reklama

Masáž detičiek 3. časť - Začíname nožičkami

Adinka , 02. 06. 2010 - 19:14

reklama

Masáž nožičiek je pre dieťatko veľmi príjemná a užitočná. Svalstvo sa vyvýja a pripravuje na lozenie, chodenie – nôžky nás budú nosiť celý život. Upravujú sa kĺbiky i pevnosť členkov, preto je vynikajúca pri problémoch s nôžkami. My sme takto Kike vyliečili kĺbik od narodenia uvoľnený – musela nosiť remence, ale robila pri tom také scény, že som začala hľadať alternatívne riešenie – a ako vidieť, našla som ho Slnko

Usadíme sa do príjemnej polohy, dieťatko si dáme na vystreté nohy alebo medzi ne, podľa toho, aké je veľké.
Začneme jednou nôžkou, keď dokončíme, pokračujeme druhou. Vždy sa snažíme domasírovať aj druhú končatinu, aj keď už dieťatko začína byť nespokojné.

1. Začneme ťahmi vedúcimi od bedierka k prštekom, známymi ako INDICKÉ DOJENIE.

Ako už z názvu vyplýva, jedná sa o hmat z indickej masáže, ktorý zbavuje nôžku svalového napätia, stresu a únavy. Jednou rukou jemne v oblasti členku pridržíme , druhou uchopíme nôžku na stehienku pri bedierku a sťahujeme z vrchu jemným pohybom dolu, pri členku ruky vymeníme a pohladíme druhú stranu nôžky od vnútornej strany stehna dolu k prštekom, ruky vymeníme, zopakujeme 2-3 krát. Dôležité je vždy mať aspoň jednu ruku na nôžke, udržanie kontaktu dotykom upokojuje dieťatko, že sme stále pri ňom a dodáva masáži plynulosť.
Pri ukončení sťahujúceho pohybu naznačíme ťah akoby až za pršteky smerom preč od tela – akoby sme zahadzovali „unavenú energiu“ . Je výborné, ak je vtedy zapálená aj sviečka v miestnosti.
Toto si môžeme robiť aj sami napríklad na rukách podobným spôsobom, ak ich máme unavené po nejakej záťaži. Mentálne si skúsme predstaviť ako sa únava, ťažoba a stres spaľuje v plamienku sviečky.

2. Nasleduje žmýkanie a krútenie, znova smerom od bedierok k prštekom.

Ruky tentokrát položíme na stehienku pod seba palcami proti sebe a posúvame sa dolu krúživými pohybmi protichodne /ako pri žmýkaní prádla/ , v oblasti kolienka tlak úplne zjemníme. Zakončíme vždy tak ako pri prvom ťahu. Opakujeme tiež 2- 3 krát.

3. Veľmi príjemná ale nemenej dôležitá je masáž chodidielka, kde sa nachádzajú reflexné body celého telíčka, tak vnútorných orgánov ako aj pohybového ústrojenstva.
Prvý ťah robíme obidvoma palcami – ostatnými prstami si jemne pridŕžame chodidlo v oblasti nártu a palcami striedavo vytierame chodidlo od pätičky smerom k prštekom. Tlak zvolíme podľa toho, ako sa to dieťatku páči. Novorodencom úplne jemnunkým hladením, sťaby len náznakovo.

Druhý ťah nazvaný prechádzka je odvodený od toho, že našimi prstami sa „prechádzame“ po chodidielku, a znova smerom od pätičky k periférií.

Ako tretie v poradí je premasírovanie jednotlivých prštekov. Uchopíme prštek medzi prsty a odspodu hore ho masírujeme krúživým pohybom. Na konci jemnunko povytiahneme a stačíme plôšku navrchu a uvoľníme. Stimulujeme tým meridiány, ktorých body sa tu nachádzajú – dráha sleziny, žalúdka, pečene ... ale i reflexné body hlavy a dutín.

Masáž chodidla ukončíme pohladením celou dlaňou zospodu hore a stiahneme únavu ako v predchádzajúcich bodoch.

4. Palcami striedavo masírujeme nárt, od prstov k členkom, čím pomáhame toku lymfy a prečisťujeme ako nôžku tak reflexne aj horné lymfatické cesty. Nakoniec ho jemne roztiahneme do strán.

Tým uvoľňujeme hrudník a pĺúca. Nakoniec krúživo obmasírujeme členky. Tu s nachádzajú zas reflexné body krížovej kosti a bedrového kĺbu, tiež pohlavné orgány a meridián obličiek, ktorý ovplyvňuje aj stredné ucho a preto toto môžeme využiť aj v prípade, že naše dieťatko má s tým problémy.

5. Švédske dojenie je postup presne opačný ako pri indickom dojení, masírujeme smerom od chodidla k stehienkam, pohyby smerom „k srdcu“ povzbudzujú krvný, podporujú lymfatický obeh a prúdenie energie.

6. Nasleduje žmýkanie a krútenie opačným smerom ako na začiatku, teda hore, prípadne habarkovanie – otvoríme dlane a nôžku medzi nimi šuĺkáme ako habarku, pohyb postupujeme zdola hore, opakujeme viac krát. Tiež dbáme na to, aby sme neprerušovali dotyk pri presúvaní rúk k nasledujúcemu ťahu.

7. Na záver nôžky pohojdáme jednu po druhej a to tak, že chytíme jednou rukou za členok a druhou pod kolienko, podvihneme a jemnunko vytrasieme.

Ak vidíme na bábätku, že už ďalej nemá chuť sa masírovať, ukončíme masáž pohladením od hlavy k pätám a predstavíme si, ako tým zahaľujeme dieťatko do ochranného balónika našej i vesmírnej lásky.

Ináč pokračujeme masážou bruška ... Slnko Slnko Slnko


reklama


reklama

Adinka, Po, 27. 09. 2010 - 20:08

Už sme aj pomaly zabudli ... takže si zopakujeme nožičky a v najbližšej dobe prichystám to bruško a antikolikovú masáž :D

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama