Zemiakový šalát podľa MM


Popis

myslím, že vlastne úplne obyčajný zemiakový šalát, ale holt každý si tam dáva to svoje, jeden ho chce suchý (taký je ten náš), druhý "čvachatavý" ...
Zdroj: kombinácia medzi šalátom ako ho robila moja mama a šalátom, ako naň bol zvyknutý MM
Čas prípravy: 1 1⁄2 hours

Ingrediencie

2kusyzemiakov (na jednu osobou)
1kuscibuľa
3kusymrkva (závisí od veľkosti)
1⁄4kuszeleru (opäť závisí od veľkosti)
2kusynakladané uhorky (podľa chuti a veľkosti)
1plechovkahrášok (stredná veľkosť)
1čajová lyžičkasoľ (do "nálevu")
 trochamleté čierne korenie, nové korenie (do "nálevu")
 trochaolej, ocot, cukor (do "nálevu")
 trochasoľ, korenie, ml. rasca, horčica, sekaná petržlenová vňať (do šalátu)
  majonéza (podľa môjho receptu)

Inštrukcie

Deň vopred uvaríme mrkvu a zeler nakrájané na kocôčky (ja krájam zeler tzv. "na márne kúsky", mrkvu tak "klasicky") v náleve z vody, soli, čierneho a nového korenia a oleja, vody len toľko, aby zelenina bola prikrytá. Ocot pridávam až keď je zelenina uvarená (cca dve pol. lyžice) a ešte dochutím na sladkokyslo štipkou cukru, nechám cez noc vychladnúť (neviem prečo, ale tak ma vždy babka s mamou učili, že musí ísť studený nálev na horúce zemiaky). Na druhý deň postavím variť zemiaky v šupke, kým sa varia scedím mrkvu s zelerom, nakrájam cibuľu, dám ju do nádoby, v ktorej budem šalát miešať a posolím, aby pustila šťavu, nakrájam si nakladané uhorky, otvorím konzervu s hráškom a tiež ju ocedím. Urobím majonézu (viď tu uložený recept "Majonéza z mixéra). Uvarené zemiaky scedím, prelejem studenou vodou, aby sa ľahko šúpali, ale nenechám vychladnúť (viď poznámka kúsok vyššie), ošúpem, pofúkam spálené ruky, pretlačím do nádoby, kde už mám cibuľu (cez také to pretláčacie kolečko), opäť pofúkam spálené ruky a pridám odkvapkanú zeleninu (mrkvu s zelerom, uhorky aj hrášok) a posekanú petržlenovú vňať. Pridám aj majonézu, zľahka premiešam a privolám MM - on je vrchný dochucovač - čo viem, tak dáva (ak treba soľ, ale niekedy aj netreba, lebo už som dala aj do nálevu, aj na cibuľu aj do majonézy), mleté čierne korenie, mletú rascu, horčicu a nejakú tú štipľavú paprikovú pastu (najčastejšie Eros Pista) - koľko, to netuším, ale šalát je vždy skutočne fajný.

Poznámky

Toto je taká tá suchá verzia, ktorú uprednostňuje MM, my sme vždy robili ten čvachtavý, tam sa zeleninová zmes (mrkva, zeler) nalievala na tie zemiaky aj s nálevom.
Vaše hodnotenie: Žiadne
0
Zatiaľ nehodnotené