Darček s vysvetlivkami

Pôvodne som plánovala iný darček na Deň matiek, ale výpadok kolegyne ma prinútil zvoliť rýchlejšiu a pre deti ľahšiu alternatívu. Námet som opäť objavila na jednej z návštev u kamarátky a pri pohľade naň si povedala, toto vyskúšame tiež!

A ako už nepísaným pravidlom býva, žiadostivo sa zapojili všetky dievčatá. Chlapci skôr kazia priemer v podobných aktivitách a priestor na dielňu ich snov, bohužiaľ, nemáme.

Čo som ale nechápala, záujem nejavil ani Afričan. A to už bolo čo povedať. Lebo on neprestajne myslí na svojich rodinných príslušníkov a vždy sa ma spýta, či mám niečo i pre nich.

Preto ma prekvapilo, že teraz nijako nereaguje na darček pre mamy. Ale už čochvíľa sa vysvetlilo prečo.

Deväť šatiek bolo hotových a zostával ešte čas na dorobenie poslednej. Podarilo sa mi u kolegyne zohnať fén, tak i predošlé dve sme dokončovali za pomoci výdobytkov technicky. Keď boli suché a vyžehlené, spýtala som sa nanovo Afričana, či jednu predsa len nespraví i on. Zvraštil obočie, i nos pod ním a odmietavo pokrútil hlavou.

Ale po úlohách mu to nedalo a prišiel za mnou.

- Katarína, ešte raz mi povedz... čo to má byť s tými šatkami?

- Je predsa Deň matiek, tak im chystáme darček.

- A načo im to bude dobré?

- No predsa ako ozdoba.

- Ozdoba??? - nechápavo zvraštil obočie ešte viac.

- Áno, ozdoba.

- Čo tým budú zdobiť?

- No predsa svoje krky.

- ??? Čože? Krky??? A to ako? - vyvalil na mňa okále, ako to dokáže iba on, stále pritom nechápajúc a mne pomaly dochádzalo, že hoci žije už istú dobu v Európe, ešte stále tvoria jeho priame okolie rodené Afričanky v azylovom dome a tie veru v Afrike šatky na krku nenosili. Ich ozdoby vyzerajú úplne inak.

- No šatkami si ženy ozdobia krk ako korálkami - doplnila som na vysvetlenie.

- Tak to moja mama nebude nosiť! - zrušil ma podarene, skalopevne presvedčený o svojej pravde - ale dobre, spravím jednu.

Na pomoc nám prišla jedna z prváčok, a tak sme za dvadsať minút odviedli prácu na dvojnásobný výkon.

A teraz asi doma mame vysvetľuje, čo so šatkou... :D

Komentáre

veru nie je ľahké prejsť z jednej kultúry do druhej.

Práve včera som o tom uvažovala. Sledovala som ktorýsi program o cestovaní a jedle. Boli tuším na Madagaskare. A tam v kuchyniach boli iba stoly. Vlastne ani stoly neslúžili na jedenie, jedávalo sa na zemi. Na stole iba pripravovali suroviny. A varilo sa na otvorenom ohni. Vonku. Iba tak na kameňoch postavený hrniec. Žiadne výdobytky techniky. Nepotrebujú ich. Poradia si.

no pre neho bude africka kultura cudzia, lebo domov sa urcito nevratia ... urcite nie v najblizsej dobe ... ale niektore tunajsie zvyklosti bude spoznavat casom Úsmev ... inak v Mnichove je napr. etiopska restika, kde jes rukami Pohoda

Krásne šatky ste robili. Áno Veru človeka ani nenapadne, v koľkých detailoch sa môžeme líšiť a to už ani nehovorím o tých dôležitých veciach.

slo o to, aby to bolo rychla a jednoduche ... a deti maju radi nahodne vzory Úsmev... ja som sa len musela smiat, ako on podarene v nasej cinnosti hladal nejaky zmysel, ked to od vlastnej mamy nepozna Váľam sa od smiechu po podlahe

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok