pre neho ťažkom období cítil Vašu podporu a pochopenie a aj to, že Vám na ňom záleží a budete mu pomáhať ako viete.
Keďže syn ešte nie je plnoletý, stále ste jeho zákonní zástupcovia a máte právo rozhodovať o pre neho dôležitých veciach.

Jakubko

Otázka používateľa: 

felka78

Dobrý deň p. psychologička. Min.šk.rok bol náš Jakubko prvák.

Odpovedá: 

Denisa Maderová-psychologička Sunrise

Dobrý deň,
sebavedomie Vášho dieťatka podporíte tak, že mu budete veriť. Že ho budete povzbudzovať, podporovať a nebudete sa báť, že zlyhá.
Prváčik má ešte právo na svoje slabosti. Dôležité je ako ho podporí pani učiteľka a pritom bude rešpektovať jeho povahu a aj citlivosť.
Dobrá pani učiteľka tomu rozumie, že deti si potrebujú na školu a nové pravidlá zvyknúť. Tak isto má prváčik právo na to, aby mu rodičia pomáhali, pretože sú pre neho najväčšou podporou. Asi až v treťom ročníku deti začínajú byť naozaj samostatnejšie. Podľa povahy aj skôr.

Sezónne recepty

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok