Myslim, ze v tom pripade Ti vypoved dat mozu aj z nadbytocnosti.
ivet
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Myslim, ze v tom pripade Ti vypoved dat mozu aj z nadbytocnosti.
ivet
Desina, myslím, že v tom prípade výpoveď z nadbytočnosti môžeš dostať, ale ešte ti to zajtra overím u nás v podniku na odboroch, aby si mala stopercentnú informáciu, dobre? Len mi napíš (trebárs aj do mailu) - chodíš do práce len na výpomoc? Ako to máš vyriešené papierovo? Máš nejakú zmluvu, alebo je to len tak - na dobré slovo?
Georgi, v tom podniku robim už šiesty rok, len som si odbehla porodit, maly mal pol roka,ked som sa vrátila. Mam stále zmluvu na dobu neurčitu. a ďakujem
Desina, volala som kamarátke, ktorá má v odboroch na starosť priamo ženy. Potvrdila mi moju domnienku, že výpoveď pre nadbytočnosť môžeš dostať, ak si sa normálne vrátila do práce na plný pracovný úväzok. Niečo by sa ešte možno dalo robiť, keby si bola samoživiteľka, ale je to dosť sporné a ešte to overí.
Každopádne, pozri si aspoň všetko, čo sa dá, okolo výpovede z nadbytočnosti - aby ťa prípadne nedostali bez rebríka na povalu. Nejaké linky sú tu:
http://www.etrend.sk/osobne-financie/moje-dane/odstupne-a-vypoved-pre-n…
http://www.webpravnik.sk/?p=78
http://www.ksutt.sk/oddelenia/ou/ozn.pdf
no.georgi,nie som moc nadšena.Vratila som sa do prace,aby bolo viac, a možno bude menej.Neviem aky maju vo vedeni meter,prepustit možu hocikoho,sme všetko robotnici na rovnakej pozicii. Všetky linky som prečitala,nič navyše tam ale nie je. A ktomu si myslim,že ani žiadna podpora z uradu prace nebude, ved som na rodičovskej dovolenke,bože kto vymyslel to idiotske DOVOLENKA!!!!!!!ale dakujem
Nuž, je to na figu - ale asi s tým nič nenarobíš.
Celkovo však nebuď až moc akčná - nepodpisuj nič hneď, ako ti to strčia pod nos, aj keď budú na teba naliehať. Nie si povinná vo všetkom okamžite vyhovieť. Deň - dva to pokojne počká. A za ten čas sa môžeš poradiť. Zamestnávatelia totiž často skúšajú rôzne finty, ktoré nie sú zrovna košér. Ak by ti nechceli dať do ruky originál papier s výpoveďou, ktorý si im ešte nepodpísala, žiadaj aspoň kópiu. Kopírku majú dnes v každej kancelárii.
Vidiš,to ma ani nenapadlo.Aj ked, jedna dievčina dostala vypoved za dve kárne, je kontrolorka a je akože zodpovedná za chyby, akože má byt pri každom pracovnikovi 12 hodin. No ale podpisala aj druhe karne a dostala vypoved. Zato dalšia kolegyna nepodpisala,odporovala,že to nie je porušenie discipliny.....a nič sa nedeje zatial. Uvidime..prečo sa mi zdá,že prepustaju ludi, čo robia a tí flákači su stále tam?? Žeby kto nerobi nič nepokazi a preto mu patri odmena??
ahoj nemožu ta prepustiť pokiaľ máš dieťa do 3rokov, možeš sa vrátiť na rodičovskú dovolenku a zamestnaná budeš stále , len nič nepodpisuj(výpoveď,dohodu ....) treba ti len potvrdenie pre sociálku o tom že nezarábaš (si bez príjmu). Po dovršení 3 rokov dieťaťa sa može stat že zostaneš vo firme po prehrmení krízy. Nedaj sa. Držím palce.
Tomu sa povie šalamúnske riešenie
!
ach,ved to je asi logicke, vidiš ani ma nenapadlo.Prepustit ma nemožu,kedžesom na rodičovskej....Chcem smajlika, ktory sa plieska po hlave.Diky.
Desina, predpokladala som, že chceš zostať pracovať - keď nie u jedného zamestnávateľa, tak u druhého. Pochopila som to tak, že sa obávaš, že by sa ti nemuselo podariť zohnať druhú prácu, chcela si teda zostať u pôvodného zamestnávateľa a pýtala si sa, či si chránená pred výpoveďou. V tomto prípade odpoveď naozaj znie: Nie si chránená pred výpoveďou.
Ale pokiaľ je pre teba riešenie vrátiť sa na rodičovskú dovolenku, prečkať tak (možno) čas krízy a potom sa vrátiť do práce k pôvodnému zamestnávateľovi - tým lepšie
.
pochopila si dobre,georgi,chcem,potrebujem pracovat, a maš pravdu, tu nie je inde možnost, všade sa prepušta.Ale vratit sa na rod.dov.je krajne riešenie. Toto všetko su uvahy ešte predčasne, ale nejak to tušim, že sa nas chcu zbavit... uvidime......
georgina ... chcem ta poprosit: ak ma zamestnavatel, ktory ku 30.6 konci, v plane predlozit mi dohodu o rozviazani prac. pomeru ku 30.6. podla paragrafu 60. - vyzera to tak, ze ma chce pripravit o odstupne (prip. vypovednu lehotu). kedze som si to pozerala, zda sa mi ze 60 je o "dohode". ak by som ju nepodpisala, musel by mi dat vypoved. a tam uz sa riesi odstupne ci vypovedna lehota. dobre tomu rozumiem?
Pracovný pomer môže skončiť piatimi spôsobmi:
1. Ukončenie pracovného pomeru v skúšobnej lehote podľa §72 Zákonníka práce. Iniciatíva môže vyjsť od zamestnanca, aj od zamestnávateľa, uzatvára sa písomne, pričom netreba uviesť žiadny dôvod. Pre zamestnanca nevzniká žiadny nárok na odstupné.
********
2. Pracovný pomer uzavretý na dobu určitú (podľa §48 Zákonníka práce) - dajme tomu do 30.6.2009 - končí v daný deň bez akýchkoľvek ďalších formalít, odstupného, odchodného atď.
(Samozrejme, je možné so zamestnávateľom uzavrieť ďalšiu pracovnú zmluvu - buď zase na dobu určitú, alebo aj na dobu neurčitú.)
********
3.Okamžité ukončenie pracovného pomeru.
Podľa §68 Zákonníka práce, ak iniciatíva pre skončenie pracovného pomeru vychádza od zamestnávateľa - používaný v prípade, ak
a) bol zamestnanec právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin na nepodmienečný trest odňatia slobody na čas dlhší ako jeden rok, alebo bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin spáchaný pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s nimi na nepodmienečný trest odňatia slobody najmenej na šesť mesiacov,
b) zamestnanec porušil pracovnú disciplínu zvlášť hrubým spôsobom.
Podľa §69 Zákonníka práce, ak iniciatíva na ukončenie pracovného pomeru vychádza od zamestnanca - používaný v prípade, ak
a) zamestnanec podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú, pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnancovi zamestnávateľ nevyplatil mzdu alebo náhradu mzdy alebo ich časť do 15 dní po uplynutí jej splatnosti.
*******
4. Pracovný pomer (je jedno, či na dobu určitú, alebo neurčitú) je možné ukončiť v podstate kedykoľvek po vzájomnej dohode zamestnanca a zamestnávateľa. Iniciatíva na ukončenie pracovného pomeru môže vyjsť aj od zamestnanca, aj od zamestnávateľa. V tomto prípade sa spíše "Dohoda o ukončení pracovného pomeru" podľa §60 Zákonníka práce.
Pri tomto type ukončenia pracovného pomeru je predpoklad, že obe zúčastnené strany s dohodou súhlasia. Žiadny zamestnanec nie je povinný prijať od zamestnávateľa dohodu o ukončení pracovného pomeru.
******
5. Pracovný pomer (je jedno, či na dobu určitú, alebo neurčitú) je ukončený výpoveďou podľa §63 Zákonníka práce.
V tomto prípade vzniká nárok na odstupné: http://www.porada.sk/t22240-odstupne-76-zakonnika-prace.html
a/alebo nárok na odchodné: http://www.porada.sk/t22681-odchodne-76-zakonnika-prace.html
Kompletné znenie Zákonníka práce (aj s príkladmi) je tu: http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html
******
Ariesa, text vyššie som vypisovala dosť všeobecne aj pre všetkých ostatných, ktorých to zaujíma tiež.
Odpoveď na tvoju otázku znie: nie si povinná podpísať so svojim zamestnávateľom dohodu o ukončení pracovného pomeru. Zamestnávateľ nemôže na uzavretí dohody trvať. Ak odmietneš podpísať dohodu, a zamestnávateľ naďalej chce s tebou ukončiť pracovný pomer, tak ti musí dať výpoveď (a uviesť jeden zo zákonných dôvodov, ktoré sú spísané v Zákonníku práce).
Je veľmi pravdepodobné, že tvoj zamestnávateľ nemá košér úmysly. Odstupné ti zamestnávateľ môže (ale nemusí!) vyplatiť aj pri ukončení pracovného pomeru dohodou (§ 76 Zákonníka práce - stačí, ak zamestnávateľ neuvedie do dohody dôvod na ukončenie pracovného pomeru a nemusí vyplatiť nič.)
V prípade výpovede zamestnávateľ odstupné (a v niektorých prípadoch aj odchodné) vyplatiť musí.
Okrem toho je pre zamestnávateľa jednoduchšie a výhodnejšie so zamestnancom uzavrieť dohodu o ukončení pracovného pomeru - jednak preto, že nemusí viesť žiadny dôvod na jeho ukončenie (a takto sa dá vlastne ukončiť pracovný pomer trebárs len preto, že sa zamestnávateľovi nepáčia zamestnancove modré oči), jednak je podstatný rozdiel (v prospech zamestnávateľa) v riešení odstupného (a v niektorých prípadoch aj odchodného) a výpovednej lehoty.
Pre zamestnanca je jednoduchšie a výhodnejšie nesúhlasiť s dohodou a trvať na výpovedi (samozrejme píšem o prípade, keď chce pracovný pomer ukončiť zamestnávateľ) a to hlavne kvôli otázke odstupného (a v niektorých prípadoch aj odchodného):
http://hnonline.sk/ekonomika/c1-36779590-nenechajte-sa-obrat-o-odstupne
ok. dakujem, georgina. firma bude k 30.6. koncit. sef to vedel dost zavcasu na to, aby mi mohla plynut vypovedna lehota. kedze mi ale vypoved nedal, prekvapilo ma, ked som zbadala navrh na "dohodu" medzi fakturami. ak by sa zbadali dost zavcasu, nemuseli vyplacat, dva mesiace vypovednej lehoty, by to vyriesili za nich.. mali sme dobre vztahy, dost ma to zaskocilo. nuz bude to neprijemne pre obe strany. ak sa mame natahovat teraz o oficiality.
Hm... No, nepríjemné to asi bude... Ale prečo by si mala ty škodovať len preto, že oni sa "zabudli"?
Ariesa, ešte som našla toto - je tam podrobne rozobraté z viacerých strán odstupné: http://www.obroda.sk/clanok/2774/O-narok-na-odstupne-mozete-prist-z-ned…
Ahojte....ďakujem aj ja veľmi pekne georgina Tebe, za info. Aj mňa čaká výpoveď vo firme, koncom augusta mi končí rodičovská dovolenka a čakám výpoveď, ale zháňala som si niečo, čo sa týka odstupného. Prajem všetkým pekný deň.
Ináč,...toto je môj prvý príspevok na tejto stránke.ale isto sa ešte zapojím do nejakej zaujímavej témy.
Dievčatá,vyznáte sa v Zákonníku práce? Georgi,neporadíš? Viem,že žena,rodič na rodičovskej dovolenke nemože dostať výpoveď z nadbytočnosti. Ako je to ale ,keď je na rodičovskej, ale do práce chodí? Vzťahuje sa to aj na neho?