Skúsenosti s barefoot

Oôvodne som mala v úmysle tento rok také, že čo týždeň, to niečo nové skúsim. Aj som začala. Ulakomila som sa na barefoot čižmy.

Ulakomila teda neni dobré slovo, lebo stáli pomaly ako troje klasické. No. Ale reku - skúsim.

Ja sa musím priznať. Moje nohy ma trápia od malička. Či je to nejak vštepenou výchovou a tým, aké obštrukcie som vždy mala s nákupom topánky, či prístupom rodičov, či FAKT mám tak nemožnú stavbu nohy, to netuším

V prvom rade - nemám maličkú útlu nôžku. Mám 41. Široké chodidlo. A keby ešte aj chodidlo - ja mám aj prsty také tie široko rozchodné - egyptské, široké. No divné. Nie neesteticky teda škaredé - lebo na nete chvála Bohu sa dá aj ego dvihnúť. Veľký úsmev A potom mi dlho vštepovali, že mám vysoký nárt - no čo ja viem? To už teraz nejak neriešim.

A potom som si okopávaním rohov postele - však na čo sú inak malíčky na nohách, však áno - jeden prstek zlomila. Šak načoby som to riešila po doktoroch. Nebyť kurieho oka, ktoré ma obšťastňuje svojou prítomnosťou odvtedy by som nejakú anomáliu ani nepostrehla a malíček by si zrástol ako doteraz niekoľkokrát.

No. Takže vďaka mojim krásne nadštandartným nôžkam som už nevedela v zime, čo od rozkoše na ne. A tak reku vyskúšam bare foot. Však všetci to chvália. Úsmev

Investovala som do seba hneď po Vianociach. Hneď druhého januára letel za mnou kuriér a ja už som z roboty kačkala v nových botách. Kačkala. Lebo ono lásky moje, ono to neni len tak tadadam radadam "naboso" si chodiť.

Toť moje dojmy :

Barefoot:
deň 1.: no nemohla som to obuť ako som predstavovala teda. Možno strihom topánky, neviem. Ale noha sa rýchlo prispôsobila. Strih mojej čižmičky nie je zas až taaaaaak voľný, tak trochu tlaku na prsty pociťujem aj tak. Čo mi vadí, je sklon sáry pri sedení - holt čižmičky sú neni na celodenné vysedávanie v nich v kanclíku, alebo fakt na chodenie.
Ako sa chodí ale? Dupem. V živote by mi nenapadlo, že dupem a našľapujem tak zťažka  na pätu. Dolu schodami pružnosť podrážky umožňuje pohyb prstov - nie moc dobré na moje dolámané a zle zrastené malíčky. Hore schodami je to lepšie.
Čo ma kladne prekvapilo - pohyb po makadame najlepší aký by si človek mohol predstaviť. Takmer ako po rovnom povrchu. Žiadna tvrdá podrážka, čo vás drží na určitých plochách kameňov a "umožní" skĺznutie a vyvrtnutie členka.
Záver dňa - idem do členkového strihu. Na celodenné nosenie, lebo čižmy na to rozhodne nie sú skrz teplotu a obalenie lýtka.
deň 2: už tak nekačkám. Aspoň si to myslím. A objednala som si nízske barefooty. Som napatá. Dupem menej, hlavne to už trochu úmyselne viem tlmiť, keď sa na to sústredím.
 
Potom už som nestíhala písať, lebo som sa učila chodiť.
PO 3 týždňoch možem povedať, že som :
1. nemala žiadny otlak
2. kurie oká, čo sa mi tvorili zo spodu nohy vďaka opätkom "zmizli" - niečo som opedikúrovala a už sa neurobilo viac nové
3. žiadne stiahnuté prsty, stiahnutá noha
4. žiadna bolesť hlavy, ani po celom dni na nohách
5. dupem ešte pomerne stále, ale viem už keď sa sústredím chodiť ako mačka Chichocem sa - viac sa žensky vlním, chodím viac tak kĺzavo v kĺboch, ladnejšie
6. lepšie technicky drepujem a aj kráčam - toto som si nechala zvlášť rozobrať - to že čapcem som vždy vedela. Teraz čapcem menej. Pri drepe zaťažujem nohu tak, ako sa má, teda neprepadáva mi dnuka členok - dáva mi to teda nádej, že som šetrnejšia k chodidlu a kĺbom celej nohy aj tak
7. vyhodila som termovložku - holt, na sniežik ju musím dať do boty asi naspäť - až tak teplo mi nie je
8. nerovný terén - skaly, makadam, štrk, tráva hore hrádzou - no jakoby som to povedala. Keď našporím na traily, ide nakupovať. Vidím barefoot bezpečnejšie na pohyb v prírode ako podrážkové topánky. Viac rozmýšľam, lebo sa mi kĺže a tak nepodceňujem terén, som opatrnejšia.
9. JO! A chodím vystretejšia. Je to zvláštne, lebo úplne inak mám naklonené telo a tým, že inak chytám rovnováhu, inde mám ťažisko, tak sa aj vystriem v ramenách, narovnám, vyprsím.
Je paradoxné, že podpätky sú brané ako "ženské" topánky a pritom kazia držanie tela. Ja som sa začala cítiť prirodzene ženskejšie.
 
A to je vlastne za mňa momentálne po 3 týždňoch testovania asi všetko. Ľutujem, že som nešla do toho v lete. Lebo som si mohla veru pár bolestivých hodín ušetriť. Mrkám

 

Komentáre

No doteraz som ani netušila, že také topánky sú a už vôbec nie aké sú to. Tkže voľačo, čo imituje chodenie naboso? Tenká podrážka? 

Ja stále papučoidné topánky vyberám, teda musia byť veľmi pohodlné, aby som v nich aj pol dňa vládala chodiť, ale predsa len nejakú podrážku majú, opätky nie. Ale toto je zrejme iné.

Topánky sú širšie ako klasické - žiadne tvarovanie do módnej špičky. Podrážka je mäkká, tenká a pružná. Teplotné bariéry sa robia termovložkou - tenkou samozrejme. Vracajú voľnosť nohe, nedeformujú ju ako klasická topánka a tým, že nemenia sklon tela (akýkoľvek opätok), tak sa vracajú k prirodzenému postoju. Úsmev

Topánky v štýle balerín, resp. okrúhla špica, rovný podpätok sú určite lepšie ako zdvihnutá päta, ale neni to ono.

vlani som po nich pokukovala ale len tu na nete...akoby poltopánka alebo tenisky.lákala ma reklama,že aké pohodlné a zdravé -odolávala som ale furt som sa k nim vracala.lebo do práce by som čosi potrebovala.

včera po prečítaní tvojho príspevku som sa rozhýbala a objednala ..tak si počkám a potom napíšem..Úsmev

PrekvapenieTlieskamstrašne som napätá, čo povieš. Pre mňa to bola veľká zmena.

Aké si kúpila? Šnurovacie v štýle tenisiek?

jedna kamarátka nosí. sú pohodlné ale ja mám ploché nohy, tak neviem či to je vhodné aj pre mňa. Tiež som zvažovala. Chodím väčšinou do práce pešo - terén taký sídliskový. chodníky a cesty. 

Úsmevja som vždy bola presvedčená, že práve plochá noha má slabé svaly na chodidle a treba ich posilovať - cvičiť. Ešte si pamätám, ako doktorka vravela, nech nechávame deti behať bosé, alebo že dobré na ploché nohy je chôdza po pláži Hambím sa.

Ohľadom plochej nohy, aká a ako veľmi je klenba padnutá sa treba asi poradiť s odborníkom - či už konkrétnym predajcom alebo ortopédom Mrkám. Na to si radiť netrúfam.

áno, treba chodiť na boso, po nerovnom teréne. Ale rovné topánky sa neodporúčali, tie iba s ort. vložkami. Preto sa zamýšlam, či sú takéto topánky vhodné pre mňa. Neviem do akej miery je cítiť terén. 

Lieči ortopedická vložka plochú nohu? Úsmev

No keby že nemám ortopedické dreváky na doma, tak v kuchyni nevydržím stáť ani pol hodinu, odídu mi nohy. Takže bez debaty pri státi tu klenbu potrebujem. Nemám ploché nohy. 

Mimo to obuv žiaden opätok, široká špička a trošku klenutá podrážka. U mňa je dobrá topánka základ, musím v nej vydržať chodiť aj celý deň, aby nohy neboleli, aby som nevedela, že ich mám na nohe. Letné sandále majú nízku podrážku, zimné topánky trochu vyššiu a už sa mi stalo, že vo väčšej zime a viac chodení mi normálne nohy mrzli zo spodu. Prechodné obdobie, som mala najradšej svoje značkové turistické poltopánky, končia, najnovšie skechersy. Nedám na ne dopustiť.

Mám problémy s bedrovými klbami, ale oveľa viac mi robí problém sedenie, po chodení ma nebolia. Práveže keď sa rozchodím, aj bolesti klbov prechádzajú. Teraz namiesto sedenia pri PC často len stojím, alebo chodím na "bežiacom páse, nie rýchlo, aby som vedela pracovať. Na nohách mam ľahučké adidasy, čo si raz syn kúpil a boli malé, ostali mne, jemne tvarovaná klenba, ľahúčka pružná botaska, moje nohy sú spokojné.

Ono asi to fakt závisí od podkladu, na úplne rovnom terene - kuchyňa, chodiaci pás, piatkové nákupy v obchodnom centre, tam tu klenbu ja osobne potrebujem.

Už ma vyškolili. Chichocem sa No hej - teba evidentne limitujú kĺby.

balalajka-tak dnes len balík odoslaný.inak objednala som si červené šnurovacie poltopánky..

ortopedická vložka nelieči nohu ale pomáha..moja mama už starobou má padnutú klenbu a tá má vložky ešte aj v papučiach-bez nich by vraj ani chodiť nevedela,čo by ju tak nohy boleli.synovec od decka tiež ako mu povedali,že plochá noha nosí vložky lebo povie ,že ked nie nohy tak ho buď bolí chrbát alebo v bedrách..tak asi v tom niečo bude.

Tak dneska by to mohlo už prííííísť. TlieskamTlieskamTlieskam Ja som viam napatá ako ty asi. Červené šnurovacie znie velice dobre.

Ja som dostala prednášku ohľadom plochej nohy a ortopedických vložiek. Veľký úsmev

Že je rozdiel medzi padnutou klenbou (tam je to o kĺboch vyššie a treba vložku) a plochou nohou lebo slabé svaly (a tam to ide dotrénovať). Úsmev

Súhlasím, že barefoot neni pre každého. Ak chodíte dnu v papučách a v podstate nemôžete ani tu si dopriať luxus "naboso", tak barefoot určite NIE.

áno, m´ňa bolí píšťala pri chôdzi keď nemám dobrú topánku alebo ort.vložku. Rovná podrážka je pre mňa najhrošia. 

tak došli hneď ráno a hneď som ich aj obula..prvý dojem-úprimne nič moc..pocit no tenké ako kedysi cvičky v škole čo sme nosili na telocvik(ale to si ty už asi nepamätáš-či?)len so širokou špicou.Teda nebol to ten pocit taký ,že obuješ a waúúú.no uvidím zajtra-mám tzv.dlhý deň tak sa nachodím.V robote roky nosím zdravotné sandály,doma dreváky a inak len tenisky a turistickú obuv..

Inak ja mám problém chodiť skôr v parádnej obuvi-mali sme oslavu a po dlhej dobe topánky ku šatám-no u mňa zírali,že šaty a topánky..vydržala som do fotenia a potom som sa prezula do tenisiek nevadilo mi ani, že ku šatám..

Ano, prvy dojem vravis dobre. Tenka podrazka ako cvicka. Ale makksia podla mna. O cvicku som zakopavala. A celkovo, mne sa prstov takmer nedotykaju, hlavne nic nestahuju. Hmmm, tenisky su ine. 

Tak som zvedava ako zajtra. Pozor na tem dupot. Ja som velmi v cizmach dupala. Tie snurovacie, ako tenisky co mam, tie stupam o poznanie maksie.

PS: pamatam aj modre trenky k tym jarmilkam. Nenavidela som tie trenky. Nastastie to boli len tusim prve 3 roky povinne. Potom upadli mravy Váľam sa od smiechu po podlahe.

Bože -ja tie trenky ešte v 8tr..no des!!Veľký úsmevK tomu najvyšia,najťažšia..chalanov sme mali len také zákrpky na tom telocviku som si pripadala ako matka triedy ked triedny zavelil -zoradiť podľa výšky!-no odbočila som...

Váľam sa od smiechu po podlahe no jako keby o mne pises. Aj tebe sa pacil Miso o pol hlavy nizsi? Mrkám

Sezónne recepty

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok