Čitateľský klub

Nekonečné príležitosti a premárnený čas

Mám svojich obľúbených spisovateľov. Striehnem na každú knihu, ktorú napíšu. Čítam opakovane. A potom otravujem svoje okolie PohodaPohoda Občas podľahnú a čítajú tiež.

Pred mesiacom som narazila na novú knihu od Mareka Váchu. Je to katolícky kňaz, zároveň aj vedec, špecializujúci sa na evolučnú biológiu. Pôsobí ako prednosta Ústavu etiky a humanitních studií 3. lekárskej fakulty univerzity Karlovej. Vyrastal ako skaut, pôsobí na akademickej pôde a k mládeži má veľmi blízko.

Kniha, ktorá ma zaujala

Priznám sa, na škole som dejepis nemala rada. Veď prečo aj, keď po nás učitelia vyžadovali hlavne vedieť roky. A vojny. Ja viem, vo vojnách sa to mlelo a utváralo. Ale teda, mne sa to nepáčilo.

Mňa skôr zaujímalo vždy, ako ľudia vtedy žili. Čo celé dni robili, čo jedávali, ako sa umývali.

Pri poslednej návšteve knižnice mi manžel priniesol knihu od Tunde Lengyelovej Život na šľachtickom dvore. Konečne kniha, aká ma baví. Síce by som prijala oveľa viac obrázkov a ilustrácii, ale vďaka aj za toto. Kniha popisuje život v Hornom Uhorsku niekedy v rozmedzí rokov 1526 až 1790. Popisuje oblečenie, bývanie, domácnosť, hygienu a trávenie voľného času v šľachtických rodinách.

Tip na knihu

Do roka precitam priemerne tak okolo 100 knih. Takze rukami mi uz preslo kadeco. Ale toto je asi jedna z najlepsich knih, ktore som kedy citala. Aj ked je teda smutna, drsna, predsa vsak krasna. Tak vam ju odporucim. Lebo naozaj za to stoji tento Maly zivot

https://www.youtube.com/watch?v=bO86s_xMkCs   - videorecenzia

https://www.databazeknih.cz/knihy/maly-zivot-332368?c=all  - recenzie

Kam to spejeme?

Túžila som si v piatok večer prečítať knihu. Či skôr tradične utiecť na chvíľu od reality. Svoje obľúbené knižky, tie lepšie, som už prečítala zopárkrát. Chcelo to zmenu. Ta som si akosi splašene kúpila na nete e-book. Však potrebujem niečo dobré čítať, hneď a zaraz. Autorku poznám. Meg Cabot, asi hovorí voľačo aj vám. Okrem Denníka princeznej napísala aj zopár knižiek pre dospelé devy a boli celkom čitateľné.

Len, v tej rýchlosti som kúpila zlý formát, pdf sa nehodilo na mujú čítačku, ta som začala čítatť na mobile. A nadávala ... Kým mi drahý nastavil dobré listovanie, tak na zlé listovanie, potom, na to že sa mi to celé odrážalo, oči ma boleli ...

A znova o knihách

O knihách sa tu myslím bavíme celkom často. Minimálne prd Vianocami.

U nás sme zaviedli taký zvyk, že vždy píšeme Ježiškovi, aké knihy by sme radi. A potom sa 24. odpájame a čítame. Kľudne dve, tri knihy naraz. Užívame si to.

Ja si vždy aspoň pol roka dopredu vyberám, čo by som chcela. Knihy prečítam a potom zvyčajne putujú. Niektoré si nakoniec nechám, čítam opakovane. Niektoré darujem, občas sa mi niečo z túlačiek aj nevráti.

Čítam priebežne aj cez rok a to, čo mám pripravené na čítanie je na viacerých miestach. Aj na nočnom stolíku. Veď to poznáte, taká malá milá pyramídka. Občas sa to preukladá, keď sa upratuje, inak tam čakajú na svoju príležitosť.

Keď život píše scénar

Pravdivý príbeh s nepravdivými údajmi.

Krvave uzemia - Timothy Snyder

Tak som konecne na konci. Necitalo sa to lahko. Po dlhej dobe kniha, kde som precitala cca 20 stran a musela som prestat, lebo som revala ako male dieta. A to sa mi uz teda daaavno nestalo, plakat pri knihe . Casti o ukrajinskom hladomore, kde Stalin zabil 6 milionov a deti pojedali svojich rodicov a naopak, zurive vrazdenie poliakov z oboch stran, ci Bielorusko, ktore prislo zabitim, ci nasilnym deportovanim o 50% svojho obyvatelstva. To su naozaj nedavne dejiny pisane krvou, na ktore hadam ani nie su slova dostacujuce. 

Je to drsne, je to krute, je to realita. Suvislost s dnesnymi casmi (Ukrajina, obnova nacionalizmu v Bielorusku, az zurivy polsky odpor k rusom atd) viac ako nahodna. 

Treba si to stale pripominat, ako varovanie...

Vianočný román 2014, 9. časť

Martin vyšiel z dielne, prešiel pár krokov, no potkol sa a spadol. "Do frasa," zanadával si, "čo to tu len leží?" Načiahol sa a spod chrbáta vytiahol Ivanin šál. Bol špinavý a krvavý. Až keď sa postavil zbadal to, čo zo šála vypadlo. Bol to vták, zastrelený vták. "Kde sa vzal strelený vták v Ivankinom šále? Musela ho tu nájsť a zabaliť doň v ten deň... Ona mala vždy dobré srdiečko," usmial sa. "Ale kto ho strelil? Veď som nepočul výstrel. A ak by bol ten vták strelený už skôr, našiel by som ho," špekuloval. "Asi som ho prepočul, keď som sa hádal s Medveďom."

Vianočný román 2014, 8. časť

Martin bol v dielničke, už aj dláto pustil z rúk a iba sedel a dumal, tak veľmi ho bolelo pri srdci, tam tak veľmi pichalo.
Toľko chcel Ivankinmu otcovi povedať, toľko chcel vysvetliť, ale nemohol.
Možno má moja mama pravdu že z tohto vzťahu nemôže byť nič dobré, lebo to zabrania jej rodičia. Oni vraj nepasujú k takej rodine.
No prečo, prečo by nemohol pasovať k ním.

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok