Cestomama

Mapa cestovateľských zážitkov

Skorá jar v Paríži

Podarilo sa mi presvedčíť staršiu dcéru, aby sa podelila o svoje dojmy z víkendového výletu v metropole Francúzska. Úsmev

V Paríži  sme boli začiatkom marca a na to, aké bolo v tomto období premenlivé počasie, sme mali príjemných (až 17 stupňov) a občas aj slnko vykuklo.Slnko

A skláři nebudou mít co žrát...

Po dlhšej dobe som opäť letela. Nízko nákladovo.

To, že si sama robím odbavenie do lietadla, to ma neprekvapuje. To je už dávnejšie.

Ale situácia pri odlete zo zahraničia ma trochu šokovala. Mala som veľkú batožinu, tak som sa s ňou musela dostaviť k príslušnému okienku. V Bratislave som len batožinu položila na pás a o ostatné sa postaral personál.

V Bergame len jedno okienko pre všetky lety jednej prepravnej firmy. To je OK. Lenže tam sa musí každý o svoju batožinu postarať sám. Načítať lístok, vytlačiť pásku na kufor, vytlačiť aj ďalšie doklady. Správne kufor označiť a poslať ho do útrob letiska.

Jasne, zvládla som to. A zrejme sú pripravení pomôcť tým, čo to potrebujú.

Jediné, čo mi ale letelo v hlave bola vyššie uvedená veta z Pelíškov...

Závada - rozhľadňa

 Pán Boh zaplať za každý pekný deň.
Mali by sme byť vďační. Po tom arkticky mrazivom a ufučanom týždni ako balzam na dušu som počúvala predpoveď NULA. Ach, ako rajsky to znie.
 
"Plánuješ lyže?" pípa mi Messenger.

Cestovateľské vychytávky

Pristalo mi na FB v schránke jedno video s cestovateľskými vychytávkami. Po pár ukážkach balenia prišla časť, ktorá ma preniesla v spomienkach niekoľko desiatok rokov späť.

V ukážke schovávali peniaze pred zlodejmi. Mali na to niekoľko super vychytávok. Aj my sme mali. Keď sme si cestou za hranice, stačilo aj Poľsko alebo Maďarsko chceli vylepšiť skromný devízový limit nejakými vykšeftovanými dolármi... Alebo aj ušetrenými päťstovkami.

Autom po východnej Európe počas Vianoc

Nuž, nebol to môj nápad. Našiel sa blázon, čo v partii horalov hľadal parťáka na cestovanie, he-he a ja som sa mu musela ozvať!  Bože, ísť len tak bezcieľne Bulharsko, Rumunsko, Srbsko, Albánsko, Macedónsko, možno až do Turecka. Parťák si bere lyže, chce niečo zlyžovať. Nejaké konkrétnu trasu nemáme, pamiatky, zaujímavosti, hory, na čo natrafíme po ceste... WAU! Poflakovanie presne podľa môjho gusta. Konečne možnosť využiť vianočné voľno, nebudem len sedieť na riti pri deťoch, ako vždy. A že chalana nepoznám? Som zvyknutá, nevadí mi to, ja mám šťastie na normálnych ľudí. Aj na túry sa trepem s chlapmi vo dvojici (FB stránka "parťák na hory") a normálnych a slušných ich je stále veľa.

Okolo delfína rovno, pri praclíku doprava

Niekedy mám pocit, že na masovú dovolenku v Bibione sú len dva názory. Buď "absolútne áno" alebo v "žiadnom prípade".

Vrátili sme sa práve z desiateho pobytu za posledných 15 rokov a tak tuším môžem povedať, že my patríme k tej druhej skupine. Je to taká naša letná klasika. Kým sa chodilo s malými deťmi, oceňovali sme, že je na ne na pláži naozaj myslené. Naviac, tá hromada piesku všade okolo, proste raj.

Naposledy cez prázdniny

Končíme dámy. Toto leto na sklonku sa porúča.

Zažili sme šarmantné Francúzsko, horúce Taliansko, ofrflanú Ameriku Veľký úsmev, blízke Čechy, trochu chladnejšie Nemecko. Kde sme ešte neboli? Čo najlepšie ponúknuť na záver?

Ja hádžem výhybku domov. Lebo všade dobre, doma najlepšie.

A idem presne tam, kde ma srdce ťahá. Do môjho detstva.

Idem sa rozlúčiť s letom tak, ako som sa lúčievala roky dozadu.

Zaspomínať si na všetko, pre čo som prázdniny tak milovala.

Galéria Ľ. Fullu v Ružomberku

Obrazy a hlavne ilustrácie Ľudovíta Fullu sú spomienkami na detstvo nejedného z nás. Mnohí máme doma knižku riekaniek Varila myšička kašičku, prípadne Prostonárodné povesti od Pavla Dobšinského. Obe tieto knižky obsahujú jeho ilustrácie. V časoch, keď nemohol úplne voľne tvoriť, tak sa venoval hlavne takejto "drobnejšej" práci.

 

 

Ružín a výstup na Sivec, skryté poklady východu

V Košiciach žijem už dlho a stále zisťujem ako málo toho viem o okolí. Ukazuje sa, že rodinné stretnutia sú skvelou príležitosť vyplniť medzery. Úsmev

35 km od metropoly východu za nachádza vodná nádrž Ružín, priehrada dlhá 14 km s úzkym no hlbokým korytom, kopírujúcim rieku Hornád, ktorá sa kľukatí údolím medzi kopcami.

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.