Cestomama

Mapa cestovateľských zážitkov

Autom po východnej Európe počas Vianoc

Nuž, nebol to môj nápad. Našiel sa blázon, čo v partii horalov hľadal parťáka na cestovanie, he-he a ja som sa mu musela ozvať!  Bože, ísť len tak bezcieľne Bulharsko, Rumunsko, Srbsko, Albánsko, Macedónsko, možno až do Turecka. Parťák si bere lyže, chce niečo zlyžovať. Nejaké konkrétnu trasu nemáme, pamiatky, zaujímavosti, hory, na čo natrafíme po ceste... WAU! Poflakovanie presne podľa môjho gusta. Konečne možnosť využiť vianočné voľno, nebudem len sedieť na riti pri deťoch, ako vždy. A že chalana nepoznám? Som zvyknutá, nevadí mi to, ja mám šťastie na normálnych ľudí. Aj na túry sa trepem s chlapmi vo dvojici (FB stránka "parťák na hory") a normálnych a slušných ich je stále veľa.

Okolo delfína rovno, pri praclíku doprava

Niekedy mám pocit, že na masovú dovolenku v Bibione sú len dva názory. Buď "absolútne áno" alebo v "žiadnom prípade".

Vrátili sme sa práve z desiateho pobytu za posledných 15 rokov a tak tuším môžem povedať, že my patríme k tej druhej skupine. Je to taká naša letná klasika. Kým sa chodilo s malými deťmi, oceňovali sme, že je na ne na pláži naozaj myslené. Naviac, tá hromada piesku všade okolo, proste raj.

Naposledy cez prázdniny

Končíme dámy. Toto leto na sklonku sa porúča.

Zažili sme šarmantné Francúzsko, horúce Taliansko, ofrflanú Ameriku Veľký úsmev, blízke Čechy, trochu chladnejšie Nemecko. Kde sme ešte neboli? Čo najlepšie ponúknuť na záver?

Ja hádžem výhybku domov. Lebo všade dobre, doma najlepšie.

A idem presne tam, kde ma srdce ťahá. Do môjho detstva.

Idem sa rozlúčiť s letom tak, ako som sa lúčievala roky dozadu.

Zaspomínať si na všetko, pre čo som prázdniny tak milovala.

Galéria Ľ. Fullu v Ružomberku

Obrazy a hlavne ilustrácie Ľudovíta Fullu sú spomienkami na detstvo nejedného z nás. Mnohí máme doma knižku riekaniek Varila myšička kašičku, prípadne Prostonárodné povesti od Pavla Dobšinského. Obe tieto knižky obsahujú jeho ilustrácie. V časoch, keď nemohol úplne voľne tvoriť, tak sa venoval hlavne takejto "drobnejšej" práci.

 

 

Ružín a výstup na Sivec, skryté poklady východu

V Košiciach žijem už dlho a stále zisťujem ako málo toho viem o okolí. Ukazuje sa, že rodinné stretnutia sú skvelou príležitosť vyplniť medzery. Úsmev

35 km od metropoly východu za nachádza vodná nádrž Ružín, priehrada dlhá 14 km s úzkym no hlbokým korytom, kopírujúcim rieku Hornád, ktorá sa kľukatí údolím medzi kopcami.

Gruess Gott Deutschland

Som sa trochu zabudla v Čechách - veľmi sa ospravedlňujem, ale mne sa tam tak páčilo.
No poďme ešte k takmer susedom, čo nám poznačili dejiny. Teda oni sa do tých dejín zapísali vo veľkom celej Európe.
Neuschwanstein A zapisujú sa tuším furtom furt, však ich je hodne - cez 82 miliónov.
Zvyčajne Nemecko nepatrí medzi top destinácie, kam by ste prvoplánovane išli v lete dovolenkovať.
A pritom je tam čo navštíviť teda!
Takže čo si nachystáme tento týždeň?

Rozlúčka s Dánskom - Hamletov hrad aj vidiek

Frederiksborg Ešte jedna obrázková spomienka na potulky Dánskom. V okolí Kodane na ostrove Sjaelland bolo ozaj čo vidieť.

Zámok Frederiksborg, postavený na troch ostrovoch, obklopený vodnými kanálmi, patrí k najväčším a najvýznamnejším stavbám severskej Renesancie. Obklopuje ho krásna Baroková záhrada, ale aj prírodné jazierka a parky....

Kam na výlet v okolí Podhájskej

Strávili sme necelý týždeň v Podhájskej. Boli sme tam s rodičmi pred 20 rokmi, tak sme si teraz dali repete. Zmenilo sa veľa. Predtým tam bol tuším jeden, možno dva bazény, dnes je z toho megakúpalisko.

Vydržať celý deň na kupku nebolo v našich silách, takže sme si vždy na pol dňa naplánovali aj nejaký výlet.

Domove vlídný

Dobre, ešte sa ukľudníme, ešte sa nejde domov, ešte sa furt dovolenkuje a cestuje.
Nuž, ale predpokladám, že minimálne 80% čítajúcich je narodených ešte v bývalej republike, teda Československu a tak Čechy nejak k tomu miernemu pocitu domova patria - najmä ak idete na služobku na hranice Nemecka a Holandska a vidíte označenie Prague, tak to už jakoby ste doma boli. To už je čoby kameňom dohodil.
Asi preto aj keď poviete, že idete do Čiech na dovolenku, tak sa to tak nejak pre Slováka neráta. Ešte v zime lyžovať nejaké tie Krkonoše, Šumava OK, ale v lete?
Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.