reklama

ako ukončiť pracovný pomer

Pridal/a andrea1977 dňa 10. 02. 2013 - 12:38

reklama

Otázka používateľa
andrea1977

Dobrý deň prajem,
chcem Vás poprosiť o radu v oblasti pracovného práva. V súčasnosti som na rodičovskej dovolenke, ktorá mi končí 6.5.2013. Chcem o tom písomne informovať svojho zamestnávateľa a to v mesiaci marec (predpokladám že to nebude neskoro) a zároveň by som chcela aby mi oznámili môj aktuálny platobný výmer a zostatok dovolenky. Problém je v tom, že pracovisko v Banskej Bystrici kde som pracovala je zrušené a najbližšie pracovisko našej firmy je v druhom meste (Zvolen) a vzhľadom k tomu, že mám dve deti( navštevujú škôlku a treba ich ráno odviesť a poobede vyzdvihnúť) nie je možné aby som cestovala do zamestnania do iného mesta. Tiež pracovná doba ktorá je v zamestnaní, by mi neumožňovala zosúladiť sa s režimom škôlky. Nástup do zamestnania v inom meste je pre mňa teda nereálny.
V pracovnej zmluve s mojim zamestnávateľom je však miesto výkonu práce uvedené ako „prevádzky firmy ..XY“ bez určenia mesta(obce), resp. iného špecifikovania prevádzky, čo je v rozpore s § 43 ods,.1 písm. b) Zákonníka práce.
Chcem sa opýtať, či je to dostatočný dôvod na to, aby zamestnávateľ skončil pracovný pomer v zmysle § 63 ods. 1 písm.a) ZP. Tiež ma zaujíma či výpovedná doba v zmysle § 62 ods. 3 písm. b) ZP (mám odrobených viac ako 5 rokov) znamená to, že musím nastúpiť(6.5.2013) do zamestnania (v inom meste) a odrobiť ešte čas (teda tri mesiace) do skončenia pracovného pomeru? Ak nie, má zamestnávateľ povinnosť vyplatiť mi nejakú finančnú náhradu za mzdu (za 3mesiace) počas výpovednej doby? Ďalej ma zaujíma, či aj napriek tomu, že by som nenastúpila do zamestnania (na tri mesiace výpovednej doby) by mi prislúchalo odstupné v zmysle § 76 ZP? Neviem sa v tom zorientovať, prosím poraďte mi (čo najpochopiteľnejšie) načo mám teda nárok a ako mám ukončiť pracovný pomer aby to bolo pre mňa čo najvýhodnejšie z finančného hľadiska( čo by mi dosť pomohlo, kým si nájdem nové zamestnanie). Na záver sa chcem opýtať, či je zamestnávateľ povinný aj počas trvania materskej resp. rodičovskej dovolenky zasielať mi platobný výmer( ak sa zmenia podmienky) a tiež či dovolenka (ktorá mi zostala) sa zarátava do výpovednej doby alebo mi ju zamestnávateľ preplatí zvlášť? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

vzhľadom na vzniknutú situáciu by som Vám odporučil poslať oznámenie o nástupe do práce o niečo skôr, aby bol priestor na prípadné, nazvime to „jednanie“ so zamestnávateľom ako pracovný pomer ukončiť aby to bolo pre Vás čo najvýhodnejšie, prípadne na hľadanie riešenia ešte pred tým, ako nastúpite do pracovného pomeru. Prípadne by bolo vhodné zamestnávateľa kontaktovať telefonicky a popýtať sa ako chce riešiť vzniknutú situáciu. V prípade, že sa dohodnete na skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodu, že sa časť zamestnávateľa zrušuje alebo premiestňuje máte nárok na odstupné vo výške trojnásobku priemerného mesačného zárobku. Ak by zamestnávateľ nepristal na dohodu a snažil by sa Vás za každú cenu presunúť do Zvolena či iné pracovisko mimo miesta doterajšieho výkonu práce, museli by ste s tým súhlasiť. Ak by zamestnávateľ nemal pre Vás vhodné pracovné miesto v mieste terajšej práce, mohol by Vám dať výpoveď a potom by Vám plynula výpovedná doba (3 mesiace) a tiež by ste mali nárok na odstupné (2 mesiace). Ak by Vám zamestnávateľ dal výpoveď nemusíte počas výpovednej doby zostať v práci, ale zamestnávateľ by Vám mohol siahnuť na jeden plat v prípade, že mu to umožňuje pracovná zmluva. Ak by ste sa ale rozhodli zostať u zamestnávateľa i počas výpovednej doby bez toho, aby ste sa dohodli na zmene miesta výkonu práce a zamestnávateľ Vám nebude vedieť prideľovať prácu, bude Vám povinný poskytovať náhradu mzdy. Podľa toho čo píšete bude pre Vás i zamestnávateľa najvýhodnejšie uzatvoriť dohodu o skončení pracovného pomeru z dôvodu, že sa ruší alebo premiestňuje časť zamestnávateľa. Ešte na margo starostlivosti o dieťa v prípade, že to charakter práce umožňuje, je zamestnávateľ povinný umožniť rodičovi dieťaťa mladšieho ako 15 rokov skrátiť pracovný čas. Preto by ste o to mohli počas plynutia výpovednej doby požiadať aj Vy. V prípade, ak Vám vznikol nárok na dovolenku, resp. Vám ešte nejaká nevyčerpaná dovolenka zostala a z dôvodu skončenia pracovného pomeru si ju nebudete môcť vyčerpať, zamestnávateľ je povinný Vám ju preplatiť. Ak by Vám však plynula výpovedná doba, môže Vám nariadiť jej čerpanie počas tejto doby. Pokiaľ ide o zmenu pracovných podmienok, je zamestnávateľ povinný túto zmenu doručovať zamestnancovi do vlastných rúk (predovšetkým na pracovisku a ak to nie je možné tak domov), ale akákoľvek zmena pracovnej zmluvy nie je možná bez Vášho súhlasu.

Prajem pekný deň.

Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária

Komentáre

andrea1977, Št, 14. 02. 2013 - 16:50

velmi pekne dakujem za odpoved


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama