Adventný deň osemnásty

Vraj Angličania na Vianoce hodne zažívajú stresy. Vraj oveľa viac ako napríklad Nemci. Jako, povedzme si úprimne. Niet nad nemeckú reklamu na kávu cez Vianoce. Ešte pol minúty a už budete stískať v ruke košík a rvať si daný produkt do neho. Len nech sú tie Vianoce aspoň z 50% také pohodové.
Všade biela snehová pokrývka, láskyplné úsmevy, pohodová atmosféra.
Tak som sa aspoň dočítala v jednom anglickom článku, kde tomu prišli na kĺb, že prečo tomu tak je.


A má to vraj 5 dôvodov.
1/ Nemecké über-organized - teda preorganizovanie. Tak som si prečítala, že za to môže vraj adventný kalendár. Lebo vám tak priebežne pripomína že budú sviatky o 4-3-2-1 adventnú nedeľu. Proste že psychologicky Vás vystríha pred vianočnou panikou. Sviečky majú byť červené. Neviem, či toto má nejaký význam psychologický - ono všeobecne v prírode je červená ako STOP signál - možno to fakt má význam. Takže ak máte svietnik na stole a sviečky nejakej inej farby - šup šup ich vymeniť.
2/ 24.! nie 25. - ja teda neviem ... áno pravda. 25.12 u nás už pohoda lesná. Sedíme a dojedame, čo ostalo z večere 24., radujeme sa z darčekov, zisťujeme, či možno vymeniť farbu, veľkosť, strih - prípadne manžela, ktorý stále nepozná náš vkus. Tak dobre - došli na to tí Angličania. Skutočne 25.12 stred Európy zažíva úplne iný druh stresu ako oni. My stresujeme rovnakým spôsobom ale deň vopred.  Veľký úsmev
3/ Jednoduché jedlá - tak ja neviem, či je väčšie umenie strčiť celého moriaka do rúry a čakať deň kým je ready, ale vraj Nemci majú jednoduchšie jedlá. Asi Angličania ešte nepripravovali knedle k husi alebo zemiakový šalát. No prečo my si to na slovensku nevážime, že to máme tak !ľavou zadnou raz dva"? Ženy, čo furt remcáme?
4/ Dekorácie - od Angličana sa čaká, že bude celý očačkaný. Jako nielej jedinec, ale celkovo - sob na streche, Santa do komína lezúci, pred domom miesto lístia svetielka a že neni snehu? Aspoň umelý sa dá narobiť. Nemci to majú vraj v paži. Vytiahnu drevené ozdoby zdedené po predkoch, švacnú ich na okenný rám, v lepšom prípade nejaký ten strom osvetielkujú a finito. Jaj a nelámu si vraj hlavu s nejakými módnymi trendami - proste červené a zlaté gule a hotovo. Maximááálne tí adrenalínu nedočkaví si vraj dajú sviečky - skutočné sviečky na stromček. (pozn. autora - anglická redakcia vystríha pred vzbĺknutím stromku. Ja pridávam aj vzbĺknutie emócií, keď ten stromek chytí. Fráza " Habe ich es nicht gesagt?!!!" bude na mieste.)
5/ Punč punč punč - koniec koncov, Vianoce sú vraj aj tak stresujúce pre Nemcov rovnako ako pre Angličanov. Všetky tie tetušky, bratranci, sesternice, starí rodičia, zlaté sestry, úžasní bratia a ich deti, strety rodín, tradícií, zemiakových šalátov a koláčov ... proste všetko to doľahne aj na inak otrlých Nemcov. Či je to 24. či 25. všetko jedno. Ale Nemci vraj na to prišli čo s tým. Našli na to riešenie. Volá sa vraj punč. Nuž čo .... ja neviem .... ale ak by bolo treba - za pokus to vraj stojí.
Tak na zdravie!

PS - ja ešte k nemeckej vianočnej dokonalosti pridávam lodičky na rodinnej oslave. Žiadne papuče. Žiadne šľapky. Pekne do topánok ladies!
PS2 - Podobnosť s akýmkoľvek článkom na internete úplne náhodná - za preklad z angličtiny neručím. Ak som si niečo domyslela, tak sa ospravedlňujem. Ale nechajme si to ako návod na dokonalé Vianoce po nemecky.

Diskusie Naničmama.sk: 

Ďakujem, za krásne predviamočné čítanie. Úsmev Rozmýšľam, že moja slovenská únava či otupelosť má občas aj pozitívne účinky, aj ta potencialna panika či stres, sa cez tu hmlu nedostanú. Hambím sa Ale zistila som, že je všetko s najsamlepšom poriadku, viem sa rehliť ako zmyslov zbavená. Cesta vlakom z Ba do KE v sobotu neskoro večer, bola pre mňa dušehojivá, či skôr hlášky staršej dcéry, už dávno som sa tak neorehlila, už ani neviem na čom. Okrem toho,  že nachladená deva, mala obavy z toho že bude so svojim nosom vyzerať ako Rudolf, ja budem slávna ako mama čo pľula do Váhu  a už netuším, na čom všetkom som sa rehotala .... Jaj a ešte my dve máme za úlohu zachrániť Čínu, ona ako Mulan a ja ako Kong Fu panda.  Chichocem saVeľký úsmevVáľam sa od smiechu po podlahe To sme sa motivovali článkom o psychoanalytickom výklade rozprávok. Inak vedeli ste o tom, že červená čiapočka je teoreticky o hrozbe sexualneho nasilia, Šipková Ruženka o obave rodičov z dospievania detí, Rozprávka o Janíčkovi a Marienke o krízovom manežmente, Chichocem sa a Popoluška o nezdravej pasivite a čakaní na spasenie v podobe princa ... Už neviem čo nám chcel povedať Hlúpy Jano .... Úsmev

Inak som zistila, že zháňať chýbajúce darčeky v tomto čase už nie je až taká zábava. Hambím sa

No ja som mala také záchvaty smiechu včera. Jeden doma, keď po mne syn hádzal čip od vchodu a hodil ho 5 metrov odo mňa. Do strany prosím pekne. Na druhý pokus už len 2,5 metra. A hláška - bože mamiiii ty si tak nakrivo. Ja som bola v kolenách od smiechu. Tretí pokus sa trafil, akurát, že ja som sa fakt rehotala po kvočiačky a on mi trafil hlavu. Jako je mi jasné, že to neni tak vtipné ako sa mi v daný moment zdalo, ale niet nad záchvaty vtipnosti.

Ale ono toho včera bolo viac.

Tie výklady rozprávok - jako ste sa dostali pri Karkulke k sexu? Ostatné rozprávky  môžu byť. Inak uvedomuješ si prečo máme radi tak Vorlíčkovú Popelku? Lebo ona je presne protiklad tej Disneyovskej - je absolútne aktívna, celá drzá "až naprší a uschne, PITOMCI" "a vy by ste mi dala košem?" ... dostáva do pasivity viac menej princa a Popelka je tá, čo furt niečo podniká, vyvíja aktivitu.

Zháňať chýbajúce darčeky je teraz adrenalínový šport. Konečne ma to začína baviť Chichocem sa.

Však toto, najlepšie sú tie rehoty na totálnych sprostostiach, ktoré nperídu niekomu inému smiešen, len nám samotným, a občas sa zo zúfalstva pridá aj obecenstvo. Chichocem saVeľký úsmevVáľam sa od smiechu po podlahe Hlavu máš po tom konečnom zásahu do čierneho, dúfam, že celú. Pohoda

Čiapočka, to akože sa nemáš dávať do reči s cudzími ...., to mám z článku, ktorý čerpá z knižky od psychoterapeutky, neviem či nie nejakej Freudovej žiačky ... 

Adrenalín, tebe chýbal Chichocem saVeľký úsmevVáľam sa od smiechu po podlahe

Tak tie rozprávky sú bomba Váľam sa od smiechu po podlahe Pripomína mi to "Čo tým chcel básnik povedať?"  A KungFu-panda má akú úlohu, lebo Po je môj obľúbený hrdina.  Ináč máme pri dome zaujímavú vianočnú výzdobu - plyšové pandy povešané pomedzi svetielka!

to je ten s tým tajomstvom domácej rezancovej slepačej polievky?

1. Máme červené sviečky a nepomáhajú  - PANIKA tak či tak... Veď ešte 4 - 3 - 2 týždne - svet gombička! Do kelu, už len JEDEN týždeň = PANIKA, PANIKA, PANIKA!

2. Preskakujem, nechápem, nviem, lebo PANIKA. Ale fakt je, že 25. máme pyžamový deň. 24. sa snažím nevariť, len čo-to dokončím, prihrejem kapustnicu, vypražíme rybu, šalát je hotový, ja väčšinou tiež.

3. To varenie by bolo OK. Skôr mi vadí pečenie. Vlastne ani to pečenie mi nevadí, kým to chlapci nezožerú skôr, ako vôbec sviatk začnú - no, aspoň 10 koláčikov by malo ostať ku káve so šľahačkou po Polnočnej.

4. Ozdoby sú rýchlo - väčšina. Len tie korčule furt nevisia na dverách. Asi tam dám nejaký veniec alebo anjela :(

5. Alebo varené víno, medovina, vaječný líkér - Triezvych nás nedostanú!

Lodičky - to by na mňa veeeeľmi škaredo drahý pozeral, leda že by Ježiško novú drevenú podlahu doniesol. Ja dám len trblietavé balerínky - ale však aj to sú topánky.

Add bod 4 - nenaaranžuješ si tie korčule s nejakým snehuliakom na zem? Si to viem živo predstaviť. Ako v štýle "práve sme sa vrátili z korčuľovania a tak to tu ostalo" . Nie ako bordel, že jedna korčuľa vľavo druhá vpravo. Tak pospolu pekne.

Add baleríny. No moooože byť teda keď sú trblietavé. Mne napadlo dať si odspodu na opätky také tie filcové oné. Vieš ako keď na stoličky sa dávajú alebo celkovo na nábytok aby nedošrábal podlahu - to možno aj mne prejde Veľký úsmev.

PS k bodu 5 - našla som skvelý recept na sirup k vínu a rumu. Urobí to vraj grog. Dnes varím. To tak nenechám! To MUSÍM ODSKÚŠAŤ!!!!!

S tými filcovými ďubkami by to aj šlo, ale rozmýšľam, či sa mi nebude šmýkať - aby som nemusela ísť na pohotovosť s dolámanými kosťami Veľký úsmev

Hmm, keď my máme dvere hneď ako končí schodisko a z druhej strany sú susedovie dvere. Ale niečo vymyslím. Tak do rožku priamo ku dverám... a prvý kto sa o ne potkne bude drahý Váľam sa od smiechu po podlaheVáľam sa od smiechu po podlaheVáľam sa od smiechu po podlahe

Potom pridaj recept na Grogy-sirup. Ja robievam grog len tak od oka a čo sa momentálne nájde - vraj vždy výborný (veľa rumu treba), len ho nikdy neviem zopakovať, vždy je to originál Pohoda

Sviecky cervene mame ( inu farbu som vo vecernom case vyroby venca doma nemala).

Na punc sa chystame! zatial "testujeme" zakladu surovinu.

Lodicky - no ak pridu vnucky, tak radsej necham lodicky v botniku, abysom za nimistihala :D

A k teme"rehlenie" : citala  som onehda clanok nejakeho lekara/psychologa, ze taky poriadny  smiech 'od srdca' je zdraviu velmi prospesny... lebo zapaja brusne svaly + zlepsuje naladu + produkuje akesi hormony.... Takze ak ma niekto rozosmeje, az mi slzy tecu a neviem prestat, tak  vlastne robimnieco pre svoje zdravie...Váľam sa od smiechu po podlahe

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.