Sú slovné spojenia, ktoré ma vyrušujú. Teda, nie že by som si bala svojou slovenčinou úplne istá. Často mi tam zachádzajú nárečové slová, opakujem sa, dodnes neviem, či je správne hanba alebo hamba, rozmýšľam nad reštauráciou, čo tam predsa len nemá byt -v-
Vždy sa pozastavím, keď niekto povie "Ďakujem krásne" - nesedí mi to.
Ale úplne najviac mi vadí, keď niekde čítam alebo počujem - Pomôžme mu, lebo on si to zaslúži. Často to je počuť napríklad v takých tých "nebeských" programoch v telke.
Teda, toto vlastne nie je ani tak o gramatike, ale o obsahu. Prečo by sme mali pomáhať iba tomu, kto si to zaslúži? Nemalo by sa pomáhať hlavne tomu, kto to potrebuje? Jasne, to je už potom na hlbokú debatu. Lebo okrem toho, že kto to potrebuje tam pristupuje aj to, že kto tú pomoc chce. Iste každý pozná dosť prípadov, keď sa dobre myslená pomoc obrátila.
Takže ako, pomáhať iba za zásluhy? Alebo pomôžeme niekomu preto, lebo to potrebuje.
K tej pomoci, u nás často zneje, alebo aspoň u mňa povzdych "Pomôž Bože, bo nemože !" Manžel, pri jednom zo svojich pobytov v nemocnici, také raz počúval celú noc, ozývalo sa to z niektorej z izieb. Nejak sa to udomácnilo u nás doma.
Takže pomáhať,áno, treba tým, čo potrebujú. Ono zas, je rozdiel ak niekto čaká, tu ma máte a zachraňujte ma, alebo sa snaží so svojou situáciou vrámci možnosti niečo spraviť, ale nejde, lebo na viac v danej chvíli a za daných okolností nemá. Alebo sú taký čo o pomoc nestoja?
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Myslím,že sme tu už mali podobné jazykové okienko..
mňa dostáva do "vývrtky" spojenie-strašne dobre,strašne krásné
logika mi hovorí,že je to buď strašné alebo krásne
oslovenie starších ľudí aj v médiach-70 ročný deduško,75ročná babička
necha si uvedomia,že je to pre nich pán a pani!
dedko,teta...je pre rodinu-pre iných jedine pán-pani..
je toho viac ako vedia poniektorí przniť slovenský jazyk..pravopis viem prižmuriť oko ale spojenia mám chuť skočiť im do reči a opraviť ich..