Práca a financie

Gastrolowe - Kto nám gastro pochová?

Keď pred 2 rokmi nastúpila korona, zavreli sa všetky reštauračné zariadenia. Len sme si povzdychli - raz keď znovu otvoria ... takú šniclu si ja v reštike dám!
Keď pred rokom boli znovuzavedené opatrenia, ľudia sa išli potĺcť, čo POTREBOVALI ísť si sadnúť. To na kávu, to do reštiky. Vadili sa s prevádzkarmi gastra, aby ich pustili sadnúť aspoň na 10 minút na kávu, vyhrážali sa hygienikom, bohovali na vládu.
Realita dnešných dní, nad ktorou povzdychne nejedna gastroprevádzka? Poloprázdno. Tak ako všetci úfali, že koniec roku a "mikulášske posedenia" to trochu vytrhnú z biedy, tak majú sánku dolu a prázdne stoly.
Aj som myslela, že na vianočných trhoch všetci sú, ale ani tam obrat nič moc.

Najekologickejšie oblečenie

Och, veľa prívlastkom má oblečenie v obchodoch. Zhotovené z bio bavlny. Ešte viac bio. Bez detskej práce. Bez škodlivej farby. Vyrobené blízko nás. Z tradičných materiálov. z netradičných materiálov. Nové. Recyklované. Upcyklované. Z druhej ruky.

No najekologickejšie z toho vychádza to oblečenie, ktoré už máte v skrini. Veru tak. Ak zrovna nemáte kapsulový šatník s 30 kúskami oblečenia na sezónu, tak iste máte v skrini už niečo podobné, ako teraz nutne potrebujete. Len časom zišlo z očí, zišlo z mysle.

Lebo povedzme si pravdu, všetci marketéri sú najspokojnejší vtedy, keď vo vás vyvolajú nespokojnosť. Nespokojnosť s tým, že nemáte nové tričko, nové gate. Alebo najmodernejšie tenisky.

Naozaj je to šetrenie také zlé?

Valí sa to na nás z každej strany. Treba šetriť. Uťahovať si opasky. V zime nám prekvapivo bude zima. Nie je obilie, elektrina je vo výšavách. Nebude asi ani toaletný papier. A olej už vôbec....

Ale fakt je to šetrenie až tak zlé? Jasne, keď je matka samoživiteľka a taká, že naozaj a nie len pre úrady, tak to má fest ťažké. Len také ani nejak nepočujem sa sťažovať. Skôr počujem také, že:  "Museli sme obmedziť džúsiky. Už nekupujeme sladkosti ani slanosti. Tento rok boli kvôli cenám phm výlety iba do blízkeho okolia. Mäso si dovolíme len 2 alebo 3x do týždňa. Budeme musieť menej kúriť. Možno predáme druhé auto...."

O veľkosti balenia

Som cez čísla. Všetko počítam, porovnávam. Obávam sa, že čoskoro začnem počítať aj kocky cibule pri krájaní ÚsmevÚsmev Mohla by som sa vyhovárať, že to mám z ručných prác, kde stále potrebujem mať pod kontrolou očká.

Ale nie, je to proste vo mne hlboko zakorenené. Vďaka tejto záľube zistím z času na čas zaujímavé veci.

Práca v päťdesiatke

Zhodou náhod, som sa nejak postupne stretla s úplne rôznymi príbehmi..., pohľadmi na prácu pred päťdesiatkou, či po nej.... Že dve dámy v tomto veku si nevedia nájsť prácu v metropole východu, dajme tomu ... ale, že vedecký pracovník, učiteľ na univerzite je už v tomto starý,  pre prácu na zahraničnej univerzite, alebo v korporátoch odchádzajú (ne)dobrovoľne vysokopostavení manažéri ..., bolo pre mňa celkom prekvapujúce. Dôvody? že môžu byť vyhoretí? že už nie je kam sa posúvať ..., že už je neskoro niečo nové začínať ....

Ako šetriť?

Rada čítam o šetrení. Aj tento týždeň som našla jeden článok, aj keď sa mi už zdal trochu extrémny. Bol o "frugalistoch" - ľuďoch, ktorí šetria, mali rýchlo finančnú rezervu, ktorá im umožní napríklad nepracovať, respektíve sa venovať tomu, čo ich fakt baví. Na prvé prečítanie som si spomenula na mnohé matky samoživiteľky, ktoré túto tému fakt ovládajú.

Čo by ste zmenili?

Hmm, tuším ma každý rok v marci dobehne nostalgická nálada. Asi to súvisí s dátumom, kedy sa podávajú daňové priznania a ja mám naviac roboty :)

 

Aj tento rok tak trochu bilancujem. Okľukou som sa dostala k môjmu prvému klientovi, ktorému som začala z núdze robiť pred 20 rokmi podvojné účtovníctvo. Na ňom som sa učila, časom sa naše cesty rozišli. Teraz som sa dala na to nahovoriť opäť. A tak sa mi začali vynárať spomienky, aké to bolo pred 20 rokmi, čo všetko sa stalo, čo sme zažili. Aj sme sa dosť rozprávali

No a potom som si prečítala na FB povzdychnutie jednej z nás, že dostala veľa znamení, ale aj tak si urobila po svojom. Teraz zrejme nesie dôsledky...

 

Malý (veľký) zázrak

S radosťou vám oznamujem, že sa mi stal malý...alebo lepšie povedané veľký zázrak. Dievčatá, po 8 rokoch materskej dovolenky sa na mňa usmialo šťastie a v meste kde je viac ako 30% nezamestnanosť sa mi podarilo nájsť prácu. Dala som si len jednu žiadosť, pozvali ma na pohovor a vybrali si ma.

Sezónne recepty

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok