reklama

Napadnutie darovacej zmluvy

Pridal/a Jana Vavreková dňa 31. 03. 2018 - 19:29

reklama

Otázka používateľa
Jana

Dobry den, chcem Vas poziadat o nazor ohladne napadnutia darovacej zmluvy. Mamin brat (vraj to tak vtedy muselo byt )zdedil pred 40 rokmi vsetku podu a lesne pozemky s tym, ze musi delit  vyplacany zisk ostatnym  styrom surodencom. Pocas tychto rokov  asi dvakrat dal dvom surodenom po sto korun, zvysnym dvom nic, lebo vraj maju dost penazi. Podu vsetku postupne predal, ziadne peniaze surodencom nedal. Ostali len lesne pozemky,  0,5 ha. 

Mamin brat mal jedneho syn, ktory zomrel.  Nevesta  sa absolutne nezaujimala  o maminho brata a jeho manzelku, vnuk sem tam prisiel na navstevu.

Medzitym  sa mamin brat aj jeho manzelka  nevedeli o  seba postarat a moja mama ako jedina zo vsetkych surodencov sa o nich starala, vybavila umiestnenie do domu opatr. sluzby a pravidelne, aj 3 - 4 tyzdenne ich navstevovala pocas dvoch rokov. Vnuk  tak raz za mesiac, nevesta raz za rok. Brat jej darovacou zmluvou spisanou notarom daroval  lesne pozemky - urbariat s tym, ze mam ich bude vyplacat zvysnym surodencom. 

Ale po smrti maminho brata sa to dozvedel moj bratranec a ten navadza vnuka zomrelych, aby napadol  darovaciu zmluvu, ze pozemky patria jemu. ( mame podozrenie, ze pozemky chcel previest na svoju mamu- dalsiu sestru zomreleho a po jej smrti ich zdedit.  Mamini dalsi surodenc sa vyjadrili, ze pozemky si zasluzi moja mama, kedze sa o oboch starala. Ale moja mama teraz dostala prvy podiel u zrbariatu, ktory  rozdelila medzi zvysnych surodencov.

Vnuk zatial napadnut darovanie enchce, ale chcem sa opytat, ci je mozne  keb si to rozdelil, ze by bol uspesny. Niktoho nechce ukratit o dedicstvo, ale aj ked sa o nich nestaral zdedil vsetko  , dom, peniaze a mja mam v podstate len dostala majetok svojich rodicov.

Odpovedá
advokát Bános

Dobrý deň,

vnuk darcu by mohol napadnúť darovaciu zmluvu len pre jej neplatnosť na súde, a to podaním žaloby o určenie neplatnosti darovacej zmluvy a určení, že nehnuteľnosť patrí do dedičstva po zosnulom. Dôvody neplatnosti stanovuje Občiansky zákonník a sú nimi napríklad:
- ak právny úkon, čiže darovacia zmluva, nebol urobený slobodne a vážne, zrozumiteľne a určito,
- ak právny úkon urobila osoba nespôsobilá na právne úkony alebo trpiaca duševnou poruchou, ktorá ju robí na tento úkon nespôsobilou,
- ak bola zmluva urobená v tiesni, za nápadne nevýhodných podmienok.
Pokiaľ však žalobca riadne nepreukáže dôvod neplatnosti darovacej zmluvy a naliehavý právny záujem na určení neplatnosti, súd žalobu zamietne.

JUDr. Róbert Bános,  advokátska kancelária v Bratislave, Galante, Trenčíne, Žiline, Dunajskej Strede, Vrábľoch, Nitre a v Poprade

reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama