Škola rodinných financií

Trhovníci v tom majú dávno jasno

Tuším tu niekde beží diskusia o stiahnutí 1 a  2 centových mincí z obehu, o zaokrúhľovaní nákupov. Ľudia sa bavia o tom, kto bude na tom prerábať a kto zarábať. A to sa hovorí iba o centoch.

Bezzvyškové varenie alebo zero waste v kuchyni

Asi nie som sama, kto o tom premýšľa. Obzvlášť odkedy triedime aj bio odpad. Kde sa ho toľko berie? Čo s tým?

Z domu som nebola na také zvyknutá. Jasne, sliepky na dvore, mačky, na dvore psík (čo žrali, keď neboli granule???) , v záhrade hromada rozkladajúceho odpadu. No viac ako 25 rokov bývam v meste, viac ako 20 sme rodina. Takže už som za to zodpovedná len ja sama.

Mierka

Asi mnohí máme v hlave nejakú mierku. Niečo, vďaka čomu si lepšie vime predstaviť hodnotu. Ja neviem prečo, ale často prepočítavam v hlave na hodnotu víkendového nákupu. Jasne, nie je to presné číslo, ale podľa toho sa orientujem.

Včera prechádzali okolo mňa dvaja muži. Nevyzerali na bezdomovcov, normálne oblečení, žiadna tackavá chôdza.

Bolo to kľudné miesto, tak keď sme sa míňali, zachytila som, o čom sa bavia. "To bolo toľko, že za to by sme mali aj 4 litre borovice" Veľký úsmevVeľký úsmev Mali v tom jasno.

O kabelkách a županoch.

Nepatrím medzi kabelkové maniačky. Vystačím si s jednou, možno dvoma kúskami. Teda ak nepočítam kabelky na špeciálnu príležitosť. Jednu donosím a pozerám sa zvyčajne po veľmi podobnej druhej. Ale predsa ma v určitom čase prepadla túžba po značkovej kabelke. Takej v troch charakteristických farbách. Nevidela som nikde vhodnú. Ale tento moment si zapamätal môj manžel a tak ma sem tam upozorní. Hoci neznalec značiek, túto si vďaka farbám zapamätal.

O šetrení

Dostala som sa včera do debaty o financiách. Niekto ide kupovať nehnuteľnosť na podnikanie a tak som nahlas vyslovila otázku, ktorá banka požičia firme bez histórie? Vraj banka mama. No a to som sa čudovala ešte oveľa viac. Táto konkrétna mama vychovala veľa detí. Fakt že veľa. Až na jedného majú všetci vysoké školy, časť aj tretí stupeň. Ona v podstate nikdy nepracovala trvalo, väčšinou iba brigády. A napriek tomu dokáže vždy ušetriť. Alebo vďaka tomu?

Celý deň mi to vŕtalo v hlave. K večeru sa mi začalo vyjasňovať.

O veľkosti balenia

Som cez čísla. Všetko počítam, porovnávam. Obávam sa, že čoskoro začnem počítať aj kocky cibule pri krájaní ÚsmevÚsmev Mohla by som sa vyhovárať, že to mám z ručných prác, kde stále potrebujem mať pod kontrolou očká.

Ale nie, je to proste vo mne hlboko zakorenené. Vďaka tejto záľube zistím z času na čas zaujímavé veci.

Ako šetriť?

Rada čítam o šetrení. Aj tento týždeň som našla jeden článok, aj keď sa mi už zdal trochu extrémny. Bol o "frugalistoch" - ľuďoch, ktorí šetria, mali rýchlo finančnú rezervu, ktorá im umožní napríklad nepracovať, respektíve sa venovať tomu, čo ich fakt baví. Na prvé prečítanie som si spomenula na mnohé matky samoživiteľky, ktoré túto tému fakt ovládajú.

ŠRF - Rozvoj osobnosti

Skúsenosti v podnikaní prichádzajú postupne, preto je dobré učiť sa od ostatných. To sa netýka len začiatku podnikania, keď sa radíte s kamarátmi, rodinou či známymi, ale aj po rozbehnutí podnikania.

Najdôležitejšie asi je učiť od správnych ľudí. V podnikaní to znamená, učiť sa od tých ľudí, ktorí už podnikajú dlhšiu dobu, majú skúsenosti a predovšetkým sú dobrí v tom, čo robia.

ŠRF - Podnikanie a osobný život

Drobní podnikatelia a malí živnostníci venujú podnikaniu zvyčajne denne viac ako desať hodín. Veľakrát musia sami zvládať kumuláciu viacerých profesií, aby prosperovali a najmä v začiatkoch rozbehu podnikania si efektívne ustrážili náklady. V takýchto situáciách sa častým problémom stáva jednoduchá a praktická organizácia práce a delenie času na podnikanie, rodinu a osobný život.

Sezónne recepty

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok