Dobrý deň, chcem sa spýtať nasledovné, keďže sa v práci nevieme zhodnúť a veľmi do toho nevidíme, kto platí paragrafy - myslím v práci, keď potrebujem ísť lekárovi a tiež štátne sviatky, keď ostávame doma? Prispieva niečo štát, alebo to plne hradí zamestnávateľ?
Ďakujem za odpoveď :-)
Dobrý deň,
v zmysle § 141 Zákonníka práce zamestnanec má nárok na náhradu mzdy za vymeškaný čas z dôvodu vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení. Pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytuje na nevyhnutne potrebný pracovný čas. V súčasnosti najviac na 7 pracovných dní. Zamestnávateľ v tomto rozsahu ospravedlní neprítomnosť zamestnanca a vyplatí náhradu mzdy.
Podľa § 122 ods. 1 Zákonníka práce za prácu vo sviatok zo strany zamestnávateľa patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 50 % jeho priemerného zárobku. Mzdové zvýhodnenie patrí aj za prácu vykonávanú vo sviatok, ktorý pripadne na deň nepretržitého odpočinku zamestnanca v týždni. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu vo sviatok, patrí zamestnancovi za hodinu práce vo sviatok hodina náhradného voľna. V tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone práce vo sviatok, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa § 122 odseku 1. Za čerpanie náhradného voľna patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa čas čerpania náhradného voľna za prácu vo sviatok považuje za odpracovaný čas, za ktorý mu patrí mzda; tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za čas čerpania náhradného voľna za prácu vo sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa štvrtej vety.
Ustanovenie § 122 ods. 3 Zákonníka práce chráni zamestnanca v prípade, ak sviatok pripadol na obvyklý pracovný deň zamestnanca a ten nepracuje, aby mu neušla mzda. Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety. Náhrada mzdy za sviatok alebo mzda podľa § 122 odseku 3 druhej vety nepatrí zamestnancovi, ktorý neospravedlnene zamešká zmenu bezprostredne predchádzajúcu sviatku alebo bezprostredne po ňom nasledujúcu, alebo zmenu nariadenú zamestnávateľom na sviatok, prípadne časť niektorej z týchto zmien.
Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária v Bratislave, Galante, Trenčíne, Dunajskej Strede a vo Vrábľoch
Komentáre
Dasa, ty si poklad, o toto mi išlo, iba o toto, asi som to nenapísala presne, takže všetko hradí zamestnávateľ, ďakujeeeem.
VĎAKA vám obom. :-)
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
pre zjednodušenie - všetko platí zamestnávateľ, na nič neprispieva štát. Aj dovolenku, aj prvých 10 dní maródky. Od 11 dňa platí štát a ataktiež OČR platí štát.