Raz som cestovala vlakom do Prahy z Bratislavy. Prišla som na vlakovú stanicu asi 10 minút pred odchodom vlaku. Dobehla som, kúpila si lístok a vydýchla som si, že som to stihla. Odchody na moje, či už ďaleké alebo blízke cesty sú vždy trošku hektické, s balením na poslednú chvíľu :).
Prešla som k prvému nástupišťu, ktoré bolo to moje, lebo som to vyčítala z hlavnej tabule s prižmúrenými očami (nevidím do diaľky, moji známi by vedeli rozprávať, čo to znamená :))). Ako som vstúpila na nástupište, prichádzal medzinárodný rýchlik a povedala som si, super, aké načasovanie. Nastúpila som, usadila sa, našla jedno voľné miesto, lebo miestenku som nekupovala. Poprosila som džentlmena oproti, aby mi vyložil kufrík a spokojne som si sadla. A potom sa vlak pohol.
A tam sa začína poučná a zábavná časť môjho príbehu.
Vlak sa pohol skôr, ako bol plánovaný odchod, čo by nevadilo, ale pohol sa opačným smerom. Chvíľu som dúfala a verila, že sa iba mýlim a v duchu som si hovorila: „Prosím nie, to nie, nech nesedím v nesprávnom vlaku!” Avšak sedela som. Namiesto do Prahy, som sa viezla do Budapešti.
Predtým, než sa s tebou podelím o 5 krokov, ktoré mi tento zážitok pomohol si uvedomiť, ti položím dve otázky. Odpovedz si na ne ešte pred prečítaním článku, neskôr ti poviem prečo. Venuj im chvíľu, predstav si tú situáciu, vcíť sa do nej a úprimne si odpovedz:
Ako sa cítiš, keď zistíš, že si v nesprávnom vlaku? Čo sa v tebe odohráva, čo sama sebe hovoríš?
Čo urobíš, ako prvé, keď zistíš, že si v nesprávnom vlaku? Aká je tvoja reakcia?
A teraz naspäť k môjmu príbehu. Áno, sedela som v nesprávnom vlaku. Potvrdila som si to ešte so spolucestujúcimi, ktorí boli všetci zahraniční, až na jedného Austrálčana, ktorý dokonca tvrdil, že aj tento vlak vraj ide do Prahy :).
V momente, keď som si to potvrdila situáciu, ma chytila panika. Mala som v Prahe večer veľmi dôležité stretnutie a potrebovala som ho stihnúť. Moja inštinktívna prvá reakcia bola, že som začala ťahať zhora svoj kufor, zhrabla som kabelku a chcela som vystúpiť. Vyšla som z kupé na chodbu a uvedomila som si, že vlak nie je auto a nemôžem len tak vystúpiť. Spomenula som si na film Slnko, seno a jahody, ako tam vystupovali za jazdy, predstavila som si seba a vtedy som sa zasmiala a prvýkrát mi to pripadalo všetko naozaj veľmi vtipné :))).
Upokojila som sa a skoncentrovala. Zavolala som na informácie železničnej spoločnosti, vysvetlila som situáciu, spýtala sa, ktorá je najbližšia stanica, kde môžem vystúpiť, aký ďalší spoj mi ide do Prahy. A tak som si sadla naspäť a začala sa v duchu veľmi smiať. Už spomínaný Austrálčan sa spýtal, ako som to vyriešila a dodal, že on by plakal, keby sa ocitol v takej situácii. A ja som sa len usmiala a povedala, že už s tým nemám čo urobiť. Som v tomto vlaku, neviem to na nasledujúcich 40 minút zmeniť a tak je to lepšie prijať. Na budúce si dám väčší pozor.
Zavolala som kamarátom v Prahe, aby vedeli, že nastala zmena plánu. Veľmi sa na to zabávala a ja som sa smiala s nimi. To som ešte nevedela, že keď vystúpim v Nových zámkoch, tak zistím, že vlak do Prahy ma 70 minútové meškanie. Aj to som zvládla, do Prahy som dorazila o 3 hodiny neskôr, tak akurát včas, oddýchnutá a tešila som sa, ako som to všetko stihla.
Ten deň mohol byť jeden z najhorších, v strese a hromžení, ale nebol, bol usmiaty, vytrhol ma z mojej reality a bežnej rutiny a naučil ma aj nasledovné:
Nejde o to, čo sa stalo, ale ako sa rozhodneš na to reagovať.
V živote nevieme ovplyvniť všetko, čo sa nám stane. Je veľa situácií, ktoré vieme ovplyvniť naším vlastným vnútorným nastavením a prístupom. Avšak, keď už sa niečo deje a my to musíme riešiť. Nie je podstatné, čo sa už deje, ale ako na to zareagujeme, čo s tým urobíme a čo si z toho do budúcna odnesieme.
Ak nastúpiš na nesprávny vlak, vyberieš sa zlým smerom, ocitneš sa v zlom vzťahu, pokazí sa niečo v biznise alebo v práci. Keď zistíš, že nekráčaš v živote, tak sa jednoducho otoč, naprav to, čo treba a vyber sa správnym smerom.
Niekedy sa to nedá ihneď, ako v prípade nesprávneho vlaku :), ale hneď treba hľadať riešenia a meniť svoje vnútorné nastavenie. Potom počkať na ten správny moment, na tú správnu zastávku, aby si vystúpila alebo prestúpila na ten správny vlak.
Každá z nás v živote aspoň raz nastúpi do nesprávneho vlaku.
Každej z nás sa v živote stane, že nastúpi na „nesprávny vlak“, že sa ocitne na nesprívnej ceste. Patrí to k životu. Niekedy sa musíme stratiť, zísť z cesty, aby sme sami seba viac našli. Musíme zistiť, kým nechceme, kde nechceme alebo s kým nechceme byť, aby sme vedeli, čo naozaj chceme.
Každý z nás urobí chybu, je to ľudské. Nikto nie je dokonalý. Chyby, omyly, prešľapy a „nesprávne vlaky“ sú iba nástrojom života, ako nás usmerniť a osobne narásť, posunúť sa dopredu ešte viac za svojimi cieľmi a snami. Niekedy to nie je možné bez tej bolesti, lebo to nás väčšinou najviac naučí a preberie do života.
Dalajláma raz povedal niečo, čo mi dalo nádej, že vždy máme druhú šancu a možnosť posunúť sa vpred: „Ak si urobil chybu, naprav ju, čo najskôr.” Nevyhýbaj sa úprimnému ospravedlneniu, je to oslobodzujúce, pre obidve strany. Čím skôr uskutočníš nápravu, tým skôr sa posunieš vpred.
Každodenné situácie sú rovnako dôležité ako zlomové momenty v živote.
Ako zareagujeme v bežných každodenných situáciách nám napovie viac o tom, ako by sme reagovali v kľúčových – zlomových momentoch v živote. Každodenné situácie sú príležitosťou na to, ako sa pripraviť na tie väčšie. Ako si vybudovať pozitívny prístup, ako zvládať stres a neočakávané situácie, ako sa vyrovnať so strachom, ako hľadať kreatívne riešenia.
Každý deň, každý moment máš príležitosť zlepšiť to, ako sa cítiš a ako žiješ. Nečakaj iba na veľký zlomový moment, lebo možno, keď príde, budeš zaskočená, lebo si netrénovala na tých malých, každodenných výzvach. Malé kroky a progres vedú k veľkým krokom a úspechu.
Ako reaguješ v bežných každodenných situáciách, ti indikuje, ako budeš reagovať v zlomových situáciách v živote. A to, ako zareaguješ v zlomových situáciách, môžeš praktizovať v každodenných situáciách, ktoré ti život neustále ponúka.
Odpoveď, ktorú si si dala na otázku na začiatku článku poukáže na to, ako by si reagovala v tých zlomových momentoch. A taktiež ti ponúka príležitosť to zmeniť, ak si to želáš.
A preto sa s tebou teraz podelím o 5 krokov, ako zvládnuť situácie, keď ideš nesprávnym smerom, s nesprávnymi ľuďmi, v nesprávnej energii či nálade :
1. POZORUJ.
Skôr, ako zareaguješ, pozoruj situáciu a seba.
Opýtaj sa, prečo si tam, kde si. Obzri sa späť! Ako si k tomu prispela?
Pozri sa na situáciu cez uhol pohľadu tej druhej strany, čo vidíš?
2. ROZHODNI SA.
Spomeň si na svoje hodnoty. Ako sa chceš cítiť, čo je pre teba naozaj dôležité, kam smeruješ?
Rozhodni sa, ako budeš reagovať.
3. PRÍJMY NÁSLEDKY.
Príjmy následky za svoje rozhodnutie a všetko, čo príde.
Uvoľni sa, usmej sa a skoncentruj sa.
4. ZMEŇ SMER.
Začni konať, aby si zmenila smer a hľadaj nové riešenia.
5. POUČ SA Z TOHO.
Čo dobré ti táto situácia priniesla? Čo ťa učí o sebe a o živote?
Ako z nej môžeš vyťažiť maximum?
Ty určuješ smer svojho osudu a kvalitu života. Najväčšia transformácia a zmena sa udeje v tvojom každodennom živote a to, ako zvládaš bežné situácie života, tam sa trénuješ, tam vieš, za čím si stojíš a či ideš správnym smerom.
Veľa šťastia pri cestovaní životom :)
Katarína Zacharová
Katarína Zacharová pred 7 rokmi odišla do Kuala Lumpur, v Malajzii, kde pracovala v oblasti osobného rozvoja s top americkými autormi. Jej životná skúsenosť ju inšpirovala v roku 2010 k napísaniu knihy Ako dostať od života, čo chceme a k založeniu organizácie RealWoman, ktorej poslaním je transformovať svet prostredníctvom ženského potenciálu. Verí, že ženy sú iniciátorkami a nositeľkami pozitívnej zmeny a lepší svet vytvoríme tak, ak prebudíme silu, slobodu a potenciál jednotlivca. Od roku 2012 Katarína realizuje v RealWoman vlastné transformačné tréningy, programy, semináre či pobyty v zahraničí, ako pre ženy, tak aj pre mužov. Na Slovensko priviedla zahraničných trénerov, učiteľov ako je Marie Diamond, hviezda filmu Tajomstvo, a britský ocenený mentor a multimilionár, Sukhi Wahiwala. V roku 2013 sa stala členkou ATL Europe - asociácie transformačných lídrov v Európe.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte