Dobrý večer. Chcem vedieť ako postupovať v mojom prípade.S manželom sme sa zoznámili keď sme už boli každý raz rozvedení a mali sme dve deti. On mal dcéru a syna a ja dvoch synov spolu mame jednu dcérku Viktóriu. V roku 2005-2006 sme začali stavať dom s mojim terajším manželom /v tom čase sme ešte manželia neboli/ no on už mal pozemok kde stala garáž a pivnica. Ja som mu na stavbu domu prispela čiastkou 36 500,00 eura / ktoré som mala z predaja môjho bytu/ V roku 2007 sme sa do domu nasťahovali spolu so všetkými deťmi.Prvý krát keď som od manžela odišla s mojimi deťmi a dcérkou Viktóriou pre nezhody /nechcel mi napísať môj podiel a vadili mu moje deti/ . Časom začal za nami chodiť a prehovárať aby sme sa k nemu vrátili tak som to prijala iba pod podmienkou ze mi napíše môj podiel a zoberieme sa.Keďže dom nebol ešte stále skolaudovaný tak sme spísali dohodu ktorá je notárom overená, ze mi vyplatí moju čiastku ktorú som investovala do domu a ma mi ju vyplatiť priebežne do roku 2018.O rok sme sa zobrali. V decembri 2012 bol dom skolaudovaný v tom čase sme boli už 15 mesiacov manželia ale stále nemám svoj podiel napísaný. Pred týždňom začali nezhody, ktoré vyvrcholili do napadnutia a musela som privolať políciu a podať trestné oznámenie.S dcérkou som odišla od manžela a neviem ako mam postupovať ďalej a na čo mam nárok.Momentálne v dome býva iba manžel s jeho synom a synovou priateľkou pre ktorú tie nezhody začali. Manžel mi tvrdí ze nemám na nič nárok iba na tu čiastku 36 500,00 eura. Chcela by som vedieť ci mam v mojom prípade nárok na polovicu domu a nakoľko je manžel podnikateľ SHR VINAR ci mam nárok aj na BV z podnikania. Od roku 2011 som zostala nezamestnaná a do posledného dňa som mu pomáhala vo vinárstve.Nakoľko manžel zostal arogantný bojím sa tam s dcérkou vrátiť tak bývame u rodiny.
Dobrý deň,
pokiaľ ide o to, či máte nárok na polovicu domu, tak by som chcel dať do pozornosti rozhodnutie Najvyššieho súdu v ktorom sa rieši práve otázka vlastníckeho práva k nehnuteľnosti, ktorá sa začala stavať pred uzavretím manželstva a bola dokončená už počas manželstva. Takže podľa rozhodnutia Najvyššieho súdu SR v čase, keď došlo k uzavretiu manželstva, už na stavbe boli vykonané prvky dlhodobej životnosti, najmä zvislé a vodorovné nosné konštrukcie, konštrukcia strechy a schodisko, prípadne aj väčšina ostatných prvkov, možno z toho spravidla vyvodiť, že za trvania manželstva je dokončovaná už jestvujúca vec, v takomto prípade stavba nepatrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Nie je rozhodujúce, že ešte nebolo vydané kolaudačné rozhodnutie. Čiže aby som to vysvetlil, keďže ste dom postavili pred uzatvorením manželstva, nebude mať nárok na polovicu domu, ale len na tú spomínanú čiastku ktorú ste investovali do domu. S tým, že by som k tomu ešte dodal, že v prípade rozvodu manželstva a vyporiadaní BSM, má každý z manželov právo aby sa mu vrátilo čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, čiže ak budete vedieť nejakým spôsobom preukázať, že ste okrem spomínaných finančných prostriedkov získaných z predaja svojho bytu do domu investovali aj nejaké ďalšie svoje peniaze, môžete si nárokovať aj tie.
Podnikanie je teda nutné chápať ako činnosť, z ktorej výnosy prináležia obom manželom, a ktorá obvykle slúži aj k získavaniu hodnôt prináležiacich do BSM. Preto si myslím, že vzhľadom na uvedené, máte nárok aj na zisk, ktorý má Váš manžel z podnikania.
Mgr. Róbert Bános, advokát
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte