Šialené Vianoce

Môj minulý život mi nadelil kadejakých "veselých" zážitkov. Mrkám Postarala sa mi o ne drsná polovička sveta. Ohliadnuc sa naspäť nechápem ako som to mohla zvládnuť, ale keď je človek hodený do vody, tak pláva, lebo musí. Tieto riadky Vám píšem s úsmevom. No nie, nejdem klamať. Je to skôr ironický úškrn plný spokojnosti a hrdosti na samu seba, lebo som to zvládla. Ale dnes by som všetko riešila úplne inak. Mala by som ťažko v páske! Mrkám

Vianoce (aj iné sviatky) priťahujú problémy. Nepokoje v rodinách. Tlaky, stresy, depresie. To, čo sa celý rok tutle, tak počas sviatkov vypláva na povrch. Ak máte v dome harmóniu a lásku, tak ju máte dvojnásobne. Ak peklo neporozumenia a egocentrizmu, tak aj to dvojnásobne ak nie aj viac.

Prečo je to tak? Lebo vtedy treba vyhrnúť rukávy a pomáhať. Vtedy sa musí zapojiť každý člen rodiny. Teda mal by sa. Vtedy sa snažíme mať všetko tip top. Vtedy nám o niečo ide, na niečom záleží. Vtedy sa prudko debordelizuje, nakupuje, pečie, vyvára, riešia sa návštevy, slivovičky, borovičky, a iné alkoholické potýčky. A treba na to moc peňazí. Viac ako bežne. Uznajte,  že toľko zdrojov konfliktu v tak krátkom čase sú hotovým koncentrátom na prejav súdržnosti alebo na katastrofické scenáre. Ja som mala "šťastie" na tú druhú verziu. Pohoda 

U nás doma sa špeci na Vianoce dialo to, že čo sa nestihlo vybudovať počas roka, budovalo sa na poslednú chvíľu pred sviatkami. Vidím sa ako včera s tehotenským bruškom 24ho ráno ako rajbem podlahy po maľovaní, lebo 2 týždne pred sviatkami sa ešte len kládla podlaha a pán, ktorý to robil sa vyjadril, že neexistuje, že tam na Vianoce budeme bývať. Nuž bývali sme. Garníže na okná som si musela vyrevať, skoro sme boli bez záclon. Dnes už pre mnohé interiéry normálka, ale vtedy byť bez záclon bola tragédia. Nestihli sme sa ani navečerať a už dofičala prvá návšteva. 

Najbesnejšie Vianoce boli tuším v 2009tom. Vtedy som zastupovala roznos pošty. Ešte stále boli patálie s novozavedným eurom. Kto robí na pošte vie, čo sú Vianoce za obdobie. Haldy pohľadníc, balíkov, koncoročných výpisov a somarín na entú. Z pochôdzky chodíte domov ako zbitý pes omnoho neskôr ako bežne. Toho roku sme pristavili a opäť zo 2 týždne pred Vianocami sa akosi ukázalo, že by sme mohli stráviť štedrý večer v novej obývačke pri novom krbe. Nikdy v živote som nemala s tigrom symbiózu, ale toho roku hej. Môže to znieť príšerne, ale vtedy to pre mňa boli tie najkrajšie Vianoce. Niečo sme totiž robili spolu a jednotne bez hádok a násilia. Turbomakačka vyzerala takto: 

Do 23ho som nosila poštu. Neviem z akého popudu som sa rozhodla na zákazku napiecť 8 kartónov koláčov. Okrem pečenia pre našu rodinu, som spáchala túto šialenosť a ku podivu som to stihla. 19. a 20. boli u nás na návšteve Andrej a Emily, vtedy som ich videla prvý krát v živote. Boli sme internetoví kamoši. Emily mi pomohla piecť a Aďo osádzal s tigrom zárubne. 24ho o druhej ráno som maľovala steny strašne komplikovaným vzorom, ktorý som videla niekde na webe a musela som ho mať. O piatej ráno sme postavili strom a svetelnú výzdobu okolo celého domu. Doobedu sa zastavil po niečo švagor - vtedy som tepovala koberce a tiger robil rezne so šalátom. Všetko sme to stihli neviem akým zázrakom. Narobení, po 48 hodinovom bdení sme o 19tej rozbalili darčeky a zaspali pri novom krbe. Veľký úsmev
Okrem toho som v tom roku spáchala dobročinný večierok. Sama som dala dokopy 200 dobrovoľníkov a doteraz netuším ako sa mi to podarilo. Ale vznikla z toho krásna tradícia a v nedeľu prebehol deviaty ročník. Plus sa mi v tom roku podarilo získať grant z nadácie Orange a robila som nákup (tigroš mi pomohol, to bol zázrak veľkého kalibru) pre 42 detí aj som to balila sama aj zanášala... fakt mi toho roku riadne šibalo. Aj ďalších 20 žien som zorganizovala a ony napiekli koláče, ktoré sa rozdali tým deťom a ďalším rodinám Chichocem saChichocem saChichocem sa.

Na Zelený Štvrtok rozbitá kuchyňa lebo sa budoval nový digestor, na Veľký Piatok doobedu ronenie sĺz do kýbľa s farbou zatiaľ čo ostatné mamky doma piekli koláče atď. atď. Sviatok po sviatku plynul týmto štýlom.

Už nikdy viac!!!! Nikdy viac takéto extrémy. Vianoce prejdu aj pri nenamaľovaných stenách. V pokoji. Vianoce prejdu aj pri nevydezinfikovanom byte. V pokoji. Vianoce prejdu aj pri skromnej nádielke pod stromčekom. V pokoji. Vianoce prejdu aj bez 10tich druhov koláčov. V POKOJI. V pohode. Bez stresov. Bez depresií.

Tieto riadky píšem ako výzvu a výstrahu. Nenechajte sa nahovoriť na podobné šialenstvá pred sviatočným obdobím. Len preto, aby ste vyzerali dobre pred návštevou. Alebo z akéhokoľvek iného dôvodu. Nestojí to za to. Pokoj a pohoda v rodinnom kruhu sú oveľa viac. Dobrý extrém nie je zlý, ale vážte si sami seba. Radšej sa zahrajte s deťmi, choďte na spoločnú prechádzku, smejte sa, blbnite, pomáhajte iným... a nedajte šancu manipulátorm ani despoťákom, aby vám ničili tieto krásne okamihy. Život utečie ako voda a najmä vaše deti prirýchlo vyrastú. A človek nikdy nevie, v ktorom okamihu sa rodí spomienka... nech spomínajú na pokojnú usmiatu mamu, láskavú atmosféru a šťastné okamihy vo vašom objatí. Premeniť sa na nevyspatý, depresívny uzlík nervov za to nestojí Mrkám.

Komentáre

Amálka, vánok nebeský Slnko Srdce   Áno

vitaj v klube! Vitaj a cíť sa dobre !

Dorástla si do levelu, ktorému sa hovorí životný nadhľad. 

Úprimne sa tomu teším, a aj teba, ako aramanu toť vedľa,  tuho objímam. 

Teba ešte s bonusom navyše, zaslúžiš si ! 

Bozkávam

ObjímamObjímamObjímam KKK, netušíš aké blaho mám na duši, keď čítam Tvoje slová. Kdekoľvek a kedykoľvek. Furt sa z Teba usmievam. SrdceÁnoÁnoÁno vďaka za Teba!

Hambím sa 

Amálka,  je to vzájomné a ... o to viac skvelé ! Slnko Srdce

Joj, však keď nie je dostatočná zábava, treba si ju vyrobiť, Chichocem saVeľký úsmevVáľam sa od smiechu po podlahe Ale dobrá si, čo všetko si popritom dala, pre ostatných . Najvyšší čas myslieť aj na seba. Objímam

Joj, Amalka, krásne si to napísala, naozaj aj ja sa už snažím upratovať a piecť iba toľko, koľko vládnem v pohode, žiadne preteky a ,,manipulátorov a despoťákov", ktorí sa snažia znepríjemňovať život, si nepripúšťať a nenechať si nimi skaziť najkrajšie sviatky roka.

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok