reklama

Žiadosť o výživné, náhradné výživné...

renka , 16. 02. 2011 - 11:36

reklama

Dnes vám prinášam zopár info ohľadom výživého- konkrétne bezplatnej právnej pomoci a náhradného výživného.Kvietok

V prípade, ak si neviete poradiť s tým, ako podať žiadosť o zvýšenie výživného,akú sumu môžete žiadať a či vôbec máte nárok na vyššie výživné,pomôžu vám úradníci z ústredia práce, ale aj bezplatní právnici: 1. Rodičia môžu v prípade potreby požiadať o radu pracovníkov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny z oddelenia sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately. „V kompetencii týchto pracovníkov je poskytnúť odborné sociálne poradenstvo vo veci výživného,“ odporúča hovorkyňa ústredia práce Danica Lehocká. V prípade potreby im pomôžu spísať aj návrh na určenie výživného. 2. Taktiež je možné sa obrátiť na príslušnú kanceláriu Centra právnej pomoci. „Nárok na bezplatné zastupovanie však má len po splnení istých požiadaviek,“ radí právnik Jozef Herbulák.
3. Aby ste mali nárok na bezplatnú právnu pomoc Centra právnej pomoci, musíte byť v stave materiálnej núdze. To je vtedy, ak váš mesačný príjem nedosahuje 1,4 násobku sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, teda 259,53 eura, a zároveň si využívanie právnych služieb neviete zabezpečiť iným svojím majetkom a ste sami.
4. Za príjem sa považuje čistý príjem po odpočítaní zákonného poistného (zdravotné,nemocenské, starobné, invalidné, poistenie v nezamestnanosti). Tento stav treba riadne preukázať dokladmi (od zamestnávateľa, zo Sociálnej poisťovne alebo pošty).
5. Nesmie tiež ísť o zrejme bezúspešný spor. Túto skutočnosť posudzujú právnici centra.
6. Na to, aby vám priznali nárok na poskytnutie bezplatnej právnej pomoci, treba spĺňať všetky podmienky súčasne.

Zdroj: Korzár | 16.2.2011

Ak si rodič neplní vyživovaciu povinnosť, môže druhý rodič požiadať štát o náhradné výživné.

„Vo všeobecnosti, ak si povinný rodič neplní súdom určenú vyživovaciu povinnosť k maloletým deťom, je možné výživné vymôcť cestou exekučného konania,“ hovorí právnik Jozef Herbulák. Exekútor môže využiť viacero spôsobov, ako od neho peniaze získať, a síce zrážkou zo mzdy, zablokovaním účtu, predajom majetku, ale aj príkazom na zadržanie vodičského preukazu. Rodič dostane naspäť vodičský preukaz, ak vyrovná svoj dlh na výživnom.
Tiež môže podať na polícii trestné oznámenie pre prečin zanedbania povinnej výživy.

Niektoré matky či otcovia, ktorí sa starajú o svoje deti, môžu využiť ešte jeden spôsob, ako sa dostať k peniazom z výživného. Môžu si uplatniť nárok na náhradné výživné, ktoré im bude platiť štát.
Rodič, ktorý chce od štátu dostávať takéto dávky, však musí spĺňať určité podmienky. Dieťa musí mať trvalý pobyt na Slovensku a zdržiavať sa na Slovensku. „To neplatí, ak sa zdržiava v cudzine z dôvodu štúdia v zahraničí,“ vysvetľuje Danica Lehocká, hovorkyňa Ústredia práce.
Ďalšou podmienkou je príjem rodiča, respektíve spoločne posudzovaných osôb (napríkladnového manžela), ktorý nemôže byť vyšší ako 2,2-násobku sumy životného minima za posledných šesť mesiacov pred podaním žiadosti. V súčasnosti je to 408 eur.
Okrem toho musí rodič, ktorý má platiť výživné, dlhovať peniaze tri po sebe nasledujúce mesiace a exekučné konanie o vymoženie výživného musí byť neúspešné viac ako tri mesiace. Okrem toho musí dieťa chodiť poctivo do školy. Štát však platí rodičovi náhradné výživné najviac 1,2 násobku životného minima pre nezaopatrené dieťa, aj keby bola súdom určená výška výživného väčšia. Ide teda o sumu 101,53 eura.

Ako požiadať o náhradné výživné?

Náhradné výživné dostanete, len ak podáte písomnú žiadosť na príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.
K žiadosti je potrebné priložiť: l právoplatné rozhodnutie súdu alebo dohodu o povinnosti platiť výživné, l potvrdenie exekútora, že exekučné konanie trvá najmenej tri mesiace, l potvrdenie Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí, že vymáhanie z cudziny nie je možné, l potvrdenie, že dieťa riadne navštevuje školu alebo potvrdenie strednej, alebo vysokej školy o príprave na povolanie štúdiom, l potvrdenie o príjme žiadateľa (rodiča,ktorý vychováva dieťa) a o príjmoch osôb, ktoré sa posudzujú spoločne (napríkladnový manžel).

Zdroj: ÚPSVaR
Zdroj: Korzár | 16.2.2011


reklama


reklama

aretta, St, 16. 02. 2011 - 11:43

101,53 eura výživné na dieťa??? tak také by som chcela mať...Mlčím

silvia vadkertiová, So, 19. 02. 2011 - 16:36

Dobrý den.Som rozvedena 4 roky a 4 mesiace.momentalne som už pol roka na PN-ke,bola som operovana.dostavam aj s rod.prídavkami 260 euro.Bývalý manžel platí 83 eura výživné na dceru.ťažko vyžijeme z týchto penazí,nakolko platím najomne,a požičku,dcéra cestuje a učí sa na sukromnej škole.byvalý jej k ničomu neprispieva,ani ju nenavštevuje,proste nič ,žiaddny záujem o nu nemá.ja by som chcela vedieť,či mám nárok pýtať si na mna výživné od byvalého,a ak ano,ako na to,a či platim sud ja alebo on.Dakujem pekne.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama