Ani peniaze, ani úspech, ani dobré známky v škole nezaručia šťastný a spokojný život.
Možno by ste čakali, že k tomuto záveru, akokoľvek ho môžeme považovať za otrepaný, dospeli psychológovia. Pre mnohých bude prekvapením, že tento poznatok potvrdili tí, ktorých považujeme za veľmi „neemocionálnych a chladných“, a to ekonómovia.
Tím profesora Richarda Layarda, považovaného za experta na problematiku životného šťastia, preskúmal faktory, ktoré by mohli predpovedať, že bude človek spokojný a šťastný alebo naopak.
Výskum a jeho výsledky môžu byť považované za kontroverzné, ale za zmienku stoja.
Profesor spolu so svojimi kolegami na London School of Economics dospeli k záveru, že emocionálne zdravie v detstve je najdôležitejším predpokladom pre pocit spokojnosti a šťastia v dospelosti. Toto spojenie je oveľa významnejšie ako súvislosť medzi ziskom akademického titulu v mladosti a dosiahnutím bohatstva v neskoršom veku. Autori vysvetľujú, že hodnotenie kvality duševného zdravia dieťaťa odráža celý rad faktorov, medzi inými aj to, či dieťa zažívalo pocity nešťastia, či sa pocikávalo, malo problémy s nespavosťou, trpelo poruchami príjmu potravy, bolo unavené ale úzkostné.
Podľa autorov štúdie, výsledky výskumu spochybňujú všeobecne uznávaný predpoklad, že najdôležitejším faktorom pre úspešný a spokojný život je akademický úspech. Ide tak o nepriamu kritiku školských systémov, ktoré zdôrazňujú študijné výsledky a na okraj záujmu odsúvajú morálny, kultúrny a sociálny vývoj dieťaťa.
Vedci skúmali 9000 respondentov narodených po roku 1970 a okrem detstva ich zaujímalo aj duševné a fyzické zdravie v dospelosti, vzdelanie, uplatnenie, príjem, konflikty so zákonom, sociálno-ekonomické zázemie rodiny, pocit spokojnosti so životom.
Výsledky výskumu nabúrali aj všeobecnú predstavu o tom, že v dospelosti sú pre pocit šťastia najdôležitejšie peniaze. Ukázalo sa, že peniaze majú oveľa menší vplyv na pocit spokojnosti, než duševné zdravie, ako v detstve, tak aj v dospelosti. Príjem vysvetľuje iba 1% zo všetkých dôvodov pre zažívanie spokojnosti, šestina respondentov oceňuje duševné zdravie. Inak povedané, šťastie si naozaj za peniaze nekúpime.
Článok bol publikovaný na theguardian.com
Foto: Freeimages.com
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte