V práci ťažko bez nej ...

O práve sa neočkovať a pracovať

Včera som zachytila celkom slušný pamflet odvolávajúci sa na rezolúciu 2361 (2021) Rady Európy. Vyše tisíc likov a 22 tis zdieľaní. Nuž - fajn čísla, keby to nebolo celé zle. Docela ma pobavilo ako to celé na tom svete našom funguje a koľkí sa ani neunúvajú si tú rezolúciu rozkliknúť. Holt áno - je v angličtine. Ale tak Google translator je natoľko spoľahlivý, aby ste v tom 4 stránkovom uznesení našli, čo hľadáte. Keby to tam konkrétne toto bolo. Ale nie je.
 
Spomínaný pamflet totiž garantoval ľuďom, že ich nikto nemôže pracovne diskriminovať, ak zaočkovaní nie sú. Tak teda toto neviem kto odkiaľ vyčítal. A odkiaľ vytiahol. Lebo v danej rezolúcií sa teda niečo také ani len okrajovo nespomína.

Stravné lístky

Nedávno bola odvysielaná nejaká relácia, o stravných lístkoch versus príspevok na stravu od zamestnávateľa v hotovosti na účet.

Trochu som z toho zmätená, nakoľko som to nevidela a viem len sprostredkované dojmy.

Účtovníčka ma totiž ubezpečila, že príspevok od zamestnávateľa , ktorý dáva zamestnancovi zo zákona je oslobodený od dane. Z reportáže ako kolegyne vyrozumeli opak. Že im to ešte len sa bude zdaňovať a v podstate im klesne reálna hodnota.

Ja viem, že reštaurácie to majú posledný rok ťažké (kto nemá?), toto im asi veľmi radosti do života neprinesie. Lebo ľudia radšej s papierikom zaplatia ako vytiahnu 5€ku - aspoň podľa mňa. Navrch - kým sa za stravné lístky dá nakupovať v obchode, je to veľká konkurencia objednaniu obedu.

Mám sa tešiť?

Drahé naničmamy.

Viaceré ste možno v rovnakej alebo veľmi podobnej situácii ako ja. Začnem tým, že som sa po dlhých rokoch vrátila k lektorskej činnosti a vzhľadom na skutočnosť, že som aj onkologický pacient (stále v aktívnej liečbe), veľmi mi toto povolanie vyhovovalo. Zamestnávateľ mi toleroval časté návštevy u onkológa (každý mesiac) a aj veľa iných vyšetrení, na ktoré som musela chodiť. Fyzicky som toto povolanie vládala vykonávať na dobrej úrovni, rovnako aj spätná väzba od účastníkov školení bola skvelá. Prekonala moje očakávania, ktoré som mala, keď som do tejto práce pred 2 rokmi nastúpila. Podotýkam že s rakovinou som si hľadala predtým prácu takmer 2 roky kým sa mi pošťastilo zamestnať.

Práca v päťdesiatke

Zhodou náhod, som sa nejak postupne stretla s úplne rôznymi príbehmi..., pohľadmi na prácu pred päťdesiatkou, či po nej.... Že dve dámy v tomto veku si nevedia nájsť prácu v metropole východu, dajme tomu ... ale, že vedecký pracovník, učiteľ na univerzite je už v tomto starý,  pre prácu na zahraničnej univerzite, alebo v korporátoch odchádzajú (ne)dobrovoľne vysokopostavení manažéri ..., bolo pre mňa celkom prekvapujúce. Dôvody? že môžu byť vyhoretí? že už nie je kam sa posúvať ..., že už je neskoro niečo nové začínať ....

Čo by ste zmenili?

Hmm, tuším ma každý rok v marci dobehne nostalgická nálada. Asi to súvisí s dátumom, kedy sa podávajú daňové priznania a ja mám naviac roboty :)

 

Aj tento rok tak trochu bilancujem. Okľukou som sa dostala k môjmu prvému klientovi, ktorému som začala z núdze robiť pred 20 rokmi podvojné účtovníctvo. Na ňom som sa učila, časom sa naše cesty rozišli. Teraz som sa dala na to nahovoriť opäť. A tak sa mi začali vynárať spomienky, aké to bolo pred 20 rokmi, čo všetko sa stalo, čo sme zažili. Aj sme sa dosť rozprávali

No a potom som si prečítala na FB povzdychnutie jednej z nás, že dostala veľa znamení, ale aj tak si urobila po svojom. Teraz zrejme nesie dôsledky...

 

Malý (veľký) zázrak

S radosťou vám oznamujem, že sa mi stal malý...alebo lepšie povedané veľký zázrak. Dievčatá, po 8 rokoch materskej dovolenky sa na mňa usmialo šťastie a v meste kde je viac ako 30% nezamestnanosť sa mi podarilo nájsť prácu. Dala som si len jednu žiadosť, pozvali ma na pohovor a vybrali si ma.

Výpovedná lehota+odstupné

Ahoj, zaregistrovala som sa iba pred chvílkou a chcela by som požiadať o radu, brat dostal 27.2.2015 výpoveď pravdepodobne z dôvodu nadbytočnosti bez výpovednej lehoty.
Má nárok na vyplatenie 3 mesačnej výpovednej lehoty + 3 mesačného odstupného? U zamestnávateľa odpracoval 14 rokov, má 3 malé deti, jedno dlhodobo choré-3roky a 3 mesiace, manželka je na predlženej materskej.

Jedna perla zo skolskych lavic....

Zadala som temu mojej najstarsej triede, ktoru ucim, chceli by ste byt vojakom? Ak ano preco, ak nie tak preco. Mali napisat o tejto teme 200 slovami svoj nazor. Zaujimave nazory som si precitala, teda tie, ktore som dokazala pochopit. Niektore vety totiz nemaju ani hlavu ani pätu. Jeden ziak mi k teme, okrem ineho, napisal: Citujem "There is also a phrase that says: Make love not war.

Sezónne recepty

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok