reklama

otvorenie wellnes? ano či nie?

marikat , 25. 11. 2013 - 13:15

reklama

Milé naničmamky
dlho predlho som tu nebola. Na jednej strane som si svojho času uvedomila, že som na NM závislá (ako nejedna Mrkám ), aj som sa viac venovala tvorbe, tak ma je viac na artmame.
Teraz mám však vážnu dilemu. ˇUplne seriózne mám záujem otvoriť si wellnes- sauna, masáže. S manželom sme dosť zaťažený na kvalitu týchto služieb, vieme ju porovnať i oceniť. Presťahovali sme sa a nič tu nie je také, ako by sme si predstavovali.
Neviem však v podnikaní vôbec chodiť. Napadlo ma zažiadať o dotáciu z z eurofondov no neviem, kde o ne žiadať? Napr. na rozvoj ...ešte neviem čoho, aké sú možnosti...
Potrebovala by som konkrétnu stránku, kde by som sa o tom niečo dozvedela. Neviete mi poradiť? prípadne nemáte niektorá skúsenosti z tejto oblasti (nechcem vám robiť konkurenciu)a ste ochotná sa podeliť s nimi?


reklama


reklama

loulou, Po, 25. 11. 2013 - 14:33

Marikat, nechcem Ťa odrádzať, ale z vlastnej skúsenosti viem, že získať grant z eurofondov je nadľudské úsilie. V prvom rade 99% príspevkov sú dopredu "dohodnuté", ak vieš ako to myslím. Reálne čísla, ktoré treba obetovať na získanie grantu - cca. 30% z výšky dotácie - samozrejme nelegálne, s čím súvisí veľká hrozba toho, že sa Ti tieto prostriedky nepodarí úspešne zakryť do "vaty" na nákladoch.
Ak by sme opomenuli tento podstatný fakt, eurofondy obsahujú veľmi prísne kritériá na uchádzanie sa o grant, jedna z podmienok je takmer pri každej výzvy existencia spoločnosti a fungovanie v oblasti, na ktorú sa grant vzťahuje minimálne 2 roky. Wellness by mal spadať do Cestovného ruchu - tu si môžeš pozrieť aktuálne výzvy:
http://www.eurofondy.eu/
Okrem toho si dávaj sakra pozor na formálne chyby - stačí chybná čiarka v žiadosti, alebo malý preklep a žiadosť neprejde formálnou kontrolou - nepreháňam. Na podanie žiadosti treba obehať cca. 20 rôznych úradov a povolení.
Neviem či Ti je jasné, že granty sú prideľované spravidla do výšky 50% celkovej investície, zvyšných 50% musíš deklarovať, že máš vo vlastníctve spoločnosti, resp. musíš mať indikatívny úverový prísľub z banky.
Okrem toho sa zaväzuješ, že 5 alebo 10 rokov (záleží od konkrétnej výzvy) budeš projekt realizovať Ty, nepredáš ho a musíš deklarovať splnenie objemov tržieb a ostatných indikátorov, ktoré musíš vypracovať a sú súčasťou žiadosti o grant.
Spravidla si firmy dávajú takéto žiadosti vypracovávať iným firmám, ktoré sú na to určené, pretože je to príliš komplikované - tie si potom účtujú poplatok za spracovanie žiadosti a v prípade úspešnosti 3 - 20% z poskytnutej výšky grantu - pozor - výška percentuálnej odmeny nekorešponduje s kvalitou firmy! (skôr by som povedala, že práve naopak)

Ja osobne by som sa na Tvojom mieste do toho nepúšťala, pokiaľ nemáš presne ujasnené, čo, kde pre koho a za čo chceš robiť a nemáš aspoň akú-takú predstavu o ziskoch v budúcnosti. Preferuje sa vlastníctvo nehnuteľnosti, v ktorej chceš prevádzkovať projekt, alebo dlhodobá zmluva o prenájme (min. 10 rokov).

Miesto eurofondov by som Ti skôr odporúčala pozrieť sa na Nórsky finančný mechanizmus - hovorí sa síce o ňom, že je strašne byrokratický a nikdy nikomu nepridelili plnú sumu príspevku, ale z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že je férový, miesto formálnych chýb sa pozerá na skutočný cieľ projektu a hodnotí myšlienku a ak dodržiš podmienky, pre ktoré sa zaviažeš v zmluve, nemáš sa čoho obávať.
Tu je info: http://www.eeagrants.sk/

Držím palce Úsmev

marikat, Po, 25. 11. 2013 - 14:46

Super, dakujem. Kazda rada je dobra. Na tie stranky sa idem pozriet.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama