reklama

Kapusta, kapusta...

eva m , 14. 01. 2012 - 17:11

reklama

Milé dievčatá, gazdinky šikovné, potrebujem poradiť.
Kapustu sme tlačili len druhýkrát, ergo nemám skúsenosti:-) .
Máme ešte asi tretinu súdka, keď mi vám ona začala chytať pleseň! Vlani sa nám to nestalo, neviem, prečo tento rok áno, kde sa stala chyba a hlavne - čo s tým teraz. Všetko to plesnivé som povyberala, súdok zvnútra vyutierala vlhkou utierkou a stalo sa znova. Aj dnes som našla na povrchu pleseň.
Dá sa tomu nejako zabrániť? Je kapusta ešte použiteľná? Chuťovo je skvelá, mrzelo by ma vyhodiť ju, ale ak budem musieť, tak budem musieť...

Pozrite si aj


reklama


reklama

lydusha (bez overenia), So, 14. 01. 2012 - 17:37

Juuuuuj evi neviem, neviem...ono kazda plesen ma spory co nam skodia a preto by sa aj takto ovocie nemalo okrajovat ale vyhodit cele...
S kapoustou skusenost nemam, sama cakam, ci ahlavne co ti skusenejsie napisu.

babka Betka, So, 14. 01. 2012 - 17:51

Evička,pamätám sa aj naša mamka, mala tento problém..viem,že robila to isté čo ty.. potom naliala prevarenú slanú vodu na kapustu...len aby kapusta bola pod vodou... vrchnák tak isto zaliala vodou..aby sa do suda nedostal vzduch ...(sun)

Darinocka, So, 14. 01. 2012 - 18:07

Evka,biela pleseň na kapuste nie je škodlivá.Treba ju mechanicky odstrániť a kapustu zaliať vlažnou, slanou vodou tak,aby bola všetka kapusta pod vodou.Kapustu zaťaž obráteným tanierikom,na ten daj kameň alebo fľašu s vodou,aby kapusta nevyplávala.Rovnako nalej vodu do žliabka,musí v ňom byť stále voda,aby vzduch namal prístup ku kapuste.Tu je zopár rád-
http://varecha.pravda.sk/diskusie/zazracna-kysla-kapusta-/729-forum.html
:-) (flower) (sun)

Klaudi, So, 14. 01. 2012 - 18:13

súhlasím s Darinockou, my máme kapustu skoro každý rok, pleseň nie je škodlivá... a tiež to zalievame vodou (po odobratí kapusty)

renka, So, 14. 01. 2012 - 18:41

(y) (y) Evi, Darinocka Ti podala vyčerpávajúcu odpoveď, tiež to robíme takto a výbornú kapustu mávame každý rok;-)

lýdia k (bez overenia), So, 14. 01. 2012 - 19:37

Evka(sun) Darinocka(sun) ti dala vyčerpávajúcu odpoveď(y) .
U nás na východe sa tej "plesni" vraví "osuha" a nie je škodlivá,stačí ju pozberať,boky súdka vytrieť čistou utierkou ,doliať do kapusty vody,my zaťažujeme kapustu dreveným "denkom" na ktorý dáme vyumývané kamene aby kapusta bola zaťažená a neplávala.Do žliabka treba tiež pravidelne dolievať vody.Kapustu máme v chladnejšej miestnosti a pravidelne kontrolujeme stav vody.

sonia, So, 14. 01. 2012 - 18:10

Nuž ja neporadím veru,lebo sme ju prestali nakladat do suda-nemal ju kto jest :-P .Muž stále preč a my so synom sme ju nestíhali konzumavat,tak teraz ked potrebujem,kúpim v obchode a mám zasa pokoj na mesiac.Inak nejaký velký rozdiel medzi kupovanou a domácou nevidím,kedže sa stretávam s názorom že domáca je len domáca :-P .Budem rada ked niekto napíše či v tom vidí nejaký zásadný rozdiel...;-) :-) ...

elin, So, 14. 01. 2012 - 18:46

Domaca kysla kapusta je skvasena mliecnym kvasenim - teda len a iba posobenim niekolkych druhov bakterii, obsahuje vela enzymov a vlaknina je ovela lahsie stravitelna, nez za surova.

Pri velkovyrobe sa casto pouziva na dochutenie ocot a casto sa pasterizuje, cim prestava byt "zivou stravou".

Je to tak trochu podobne, ako napr. rozdiel medzi kupovanym jogurtom a jogurtom, pripravenym z mlieka od susedovie kravky. :-)

Darinocka, So, 14. 01. 2012 - 18:10

Ešte ma napadlo,či si dostatočne natlačila kapustu,nemá byť v nej vzduch .(sun)

elin, So, 14. 01. 2012 - 18:11

podla toho, kolko tej plesne je a ako vyzera...
Obvykle pomohlo vsetko zvrchu odobrat, sudok utriet handrickou, namocenou v octe (ocot dezinfikuje) a dokladne najskor octom umyt, potom oplachnut aj dosky a kamen.
Ak mas sudok keramicky, tak len vycistit, dokladne povytierat octovou handrickou, dobre urovnat povrch a doliat slanou vodou tak, aby ziadne kusky kapusty neboli v styku so vzduchom.

Vera, So, 14. 01. 2012 - 18:13

Tento problem sme mali aj my. Kapustu použit možeš, ked odoberieš tu plieseň aj s vrtvou kapusty. Ak maš v sude malo kapusty, daj ju do mrazničky, iny spôsob neviem,,,ale ked budeš robiť novu kapustu buduci rok, pridaj do nej domaci na platky očisteny chren, je antibakterialny, kapusta ti potom tam vydrži až do novej.;-) Podobne robim jablkovy mušt bez konzervačnych prisad, pridam chren a ten to isti, ale to už je mimo temy. :-| (hug)

akalenkak67, So, 14. 01. 2012 - 18:34

Ošetriť ako kážu mamičky,ale hlavne presťahovať súdok do chladnejšej miestnosti.

eva m, So, 14. 01. 2012 - 20:40

joj, dievcata, dakujem za cenne rady, prave pre tie spory, ako pise lydusha, som mala obavy.
Ale ste ma celkom upokojili, osetrim ju podla vasich rad - myslim, ze ste sa na postupe tak nejak zhodli;-) a verim, ze bude ok.
Eva (sun)

lýdia k (bez overenia), So, 14. 01. 2012 - 20:46

Evi(sun) u nás sa o kapustu stará MM(heart) to je jeho parketa a furt ju má dobrú;-) (giggle)

mnnaaauuu, So, 14. 01. 2012 - 20:58

suhlasím s vyššie napíasným. ináč moja mama kapustu naloží normálne do sklenených fliaš a potom sterlizuje chvílku, vydrží asi dlhšie :)

Aja1, So, 14. 01. 2012 - 21:11

Ja keď viem že sa niečo chytá na kapustu,nuž ju všetku vyberiem zo súdka,nasáčkujem do mraziacich sáčkov a šupnem do mraziaka a je po starostiach.Ak ju idem variť,tak rovno tú zamrznutú dám do hrnca.Nerozmrazujem .

Klaudia17, So, 14. 01. 2012 - 22:21

A keď uvaríš segedín nie je to poznať,že bola zmrznutá?Dík.

Evka1223, Ne, 15. 01. 2012 - 00:22

Mrazenie, sterilizácia a iné tepelné opatrenia ničia v kyslej kapuste cenné látky, vitamíny, enzýmy, atď...len toľko. Pri chrípke a nachladnutí je voda z kyslej kapusty výborným zdrojom na zahnanie bacilov.....z mrazenej a sterilizovanej to nehrozí....ale ved penicilin vám to poistí.
Nie každá pleseň je škodlivá...viď plesňové syry...Niva, Camembert, Encián....
Je jasné, že nevieme na pohľad rozoznať, ktorá pleseň škodí a ktorá napr. lieči, preto treba každú radšej zlikvidovať. (Penicilín je produkt plesní.)

A na margo domácej a kupovanej kyslej kapusty...kupovaná obsahuje konzervačné látky :-(

Mária5455, Po, 16. 01. 2012 - 00:34

evi,kapustu smelo mozes jest,ta plesen nie je skodliva....ja ked odoberiem na varenie kapustu,tak stale tam dolejem prevarenu,vychladenu posolenu vodu...soli dam do hrnca len tolko,ako ked solim polievku....kapusta ma byt ponorena vo vode,aj ta plesen sa ti stale urobi,ale nie je zavadna,do zliabka takisto nalejem vodu a mam ju v pivnici...

vierča, Po, 16. 01. 2012 - 10:32

Evi,vzdy ked si odoberies kapustu zo sudka,tak tu ostatnu opat zatlac rukou.

eva m, Po, 16. 01. 2012 - 12:02

dakujem dievcata za dobre rady, pekne sa ich pridrzam(y)
Eva (sun)

Ariesa, Po, 16. 01. 2012 - 13:53

este tu nikto nespominal siru - ak zacne kapusta plesniviet, tak po umyti a doliati na kamen v sude dame misku, kusok siry, zapalime. hned ale treba sudok zavriet a do zliabku naliat vodu. vodu zo zliabku trosku ten plamienok vtiahne dovnutra, aspon vies, ze este hori a spotrebuva sa kyslik, zaroven sira vydezinfikuje a plesen nenastupi tak skoro(ale toto nerobime pri kazdom odoberani ci umyvani kapusty, len zo 3x za sezonu). nech mas uzitok aj z tej kapustnice, skoda ju zakazdym vyliat.

Aja1, Po, 16. 01. 2012 - 21:13

Toto počujem prvý krát.

Ariesa, Pi, 20. 01. 2012 - 10:58

tazko aj vygooglit, hladala som platkovu siru, dezinfekciu ... ale na webe je najma teoria pre vysoke skoly polnohosp.

sira je v platkoch, pred nalozenim kapusty vysirime sudok - mame porcelanove a kameninove sudky, pouzije sa kusok asi 3*3cm, v miske sa zapali, polozi rychlo na dno a sudok sa zakryje, asi po 15 min ho nechame vyvetrat. nalozime kapustu a nechame vykvasit. ak nam plesnie, tak vysirime uz aj kapustu - ale len ak je uz vykvasena, nech kvasenie prebehne ako ma a pouzijeme uz len maly kusok siry 1*1.5cm. po zapaleni, vlozeni a prikryti sa naleje voda do zliabku. to uz nevetrame, po otvoreni sudka pri dalsom vyberani kapusty necitit siru, co to vyprcha pri plynoch z kvasenia a z maleho mnozstva siry je plynu malo, neublizi. robime to tak odkedy si pamatam, ani som nevedela, ze sa to tak niekde nerobi :-) .

kavalentinka, Pi, 20. 01. 2012 - 10:00

:-) to mame asi vsetky podobny problem s kapustou,ale ked to robim pravidelne,teda,ze ju zmyvam pravidelne nie je problem...Ariesa,tvoju metodu citam prvy krat aj ja.(blush) B-] .....aaaaaaaaa idem ja ocistit tu svoju...kapustu! vsetko je hotove a urobene,uz len navarit suprovu kapusticku.(y) (clap)

lydia, So, 21. 01. 2012 - 20:29

Pleseň na kapuste, to je nič vyčistiť odhodiť trošku z vrchu a hotovo,(y) :-* :-P horšie je keď kapusta zmäkne a najhoršie je to, že neviem prečo? ;-(

eva m, So, 21. 01. 2012 - 20:36

nuz dievcata,
veru som prisla na to, v com bol problem. V miestnosti, kde mame sudok, bolo velmi teplo!
Riadne som tu miestnost vychladila (nechala dlhsie vetrat a uuuplne vypla radiator), pekne som ju dla vasich rad vycistila, zaliala vodickou a je v poriadku.
Eva (sun)

Klaudia17, Ut, 11. 11. 2014 - 09:36

Čítam tu o kapuste,my máme kapustu v kuchyni a ako viete teraz sa kúri veľmi málo,robili sme 2 súdky,dcére 10 l a my máme cca 40 l,dcéra doma kúri krbom a kapusta len tak žblnká počuť ako buble a tá naša skoro vôbec,kde dávate čerstvo naloženú kapustu,my sme dávali na cca 2 týždne k rádiatoru,až potom do špajze kde sa vôbec nekúri,kapusta je naložená 11 dní,prosím o postup.Samozrejme v tom žliabku hore na sude máme stále vodu.Kapusta je ako blato: ktosi sa na to vid vyššie pýtal ked ti niekto predá letnú,čo ja si pamätám doma sme robievali kapustu až po prvých mrazoch.Ďakujem za rady.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama