reklama

Agresívny manžel ich vyhadzuje z bytu

Pridal/a vrtelka dňa 03. 03. 2013 - 17:50

reklama

Otázka používateľa
vrtelka

Ahojte, píšem za moju sestru, ktorá ma dnes požiadala o pomoc. Má problémy s manželom, ktorý je agresívny, vyhaduje ju aj s detmi z bytu, dnes sa jej vyhrážal, že ked rano odíde do práce zoberie ich dceru k jeho matke, ktorá býva v inom meste a ona ju viac neuvidí. Už bola raz aj na socialke, ked ich vyhnal z bytu a tam jej povedali, že ak chce ochránit deti, má sa odstahovať. Ved to je choré, byt kupili spoločne,prečo by mala odísť? ona bola na materskej a všetko platil prakticky on. Teraz však už ona pracuje, ale aj tak jej to stale robí, vykrikuje, že on zarába viac a ona s detmi nemaju na nič narok.
Čo môže ona robiť, ako sa brániť? Ako može on maloleté deti nevpustit domov? Vtedy, ked bola na socialke zablokoval všetky učty, aby nemala prístup k peniazom, svoju životnu poistku prepísal na brata a dal jej facku. Teraz zobral všetky doklady ich dcery, rodný list, sobášny list a chce ju rano odvliect preč. Je možné, aby si požiadala o deti do svojej starostlivosti, ked nie su rozvedení? Existuje na to nejaké zrýchlené konanie, alebo predbežné opatrenie? Ako dlho to trvá? Má strach, že jej manžel dceru odnesie a ona ju neuvidí až do rozhodnutia sudu.Ona má strach každý den chodit domov, čo jej zase vyvedie. Chce sa rozviesť a nevie ako postupovať či s bytom, či s deťmi. Najlepšie by bolo, aby nebývali do rozvodu spolu, lebo ona bude mať peklo aj s detmi pri nom. Poradte prosím.

Odpovedá
advokát BÁNOS

Dobrý deň,

v prípade Vašej sestry by som Vám odporučil, aby si čo najskôr podala na súd návrh na vydanie predbežného opatrenia, pričom príslušný by bol v zmysle §88 ods.1 písm. c) súd v obvode ktorého má maloletý svoje bydlisko), kde by uviedla všetky skutočnosti ktoré odôvodňujú jeho vydanie....no a v tomto prípade ak vydáva súd predbežné opatrenie, tak rozhodne najneskôr do siedmich dní. Následne, keď súd vydá toto predbežné opatrenie a zverí jej deti do starostlivosti, nech podá na súd návrh na rozvod, kde bude príslušný súd v obvode ktorého mali manželia posledné spoločné bydlisko v SR. Opäť nech návrh dobre odôvodní, môže uviesť všetky skutočnosti ktoré uvedie aj v návrhu na vydanie predbežného opatrenia.

Pokiaľ ide o vyhodenie Vašej sestry z bytu, to je z právneho hľadiska nemožné, nakoľko aj ona sama je spoluvlastníčkou bytu, má k nemu rovnaké práva ako manžel. Keby sa však predsalen niečo také udialo, najmä ak by manžel pri tom použil násilie, Vašej sestre by som odporučil ihneď zavolať na telefónne číslo 112, 158 alebo príslušnom oddelení polície (podľa miesta udalosti). V takomto prípade je polícia povinná zakročiť voči násilníkovi (a povinná spísať záznam o udalosti). Pri podaní trestného oznámenia (podnetu na stíhanie) proti násilníkovi je potrebné doplniť návrh dôkazmi svedčiacimi o spáchanom násilí - napr. lekárskou správou (v tejto súvislosti je dôležité neodkladať návštevu lekára), dokladom o prípadnej pracovnej neschopnosti alebo výpoveďou svedkov, ktorí sa stali nechcenými divákmi predmetnej udalosti.

Okrem toho by som v tomto prípade požiadal políciu o vykázanie manžela z bytu. Policajt je oprávnený vykázať z bytu osobu, u ktorej možno na základe zistených skutočností očakávať útok na život, zdravie, slobodu alebo zvlášť závažný útok na ľudskú dôstojnosť ohrozenej osoby, najmä vzhľadom na predchádzajúce takéto útoky; súčasťou vykázania zo spoločného obydlia je aj zákaz vstupu vykázanej osobe do spoločného obydlia počas 48 hodín od vykázania. Policajt je oprávnený vykázať zo spoločného obydlia takúto osobu aj počas jej neprítomnosti.

Vykázanie zo spoločného obydlia oznámi policajt ústne. Vykázanej osobe policajt presne oznámi priestor, na ktorý sa vykázanie zo spoločného bytu vzťahuje. Rozsah priestoru policajt určí podľa potreby preventívnej ochrany osoby, ktorá je ohrozená útokom. Policajt vyhotoví potvrdenie o vykázaní zo spoločného bytu, ktoré odovzdá vykázanej osobe a ohrozenej osobe. V potvrdení o vykázaní zo spoločného bytu policajt uvedie meno, priezvisko, dátum narodenia vykázanej osoby a ohrozenej osoby, priestor, na ktorý sa vykázanie zo spoločného obydlia vzťahuje a čas, kedy policajt osobu zo spoločného bytu vykázal. Súčasne s vydaním potvrdenia o vykázaní, vykázaná osoba oznámi policajtovi adresu a prípadne telefónne číslo, na ktorom bude zastihnuteľná počas trvania účinkov vykázania, až do vydania rozhodnutia súdu o predbežnom opatrení. Telefónne číslo poskytne prípadne policajtovi tiež ohrozená osoba. Ak vykázaná osoba alebo ohrozená osoba odmietne potvrdenie o vykázaní zo spoločného obydlia prevziať, policajt túto skutočnosť uvedie v úradnom zázname.

Policajt vyzve vykázanú osobu na vydanie kľúčov od spoločného obydlia, poučí ju o následkoch neuposlúchnutia tejto výzvy a súčasne vykázanej osobe umožní vziať si zo spoločného obydlia veci slúžiace výlučne jej osobným potrebám, osobné cennosti a dokumenty a prípadne v lehote do 24 hodín od oznámenia vykázania zo spoločného obydlia aj ďalšie osobné veci a veci nevyhnutné pre jej podnikanie alebo výkon povolania. Policajt vykázanej osobe poskytne informácie o možnostiach ubytovania a písomné poučenie o ďalšom postupe a následkoch nedostavenia sa na súdne pojednávanie o predbežnom opatrení, vrátane spôsobu predvolávania na súdne pojednávanie a spôsobu doručenia súdneho rozhodnutia. Písomné poučenie poskytne policajt tiež ohrozenej osobe.

Policajt je tiež povinný poučiť ohrozenú osobu o možnosti podať návrh na vydanie predbežného opatrenia a podľa možnosti poskytnúť jej v písomnej forme informácie o organizáciách na pomoc poškodeným, vrátane informácií o službách nimi poskytovaných a poskytnúť kontakt na organizácie poskytujúce pomoc obetiam domáceho násilia. Vykázanie zo spoločného bytu sa pre manžela skončí v zásade uplynutím 48 hodín od vykázania zo spoločného bytu, avšak doručením návrhu na vydanie predbežného opatrenia na súd počas vykázania zo spoločného bytu sa trvanie vykázania zo spoločného bytu predlžuje až do nadobudnutia vykonateľnosti rozhodnutia súdu o tomto návrhu, o čom sa vykázaná osoba upovedomí v rámci poučenia.
Vyššie spomenutým predbežným opatrením môže súd nariadiť manželovi, aby nevstupoval dočasne do bytu, v ktorom býva osoba vo vzťahu ku ktorej je dôvodne podozrivý z násilia. Ak súd rozhoduje o návrhu na vydanie takéhoto predbežného opatrenia, rozhodne najneskôr do 48 hodín od doručenia návrhu, ktorý však musí mať všetky predpísané náležitosti.

Tiež Vašej sestre posielam linky na občianske združenia, ktoré by jej mohli s jej prípadom pomôcť: http://www.pomocobetiam.sk/ a http://www.branadozivota.sk/

Držím vašej sestre palce, nech jej všetko dobre dopadne!

Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama