
AkshayaPatra Foundation - Pixabay.com | Ilustračná fotografia
Matka Tereza nie je pre všetkých jednoznačne kladná postava. Nedá sa vyhovieť každému a tak zaznievajú rôzne výhrady. Keď som videla upútavku na film o nej, vedela som, že chcem vidieť.
Film nakoniec nebol taký, ako som čakala. Nečakajte hlavne náboženský film. Vlastne s určitým nadhľadom to bol film o silných ženách. Nie len o nej. Dva rovnocenné príbehy, ktoré sa spájajú vo svojom začiatku a život (a pravidlá Indie) ich rozdelia. K tomu niekoľko vedľajších príbehov.
Ohromila ma miera chudoby. Život tých naozaj najbiednejších. Vylúčených. Nie je jednoduché to vidieť. Nieto žiť.
Len teda, ešte počas filmu vo mne rezonovalo, že veď podobné chatrče máme aj u nás. Deti, ktoré sa narodia do tejto generačnej chudoby majú fakt ťažký štart do života. Lebo 1000 prvých dní je najdôležitejších. A oni sa nenaučia ani to najzákladnejšie. Lebo ani ich mamy to nevedia. Fakt celé ťažké.
Už pred časom ma oslovil projekt Omama. Zdá sa mi to naozaj zmysluplné. Vychovávajú sa nielen deti, ale hlavne ich mamy. Vychovávajú vlastní. Jedno etnikum. Je to niečo (podľa mňa), čo by im mohlo naozaj pomôcť. Minulý rok niekedy pred Vianocami (jasne, vtedy sa účty otvárajú ľahšie) som podporila. No stále mi to vŕtalo v hlave. A tak idem podporiť znova. Jasne, mohla by som si pripustiť milión pochybností. Ja som sa rozhodla tomuto projektu veriť.
A prečo mi to napadlo zrovna pri tomto filme? Možno tým prezradím pointu filmu, tak kto chce ísť, nech radšej ďalej nečíta. Ukázalo sa, že aj tí najbiednejší s najbiednejších, pre ktorých zdá sa nie je východisko, sú pri iných podmienkach silní ľudia. Lebo dostali šancu.
Presne tak, aj Matka Tereza začala tak, že sa pustila do učenia detí. A to zháňanie potravy pre najbiednejších bolo strašné.
Fakt som netušila, že svojich starých, ktoré sú už "na dožitie" vykladajú na ulice a nestarajú sa.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Oj, to vážne ...?
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Áno, presne takto to ukázal film. A nakoľko je režisér indicko švajčiarskeho pôvodu, nemám dôvod ho podozrievať, že si vymýšľa
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Tento projekt som voľakedy zachytila u Adely. Ak by si niekto o tom chcel prečítať, prípadne to pozrieť, nech sa páči link
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Verím, že to nebol jednoduchý film. O matke Tereze, viem asi len z diaľky, ale nedávno som pozerala dokument o francúzskej mníške, ktorá šla pomáhať do najhoršieho "slamu" v Egypte. Boli to ľudia, žijúci na okraji púšte, doslovne vedľa hordy odpadu. Preberali ho, žili z neho, v obrovskej špine, v chudobe a v horúčavach. Trvalo dlho, kým jej začali dôverovať, kým sa jej podarilo im pomôcť, po malinkých krôčikoch. Dlho žila s nimi v biednych podmienkach s blcahmi, so všami .... A začala učením detí... , riešila aj antikoncepciu ...., lebo privádzať detí do takýchto podmienok, bolo veľmi náročné, aj pre môadé ženy život ohrozújúce .... Mládež viedla k športu, aby mali menej priestoru na zločin ....
Bez podpory sponzorov by to nedala, ťažko zháňala peniaze na to najnutnejšie. .., keď sa jej podarilo vytiahnuť z najväčšej biedy jednu komunitu, zavolali ju k ďalšej.
Máš pravdu v mnohých našich Rómskych osadách, to z diaľky vyzerá podobne. Verím, že sa deťom rodiacich do takých to podmienok, ťažko menia zažité stereotypy života, ak nevedia ako inak, ani cestu z toho von. Súhlasím, projekt Omama, môže mať veľký zmysel, lebo ženy, čo v ňom pracujú poznajú podmienku, mentalitu Romskej komunity a vedia, že sa to dá aj inak. Aj keď jednoduchá cesta to asi nikdy nebude. Veľa predsudkov máme v našej spoločnosti. Idem aj ja prispieť.